Gupky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 14 Jan 2013 22:40 pm

Musí mať väčšie akvárium, máš tam veľa rýb, filtráciu slabú, neviem aký filter. Bez rastlín (živých), bez non-stop filtrácie, bez častejšej výmeny, ale len jednej tretiny vody sa ti rybky trávia v rozkladajúcich výkaloch, ktoré filtrácia nestíha spracovať. No a rybky sa dávajú do akvária až po jeho zábehu. Preštudujsi tu zábeh akvária, filtrácia, výmena vody
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 14 Jan 2013 22:49 pm

Milan... vdaka, ano, viem, ze akvarko je male, ale proste chytilo ma to a chcem vacsie... ostatne ryby sa zatial tvaria v pohode a tato jedna asi bola chora odzaciatku, lebo hned sa spravala velmi cudne... ostatne plavaju, santia, netvaria sa, ze idu umriet, aj ked...no dufam, ze sa neotravia, ako vravis. Toto akvarko ma filter Dennerel Nano Filter, bol to taky cely set so vsetkym Nano Cube... Zive rastliny su tam dve. Na tej fotke, co som dala, vidis tu bodku na chvoste hore? Moze to byt ta krupica, alebo plesen?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 15 Jan 2013 21:00 pm

Ten filter je slabulinký, pokiaľ tých bodiek bude viac, je to krupička
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 15 Jan 2013 21:35 pm

Milan vdaka, ano, zacina toho byt viac, tak skusim Costapur, docitala som sa tuto na chorobach, ze to nato davaju... len neviem presne, ci je to to, lebo mne sa tie fotky z krupice zdaju take ohranicene a na tej mojej sa mi zda, akoby sa to tahalo-rozsirovalo... ale neviem, nie som odbornik.... co sa costapuru tyka, vadi, ked neviem zdvihnut teplotu? A ona vobec nezerie tato ryba, taka je smutna, bez zivota... :-(
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 16 Jan 2013 17:44 pm

Kým kúpiš niečo nevhodné a kým začneš naštuduj si toto:
http://www.levnaakvaristika.cz/upload/f ... kvariu.pdf
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod BRANOV » 16 Jan 2013 19:10 pm

potrebujem poradiť,jedna moja gupka má veľmi prekrvené a zvečšenné žiabre, zatial je čulá ale nejako sa mi to nezdá,neviete mi poradiť s tímto problémom?
BRANOV
 
Príspevky: 1
Založený: 29 Dec 2012 21:45 pm

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 16 Jan 2013 19:22 pm

Mon napísal:Milan vdaka, ano, zacina toho byt viac, tak skusim Costapur, docitala som sa tuto na chorobach, ze to nato davaju... len neviem presne, ci je to to, lebo mne sa tie fotky z krupice zdaju take ohranicene a na tej mojej sa mi zda, akoby sa to tahalo-rozsirovalo... ale neviem, nie som odbornik.... co sa costapuru tyka, vadi, ked neviem zdvihnut teplotu? A ona vobec nezerie tato ryba, taka je smutna, bez zivota... :-(

Vyssia teplota urychluje vyvoj parazitov. Cim vysia teplota tym skor sa toho zbavis.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 16 Jan 2013 20:01 pm

BRANOV napísal:potrebujem poradiť,jedna moja gupka má veľmi prekrvené a zvečšenné žiabre, zatial je čulá ale nejako sa mi to nezdá,neviete mi poradiť s tímto problémom?

Musíš popísať všetko v akváriu a jeho fungovanie
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 17 Jan 2013 20:35 pm

Milan666 napísal:Kým kúpiš niečo nevhodné a kým začneš naštuduj si toto:
http://www.levnaakvaristika.cz/upload/f ... kvariu.pdf


Milan ahoj, precitala som si tu prirucku od Sery, ale az o tolko mudrejsia nie som, nejako sa mi tam vela na seba podoba... neviem, vcera som kupila Contralck od Tetry, ma to byt proti krupici, dalej proti Costia, Chilodonela, Trichodina, Oodinium . Myslim si, ze to ale krupica nie je, nie su to ohranicene bodky, ale skor take vatovite, na jednej plutve jej visi aj akoby chumacik na vlasku, ma to aj okolo papule, stale nezerie, len polyhuje so stiahnutym chvostom... urcite sa to siri... myslis, ze pre nu este mozem nieco urobit? manzel hovori, ze ju iba trapim, ze som ju mala splachnut hned.... :-( odfotit sa mi to moc neda, ale skusala som...
Prílohy
tn_DSC_7858.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 17 Jan 2013 20:37 pm

Tu je este jedna foto... a pod krkom, neviem, ako sa to vola ziabre?-co sa hybe, ked ryba dycha, ma ich take cervene... :-(
Prílohy
tn_DSC_7860.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 17 Jan 2013 21:35 pm

No aké zmeny si urobila s filtrom?, vodu meníš?, rastliny?, bez toho sa to bude zhoršovať, no uvidíš po účinku prípravku.
Iné je to zistiť testami na vodu atď. Foto celého akvárka nejde?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 17 Jan 2013 23:02 pm

Milan toto je len ta jedna chora rybka v malom 5 litrovom akvarku-karantena... nie je tam nic len voda a ten strk, voda sa jej zatial nekali, ale ani jest jej moc nedavam, len stipku, lebo aj tak nic nezje.
Vo velkom akvarku zatial zmeny nie su, chcela by som si totiz kupit velke, aspon 100 l , v tom 20 l sa vsetko straaaaasne rychlo spini, a citala som, ze tazko v nom udrzim rovnovahu... len sa bojim, aby som nekupila nejako blbo, tak sa zatial len rozhliadam po tom vacsom. Trochu som sa snazila kupit aspon nejaku rychlorastucu rastlinu, ale v Hornbachu mali na zvieratach akurat inventuru-tak tam mali vsetkeho len poskromne, a take obstarozne... take som nechcela, pockam kym dostanu cerstve... a v tych Pet centrach, to je vsetko jedna katastrofa, vsetko spinave, akvarka zelene uplne, smrad od hlodavcov, .... hrozne!!! chudata ryby, tam nekupim nic zive, ani rastlinu...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod SoRex » 18 Jan 2013 10:37 am

Podle těch obrázků to vypadá na flexibacter (na tlamce) a na bakteriální rozpad (na ploutvích) ten je ale naštěstí zatím v počátcích. Po aplikaci ContraIcku by se to mohlo ztratit. V každém případě je nutná úzkostlivá hygiena nádrže, častá výměna vody, přisolení a udržování teploty alespoň na 26 °C. To vše po dobu ještě minimálně jednoho týdne po vymizení všech příznaků.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 18 Jan 2013 14:50 pm

Uhm, pojdem jej teda dnes kupit ohrievac nejaky, muzovi ani povedat nemozem, pozera sa na mna jak na vadnu, ze preco si nekupim novu za 50 centov, ale "vyhadzujem" peniaze na lieky, atd... ked mne jej je tak luto :-(
Teraz som ale nepochopila celkom dobre, ci mam pokracovat len v tej liecbe Contralckom, alebo musim postupovat inac, nasla som nejake info, ze na flexibacter treba Furanace P - 4mg/l, liecba cca 3-5 dni. Tak mam menit ten liek, alebo ostat pri Contralcku?
Vodu som trochu prisolila este pred podanim Contralcku, castu vymenu vody zatial nerobim-nie je mutna, je taka jemne modra od Contralcku, ak som to spravne pochopila z navodu, tak v tej prvej varke Contralcku by ryba mala ostat 5 dni, ze to liecivo stale posobi....
A este otazka, ta chora ryba bola 3 dni v spolocnom akvarku s ostatnymi, vted este nemala priznaky na kozi, ale mala divne spravania-polyhovanie, neplavanie, stiahnutu plutvu, mam dat ten Contralck preventivne aj do akvarka k ostatnym rybam?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 18 Jan 2013 15:11 pm

Ja by som to do akvaria nedal, radsej si ho poriadne vycisti, vymen vodu a ak volaco najdem este take chore, rychle prec s tym z akvaria.
Chemia vo vode nie je dobra. Ked to zabija bakterie, zabija to aj dobre bakterky. Takze po takej aplikacii musi byt aj zvysena starostlivost o akva osetrene chemiou.

Ale na tovjom mieste, by som ju rovno splachol. Pokial to je len jedna ryba, neoplati as ti do toho nic investovat. Obzvlast ked je to gubka. Tie sa ti rozmnozia ani nezbadas ako rychle.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Tomas54 » 18 Jan 2013 20:46 pm

Ak pristupis ku splachnutiu, tak radsej daj trosku vody do pohara a lad a daj tam gupku, vraj bezbolestna smrt
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 19 Jan 2013 08:24 am

Tomas54 napísal:Ak pristupis ku splachnutiu, tak radsej daj trosku vody do pohara a lad a daj tam gupku, vraj bezbolestna smrt

O tomto som nikdy nepocul.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Tomas54 » 19 Jan 2013 10:42 am

Neviem ci tu alebo na ceskom fore som o tom nasiel rozsiahlu temu. Asi pred 5 rokmi ked som mal choru rybu a liecba nezabrala a zhorsovalo sa to, tak som to spravil a behom chvilky bolo po rybke :(
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 19 Jan 2013 13:01 pm

No neutrácajte hneď, beriete jej chuť, hlavne keď už začala s liečbou. Vylieči a bude bohatšia o skúsenosť a nakoniec aj vy chlapi!


Do spoločného akvária nelej nič, máš predsa to karanténné akvarko, v spoločnom by si naozaj zahubila tie potrebné a vzácne nitrifikačné baktérie. A rybky(tie ostatné), pokiaľ sú v pohode tak si s vírusom, či touto baktériou poradia sami, aspoň vyhodnotíš ich imunitný systém

S tým utrácaním, áno, mrazák, teraz na balóne v mraze, s ľadom je asi to naj z tej nedobrej veci
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 19 Jan 2013 23:16 pm

ja som sa s tym tiez uz raz stretol, vtedy som nevedel voebc co to je. Rybka samozrejme skapala. Ale ostatne ryby to neposlihlo. Vtedy som ani netusil ze to je vlastne choroba, myslel som ze sa rybky nejako porvali.
Neviete nahodou ci to ciastocne prisolenie a zvysena teplota moze posobit na bakteriu, tak ze ju zabije? Respektive to pouzit ako prevenciu?
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 20 Jan 2013 00:04 am

No vdaka Milan za trochu podpory!!! Este zije, nemala som to srdce ju skantrit...zda sa mi, ze dnes tie biele chumaciky trosku pomizli, aj ten co jej visel na takom vlasku z jednej plutvy zmizol, len okolo papule to ma stale, to nemizne zatial... ale co je horsie, ze som si vsimla, ze ma dve take malinke dierky v tej chvostovej plutve velkej.... to je ten bakterialny rozpad plutiev??? Boze, co ma este caka ???
Jedna gupka z akvarka je akasi cudna.... predvcerom som ju nasla zaseknutu za filtrom, bola tam nasackovana jak sardinka, pohnut sa nevedela, len oci mala vyplestene a prosebne na mna kukala, nech jej pomozem, normalne som sa jej v prvom momente naplasila :-), na a uz vcera ale aj dnes som si vsimla, ze akosi nebeha s ostatnymi rybami, vacsinou je pod hladinou a tam caka.... samci si ju nevsimaju, ale napr. najest sa ide.... kupovala som ju spolu s tou chorou, ale v akvaristike neboli v spolocnej nadrzi, ... myslite, ze je na rade?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 20 Jan 2013 11:01 am

Mon, je to dost mozne, ak sa oddluje od hejna, je dost mozne, ze je dalsia v poradi. Oni sa oddeluju iba ak idu rodit, inak to je priznak cohosi zleho.

Bakterialny rozpad plutiev aspon co som videl a mal tak to zvacsa zacina po okraji chvosta a potom ho rozoziera dalej.
mala by si vidiet ten koniec kde je to napadnute ako keby taky belavejsi.

Gubky su na rozpad nachylnejsie. Men vodu pravidelnejsie, mozno trochu by hadam pomohlo aj prisolenie vody, ale len trosku, nejake jelsove sistice, aby vo vode bolo viac kyselin a voda kyslejsia.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Mariok » 20 Jan 2013 13:18 pm

Ak má v akváriu stále 20°C, tak jej odídu na 95% všetky gupky, v akvaristike (a predtým u chovateľa) mali typujem minimálne 24-26, ak nie viac - rýchlovýkrm. Takže odídu (takmer) všetky v dôsledku diskomfortu prostredia - tepelný šok a následné choroby všetkých možných druhov.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Gupky

Odoslaťod SoRex » 20 Jan 2013 13:27 pm

Jozef_L napísal:... mozno trochu by hadam pomohlo aj prisolenie vody, ale len trosku, nejake jelsove sistice, aby vo vode bolo viac kyselin a voda kyslejsia.

Přisolení pomůže zcela jistě - to je mnohokrát odzkoušeno. A ne jen "trošku". Hodně! Běžná je polévková lžíce na 10 l. Můj kamarád, špičkový chovatel terčovců, dává při detekované bakterce na 400l odchovnou nádrž rovný kilogram soli. Živorodky přitom normálně žijí v daleko zasolenějších vodách. 1000-6000 mikroS je pro ně standard.
Olšové (jelšové) šištice se do vody dávají kvůli maceraci tříslovin, ne kyselin! Je to osvědčený způsob podpory kondice některých skupin ryb, ale zrovna na gupky nijak zvlášť nepůsobí. Na bakterku rozhodně ne.
Kyselejší voda je u absolutní většiny živorodek vyloženě na škodu a pH pod 7 u nich vede právě ke zvýšené vnímavosti k plísňovým onemocněním a rychlejšímu rozvoji bakteriálních invazí.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.