Naša 180-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Mon » 04 Feb 2013 23:38 pm

Aji, velka pochvala a si moj velky vzor, akvarko mate kraaaaasne, ja som si dnes objednala Rio 240 a kiez by aj moje vyzeralo po zalozeni takto kraaaaasne ako Tvoje, BTW, mame podobny scenar hlupeho nakupu Nanocube pre synov :-), my sme ho kupili 10.12.2012 ale Ty si v predstihu s kupou noveho akvarka a tusim aj v mnozstve nastudovaneho :-). Drzim palce, ked, tak sa Ta budem pytat, co sa zakladania tyka, dufam, ze mozem :-).
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 05 Feb 2013 00:41 am

:D tak to som sa teraz naozaj dobre pobavila. Ďakujem za pochvaly, veď sme ho aj zakladali 5 hodín. A to nekončiace prepieranie štrku a luhovanie koreňov z mangrovníka ani nespomínam. Bola to makačka. V podstate som sa na mesiac zahrabala do rôznych debát o akva (myslím, že čo sa týka vedomostí-je to zopár ozajstných machrov, ktorí by si zaslúžili zase moj obdiv :wink:) a toto je výsledok + nejaké to estetické cítenie sa ešte vo mne nájde :roll: Ale 240l, to bude krásne...držím palce a keď budem schopná poradiť, tak rada.
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Mon » 05 Feb 2013 17:52 pm

Tak to esteticke citenie mas fakt na jednicku s * :-)
A ak sa mozem spytat, kde si kupovala ten Strk riečny mix 0,4-5mm s 0,1-2mm? Ja teraz riesim dno...
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 05 Feb 2013 19:19 pm

Mon, štrk sme kupovali vo Viedni - Hornbach, aj s rastlinkami. Kedže sme tam boli pracovne a chceli sme rastlinky vidiet osobne, všetko išlo pekne s nami. :) Mali tam rastlinky v super kondícii, to keď som bola v Hornbachu v BA, mali to totál slabé-iba také chudátka. Možno preto, že bola nedela...a vraj dostávajú v podnelok tovar.
Takže ten štrk majú asi aj u nás.. ZA štrk menšej frakcie 1-2mm, 10 kg sme zaplatili 5,56 eur.
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Mon » 05 Feb 2013 20:09 pm

aji, a preco si ich vlastne miesala? a kolko stal ten hrubsi? Ja som rozmyslala, ze by som chcela asi hrubsi... aky to bol vyrobca?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 05 Feb 2013 23:17 pm

Okolo každej rastlinky som urobila "lôžko", obsypala jemnejším, kvôli správnemu zakoreneniu a rastu. Rastlinky som vyhladávala na rybicky.net a pri každej máš uvedené, aký typ "pôdy" jej vyhovuje, aké svetelné podmienky jej vyhovujú, tvrdosť vody atď...Všade inde je potom už zmes hrubšej frakcie s tou jemnejšou..Tento hrubší štrk sme už mali doma, manžel priniesol, výrobcu ti už neviem povedať..
Takže celkovo -- substrát 6kg JBL Aqua Basis Plus + 10kg jemný štrk+odhadujem cca 10kg hrubší.. :wink:
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 08 Feb 2013 14:04 pm

Dnes má akva 13 dní od založenia. Kúpili sme testy NH4+NO2 od JBL a NO3+Gh+Ph od Sera.
Výsleky:
NO2 - 0,15
NO3 - 0 (to môže byť?)
NH4 menej ako 0,05
Gh - 18 ( strašnééé, obmedzuje ma to vo výbere rýb)
Ph - 8 ( bolo to niečo medzi 7,5 a 8, skôr k 8 ) - no to je tak na cichlidy... :x

Aký máte prosím vás názor?
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Giftzahn » 08 Feb 2013 14:28 pm

njn, ked uz usilovne meras ... :wink: .... tak No2 nie je ziadna tragedia aj ked kyzeny stav by mal byt 0 ak ma pamat neklame .... NO3 istotne nemoze byt ... bez dusika ti bude rast co? ...hmm, fesna riasa akurat tak ... a stane sa casom ( pokial nezjednas napravu) nasledovne : Cela rastlinka sa sfarbi do svetlozelana, starsie listky budu "zltsie" ako nove mlade, starsie listy vsak neodumru teda az pri extremnom nedostatku dusika :twisted: .... cize to je zial neakceptovatelna hodnota = nehnojis ... preto taky vysledok .... instantna poucka vravi N03 ma byt v rozmedzi 5 - 30 mg/L, NH4 je ok .... nemerala si vsak PO4 ... taktiez Fe nemeras .... Mg tiez nie ... dokonca uz borci z Polska aj test na Kalium maju ... CA merat nemusis nakolko je ho v nasej vode dostatko teda pokial nepuzivas RO vodu ....

njn, moj nazor je .... bud meraj a to poriadne = od podlahy ( nie len nieco bud vsetko alebo nic ) ... alebo nemeraj vobec .... ale zato pozoruj rastlinky ( a usetrene peniazky za predrazene testy investuj niekam inam) + samozrejmostou je pravidelne hnojenie + Co2 ... vymena vody, hygiena filtra, spravna dlzka svietenia atd. atd. .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 08 Feb 2013 14:42 pm

Ale toto je low-tech podla http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=lowTech - takže nebudem pridávat CO2.
Viem, že mám viac svetla a tým pádom chcem aj dobudúcna menej svietiť. Ale to som už písala....
Ok, z toho mi vychádza, že začnem pomaly s hnojením, je tak?( low-tech, 1x za 1-2 týždne).
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Jozef_L » 08 Feb 2013 14:56 pm

aji napísal:Dnes má akva 13 dní od založenia. Kúpili sme testy NH4+NO2 od JBL a NO3+Gh+Ph od Sera.
Výsleky:
NO2 - 0,15
NO3 - 0 (to môže byť?)
NH4 menej ako 0,05
Gh - 18 ( strašnééé, obmedzuje ma to vo výbere rýb)
Ph - 8 ( bolo to niečo medzi 7,5 a 8, skôr k 8 ) - no to je tak na cichlidy... :x

Aký máte prosím vás názor?


NO2 je v norme, na to kolko momentalne bezi.
NO3 teoreticky moze byt, ak menis vodu casto a vstupna ma nizke hodnoty, to nezbadas. Ale urcite by si tam cosi mala mat, aby mali z coho rastlinky rast.
Apropo skontroluj si test NO3 nejakym kalibrovanym roztokom. Ja som mal tiez seru a zo zaciatku sla a merala, ale casom som nameral nulu aj ked som si zarobil kontrolny roztok so 75 mg no3.

Gh si moc vsimat nemusis, rybam to moc nevadi a rastliny to tiez preziju. Netrap sa s tym ze by ta to nejako obmedzovalo, iba ak by si chcela chovat nejake narocnejsie druhy ryb co vyzaduju vyslovne makku vodu a kyslejsie pH.
Kola ludi berie vodu z mestkych vodovodov a akvarka prosperuju.
Ja mam Gh este vyssie a ide to.
Ph ta tiez extra trapit nemusi. Ak si tam nedas nejake vapencove kamene stupat ti nebude, skor ti klesne.

Nejake hnojivko by si si mohla kupit, aj ked nejaky EI balicek a davkovat ho v malych davkach.
Aj ked chces ist do low tech, teraz v zabehu by si mohla davkovat CO2 kolko to pojde. Nemas tam co zabit a rastlinkam to len pomoze. Aspon sa rychlejsie ujmu a zakorenia.

Skor si myslim ze by si mohla teraz hnojit viacej a rvat tam CO2 z burciaku o 106.

Po zabehu budes mat rastlinky pekne velke, dobre zakorenene a potom by si ich spomalila miernejsim hnojenim, vysadenim CO2 a kratsim svietenim.

Ake rybky by si tam chcela vlastne mat, ja som presiel tvoju temu letmo, ale nikde to nie je spomenute, alebo som si nevsimol.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 08 Feb 2013 19:23 pm

Jozef-L - merala som tu NO3 este raz, sa mi to nezdalo. Ved menim vodu kazde 3 dni a uz aj vstupna voda ( hydrogenuhličitano-vápenatá voda, voda dosť tvrdá) ma dusicnanov okolo 13mg/l. Nedavalo mi to zmysel, skusila este raz a asi "se chybicka vloudila" :roll: , lebo je to nakoniec okolo 10mg/l. Ani to nie je niečo prieborné, ale hnojit uz zacnem. Pouzivat budem praskove hnojiva KNO3 a K2SO4+Tenso Cocktail.

A test na PO4 zhanam, vcera v BA nic, dnes u nas za 15 eur :twisted: tak to "mierne" nadcenili..
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 08 Feb 2013 19:29 pm

Jozef_L a k tým rybkam - urcite mrenky siamske 4ks, dalej si nie som ista, ale pacia sa mi Melanotaenia praecox 8ks, mozno Tetra cisárska, nejaký ten ancistrus.. Este v tom nemam stale jasno..
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Jozef_L » 09 Feb 2013 00:22 am

Ten test NO3 si vies zhruba odkalibrovat asi takto.
Ak mas krystalicke KNO3 tak zober 1 ml, zodpoveda co cca 1g. V skutocnosti 5ml kno3 ma 5,5 az 6 g, ale 10-20% odchylku teraz riesit nemusime.
1g KNO3 obsahuje 600mg NO3. Ak by si ho rozpustila v 1 litri bolo by to 600mg/l, ak 1g rozpustis to rozpustis v 25 ml (ja som to robil tak) bude v 1ml toho roztoku 24mg NO3 ak šprtneš 1ml do litra vody, uvidis ci sa to zmeni test. Potom to mozes zopakovat pri 2 ml na liter vody, popripade pri 3. ALe ak mas aspon cosi vo vstupnej vode mal by byt vysledok uz aj pri 1 ml/l.
Ja som mal aj pri 3ml hodnou na teste 0, co by malo zodpovedat 72 az 86 mg NO3 (ak by sme ratali s ochylkou 20% pri nepresnosti ak nemas vahu a merias to len v striekacke a vstupna voda by mala 0).

Dufam ze som to moc nezamotal a chapes co som napisal.

Siamske odporucam, su to nadherne ryby.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod aji » 09 Feb 2013 01:31 am

Ano pochopila, dik :)
Aj dobuducna sa to zide.
Dufam, ze mi uz nevyjde nikdy 0mg :lol:
Obrázok používateľa
aji
 
Príspevky: 51
Založený: 22 Jan 2013 00:06 am

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2013 02:38 am

aji napísal:Ale toto je low-tech podla http://www.prirodni-akvarium.cz/index.php?id=lowTech - takže nebudem pridávat CO2.
Viem, že mám viac svetla a tým pádom chcem aj dobudúcna menej svietiť. Ale to som už písala....
Ok, z toho mi vychádza, že začnem pomaly s hnojením, je tak?( low-tech, 1x za 1-2 týždne).


njn, to ze je tvoje akva low-tech to rozhodne nie je telesna vada ...:lol: ... aj ked netusim odkial mas ze len preto ze svoje akva oznacis za "low tech" nemusis pridavat Co2 ergo nie je ho treba ... ono, vazne ja ti teda neviem akou indukciou alebo dedukciou chodia ludia na taketo zaujimave zavery ... :lol: ... pokial ma pamat neklame tak do hnojenia sa radi aj CO2 .... cize mam ten dojem ze C bude jeden z najdolezitejsich prvkov pre rastlinky .... a to C ako celkom rychlo a nebyrokraticky rastlinkam postkytnem ? jj, CO2 flasa a sup ..... teda oprav ma ak sa mylim ... :wink: ... cize ano pomaly zacni s hnojenim = makra N P, K a mikra a samozrejme ze Co2 .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Jozef_L » 10 Feb 2013 00:46 am

aji napísal:Ano pochopila, dik :)
Aj dobuducna sa to zide.
Dufam, ze mi uz nevyjde nikdy 0mg :lol:

Mne zo zaciatku meral spravne. To je na tom. Ale asi ex-ol.

Ale ozaj teraz do neho rvi CO2 aj ked z kvasnic, hnoj a sviet.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod MifkoKE » 10 Feb 2013 10:54 am

Zdravím vás, pre @Jozef_L, @Giftzahn: Páni, jasne vám tu dala odkaz na stránku, podľa ktorej postupovala. Je tam jasne písané o lowtech akva BEZ pridávania CO2. Tak neviem prečo jej tu opäť každý píše, že má pridávať CO2.
To jej tu skutočne nevie poradiť nikto nič iné?
Chce mať lowtech bez CO2, tak to skúste akceptovať a rady prispôsobiť.

Alebo tu už nikto lowtech akvárium nemá a teda jej ani nevie poradiť? Neverim! ;-)
Len ju každý bude tlačiť do CO2, akoby nebola iná možnosť?
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Tomas54 » 10 Feb 2013 11:14 am

Mifko, podla mna to Jozef teraz myslel tak, ze kym sa zabieha bez ryb, tak dat CO2 aspon z kvasnic, aby sa posilnili rastliny
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod hooopy » 10 Feb 2013 12:22 pm

C moze ist aj inak ako CO2... easycarbo naprikald.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2013 16:23 pm

jj, presne tak moze sa pridavat aj inak napr. EC alebo SFE... ale je bez debaty ze ho pridavat treba ... ci low-tech alebo nie .... bola by skoda ho nepridavat .... tot vsetko .. :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Jozef I. » 10 Feb 2013 16:39 pm

Giftzahn napísal:jj, presne tak moze sa pridavat aj inak napr. EC alebo SFE... ale je bez debaty ze ho pridavat treba ... ci low-tech alebo nie .... bola by skoda ho nepridavat .... tot vsetko .. :lol:


A ako je mozne, že mnoho krasnych akva funguje aj bez co2??? ... ked je bez debaty že ho treba pridať. a aky je potom rozdiel medzi low a high tech akva?


http://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-zal ... ni-co2-128
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod hooopy » 10 Feb 2013 17:25 pm

aji, nejake foto mas?
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod j » 11 Feb 2013 07:48 am

Okolo pridávania a nepridávavania CO2 sa tu už toho popísalo dosť. CO2 sa už stalo v poslednom čase akousi modlou rastlinkárov a jednoducho sa snažia ísť s dobou. Proste je to teraz "in". Fakt je ten že pred niekolkými rokmi (ako dlho vlastne už tento CO2 ošial funguje?) v akvaristických obchodoch po nejakých COčkových setoch nebolo ani vidu, ani slychu. Proste ako nastala doba mobilov, tak prišla aj COčkova doba a tak ako sa teraz ludia pozerajú na človeka bez mobilu, tak sa budú COčkári kukať na neCOčkára. Svet teraz takto teraz funguje. Hlavne medzi mladými.
Týmto samozrejme nechcem znižovať prínos pridávania toho plynu do akvárií, to v žiadnom prípade. Určite má pre rastliny a celkový chemizmus vody svoj prínos. O tom netreba diskutovať. Len tak ako sa dá žiť bez mobilu, tak to určite ide aj bez CO2 :) . Alebo si to už niektorí neviete vôbec predstaviť?
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Naša 180-ka

Odoslaťod Jozef_L » 11 Feb 2013 10:18 am

Ak mas ludi co su na rastlinky zatazeny, je samozrejme ze im chcu poskytnut maximum pre ich maximalny rast. Ber to len tak. Ovsem ze sa to da aj bez toho.
Obrázok používateľa
Jozef_L
 
Príspevky: 868
Obrázky: 14
Založený: 10 Aug 2012 08:36 am
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.