Gupky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 20 Jan 2013 14:06 pm

Pekny popis Sorex, zase som sa kopu veci naucil. Ako moc vodu solit nechcem, ale mozno preventivne trosku dam. Mozno tak kavovu l. na 20 litrov.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 20 Jan 2013 15:22 pm

Ach jaj, co ma zas dnes v akvarku cakalo... ta chudera chora, co ju liecim v karantene, ma uz dieru v chvoste, dokonca jednu velu hore a dve male, ale neide to z kraja, ale skor z prostriedku, tak nechapem!! Podarilo sa mi odfotit...
a dole na substrate som nasla jedno mrtve mlada! spolu este akoby s nejakou gulickou nalepenou na nom, a este asi 5-6 iba tych guliciek, tak predpokladam, ze ta chora potratila, chudera....
A medzitym ako toto pisem, tak na dnes sa jedna ta gulicka premenila na rybku, mrtvu...
Na pocudovanie ale spravanie sa tej starej po tomto incidente nejako polepsilo, uz plava ovela viac, nestoji na mieste. A tie biele chumaciky sa mi zda, ze miznu, uz aj ta papulka je lepsia...
Prikladam foto.
Prílohy
tn_DSC_7909.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 20 Jan 2013 18:21 pm

Pokiaľ už liečíš, tak sa hneď neľakaj. Liečíš podľa návodu?, tam je tuším niejaké dni a potom niejaké dni pauza a potom sa liečenie opakuje. POZOR! nedávať viac ako je v popise. Tá rybka, ktorá sa schováva za filter, tu by som tipoval vysokú hladinu NO2.
Rozhodne pomôcť im výmenou vody, teda časťou vody min. 1/3. Ako už tu vyššie niekto spomína, zvýšiť teplotu, pri nej totiž urychlíme proces vývinu baktérie, čo urýchli liečbu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 20 Jan 2013 19:13 pm

Milan, ja ani neviem, co mam vlastne dalej robit, na SK navode je len pri tazkostiach 5ml na 10 litrov a ak sa po 5 dnoch nezlepsuje viditelnost( asi vody), filtrovat 24 hodin cez aktivne uhlie.
Na DE navode, ak som to spravne pochopila, je ze 1 den dat liek, dalsie 4 dni ucinok lieku trva, zase ze treba prefiltrovat cez aktivne uhlie a po flitrovani, ak je to potrebne, moze byt obnovene davkovanie. Ak nedojde k zlepseniu po 3-4 davkovaniach, opytajte sa odborneho predajcu....
Takze ja s filtrom problem nemam, kedze to mam v karantennom akvarku bez filtra, vymenim vodu a dam znovu liek - podla mna ryba este nie je celkom OK... len neviem, znepokojuje ma ta derava plutva.... to je ta ista choroba, alebo nejaka ina? Moze jej to este dorast, alebo bude navzdy taka potrhana?
A co vy nato, ze ryba porodila pocas liecby??? niektore tie vajicka sa premenili na ryby, ale mrtve. jedna mala ryba zatial zije...

Co sa tyka akva s rybou, ktora sa schovava za filter(20l a 20 stupnov), 1/3 vody som vymenila vcera, ryba sa vsak stale zdrziava iba hore, a zas sa moce okolo filtra... inak nejake bodky ani nic ine na nej zatial nevidim. takze predsa len pojdem kupit ten ohrievac vody, ... vies mi poradit aky je vhodny do 20l akvaria? Lebo v hornbachu mi zas poradia nieco, co vyhovuje im...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Jozef_L » 20 Jan 2013 20:37 pm

To uhlie sa dava v pripade ze to aplikujes v normalnom akvariu, ak je to take len karantenne bez nociho len vodu vymenis.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 20 Jan 2013 21:25 pm

Kúp si aj test NO2, ten ale použi len v tom spoločenskom akváriu, ako som písal, kvôli tej rybke.
V karantennom akváriu musí byť filter a bežať non-stop, alebo aspoň niejaké mini čerpadielko za 3-4€, to nalepíš v akva tak, aby vývod čeril hladinu, to kvôli kyslíku. Kyslík je pri liečbe neodmysliteľný, no nemusíš zase kupovať hneď vzduchovací motorček s hadičkou a kamienkom, to nie.
Vyššia teplota pri liečbe je zase veľmi nutná, ako som už spomínal. Čiže kombinácia čerpadielka, (kvôli kyslíku) a ohrievač je pri liečbe nevyhnutnou súčasťou. A to zase preto, lebo čím je teplota vody vyššia, tým je v nej menej kyslíka. Verím, že som to napísal tak, aby sa tomu dalo rozumieť. Preto sa ti liečba nedarí, alebo je len minimálne zlepšenie.
Ohrievač kúp samozrejme s termostatom a čo najmenej W-atový, myslím, že budú mať asi len 25W, nižšie asi nie, uvidíš.
Tak nevzdávaj to a čo najrýchlejšie realizuj, raz tieto vedomosti posunieš tu a niekomu, kto bude mať takéto problémy, veď o to aj ide, že?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 20 Jan 2013 22:11 pm

chlapci dakujem, zajtra idem na nakup... nikdy som si nemyslela, ze nieco taketo budem niekedy riesit, ale ste strasne zlati, ako mi vsetko polopatisticky vysvetlujete, VELKA VDAKA!!! Dam vam vediet, ako to bude postupovat... :roll:
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Snoopy » 20 Jan 2013 22:15 pm

Mon: predtým ako kúpiš nejaké testy si skús prečítať toto, aby si nekupovala dva krát.. :) testy-cim-a-co-testovat-t1872.html
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 20 Jan 2013 22:53 pm

Snoopy napísal:Mon: predtým ako kúpiš nejaké testy si skús prečítať toto, aby si nekupovala dva krát.. :) testy-cim-a-co-testovat-t1872.html

Ak som to spravne pochopila, pre zaciatok staci test na no3 a po4 a nie pasikove, ale tie vo flastickach... vdaka za upozornenie, ja by som urcite kupila tie pasikove 6v 1, keby si ma neupozornil... 8)
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Gupky

Odoslaťod Snoopy » 21 Jan 2013 00:00 am

Aj s tymi tekutymi je to diskutabilne.. Daj si namahu a precitaj si to cele. Tie testy niesu lacna zalezitost a preto sa na nich neoplati setrit.. ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 21 Jan 2013 13:34 pm

Tebe teraz treba hlavne test NO2, kvôli rybkám a NO3, PO4 neskôr
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 18:56 pm

Caute, no tak som sa vecer celkom doplietla, napisala som si NO3, aj som kupila NO3, aj som ho urobila, vyslo mi 25mg/l. Otazka znie, co to znamena 8) ?
Milan, zajtra sa uz nepomylim, kupim NO2!
Dnes som dokupila aj dve rastliny - Egeria Densa, tropis (ked som ju rozbalila, nemala ziadny koren, ale asi je to burina bude rast aj tak, nie?) a Eleocharis aciculari, nech sa aj krevety potesia... Takze uz mam 4 rastliny.
Chcem sa opytat, idem cistit rybe karantenne akvarko a vymenit jej vodu, a dat liek, kupila som jej malicky jednoduchy filter a chcem jej dat ohrievac. Na kolko mam nastavit ten ohrievac? Nebude mat sok z 20 stupnov ked jej dam na 25?????
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 21 Jan 2013 19:32 pm

Daj na 25 aj 26, nenahreje to hneď a zaraz. Hovoril som NO3 netreba a máš ho v norme (10-30), takže vymeň 50% vody a zapni filter nech čerí hladinu.
Egeria bude rásť aj tak
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 19:43 pm

Milan, uz som zbehla aj po NO2 test, tak budem robit este dnes, ale trochu som nepochopila, kde mam vymenit tych 50% vody, v karantennom? Ja som myslela, ze vsetku v nom vymenit a dat davkovanie lieku na novo.... ci nie? Ma ju uz dost mutnu-po tych 5 tich dnoch a po zemi kadejako svinstvo, nezjedenu potravu a nejake spiny, z toho, co rodila.... hmmmm?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 22:22 pm

Takze test NO2 dopadol menej ako 0.3 mg/l. Dva krat som ho opakovala, lebo som tomu nechcela uverit. Dva krat to iste. Bol to test od Tetra. Ten na NO3 bol od Sery. Ak som spravne pochopila z testu, NO2 menej ako 0.3 je dobry vysledok. Nejako to vsak nekoresponduje so stavom v mojom akvarku... ta ryba, co sa posledne dni chovala cudne, dnes som jej na chvoste nasla take flaky biele, ako tej prvej... dala som ju do karanteny. Jedna kreveta sa mi dnes vecer zacala spravat uplne odveci, najprv akoby chcela vyliezt blezkom z akvarka, a potom pada nohami hore dolu, tam lezi ako mrtva, potom sa pozbiera a toto opakuje.... myslim, ze sa asi nedozije rana....
Karantenne akva, kupila som najmensi filter, co tam bol, EHEIM pick up 45, dala som ho do akva, a rybu skoro vyfuklo z neho von, ona aj tak tak horsie plava teraz po chorobe... velmi som nevedela regulovat ten odtok vody z neho, tak som to z casti zapchala tym ohrievacom.... moze to tak ostat? Ako este stale to prudi, ale uz sa tam aspon nejako vedia udrzat....
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Vlado21 » 21 Jan 2013 22:33 pm

dobry vysledok je NO2 = 0 a NO3 v rozmedzi 15-25 mg/l. Zda sa, ze v tvojom akvarku nemas dostatok nitrifikacnych bakterii na odburanie celkoveho toxickeho NO2 z vody (kratky zabeh, slaba hygiena,... ).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 21 Jan 2013 22:38 pm

A ako sa ti ten test zafarbil? Vývod filtra vytoč k najbližšej stene, aby to tlmilo ten prúd.
50% vody som myslel v karanténnom akváriu, bordel z dna vysaj hadičkou, alebo odkaľovačom.
Veľmi ťažko sa ti píše, jedno akva, druhé, tá rybka v akva. Píš mi už prosím Akvárium A1 a Karanténne K, mieša sa mi to.
Takže v A1 je NO2 0,3? a farba? roztoku z testu?
V K vymeň 50% vody odkaľ dno, pusť ohrievač a filter natoč ako som písal.
Reakcia krevetky napovedá o otrave, takže tam tiež vymeň 30% vody.
Bolo by dobre foto oboch akvárií ale celých z predu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 22:58 pm

Milan, v A1 NO2 vyslo <0.3mg/l, farba bola zlta. dalsi stupen bol 0.3mg/l to by sa muselo zafarbit do oranzova-take to nebolo ani nahodou. Vysledok 0 v teste nemam... 0 nema ziadnu farbu.
K som vymenila celu vodu, bola spinava. Uz to neviem vratit. Dala som aj liek. Filter som obratila. Odfotim, ...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 23:46 pm

Tak nech sa paci: A1
Prílohy
tn_DSC_7914.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 23:47 pm

K:
Prílohy
tn_DSC_7912.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 21 Jan 2013 23:58 pm

Tak mi napadlo, ci to nemam pisat niekam inam, napr. do zaciatocnikov, ci vam nevadi, ze to riesim tuto na chorobach gupiek... ? BTW, krevetu manzel splachol :-( uz len lezala na boku, a sem tam sa pohla, ... trapila sa... :(
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 11:41 am

Ryba v K, ta co bola prva chora, zomrela.
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Gupky

Odoslaťod Milan666 » 22 Jan 2013 18:54 pm

Tak to mi je ľúto, no nebola si vyzbrojená tak ako teraz. Pre ďaľšie kritické obdobie si pripravená, takže všetko si nechaj na horšie časy. Tie eheimy sú dobré a kvalitné, takže si ho váž. Tetra test by mal byť z tých lepších, takže:
Bolo by naozaj dobre založiť si tému o svojom akváriu, pod svojím názvom napr. tu:
zacinam-s-akvaristikou.html
No a rátaj s kritikou pretože neónky do takého akvária nie sú vhodné, skôr by som ti radil vymeniť ich za borarasky, ale to už v tvojej novej téme, (teším sa).
No a do toho nano filtra, (tuším to je Denerle ti treba viac filtračnej hmoty, takže na prvé slová kritiky si pripravená.
Vážim si , že si si nechala poradiť a konala si ako to čo najskôr šlo, držím palce!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gupky

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 19:03 pm

OK Milan, idem na to! Na kritiku pripravena som, ja sa skor cudujem, ze uz davno ste ma nezvozili pod ciernu zem, po tom, ako som tu co-to precitala.... som uz trosku informovanejsia,a teraz by som vlastne velmi vela veci urobila inak...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.