Slabe okyslicovanie?



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Slabe okyslicovanie?

Odoslaťod zotta » 31 Okt 2004 16:04 pm

Zdravim!

Mam 400L Malawi akvarko, zalozane cca. 10 mesiacov. Technicke paramete vid. dole.

Problem je v tom, ze mam taky pocit, ze sa rybam dostava malo kysliku. Po vymene vody je vsetko v pohode tak tyzdem, su cile, maju chut do jedla, stale su v pohybe, proste parada, ale potom na nich sledujem malatnost, slabsie reflexy, mensiu chut do jedla a hlavne vsetky maju podstatne zrychlene dychanie. Hlavne tym mensim ide papula az neuveritelne rychlo, ako keby mali za sebou maraton. Ale k hladine sa netlacia. Plavaju vo svojich leveloch tak ako aj predtym(po vymene vody). Okrem nich tam mam aj dvoch prisavnikoch. Jednu samicu Ancistrusa tak do 12cm a Gibycepsa(niesom si isty pravopisom) ktory ma slusnych 30cm. Tak isto je po vymene vody vsetko v pohode, ale potom sa ten vacsi chodi doslova nadychovat na hladinu. Ako Panciernici alebo Rajovec. A to by sa asi za normalnych pomienok nemal, ze? Akvarium je zakryte original plastovym krytom s dvoma odstranitelnymi otvormi na krmenie. Tie ale radsej nechavam otvorene. Zda sa mi, ze sa tade dostanie viac vzduchu.

V akejkolvek akvaristike, ktoru som v poslednom case navstivil, som si vsimol, ze vsetky Malawi cichlidy, al aj ine ryby, mali dychanie uplne normalne, doknca niektore ani neotvarali papule, iba jemne hybali ziabrami. A to ich tam bolo, co do pomeru velkosti akvaria a poctu, zhruba rovnako ako v mojom.

Pokial Vas nieco napadne, alebo s tym mate aj osobne skusenosti, tak napiste. Budem velmi rad.

Vdaka.

Technicke parametre.
Akva: 400L
Filter: EHEIM 2217 prietok-1000L/Hod
AQUEL Turbo Filter 1100 prietok-1100L/Hod. Iba ako hlava. Nastaveny na maximalne vzduchovanie, bez filtracnych medii.
Ohrev: Sera 300W
Svetlo: 2x36W - 110cm. 1xSylvania Aquastar. 1xDaylight.
Krmivo:Vlockove, granule, Spirulina(prisavnici), obcas Fishtaminy
Osadenstvo:9 druhov po 6Ks + 2xprisavnik. Spolu 56 kusov.
Pseudopropheus Crabro, Kingsizei, Flavus, Williamsi,Red Top Ndumbi, Trophues Red Fin
Aulonocara Steveni Under reef
Melanochromis Interuptus
Labeotropheus Trawavasae Chilumba
zotta
 
Príspevky: 34
Obrázky: 16
Založený: 20 Dec 2003 01:46 am
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Reklama

Re: Slabe okyslicovanie?

Odoslaťod nino_q » 01 Nov 2004 02:37 am

aku mas teplotu? pri vyssej teplote je horsia rozpustnost plynov v kvapalinach... skus na par dni vypnut ohrev a uvidis co to spravi. A pises ze tam mas 56 ryb - nie je to vela?

tot moje nazory - ale urcite si pockaj este na dalsie
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Slabe okyslicovanie?

Odoslaťod milop » 01 Nov 2004 13:06 pm

Rýb tam maš naozaj trochu priveľa a podľa zoznamu, ktorý uvádzaš niektoré dosahujú v dospelosti slušné rozmery.
Ak sa jedná o dospelé ryby a zodpovedajúce krmenie, tak uvedené príznaky môžu ukazovať na postupné zhoršovanie kvality vody zaťažením produktami latkovej premeny, ktoré sa hromadia vo vode. Tvoj spôsob filtrovania nezabezpečuje odburávanie týchto látok z vody.
Pri " Malawi" je ( podľa obsadky) doporučovaná čiastočná výmena vody ( 1/4 - 1/3 obsahu) tak 1x za týždeň ( niektorí chovatelia menia pri odchove a prerybnení nádrže aj 1/2 a viac obsahu nádrže raz za dva dní ). Častejšia výmena rybam prospieva - sú čulejšie a často sa po výmene vody do 24 hod vytierajú.

Záleži aj od kvality a množstva krmiva -skús po vymene vody krmiť 7-10 dní polovičnou dávkou, či sa objavia uvedené príznaky; samozrejme to nie je riešenie ale len hľadanie možnej chyby.
Ja by som im doprial aj mrazenu prirodzenú potravu - patentky, koretry a mladým určite cyklop a artemiu ( nemyslím si ,že sú to prirodzení čistí vegetariani a mám s tým dobré dlhoročné skusenosti!)

Doporučované možnosti :
-zmenšiť množstvo rýb - pre vybrané 1-2 druhy ponechaj chovné "stado" , pre ostatné stačí pár alebo chovná 3 (samec+2 samičky), ale to už je len na tebe;
- alebo častejšia vymena vody - uvedená1/3 za týždeň - uvádzaš,že príznaky sa objavia cca po týždni, takže by to mohlo zodpovedať.
Samozrejme sleduj ako uvádza nino q teplotu vody, ak je vysoká (doporučovaná cca 25 - 27 st. C), tak by mohol byť znižený obsah rozpustného O2, ale to by sa prejavilo skôr ako za týždeň.

Daj vedieť, ako si to vyriešil
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Slabe okyslicovanie?

Odoslaťod zotta » 01 Nov 2004 16:35 pm

K teplote vody:

Standartne mam nastavenych 26`C na ohrievaci. Teplomer ukazuje 26,5`C za normalnych podmienok. Samozrejme, ze v lete bola vyssia, ale 28`C neprekrocila. Tu by som teda problem nevydel.

Co sa tyka poctu ryb:

Tiez som na zaciatku riesil tuto otazku, ale bolo mi povedane, ze viac je niekedy lepsie. Chalan od ktoreho som ryby bral, ma 5000L chovnu, a kopec skusenosti. Doporucil mi tento pocet z hladiska teritorialneho spravania sa tychto druhov. Predpoklad bol aj taky, ze sa casom neake vymlatia, ale zatial ziadna strata. Klop-Klop. On ma napr. dve 600L akvaria a v kazdom cca. 100 jedincov. Ja som typoval tak max. 50 Ks. A to boli dospele ryby. Vodu meni 1x za 3 tyzdne, ale zato 80% objemu. Predpokladal som, ze 1/2 za 2 tyzdne bude stacit.

Ja osobne by som to typoval na ten EHEIM. Mam tu jeden prispevok k teme "Cistenie filtra" kde som do podrobna rozpisal co a ako. Skuste si ho precitat.

Dakujem za Vase rady a dufam ze sa mi to podari neako vyriesit.
zotta
 
Príspevky: 34
Obrázky: 16
Založený: 20 Dec 2003 01:46 am
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.