Čo k rajovcom?



Všetko okolo akvarijných rýb

Čo k rajovcom?

Odoslaťod saku11 » 17 Jan 2013 22:46 pm

Ahojte, mám takú otázku, momentálne mám rajovce samca a samičku v maličkom zarastenom akvárku, teraz donesem trochu väčšie. Ešte neviem presne aké je veľké predpokladám tak 60 - 75l, myslíte si že by som k nim mohol pridať ešte nejaké rybky? A ak áno tak aké? A ešte sa chcem spýtať, na prísavníky by rajovce neútočili? Akvárko bude vybavené množstvom plávajúcich rastlín a neskôr tam dám aj nejaké skrýše a podobne. A aké by ste mi odporučili dať dno? Myslím piesok či radšej štrk? Ďakujem za pomoc :pivo:
saku11
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2013 21:50 pm

Reklama

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod saku11 » 17 Jan 2013 22:49 pm

Ozaj zabudol som, jedná sa o rajovce dlhoplutvé ;)
saku11
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2013 21:50 pm

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod jiri sajar » 17 Jan 2013 23:04 pm

okrem tých prísavníkov radšej nič, alebo predsa len - pirane, alebo arowany - :angel:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod saku11 » 18 Jan 2013 09:40 am

Ďakujem, a mohol by si byť trošku viac špecifický prosím ťa? Že ktorý druh piraní alebo arowán by sa tam hodil napríklad? Či to je v podstate jedno len nech sú podobnej veľkosti ako tie rajovce? Tak buď jedno alebo druhé si tam teda asi dám, ďakujem za radu :)
saku11
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2013 21:50 pm

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod lenin.sk » 18 Jan 2013 10:20 am

Tuším ste sa pochopili?!jiri sajar to myslel ironicky,aby si tam viac toho nedával 1-2ks prísavnikou a stačí.Objem akva je dosť malí na viacej rýb,tohto vzrastu!Ešte možno nejaké 2-4ks razboriek,alebo neoniek viac tam toho nedávaj. :wink:
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Luker13 » 18 Jan 2013 10:26 am

osobne by som dal hufik malych panciernikov na dne by si ich rajovce nevsimali, si myslim. A rozhodne strk.... frakcia 1-3 mm aby aj rastliny rastli
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod saku11 » 18 Jan 2013 13:54 pm

Ono ja som si aj myslel, že tie pirane je hlúposť ale o tých druhých som nepočul tak som si teraz nebol istý :D Ale díky že si mi dopomohol aby mi doplo, bolo by nepríjemné kebyže im tam fakt donesem piraňu :D No dobre hanbím sa, ale veď každý niekedy začína :) Ďakujem Luker, to je tiež dobrý nápad :) A rajovce by nezožrali neonky? A ešte by som chcel vedieť, pre pancierniky, alebo prísavníky by bolo fajn tam dať nejakú drevenú skrýšu všakže? Diky za pomoc :)
saku11
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2013 21:50 pm

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Luker13 » 18 Jan 2013 13:57 pm

panciernikom je to viacmenej jedno a prisavnici drevo viacmenej potrebuju :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod martin_s » 18 Jan 2013 14:57 pm

saku11 napísal:Ale díky že si mi dopomohol aby mi doplo, bolo by nepríjemné kebyže im tam fakt donesem piraňu :D

Ak by si postupoval spravne tak by sa ziadna neprijemnost nestala... Tak ci onak, nech dostanes akekolvek tipy na ryby k rajovcom (resp. akekolvek tipy na osadenstvo vseobecne), je potrebne si o nich nieco nastudovat skor ako si ich das do akvaria, aby si zistil ci im naozaj vies vytvorit podmienky. A pri tom by si (v tomto konkretnom pripade) aj zistil, ze davat tam pirane, alebo arowany je totalny nezmysel a Jiriho rada bola myslena ironicky... (resp. ak by si mal dostatocne velke akva pre ne, co nemas, tak by si ich tam aj mohol dat, len musis ratat s tym ze tak ci onak to bude potom jednodruhove akva). Nestaci len dozvediet sa nazov a "huraaa do obchodu..." a potom sa vyhovarat ked ti uhynu v dosledku zlych podmienok, ze niekto ti take ryby poradil...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod vilo » 19 Jan 2013 16:04 pm

Rajovce sú trochu "ošemetné" ryby. V starej literatúre sú často opisované ako neznášanlivé a nevhodné do spoločenského akvária. V skutočnosti (dnes) to nie je celkom pravda, ale môžu sa vyskytnúť problémy. Rajovce som choval viac krát, a väčšinou v spoločenstve s inými rybami. Nasadené k už zabývaným rybám, aj malých rozmerov (gupky, neónky,...) neboli problémy s útokmi, dokonca plôdik gupiek v spoločnom akváriu, čo prežil prvé dni po pôrode, zvykol plávať pri kŕmení bez ohrozenia aj blízko rajovcov. Stala sa raz však mrzutá vec, že počas kŕmenia rajovec vyhryzol oko pancierníčkovi trinidadskému. Mohla to byť blbá náhoda,... každopádne neskoršie iné rajovce vyhrýzli pár krát oči mrenkám ružovým, a to mimo kŕmenia, takže o náhode tu nemôže byť reč.

saku11: Ak chceš s rajovcami aj iné rybky, tak najlepšie spravíš ak najskôr zariadiš to nové akvárium a nasadíš nové ryby, a až po čase rajovce. Určite k nim nedávaj cichlidy, ani menšie druhy (mal som rajovce chvíľu pri páre ostriežikov purpurových /Pelvicachromis pulcher/ a bolo medzi nimi dosť konfliktov, pričom cichlidy mali navrch). Kľudne by som skúsil kombináciu gupky - rajovce, nejakú sortu gupiek s neveľmi závojnatým chvostom, kde sa bude dať množením kompenzovať nejaká tá strata...

ešte k zariadeniu akvárka: rajovcom je jedno, aké bude dno. Dobré je mať v akváriu viac rastlín, nie len plávajúcich. Ak chceš ancistrusa, tak daj aj nejaký kus dreva...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod dedojozef » 19 Jan 2013 17:03 pm

Pekný článok Vilo.
Z vlastnej skúsenosti boli problémy len so samcom Betta splendens - bojovnica. To bol boj o teritórium.
Poecilia reticulata - gupka. To bola provokácia dlhých chvostov.
A akýkoľvek drobizg. Všetko novo narodené sa stalo potravou. Ale možno len pre to, že kŕmim striedmo, neprekrmujem.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Vlado21 » 19 Jan 2013 18:33 pm

vilo napísal:Rajovce sú trochu "ošemetné" ryby. V starej literatúre sú často opisované ako neznášanlivé a nevhodné do spoločenského akvária. V skutočnosti (dnes) to nie je celkom pravda, ale môžu sa vyskytnúť problémy. Rajovce som choval viac

jj, zaujimave su skusenosti "akvaristov" vyse 100 rokov dozadu.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod vilo » 19 Jan 2013 19:13 pm

Vlado21: krásne čítanie, aj keď slovosled starobylý pre mňa trochu ťažšie čitateľný jest :) ...presne taký "bozkávací" súboj som aj ja pozoroval, keď sa občas samica nemala k neresu a cítila sa dosť silná, aby to samcovi dala jasne najavo... skončilo to spravidla remízou a odratými pyskami
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Milan666 » 19 Jan 2013 22:01 pm

Radšej mu už povedzte, že rajovce nech posunie niekomu do 300 litrového akvária a viac. Nechcel by som ich teraz vidieť v tom maličkom zarastenom akváriu a neskôr v tom 60 litrovom!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod saku11 » 20 Jan 2013 22:15 pm

Zaujimavé, že nikto pri predstave 60l akva a rajovcov nemal nič proti, akurát Milan by ich chcel chovať v bazéne.... Ono by ma mrzelo ich posunúť ďalej, toho chalana mám už nejakých 9 mesiacov tú druhú som k nemu kúpil len nedávno. Ono ja mám u deda aj 400l akva ale momentálne pendlujem medzi NR a NZ takže zatial si chcem v NR spraviť provizórne akva 60l lebo sem nebudem predsa z NZ vláčiť 400l, lebo keď sú už dvaja tak nechcem aby boli v tom malom ale aspoň vo väčšom keď im teraz iné poskytnúť neviem. Neskôr keď už budem natrvalo na jednom mieste tak si zariadim aj to 400l ale teraz chcem aspoň nazbierať skúsenosti s menšími akva a rajovce sú naozaj nenáročné... Asi ich nechám ale samých dvoch a dám tam ešte dvoch prísavníkov, rozmýšľal som nad tými panciernikmi, lebo to akva je dosť vysoké čiže by si tam s rajovcami veľmi nezavadzali ale ich kúpu tiež odkladám na dobu až keď sa usadím na jednom mieste. Ináč ďakujem všetkým za rady :)
saku11
 
Príspevky: 6
Založený: 17 Jan 2013 21:50 pm

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Snoopy » 20 Jan 2013 22:18 pm

k tým Milanovým argumentom len toto http://rybicky.net/atlasryb/rajovec_dlouhoploutvy (len pre info, tiež sa nedržím tých odporúčaných údajov až tak na 100%) :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Milan666 » 20 Jan 2013 22:27 pm

No tí čo ich chovali sa pri spomenutí 60L radšej ani nevyjadrovali, len ja si ešte tú námahu dám.
Keď máš akvárium 60L podľa vonkajších rozmeroch, tak to 60L ani zďaleka nemá. Filter, štrk-substrát, niejaký ten kameň, či drevo, voda nieje po vrch a rázom máš 50L.
Niekedy som ich choval cez sezónu v rybníčku, ty daj pozor na ich vyskakovanie z akva
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod SoRex » 20 Jan 2013 22:54 pm

No, on by nebyl ani tak problém v těch 60 litrech, jako spíš v tom, že to je jen jeden pár. Má-li spolu být stále (ne jenom na výtěr), potom může být i těch 300 l málo. Samci jsou někdy velmi agresívní a samice nemá šanci na únik. Pokud je jich víc, potom se jejich agresivita rozloží (podobně jako u afrických jezerních cichlid) a i v těch 60 litrech to docela jde.
Momentálně mám v hustě zarostlé padesátce devět kousků (3,6), permanentně jsou tam 3 hnízda a samci se navzájem tolerují. Dokonce nemají ani roztřepené ploutve.
Na jaře jsem ale dal 2 páry do 120 litrů a řezali se jako koně :-( Nakonec přežil nejsilnější samec, a to ještě se značně zdevastovanými ploutvemi.
Takže chov jednoho páru osobně považuji za ne zrovna šťastný nápad, a to bez ohledu na velikost akvária.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod Milan666 » 21 Jan 2013 13:42 pm

Tu ide o skúsenosti s chovom, čo u teba nepochybne sú, no v začiatkoch by som sa prikláňal jednoznačne k väčšej nádrži.
Ja mám dobre skúsenosti s kakadu v mini nádržiach, ale len pri odchove, potom putovali do 400-vky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Čo k rajovcom?

Odoslaťod SoRex » 21 Jan 2013 14:31 pm

Souhlasím, agresivita a vzorce chování se mohou významně lišit s velikostí akvária, obdobím rozmnožování i množstvím chovaných jedinců.
Chtěl jsem jen říct, že pro jediný pár rájovců může být i opravdu velká nádrž nedostačující, protože jeden partner před druhým prostě nemá kam utéct. Na druhou stranu větší množství jedinců v malém akváriu může být celkem v pohodě, protože se jejich interakce rozptýlí.
Každopádně ale platí, že pro jeden pár rájovců je potřeba velké akvárium.
S dovětkem, že ani to nemusí stačit :-(
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.