Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod lgaspo » 25 Okt 2004 09:48 am

Caute vsetci,

na nete som narazil na vecicku s nazvom sirovy denitrifikator.
Ma to byt zariadenie, v ktorom pri pomalom prietoku vody z akvaria cez stlpec siry, dojde k rozpady nitratu na plynny dusik. V konecnom dosledku to znamena uplny rozklad amoniaku az na dusik a teda radikalne obmedzenie potreby menit vodu v akvariu.
Napadlo ma pouzit to v kombinacii s externym filtrom.
Chcem chovat africke cichlidy a tie, ako je dobre zname, potrebuju pH okolo 8. Prechod vody cez siru urcite pH znizi a preto sa odporucuje po prechode vody sirou, nechat tuto vodu este prejst napr cez koralovy piesok alebo drt, cim by sa malo pH upravit na pozadovanu hodnotu. Asi tu bude potrebne trosku experimentovat aby to fachcilo na 100%.
Mate niekto skusenosti s niecim takymto? Ak ano, prijmem velmi rad kazdu radu. Diky!
Obrázok používateľa
lgaspo
 
Príspevky: 30
Založený: 25 Okt 2004 09:20 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod majko » 25 Okt 2004 10:47 am

Problemom tychto zariadeni je ich riadenie. Vacsinou sa denitrifikacny filter riadi na zaklade merania REDOX potencialu. To je vsak pomerne nakladne riesenie.
"Sirovy" denitrifikator ma sice mensie rizika ako "alkoholovy,octovy...", ale treba na to aj tak dohliadat. Moze totiz nastat neuplna denitrifikacia kde sa z NO3 stane NO2.
Toto zariadenie sa skor pouziva v morskej akvaristike ako v sladkovodnej.
Ak naozaj nechces pomerne dost experimentovat radsej zostan pri vymene vody :-). Ak mas chut experimentovat na inete najdes stranky zaoberajuce sa denitrifikaciou aj praktickou realizaciou.

lgaspo napísal:Prechod vody cez siru urcite pH znizi

Hmmm. Preco ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod lgaspo » 25 Okt 2004 11:51 am

...dik za odpoved
...to s tym pH som si len niekde precital na nete, ze pouzivanim siry sa znizuje pH a prave preto tam este davaju tan koralovy piesok, alebo nieco co zvysi pH vody
...myslel som si, ze to nebude az take jednoduche, inak by to bolo asi rozsirenejsie
...a co si myslite o denitratoroch co vytvoria vhodne prostredie pre anaerobne bakterie, ktore by mali rozkladat nitrat
...asi to ale tiez bude dost narocne na udrzbu a funkcnost ???
Obrázok používateľa
lgaspo
 
Príspevky: 30
Založený: 25 Okt 2004 09:20 am
Bydlisko: BA

Re: Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod majko » 25 Okt 2004 14:12 pm

lgaspo napísal: ...a co si myslite o denitratoroch co vytvoria vhodne prostredie pre anaerobne bakterie, ktore by mali rozkladat nitrat
...asi to ale tiez bude dost narocne na udrzbu a funkcnost ???

Na tomto principe funguju v podstate vsetky biologicke denitrifikatory. Rozdiel je len v tom ci sa vytvara prostredie pre Autotrofne bakterie ako npr. pri sirovom denitrifikatore, alebo pre Heterotrofne bakterie ako v alkoholovom,octovom... denitrifikatore. Princip je v podstate stale rovnaky. Treba dosiahnut maly obsah O2 vo vode a tym sa donutia bakterie aby ziskavali O2 z NO3. Zaroven treba bakterie "prikrimovat". V jednom pripade sa to robi nejakym zdrojom uhlika npr. alkohol, ocot v druhom pripade sa "prikrmuju" npr. sirou.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod Roman » 25 Okt 2004 14:13 pm

tuto hracku mam doma ale zatial som ju nespustil.
Kupil som to od firmy www.aqualight.de na vystave Interzoo.
Dovod preco autotrofny sirovy denitrifikator znizuje pH je ten, ze vyslednym produktom metabolizmu denitrifikacnych bakterii v tomto filtri je slaba kyselina sirova, ta pri prechode koralovou drtou rozpusta vapenec a zvysuje obsah vapnika vo vode co je v mori dobre.

Viac najdes na strankach :
http://mars.reefkeepers.net/USHomePage/ ... oufre.html

http://www.aqua-medic.de/eng/support/sulphurfilter.pdf

atd...

ale aj tak si myslim ze pre sladkovodne akvarko je taka vec uuuuplne zbytocna
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Je nutne menit vodu v akvarku (sirovy denitrifikator) ?

Odoslaťod akvarybka » 26 Okt 2004 11:29 am

Pohodlnější (a levnější) je absorbovat dusíkaté látky na zeolit. Ve sladkovodní akvaristice se dá snadno regenerovat roztokem kuchyňské soli. Informace o tomto způsobu byly publikovány již v roce 1982 v časopise Akvárium a Terárium. Produkt Akvahyg (zeolit z Nižného Hrabovca) vyrábělo a do obchodní sítě dodávalo JRD Kapušany. Byla zkoušena i absorbce na selektivní anex firmy Lewatit (fy. Bayer Německo), byl ještě lepší, regenerace ale byla složitější a navíc byl dost drahý. Klinoptilolit těžený na Moravě vykazuje účinnost na dusíkaté látky až 80% výměnné kapacity, která bohužel klesá s rostoucím obsahem vápenatých a hořečnatých iontů rozpuštěných ve vodě. V mořské vodě má účinnost jen 12% výměnné kapacity, ale i to v tomto případě plně dostačuje. Regenerací se vytvoří rovnovážný stav poklesem obsazení na 20% výměnné kapacity, proto není možné opakované použití v mořské vodě, ale ve sladké ano.
Každopádně i toto použití nenahradí částečnou výměnu vody jak ve sladkovodní, tak i v mořské akvaristice.
U chovu afrických jezerních cichlid zeolit minimalizuje možnost otravy ryb čpavkem při výměně vody z důvodu udržování vyššího pH. V mořské akvaristice zabraňuje jeho vlivu na živočichy při zvýšení teploty nad 25°C. Poměr nejedovatého NH4+ (amommý iont) a jedovatého NH3 (amoniak, čpavek) je závislý na pH a teplotě. Čím vyšší pH a čím vyšší teplota, tím více čpavku.
akvarybka
 
Príspevky: 34
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2004 11:49 am
Bydlisko: Valašské Mezi?í?í


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.