Akvarko Mon



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 19:12 pm

Ahojte, presuvam sa sem z akvariovych chorob gupiek...
Potrebovala by som poradit s nasim akvarkom 20l, ja viem, zla konstalacia ryb - 4 neonky, 5 gupiek a 1 kreveta, uz viem, ze je ich prilis vela. 1 kreveta mi vcera zomrela, dnes 1 gupka, co bola tyzden chora. 1 gupka je v karantennom akvarku od vcera... rozpada sa jej asi plutva, alebo nejaka plesen, liecim ju s Contralkom od Tetry pri teplote 25-26 stupnov.
Uz viem, ze 20 l akva pre zaciatocnika je male, a chcem si casom kupit vacsie, ale zatial musim nejako obhospodarit toto malicke... tak privitam nejake rady, ako by som ho mohla vylepsit, najma tu zltu vodu, ale aj kondiciu rybiciek, uz nechcem, aby mi umierali.
Info z akvarka: zalozene 10.12.2012, teplota 20-21 stupnov, filter denerel, 4 rastliny. A vcera som testovala vodu, NO2 test od Tetry < 0.3, a NO3 25.
Prikladam fotku.
Prílohy
tn_DSC_7914.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 19:15 pm

Este... uz som medzicasom vselico postudovala tuto na akva.sk, a viem, ze plno blbosti som urobila, aj ocakavam kritiku, ale prosim prosim, neodradte ma uplne :roll: nejako sa mi to s tymi rybickami zapacilo! :D

A fotka karantenneho akvarka:
Prílohy
tn_DSC_7912.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod mystka » 22 Jan 2013 19:27 pm

Nahodou, akvarium sa mi paci...gupky daruj a kup si tam nejake mini rybicky - primerany pocet. Men pravidelne raz za tyzden cca 1/3 vody a ta zlta farba vody je super...vyzera to tak prirodne :wink: .
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Milan666 » 22 Jan 2013 19:40 pm

Tak som rád, že už to pôjde tu. Tá žltá voda časom pominie. Dobre by ti bolo preštudovať aj toto:
clanky/filtracia.php
Ak si to už študovala, tak beriem späť, preto som spomínal, že to bude chcieť v tom malom filtri väčšiu filtračnú hmotu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 21:16 pm

Mystka: dakujem, pochvalu som ani necakala :-).... ryby by som aj darovala, ale nemam komu. Z mojich znamych sa akvaristike nikto nevenuje... Mne sa ta zlta voda az tak nepaci :-)
Milan: noooo aj som Ti celkom zabudla podakovat za vsetky doterajsie rady. Si velmi mily! A vazim si to, ze si ma neodbil s tym, ze co to robim za hluposti... vela reakcii tuto na fore je takych dost drsnych k zaciatocnikom :oops:
Co sa filtra tyka, musim studovat. Je to pre mna velmi tazke, ako zena nie som moc technicky zalozena, a bohuzial ani chemicky- uz 3 dni studujem jeden clanok z casopisu Akvarium c.4, je o premne dusika, a paneboze, je to celkom ale celkom nad moje pochopenie!!!! Ja tomu jednoducho nerozumiem :evil: :roll: :lol:
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Milan666 » 22 Jan 2013 21:56 pm

Tak veľmi jednoducho:
Musíme sa snažiť, aby v akváriu prebiehala biologická filtrácia, takže to nieje celkom technická záležitosť.
Biologickú filtráciu nám zabezpečia tkzv. nitrifikačné baktérie, tie (ľudovo povedané) premieňajú rozkladajúcu sa potravu pre rybky, výkaly rýb, odhnívajúce časti rastlín a pod. na látky, ktoré ďalej zužitkujú rastlinky ako živiny a tým, (to ale veľmi stručne) nastáva prírodzené odbúravanie nebezpečných látok, (pre rybky napr.) z vody. Toto nastane až sa akvárium tkzv. zabehne.
Baktérie?, to je čosi podobné tomu, čo sa odohráva v našom traviacom trakte, poznáš z reklamy bifidus, antiregiláris a čo ja viem čo ešte.
V akváriu tieto baktérie potrebujú hlavne kyslík a miesto kde sa usadia. Prevážne je to vo filtri a tým pádom sa hovorí o veľkej filtračnej ploche a teda hmote. Hovorí sa im filtračné média a u teba to bude najprv biofiltren. Pomôž si googlom
Pre dobrý chod akvária je potrebné meniť 1/3 vody, (u malých akvárií častejšie) a čistiť filter, najprv vo vode práve v tej ktorú vypustíme z akvária, (tu spomínanú 1/3). Na začiatok hádam stačí. No a keď študuješ, tak skús aj toto:
http://maniakva.sweb.cz/akvaria.htm
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 22 Jan 2013 22:28 pm

Milan, vdaka, ano, menim tyzdenne 1/3 vody a filter vymyvam v tej odobratej vode. + oskrabem spinu zo stien a odkalujem dno-ide mi to velmi tazko, mam ten odkalovac od EHEIM, co je na baterky a vracia vodu spat do akvaria, bol strasne drahy..., ale ide mi to snim tazko, nakolko ten piesok, ci strk, ci co to mam v akvariu-to cierne, tak ked prilis hlboko zasuniem ten odkalovac, tak mi to zacne brat aj ten strk(strk je prilis maly).
Zajtra prestudujem obe odporucane stranky, dnes uz nevladzem :-) ... co nebudem chapat, tak zajtra sa popytam...
Zahadou mi ostava to, co si vcera hovoril o spravani krevety pred jej smrtou. Ze to vyzeralo na otravu niecim.... cim? ked tie testy dopadli celkom dobre.... A ako znizit NO2 na nulu? Vymenila som vodu, aj rastliny som pridala, staci? Ci este poriesit ten filter?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomas54 » 23 Jan 2013 00:11 am

Necudujem sa ti, ze s tym odkalovacom to ide tazko. Podla mna nie je dobry a hlavne nie pre nano akvaria. Lepsi je od Dennerle odkalovac pre nano akvaria, ten nevracia vodu, ale rovno ju vypusta von, cize jednak odkalis a za druhe rovno dolejes vodu a udrzba je hotova. Je pre akva do vysky 30cm a je maly, aby sa dostal vsade
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 23 Jan 2013 00:17 am

Ahoj Milan, tak mi to nedalo, a predsa som studovala, co sa tyka stranky o miniakvarkach(velmi pekna), tak som si z nej zobrala tolko, ze to nemusim vzdavat, da sa to aj s malym (akvarkom :-) ), ale musim vybrat vhodne ryby, resp. krevety.
Horsie to bolo s filtrami, prebehla som si tie filtre, co su na Tebou odporucanej stranke, ale neviem, ako mam v svojom dorobit vacsiu filtracnu hmotu??????????????????? Akoze daco dorobit k filtru, ci dokupit vonkajsi? Bolo by vobec pekne mat pri tak malom akvarku vonkajsi filter???? Mne sa to k tomu nejako nehodi..... ale tak mna ber s rezerveou, ja som baba, tak ja furt na tu esteticnost kukam ;-)
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod ferryno » 23 Jan 2013 00:19 am

no ohladom tej krevetky tak mohla uhynut aj ked sa v izbe parfemujes alebo pouzivas nejaky ozviezovac vzduchu su strasne nachylne na chemikalie
ferryno
 
Príspevky: 185
Založený: 30 Sep 2012 18:07 pm
Bydlisko: Stropkov

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 23 Jan 2013 00:23 am

Tak to teda nie, ako sem tam sa zdrziavam okolo akvarka, a netvrdim, ze nevoniam ;-), aleaplikaciu vykonavam na poschodi v spalni a ryby mam dole v obyvke, osviezovace vzduchu tiez nepouzivam, nakolko mam male deti...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomas54 » 23 Jan 2013 00:25 am

pozri sa v mojej teme ako vyzera EHEIM externy filter, cena cca 56 Eur a ma dostatocnu filtracnu napl, vsetko bolo v baleni. Moze byt umiestneny aj v skrinke pod akva, ale vtedy treba dokupit hadicu, co je investicia dalsich cca 3 Eur
blau-nano-cubic-krevetky-t14726.html
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod martin_s » 23 Jan 2013 09:50 am

Nechaj tam zatial kludne tento filter co tam mas. Aj taketo male akvarium (mozno aj skor ako velke) moze bez problemov fungovat aj bez filtra pri spravne zvolenej osadke, spravnej udrzbe a hygiene v akvariu. Nie je to az tak zlozite dosiahnut aby to fungovalo.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Sunkafit » 23 Jan 2013 10:12 am

mam ten isty náror ako martin nadomnou nenechaj sa zlakať stale tím že polovica ludi príde pozrie na to a povie šlahni tam eheim 2213 HLUPOST :idea: :pivo:
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 23 Jan 2013 11:42 am

Nedá mi sa nevyjadriť k tomu odkalovaču. :roll:
Tiež som ten ,,vynález" svojho času kúpila - škoda peňazí - použila som ho raz a stačilo. Niet nad obyčajnú plastovú fľašu. Ale myslím si, že v takom malom akváriu ani odkalovať netreba - mám 12l mini už tri roky a neodkalovala som ani raz - a ani by to nešlo. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Snoopy » 23 Jan 2013 11:55 am

Barbora musím byť proti, teda prikláňam sa na Tomášovu stranu. Nevravím že nieje iné riešenie ako tento odkalovač, ja len že ten odkalovač som si kúpil tiež a funguje ako má.. Odkalujem s ním 65l akvarko a bez problémov. :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef_L » 23 Jan 2013 12:04 pm

Zatial ho nechaj, nech sa rozrastie akvarko a trochu sa zabehne
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 23 Jan 2013 12:55 pm

Snoopy napísal:Barbora musím byť proti, teda prikláňam sa na Tomášovu stranu. Nevravím že nieje iné riešenie ako tento odkalovač, ja len že ten odkalovač som si kúpil tiež a funguje ako má.. Odkalujem s ním 65l akvarko a bez problémov. :)


Ale veď Tomáš písal o Dennerle odkalovači, či? Ja som písala k tomu, čo kúpila Mon.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Sunkafit » 23 Jan 2013 13:00 pm

Zmeniť osádku za nejake bararasky par krevietok a odkalovač môže isť do skrine
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Snoopy » 23 Jan 2013 13:02 pm

Borka, sorry. ospravedlňujem sa.. :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 23 Jan 2013 18:05 pm

No pravdupovediac, nejako sa mi uz do dalsieho maleho filtra investovat nechce... radsej si kupim vacsie akvarko, a tam uz nech je poriadny filter. Mam takyto plan, do vacsieho akvarka premiestnim gupky a neonky, pripadne k nim nieco dokupim.... a malicke necham pre krevety a tie borarasky. Dnes som bola v akvaristike obzriet tie borarasky, celkom sa mi pacia. A mali tam rozne (aj pasikave a cierne, ...) krevety, ale, take boli strasne malilinke... co ja viem, 1 cm, aj mensie.... nie je to prilis male? Tie dve co som mala povodne mali od novoty vyse 2 cm, ...
A este otazocka, ake velke to nove akvarko by ste mi odporucili? Aspon 100l?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 23 Jan 2013 18:13 pm

Snoopy napísal:Borka, sorry. ospravedlňujem sa.. :)


Snoopy, moja chyba, mala som napísať, o ktorom hovorím. :roll: :pivo:

Mon. Tie krevetky dorastú.
Veľkosť akvária je na Tebe. V ideálnom svete by sme mali všetci 100l plus, len v skutočnosti sa človek musí riadiť priestorom v dome/byte a v peňaženke. :wink: Ale určite by malo mať aspoň 54l, ak tam chceš nechať tie gupky.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Milan666 » 23 Jan 2013 19:05 pm

Mon, neriaď sa tým, že také malé akvárium môže ísť bez filtra. No pred tým: Dobre zabehnuté mini akvárium s akou-takou rovnováhou a dobre zarastené so zdravými rastlinami, ktorým na pohľad nič nechýba, by mohlo bez filtra fungovať, to áno.
Nie ale teraz u teba s vodou v ktorej bolo použité liečivo na liečenie rýb. O tom tí dvaja netušia, takže nateraz to bez filtra nepôjde.
Ten dennerle filter používam v jednom miničku len pre lepší pohyb hladiny, takže viem, že tam je len taká chabá plátka molitánu a na spodku taký trojuholníček molitánu, že?.
Nechaj si ho, časom ho použiješ na to, na čo ho používam ja. Skús skôr pouvažovať ned zavesným filtrom, ich cena je rovnaká ako test na vodu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 23 Jan 2013 19:26 pm

Milan, ja som do normalneho akvarka nedavala liecivo, vzdy iba do toho karantenneho. Tam je liek este stale, stale je tam 1 ryba, pisala som na choroby...
Ano, filter denerle je taky, ako ho popisujes.
Jasne, ze este tam nechcem tie ryby kupovat hned, ved keby som si aj hned (zatial nemam nic vybrate, takze hned nepripada do uvahy) kupila velke, akvarko tak min. mesiac do neho nedam nic... a dovtedy by som chcela dat aspon trochu do poriadku aj to sucasne akva. Ale ako ho mam davat do poriadku? Este mi napadlo, ci nemam vymenit ten filter EHEIM z karantenneho a dat ho do normalneho?
Barborka, jaaaaj keby mi tak niekto chcel vybrat... najma do tych technickych veci sa ja vobec nerozumiem, keby mi tak niekto ukazal, ze vyber si podla designu, tak si rada vyberiem... ale viem, ze tuto musim hladat, porovnavat, surfovat, citat, ..... viem, ze mi nikto nevyberie, musim si vybrat sama....
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.