Akvarko Mon



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef_L » 24 Jan 2013 18:52 pm

Mon napísal:Akvarko by som chcela take 100-120 l, len neviem, ci mam hladat osobitne akvarko a do toho komponenty, alebo skor take cele sety, co uz su zo vsetkym, hmmmmmmm? Co by ste mi poradili?

Najskor by si sama mala vediet co by si tam chcela mat, potom sa da radit.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef I. » 24 Jan 2013 21:17 pm

Ahoj MoN.
Keďže si začiatočnička odporučal by som ísť do LOW-TECH akva, čo vlastne znamena to, že nepotrebuješ mať silne svetlo, tým padom nemusíš riešiť prihnojovanie s co2 a ani ine tekute hnojivo (môže byť ale nemusí) lwbo ako hnojivo postačí v takomto akva len trus rýb. nehovoriac o jednoduchej a rýchlej udržbe.

veľkosť akva, ake si napísala 100-120L, filter ak sa ti dá tak kup rovno externy, napriklad JBL CP 901, rastlinky si môžeš podla kriterii v zozname http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/. vyber si rastlinky nenaročne na svetlo, vyber si väčšie do zadu a menšie do stredu a popredia, tiež si tam vyber rychlorastuce rastlinky na urychlenie zabehu. čo sa tyka rybyčierk tak po 4-5 tyždňochod založenia si tam môžeš dať napriklad mrenky machove. tie mám ja a su to krasne žive rybky, ale samozrejme možnosti je veľa. ponukol som jednu z nich... nech sa dari...

OT: To nahananie priaspevkom už vadi aj mne. pár jedincov nachadzam pomaly v každej druhej teme a je to otravne... niekde sa z toho stáva už pokec.

A niečo na študovanie: http://www.rostlinna-akvaria.cz/
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 24 Jan 2013 23:48 pm

Caute caute.... dakujem vsetkym za vase pripomienky, pomaly vsetky zvazujem, premyslam, len nejako vela sa mi toho zda byt naraz, tak si to nechavam trochu prelezat....
Co sa tyka filtra do nanocube, zatial som sa rozhodla nechat tam ten, co tam je... zatial, uvidim, ako to pojde dalej a podla toho sa zariadim.
trosku som si pozerala na nete akvarka, velmi sa mi paci toto, aj so skrinkou:
http://www.zoohit.sk/shop/akvaristika/a ... rio/231362
Ale manzel ma nervy, ze biele....., jemu sa to nepaci, mne ano, mam bledy gauc, komodu kombinovanu bielo hnedu, myslim, ze biele by k tomu islo.... no on ani pocut. Tak zatial je favorit toto, ale mozno budem musiet zmenit farbu na tmavohnedu....
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Sunkafit » 25 Jan 2013 07:47 am

http://www.akva.wu.cz/index.php?id=lowTech naštudovať
inak za tu cenu je ten set výborný ak ta zlava naozaj platí ale jedno varovanie tie trubice čo tam su budeš musieť kupovať stále lebo klasicku do toho nedáš...jedna trubica cca 12e ale vydržia svietiť slušne aj rok a pol....mám od nich tuto rampu viem co hovorím
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 27 Jan 2013 21:28 pm

Po par dnoch premyslania sa vas chcem opytat na vas nazor.... ja som chcela akvarko tak ako radite pre zaciatocnika - 100-120l... moj muz ale ked uz, tak chce aspon 180-200l, argumentuje tym, ze aj tak potom budem chciet vacsie, takze naco kupovat stredne, a potom zas velke, ze si mam kupit rovno velke.... Ja sa ale bojim... ze to nezvladnem... mam tolko problemov a prace s tym malym 20l, a bojim sa, ze to bude znasobena robota na tom velkom.... nechcem si predstavit, kolko trva take cistenie, aj ked viem, ze sa robi menej casto... bojim sa aj toho, ze ked to nezvladnem, tak to bude vyzerat otrasne, take velke, zariasene.... co vy nato?
Dalsi boj, co s nim vediem, je ohladne ryb, ja chcem ryby take nenarocne, ako to povedat, obycajne... on do mna huci, ze aspon dve ryby tam chce velke a farebne, aby ich, citujem:"videl aj z gauca a aby si nemusel brat lupu", - tymi velkymi rybami ma na mysli discus!!!-neviem, ci sa to tak pise, alebo "minimalne" skalare!!!!! Resp. ak aj nie hned, tak aj preto chce velke akvarko, aby sme ich mohli mat neskor.... A ja zas mam pred takymito rybami respekt, nerada by som ich svojou "hlupostou" zaciatocnika zmarnila.... beriem to tak, ze aj mne sa najviac pacia tetraodony, ale ze jednoducho, zatial som nevyspela na to mat ich, tak ruky od nich prec....
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomáš » 27 Jan 2013 21:39 pm

Ak sa da tak vacsie bude urcite lepsie no tak ci tak ak ta to chyti tak budes chciet neskor este vacsie :D ja som pred pol rokom zalozil 112l a uz planujem 600 :D co sa tyka udrzby tak aspon ja osobne si myslim ze to bude este lahsie vdaka tolkemu miestu s ktorym sa da pracovat a nie je problem tam dat ruky a pohrat sa :) Discus je krasna ryba ale povedz drahemu ze to moze rovno mne poslat peniaze na ucet :D Strasne narocna ryba a este by si musela aj vyhrievat akvarko na 30C a hned by si mala aj problem co sa tyka rastlin lebo malo ktore znesu taku teplotu. Takze radsej skalara ale aj na toho si radsej pockaj aspon mesiac kym akvarko poriadne zabehnes :)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 27 Jan 2013 21:42 pm

Tomas.... chi chi... uz sa tesim, ako drahemu ukazem tvoju odpoved s discusom :o 8) .... ok, tak s tym akvarkom vacsie= lepsie.... my byvame v dome, takze s miestom problem zatial nie je. Budem sa snazit preorientovat na vacsie.... divne to znie :oops: :o
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomáš » 27 Jan 2013 21:50 pm

Ty by si najlepsie mala vediet, ze vacsie je lepsie :P :D :D Inak ak sa da tak kludne aj viac nez 200... par cm hore dole a uz mas ine moznosti :)
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 27 Jan 2013 22:25 pm

ja som kupil hned na zaciatok 240l a nelutujem, zobral by som asi aj vecsie ale nebolo miesto max do coho by som ale isiel je niakych 130*50*50cm, potom sa ti uz zacne predrazovat technika
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Milan666 » 27 Jan 2013 22:40 pm

Určite je s väčším menej roboty a väčšie viac znesie, teda vie sa lepšie vysporiadať s nežiaducími "nehodičkami"
No ako píše M.i.s.o, potom sa už predražuje technika. Discusy radšej nie a skaláre časom, ale tu treba hľadieť na výšku akvária, ktorá by mala byť aspoň 50cm
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 27 Jan 2013 22:53 pm

A mne sa zda, ze sa s tym vacsim predrazuje vlastne vsetko, vacsie = viac substratu, kamenov, rastlin, ryb, ... nie?
A, Tomas, aj z malych (akvarii :-) ) som uz videla pekne vysledky :-) :-) :-)... tu na akve, samozrejme.
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomas54 » 27 Jan 2013 22:57 pm

samozrejme, ze sa vsetko predrazuje, ale cenovy rozdiel nie je az taky velky
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 27 Jan 2013 23:31 pm

Cena sa zvyšuje s každým litrom, ale pri akváriách povedzme od tých 400l vyššie ti už nebude stačiť ,,obyčajné" svetlo, musíš riešiť niečo výkonnejšie, tiež tam treba oveľa výkonnejšiu filtráciu a celkovo je to už niekde inde, ako keď zariaďuješ 100, 200l.
No ale musím nesúhlasiť s tým, že keď to človeka ,,chytí" nestačí mu už objem do 200l. Ja mám diagnózu akva-pozitív :mrgreen: a to moje mini mi stačí a do väčšieho ako 120l by som nešla. :wink: :angel: :pivo:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 27 Jan 2013 23:39 pm

Barborka, no vidis, to bude asi ten nas zensky pohlad, mne mensie akvarka tiez pripadaju take "milsie" :-), to chlapi, neurazte sa, myslim to v dobrom, maju v sebe zakodovane, ze chcu vzdy vsetko vacsie a vacsie ;-)
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef_L » 28 Jan 2013 00:27 am

Mon ber to tak ze cim vacsie tym mensie starosti. Nie je to len cisto chlapska zalezitost, ale fakt ze ak volaco poseries vo vacsom akvariu nema to nan taky dopad, mozno ziadny, ale v malom je to vacsi vykyv az armagedon.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 28 Jan 2013 13:05 pm

Armagedon :) - to je už trošku prehnané. 100l je už dosť stabilný objem a Mon si určite dobre premyslí, čo a ako urobí, takže ,,priekak" takého rozmeru asi nespôsobí.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef I. » 28 Jan 2013 14:31 pm

nemusíš tam mať veľke rybky aby ich bolo vidieť z gauča... ono pekne ukaže aj take hejno rybiek - hejnove rybky :). Su male a menišie, ale keď ich máš po kope tak 15-25 tak to veľmi pekne v akva ukaže.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 28 Jan 2013 18:29 pm

Jozef I, mas aj nejaky konkretny typ? :-)
Este sa vas opytam, mam ohrievac Scuba 25W s termostatom, da sa na nom nastavovat vyska teploty, najprv som ho mala v karantennom 5 l akvariu kde boli chore ryby, aby "lepsie" ucinkoval liek, ryby neprezili, mala som ho nastaveny na 18 st, vyhrieval to pri tom nastaveni na cca 25 stupnov, ma to byt pre akvaria 15-40l. Povedala som si ok, asi zato tolko hreje, ze to ma byt min. v 15l akvarku. Ked sa uvolnil, isla som ho otestovat do Nanocube 20l, zapla som na 20 stupnov, ale maly mi akurat dolamal teplomer, kym som stihla kupit novy, teplota bola 30 stupnov!!!! teraz mam nastavene na 18 a znova je tam 25 stupnov.... mam to reklamovat, alebo je to normalne?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Jozef I. » 28 Jan 2013 19:11 pm

Mon ja nemám skusenosti s veľa rybkami, ale doma mám mrenky machove a su to krasne žive rybky :)

http://www.karas.estranky.cz/fotoalbum/ ... jpg.-.html
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Barbora =) » 28 Jan 2013 22:00 pm

Ten ohrievač asi nebude v poriadku. Takéto pokusy rob radšej vo vedre. Ale ak nemáte v dome nejak chladno, tak ti ohrievač ani netreba. Radšej nižšia teplota, ako takéto šoky.

K tým rybkám - pozri si tetry cisárske http://rybicky.net/atlasryb/tetra_cisarska , tie určite uvidíte aj z pohovky a sú aj pekne sfarbené. :wink: Zaujímavé sú aj tetry ozdobné http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ozdobna .
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomáš » 28 Jan 2013 22:17 pm

Ja mam huf tetier ozdobnych no mam pocit, ze aby poriadne vynikli tak treba aspon takych 30 a viac kusov. Mam cca 15 a nic moc
Tomáš
 
Príspevky: 717
Obrázky: 14
Založený: 20 Aug 2012 20:27 pm

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod bohus301 » 28 Jan 2013 22:22 pm

aj platy su pekne roznych farieb
bohus301
 
Príspevky: 326
Obrázky: 9
Založený: 23 Okt 2012 17:51 pm

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 28 Jan 2013 22:31 pm

tak tak, ked huf tak poriadny 30-40ks min. Tie Platy ked sa zacnu mnozit tak to bude problem
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Loki12 » 28 Jan 2013 22:34 pm

Mon napísal:Jozef I, mas aj nejaky konkretny typ? :-)
Este sa vas opytam, mam ohrievac Scuba 25W s termostatom, da sa na nom nastavovat vyska teploty, najprv som ho mala v karantennom 5 l akvariu kde boli chore ryby, aby "lepsie" ucinkoval liek, ryby neprezili, mala som ho nastaveny na 18 st, vyhrieval to pri tom nastaveni na cca 25 stupnov, ma to byt pre akvaria 15-40l. Povedala som si ok, asi zato tolko hreje, ze to ma byt min. v 15l akvarku. Ked sa uvolnil, isla som ho otestovat do Nanocube 20l, zapla som na 20 stupnov, ale maly mi akurat dolamal teplomer, kym som stihla kupit novy, teplota bola 30 stupnov!!!! teraz mam nastavene na 18 a znova je tam 25 stupnov.... mam to reklamovat, alebo je to normalne?


Tiez mam tento ohrievac 25W a tiez NC20L od Dennerle ( Hornbach :-))
Po zapojeni cca den sa nic nedialo (zapojenie podvecer po kupe, len brutalne rosenie horneho skla), teplota bola stale rovnaka ako bez telieska - bytovych cca 22C (na radiatore) robilo v akva 24C. Na druhy den poobede bola teplota v akva 28C pri nastaveni medzi 28-32(ine hodnoty tam nie su). Nasledne ak nastavim vyssie/nizsie tak celemu akva trva cca 2-3 hodinky kym sa to "zreguluje" na pozadovanu teplotu.

Ak nemas v byte pod 18C tak si myslim, ze nie je fyzikalne mozne stlacit teplotu v akva na 18C, nastavnim na vykurovacom teliesku.
Podla mna sa to sprava normalne, len tomu daj nejaky cas. Asi by nerobilo rybam, rastlinam dobre keby to teplotu vyhnalo za 30 minut o 5C hore a potom dole.

PS: pocul som uz od akvaristov, ze schladzovanie v lete obcas urobia pomocou zmrznutej flase s ladom, lebo telieska jednoduho len kuria. :-)

ked sa ale otvorila tema teploty - vsimol som si ze pri vyssej teplote su ovela aktivnejsie krevety, behaju po akva, plavaju, ukazuju sa....myslel som si ze pre nich je typicke, ze pri vyssej teplote zacnu byt ospalejsie - ako ked sa varia krevety, homare, langusty (nikdy som to nejedol, len obcas kuknem variacia program) - Je to normalne?
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.