'Štetinková riasa'



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re:

Odoslaťod skala » 07 Júl 2004 15:24 pm

30 = vody, to su aj ziviny
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod evzen » 08 Júl 2004 09:56 am

Ig, vodu miesam vodovodnu s osmotickou (zhanal znamy, udajne sa da v Biotope kupit) tak, aby som dosiahol potrebnu tvrdost resp makkost. Skalare sa pravidelne vytieraju, teraz uz aj bojovnica. Mam aj ramirezky (aj tie sa mi uz dva krat vytreli) a tie by mi odmietli pobyt v tvrdej vode.

Vdaka za reakcie, urcite skusim radikalnejsie kroky, len mi je luto odtrhat listocky u pomalsie rastucich (anubias), ale vyskusam.

Echinodor Skala uz zhanam.
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re:

Odoslaťod skala » 08 Júl 2004 10:07 am

skus evzen johhhnyho, alebo barkyho
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 08 Júl 2004 10:29 am

No citam, ze sa Ti rybkam naozaj dari aj s tou vodou (miesanie) je to OK. Mna len zaujima, ci 30% jenorazovo nie je vela. Skus este s radikalnymi zasahmi aj menit vodu povedzme 10% raz do tyzdna.

evzen napísal:(zhanal znamy, udajne sa da v Biotope kupit)

minule som videl chlapika, za 60litrov 120,-SKK

evzen napísal:... skusim radikalnejsie kroky, len mi je luto odtrhat listocky u pomalsie rastucich (anubias), ale vyskusam.

Je to sice obet, ale napriklad ja som naposledy ostrihal A. barteri nana a dokonca som ho aj predelil na dve cca 2cm dlhe casti nuz a dnes po 3 mesiacoch uz mam 4 celkom zivota schopne zalistnene kusky :o . Zase na druhej strane mam E. amazonicus a tomu som ostikal jeho nadherne listy so stetinkou, presadil a aj korene skratil a dodnes je velky len do 10cm (povodne aj 25cm listy) :cry:

Treba sa nebat experimentovat. Kto nic nerobi nic nepokazi !!! (Echinodory uz asi nikdy nebudem radikalne strihat - vlastna skusenost)
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Peter » 09 Júl 2004 05:38 am

Bezne odstikavam listy so stetinkami aj na anubiasoch aj na echinodoroch. Anubias takmer okamzite vyzenie novy listok, niekedy si myslim, ze odstikavania prave napomaha rychlejsiemu rastu. Inak v noci som nacapal stareho ancistrusa s papulou plnou hnedych stetiniek :shock:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Phantom » 19 Júl 2004 20:14 pm

Uvazoval som ako vlastne tieto riasy zmiznu:ze ci sa od listov... odtrhnu a staci len pozbierat alebo zacnu hnit v akvariu...
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Ig » 20 Júl 2004 08:44 am

Phantom napísal:Uvazoval som ako vlastne tieto riasy zmiznu:ze ci sa od listov... odtrhnu a staci len pozbierat alebo zacnu hnit v akvariu...

No nie som sice odbornik, ale myslim si, ze riasa je ako rastlina -> ked nema vyhovujuce podmienky tak zahynie cize asi zacne odumierat a hnit v akvarku. Zaroven si myslim, ze zanecha aj nejake tie stopy na listoch, cize list uz asi nebude taky pekny a neposkodeny ako pred napadnutim.

Co ja viem, tak riasy sa musia nejako rozsirovat a vtedy by som uvazoval o odtrhovani ale takom, ze sa oddeli iba kusok a ten sa potom uchyti na novom mieste a zase zacne robit take tie skarede vyrazy na tvarach akvaristov. :o
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re:

Odoslaťod skala » 20 Júl 2004 14:28 pm

stopy na listoch - no to az tak nie. pletiva rastu dost silno. na zivocichoch by zastali vacsie stopy, ale listy a stonky skor zarastu, zahoja sa bez stopy, prerastu.

riasy sa rozmozuju aj vegetativne, ale aj sporami. uz si to presne nepamatam, je tam mnozstvo sposobov, ale povedzme ze sa sa prasia. cize vyskyt je velmi nahodny, akoby nelogicky.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Phantom » 26 Júl 2004 19:10 pm

Takze po vyradeni hnojiva(asi 2mesiace)je v jednom akvariu riasa na ustupe prejavy:nedrzi sa uz tak na listoch da sa do pohody otrhnut bez poskodenia listu a takisto sa "odpoji" od listu rastliny a plava ale nikde sa neuchyti jednoducho sa da pekne sitkom vybrat:mozem povedat ze sa takto nerozmnozuje lebo asi 2roky bola na jednom mieste a od tohto miesta sa plazila dalej.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod xDodox » 28 Sep 2004 10:16 am

Na internete som čítal, že na štetinkovú riasu platí toto:
1) znížiť prietok filtra - ideálne riešenie -> roztrekovacia rampa
2) znížiť osvetlenie
Je to pravda?

Taktiež som čítal, že napadnuté rastlinky je dobré namočiť v roztoku savo+voda v pomere 1:19 a dobre opláchnuť vo vode. Čo vy na to? Prežijú to rastlinky a potom rybky keď sa dajú rastlinky späť do akvária?
:?: :?: :?:
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Raviolka » 28 Sep 2004 10:29 am

Když se podíváš, kde štětinková řasa roste nejčastěji = blízko hladiny, kde je nejvíc světla, a zároveň u výtoku z filtru... je odpověď jasná :wink: Snížit osvětlení a průtok filtru zabírá, ale né každému se chce ubrat světlo celému akváriu kvůli jedné pitomé řase :twisted:
O savu už tu byla řeč jinde - řasy zlikviduje, ale příčinu jejich růstu sotva :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re:

Odoslaťod Paži » 28 Sep 2004 12:53 pm

Ako skoro každý, mám aj ja osobné skúsenosti s čiernou štetinkovou riasou. Ja som ju nikdy nemal blízko hladiny, ale vždy na anubiasoch, na štrku a kameňoch. Plus na výtoku filtra. Všetko, čo by som mohol k tejto téme povedať, je dosť rozsiahle, možno to niekedy zhrniem do nejakého akože článku. Teraz len tak v bodoch.
Čiernej štetinkovej riase robí dobre:
    1. Dostatok voľne plávajúcich organických zbytkov (krmivo, odumreté zvyšky rastlín a pod.).
    2. Rýchly prúd vody.
    3. Podľa mňa skôr slabšie osvetlenie, ale v tomto vôbec nemám istotu, možno to bola nevhodná kombinácia umelého a prirodzeného svetla dopadajúceho z okna.
Zásahy proti čiernej štetinkovej riase:
    1. Znížiť prúdenie vody v akváriu - zrušil som filter.
    2. Zmeniť osvetlenie - ja som mal možnosť zmeniť umiestnenie akvária (60 l). Bolo pod oknom, teraz je prakticky mimo dopadajúceho svetla a mám tam silnejšiu žiarivku (zo 7W na 11W)
    3. Často odkalovať (to by malo byť asi pravidlo č. 1 a nielen pri tejto riase)
    4. Na odstránenie následkov na rastlinách funguje už často spomínané SAVO - u mňa to boli anubiasy, microsoria, nejake kryptokoryny. Samozrejme aj na dekoráciách, príslušenstve. Stačí potom opláchnuť čistou vodou.

Ako prevencia by mala stačiť bežná údržba, filter s malým prietokom a možno (nepotvrdené) zamedziť kombinácii dopadajúceho prirodzeného osvetlenia so slabým zdrojom umelého osvetlenia.
To s tým filtrom som už raz kedysi vysvetľoval na http://www.akvarium.cz, dá sa to tam nájsť, ak vyhľadáte podľa autora Pazi.
Paži
 
Príspevky: 13
Založený: 31 Aug 2004 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re:

Odoslaťod Phantom » 28 Sep 2004 18:53 pm

Ja si myslim ze so svetlom to nema nic spolocne jedine je to silny prud vo vode a prehnojenie(vsetky riasy vznikaju pri nerovnovahe takze je potreba dosiahnut rovnovahu ktora sa velmi tazko dosahuje-svetlo-ziviny...)
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod hongi » 23 Okt 2004 15:08 pm

hmm mne rastu dalej aj ked som zoslabil prud vody aj hnojenie a obavam sa ze za chvilu zadusia cely anubias , co s tym ?? dik
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Palo » 23 Okt 2004 15:16 pm

hongi napísal:hmm obavam sa ze za chvilu zadusia cely anubias , co s tym ?? dik


Na 5 litrov vody 30ml sava, premiesat a pridat na 3 minuty anubias. Preplachnut a zasadit. Ostatne nechat na rybky.
Ale neber to ako vseliek :wink: hladaj pricinu v zarodku :)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re:

Odoslaťod Peter » 25 Okt 2004 13:43 pm

Prud vody nie je pricinou, prud len podporuje jej rast. S osvetlenim nema stetinka nic spolocne, s prehnojovanim tiez, ak pravda hnojivo neobsahuje vela fosforu. Vseobecne pricinou je prekrmovanie, vela fyzickeho odpadu a vraj aj mnozstvo fosforu vo vode (ja mam stetinku napriek tomu, ze fosfor je nula, ale tvrdi to Pelikan). Ked uz vznikne je tazko sa jej zbavit. Ak ju mas, tak sa na anubiase vytvori znova, napadnute listy odstipkavam. Najlepsie by bolo zalozit akva znova, alebo si na nu zvyknut... Mozno sa jej da ja zbavit, ale rozhodne je to dlhodoby proces, ktory sa pocita na roky.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod hongi » 31 Okt 2004 15:14 pm

dik palo:)
petrovi : to sa lahko povie zalozit akva od znova ale to je spusta roboty a casu a ...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re:

Odoslaťod Phantom » 31 Okt 2004 17:54 pm

Hongi to nepomaha urobit akva odznova ja som to uz 3krat skusal a nic a to dokonca vsetko nove strk...jednoducho musis zistit pricinu u mna to bolo prehnojovanie nadbytok stopovych prvkov...so svetlom to fakt nema nic spolocne ten prud vody len urychluje rozsirovanie.Ale ako sa tu uz pisalo ak nevies odhadnut kolko hnojiva tak kup echynodorus a ten ti pohlti.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re:

Odoslaťod Peter » 01 Nov 2004 10:32 am

Je mi jasne, ze zalozenie noveho akva nie je jednoduche, to ale potom nezostava nic ine len byt trpezlivy metodou pokusov a omylov skusat... vela stastia...

To Phantom: Mozes zakladat nove akva aj tisickrat, ked 100krat urobis tu istu chybu... myslel som to samozrejme tak, ze zalozit a davat si bacha na vyssie uvadzane rizikove faktory... niekedy mozno aj viackrat, kym sa zisti pricina.... ale je jasne ze je to makacka...

Je aj ina moznost... brat ich sucast akvaria, ekosystemu.... ved v prirode existuju bezne...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod hongi » 27 Dec 2004 19:52 pm

no jo asi to bude tak ze zalozim akva od znova - pojdu 2 muchy jednou ranou : slimaky aj tie riasy a celkovo zivot je zmena :) horsie ze uz nejak nemam cas na akva a to ma stve
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod xDodox » 18 Jún 2008 21:15 pm

Podľa mňa sú tu "zbytočné" tri (aspoň o týchto viem) témy o štetinkovej riase. Preto bude "lepšie" keď sa bude "pokračovať" v jednej téme. Túto "iba" uzamknem a ponechám v rubrike Akvarijné rastliny (nepoputuje do Koša, ako to je u mňa zvykom pri duplicitách). Všetky rady ostanú takto zachované a dostupné pri vyhľadávaní informácii. Takže ešte raz, prepáčte (až sa to dákoho "dotklo"). Téma: Štetinková riasa.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.