uhynutie sumcov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

uhynutie sumcov

Odoslaťod mayozv » 26 Máj 2003 17:59 pm

Zdravim,
pocas vykendu som prisiel o 4 sumce a 3 prisavniky. Nechapem co sa stalo. Cca pred tyzdnom som vycistil filter, lebo uz bol zaneseny. Po par dnoch mal jeden sumec biele bodky, potom sa akoby zacal supat (sliz). Z toho bola mutna voda tak som 2/3 v 150 l akvariu vymenil. Ostatnym nebolo nic, ziadne vonkajsie priznaky. Nakvapkal som do vody rozne dezinfekcne a protiparazitne kvapky, ale mozno uz neskoro.
Vsimol som si, ze par hodin pred skonanim sa im zakalili oci a boli aktivnejsie v plavani ako inokedy a na chvostovej a chrbtovej plutve sa u niektorych vytvorili take cervene flaky, ako prekrvene. Prisavniky sa drzali na skle takmer na hladine, co nikdy nerobili, ako keby mali problemy z dychanim. Ostatnym sumcom sa len zakalili oci a o niekolko hodin bolo po nich. Neviem ci sa im z toho slizu upchali ziabre, alebo ich napadli zvnutra nejake parazity.
Ale zvlastne na tom je to, ze 6 guram, ktore tam boli tiez su v pohode a aj zeru. Sumce uz odmietali posledny den alebo dva. Daval som im vzdy len potravu z obchodu (mrazene a susene dafnie, mrazene nitenky a mrazene srdcia).
Nevie niekto podla tychto priznakov urcit, co sa vlastne stalo ?
Mozno keby som bol oddelil toho bodkaveho sumca, ostatne by este zili ...
mayozv
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Máj 2003 17:51 pm
Bydlisko: Zvolen

Reklama

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod Astrid » 26 Máj 2003 18:30 pm

Na viacerych forach a v mnohych temach sa spominalo, ze vsetky sumce su velmi citlive na lieciva, ktore sa hromadia pri dne. Neviem, co mohlo byt tomu prvemu sumcovi, ale podla toho, ze prisavnici pri hladine lapali po dychu sa mi zda, ze to bolo prave tymi liecivami. Tie ostatne priznaky- cervene plutvy a zahmlene oci mi nic nehovoria, nastastie s tym nemam skusenosti. A mozno aj to bola nejaka choroba, neviem. Ale podla tohto tvojho popisu mi to vychadza prave na tu otravu liecivami- samozrejme ze ostatnym, volne plavajucim rybam to nic nespravilo, kedze v strede vodneho stlpca je koncentracia lieciva optimalna. Viac by ti o tom mozno vedel povedat catfish.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod salik » 26 Máj 2003 20:20 pm

mayozv napísal:...Po par dnoch mal jeden sumec biele bodky, potom sa akoby zacal supat (sliz). Z toho bola mutna voda tak som 2/3 v 150 l akvariu vymenil...

- mutna voda so sumca? to hadam nie.., vies nazov toho sumca?

mayozv napísal:...Nakvapkal som do vody rozne dezinfekcne a protiparazitne kvapky, ale mozno uz neskoro...

-tak tym si to cele pravdepodobne "ukoncil", nesmies miesat rozne lieciva medzi sebou! mal by si to mat na kazdom lieku napisane v navode
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod Atilla » 27 Máj 2003 09:39 am

Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod gabriela » 27 Máj 2003 11:26 am

ahoj,
urcite je velmi smutne takto prist o rybky, a nikomu to nezelam.
Aj mne sa podarilo odrovnat zopar kuskov a velmi ma to mrzelo, ked som vedela ze je to moja chyba. Cez vykend som mala tiez dilemu ci naliat alebo nenaliat zaruceny preparat, pretoze uz som mala v akvariu
rozbehnuty iny sposob liecenia a stale sa mi to zdalo ze nezabera.
Ked prisla kriza a a rybky lezali poskryvane v rastlinach po dne,
hodila som tam velky vzduchovaci kamen a modlila som sa. :?
Bla som sa hlavne o ancistrusov, prave preto ze su taki citlivi a liecivo napriek ubezpecovaniu predavacky obsahovalo malachytovu zelen :evil:
Clovek si musi precitat zlozenie vo vsetkych jazykoch, dokonca v slovencine zlozenie uplne chybalo.
Vedel by si povedat co si tam nalial, v akej kombinacii a ake to malo zlozenie? Jasne ze cloveku to rybky nevrati ale moze sa z toho poucit a pomoct inym.
Moje rybky uz dnes vyzeraju dobre a chorobe za obet padlo len male mnozstvo poteru.
Zelam vela uspechov a dufam ze ta to neodradi, sumcekovci su super prisery. :wink:
Naposledy upravil gabriela dňa 27 Máj 2003 11:54 am, celkovo upravené 1 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod Atilla » 27 Máj 2003 11:46 am

ked som liecil krupicu tak som tiez premyslal ze ancistrusov a popripade aj panciernickov budem liecit v inej nadobe a za inych podmienok
(1/2 davky lieciva a popripade dlhsie liecenie)
ako zvysne ryby nakoniec sme pridali 1den len polovicne davky a nechali sme ich spolu ale bolo to zrejme len na zaciatku ochorenia cize sa to lahsie liecilo
teraz keby mi ochoreli ryby uz by som to znasal horsie aj ked mena som im este nedal :))
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod jacik » 28 Máj 2003 08:06 am

Atilla napísal:teraz keby mi ochoreli ryby uz by som to znasal horsie aj ked mena som im este nedal :))

mojho najvacsieho panciernicka uz volam 'Pan Panciernicek' :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod mayozv » 03 Jún 2003 17:59 pm

No nakoniec som to nasiel na http://sweb.cz/mvai/ostatni_nemoci.htm
Citujem :
bičíkovec zhoubný Ichthyobodo (Costia) necatrix - cizopasný kožní bičíkovec, usazuje se na ploutvích, kůži, žábrách i na rohovce oka. Při napadení dochází ke zvýšené tvorbě kožního slizu, objevuje se bělavý, modrošedý zákal, viditelný zpočátku jen pod určitým úhlem, při silném napadaní se později tento povlak až loupe. Ryby mohou být apatické, těžce dýchají, mají splihlé, slepené až roztřepené ploutve, zakalené oči. Při silných nákazách mohou některé ryby uhynout již po 48 hodinách. Nemá-li tento parazit svého hostitele, hyne 20-60 minutách.
Léčba je možná v počátečním stadiu jen pouhým zvýšením teploty na 30-32°C, případně při silnějších napadeních pomocí dlouhodobých koupelí (sůl, metylénová modř, malachitová zeleň, tripaflavin, Acriflavin, FMC a další širokospektrální léky).
Toto su presne moje priznaky ...
mayozv
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Máj 2003 17:51 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod salik » 03 Jún 2003 20:04 pm

"Nemá-li tento parazit svého hostitele, hyne 20-60 minutách"


hm, ale ako sa k tebe potom dostal? krmil si zivou potravou?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod mayozv » 04 Jún 2003 07:51 am

- najprv som tam nakvapkal iba nieco proti krupicke, co mi poradili v obchode. Ked uhynuli prve 3, potom som az dal dalsi preparat ...
mayozv
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Máj 2003 17:51 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: uhynutie sumcov

Odoslaťod mayozv » 04 Jún 2003 08:00 am

hm, ale ako sa k tebe potom dostal? krmil si zivou potravou?

To prave neviem, krmil som ich vylucne susenou a mrazenou potravou (srdcia, nitenky a dafnie). Zrejme to bolo v tej zmrazenej potrave.
Ono to asi napadalo postupne tie sumce, cize malo to kde parazitit a ked to zabilo vsetky sumce a na guramach sa neuchytil, tak posiel aj on ...
mayozv
 
Príspevky: 4
Založený: 26 Máj 2003 17:51 pm
Bydlisko: Zvolen


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.