Filtracia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Filtracia

Odoslaťod Milan666 » 16 Feb 2013 13:08 pm

No pokiaľ to bude v akváriu, tak to pracuje na systéme "spojených nádob", neviem čo konkrétne potrebuješ vedieť? Filter musí byť za rovno so stenami akvária, teda vrchnými stenami
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Reklama

Re: Filtracia

Odoslaťod jakut » 16 Feb 2013 21:19 pm

Ďakujem, Milan. Pomohlo to. Info o systéme spojených nádob, našla som si na nete, že čerpadlo mám dať do poslednej komory, aby tlačilo vodu von a tým pádom sa voda pekne sama saje. Zajtra skúsim namontovať trubicu, aby mi salo vodu nad dnom a nie zhora a uvidím ako to ovplyvní silu prúdenia. A čo je naj.. konečne tam môžem dať kal z iného filtra, aby sa mi to pekne rozbehlo. Voda je už mútna a tak všetko je už OK a ide ako má :)
Obrázok používateľa
jakut
 
Príspevky: 39
Založený: 14 Jan 2013 14:50 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Tomas54 » 16 Feb 2013 21:20 pm

Ale aj ked sa ti to rozbehne a potom to prehodis na ten externy, tak musis ten zabiehat
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Filtracia

Odoslaťod jakut » 16 Feb 2013 21:49 pm

Tomáš, ten vnútorný tam ostane, kedže je to vlastne súčasť akva, ak by som ho chcela dať preč musím to sklo vyrezať a vyčistiť steny. Dnes som už rozmýšľala aj o tom :roll: . Ten externý eheim tam len pripojím. Mal by dôjsť budúci týždeň, nebude to až také dramatické a stihne sa zabehnúť. Budem tam mať južnú ameriku a možno zopár rastlín, ak ich ryby nepohlušia, takže ďalší filter iste nebude na škodu. Ak sa mýlim, opravte ma.
Obrázok používateľa
jakut
 
Príspevky: 39
Založený: 14 Jan 2013 14:50 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Tomas54 » 16 Feb 2013 21:50 pm

nemylis sa, dobre na to ides, ale prv nez das ryby vydrz cca 3 tyzdne
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Filtracia

Odoslaťod Milan666 » 16 Feb 2013 22:25 pm

Určite dobré riešenie, kľudne to tak spusti jakut
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Filtracia

Odoslaťod jakut » 17 Feb 2013 19:22 pm

Tomáš, viem, nedám ich tam skôr :)
Obrázok používateľa
jakut
 
Príspevky: 39
Založený: 14 Jan 2013 14:50 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod prasan » 09 Aug 2013 20:56 pm

Na žiadosť pár začiatočníkov dávam odkaz na zborku rozborku filtra Aquael:
http://www.youtube.com/watch?v=VKootS74wnM
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Filtracia

Odoslaťod adamecc » 18 Jan 2014 17:38 pm

zdravim, mam filter Eheim pick up 2008 , a prestal mi okyslicovat vodu, len ju filtruje, cely som ho vycistil a ten skrtic na vrchu hadicky mam nastaveny na maximum, ale stale nic, najde sa tu niekto kto mal podobny problem, ale vie co stym? diky
adamecc
 
Príspevky: 30
Založený: 10 Dec 2012 14:24 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod cezar.milan » 18 Jan 2014 17:41 pm

Asi ešte nevieš, ale aj dobre sa ti stalo. Nastav vývod tak, aby ti čeril hladinu a budeš mať kyslíka dosť, prevda ak máš živé rastlinky. To okysličovanie je zbytočné, takže hadičku vyber a nechaj to bez toho
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod adamecc » 18 Jan 2014 17:47 pm

mam zive, ale iba 15W na 54l staci to?
adamecc
 
Príspevky: 30
Založený: 10 Dec 2012 14:24 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod cezar.milan » 18 Jan 2014 17:57 pm

Ideme od témy, záleží aké a koľko
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Bubi200 » 13 Feb 2014 12:16 pm

ahoj, trochu polemizujem, co si myslite o tomto?

1.) používať rampu alebo trysku? ( vzhladom k rastlinam, rybam, pripadne tvorbe rias..)
2.) aky vykon nastavit ked je filter mierne v zabehu? ak je vyssi prietok, neznizuje sa tym kvalita prefiltrovania vody? co myslite
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Re: Filtracia

Odoslaťod Loki12 » 13 Feb 2014 16:26 pm

ahoj
1. to je na tvojej preferenicii - rampy sa pouzivaju ak potrebujes hybat vodu po celej sirke akvarka, alebo tak tam kde to nerusi tvoje esteticke citenie :-). skusal som oboje. Mna rampa prestalo bavis cistit, tak som nahradil tryskou. casom prejdem na LiliPipes a tam su to take specialne natrubky.
2. neviem co je to mierny zabeh - to je nieco ako "mierne tehotna"? :-) Ja fungujem ta, ze ak je zabeh, tak davam maximum aby mi drzali rastlinky v substrate a aby mi voda nespliechala von. Cim viac vody prefiltrujes, tym lepsie. Neboj sa, ten filter sa zanesie a znizi prietok aj sam. Po zarybneni nastavujem tak aby neboli chudence pricapnute na druhej strane akvarka na skle. Niektore ryby maju radsej prud, niektre radsej ne-prud. Cize opat otazka, co potom. :-)

drz sa.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Filtracia

Odoslaťod Bubi200 » 13 Feb 2014 16:55 pm

aha, diky. necham trysku teda. Mierny zabeh znamena, ze som kupoval novy filter, kam sli pouzivane valceky, a micromec. mam tam vsak ryby, museli tam skor, kedze som ich nemal kde mat, apresne nechcem aby tam mali moc velke prudenie. skusim to teda tak, ze tam pridam na vykone, a nech je voda teda prehanana tesne pod hladinou, s miernym vyrenim :D
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Re: Filtracia

Odoslaťod cezar.milan » 13 Feb 2014 17:08 pm

Loki12 napísal
2. neviem co je to mierny zabeh - to je nieco ako "mierne tehotna"? :-)
:lol:




Bubi200, trysku??, no to je jedno :roll:
Ak si zakladal nové akvárium a mal si už zabehnuté iné, prečo si nepoužil časť vody z neho? Už by si mal zabehnuté aj to nové.
Rybky museli tam skôr?
Filter pusť tak, ako chce ísť, teda na jeho plný výkon. O ostatné sa už postará samo
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod M.i.s.o » 13 Feb 2014 17:10 pm

celkove prudenie v akva mozes znizit aj tak, ze tu trysku nasmerujes tak aby nevytvarala cyklicke prudenie, tj. napriklad krizom cez akva
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtracia

Odoslaťod Bubi200 » 13 Feb 2014 17:14 pm

no stahoval som sa, cast vody boli zabehnuta, povodne dno, plus vlozky z filtra. ok, dam to na plny vykon, len som sa bal ci to nevyvola nejaky proces rias, atd...
a ryby museli ist skor, lebo v akvaristike som ich mohol nechat len par dni :( ale uz mesiac funguje vsetko ao ma, nic neumrelo, len sa vynorilo par problemov, ako plesen ci povlak na skalaroch po prenose, ale nastastie za den to bolo prec...
takze vsetko ok, a chcem spravit maximum pre kvalitu, uz ked ten zaciato nebol vobec idealny...

a privod mam v lavom zadnom rohu a trysku vpravom, natocenu do laveho predneho krizom cez akva.
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Re: Filtracia

Odoslaťod cezar.milan » 13 Feb 2014 21:07 pm

Je dobre mať nasávanie a výpust z filtra na jednej strane. Prúdenie filtra nemá vplyv na tvorbu rias, iba ak je riadne zanedbaný.
Nakoniec výstup z filtra či rampu môžeš otočiť oproti stene akvária, kým sa prietok nezníži
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Mirko1A » 31 Mar 2014 13:28 pm

Ahojte, potrebujem poradiť s nasledovným problémom. Synovi som zadovážil akvárium Ferplast Capri 50 (40 litrové),
v rámci setu je aj filter Bluwave 03 s čerpadlom Blupower 350 (350 l/hod), citujem "najpokročilejší vnútorný filtračný systém"
obrázok filtra je napr. tu:
http://www.zvieratka.eu/erzo/eshop/6-1- ... l-FERPLAST
Zatiaľ je akvárium samozrejme v zábehu (je tam štrk, dekorácie, rastliny), v rámci filtra boli aj nejaké kapsule na naštartovanie bakteriálneho života (dnes sa vo vode objavil slabý biely zákal).
Teraz k filtrácii a problému: po zapojeni mam pocit, že filter prúdi veľmi rýchlo a prietok je na tak maličké akvárium naddimenzovaný. Bohužiaľ, nenašiel som spôsob, ako znížiť prietok u tohto filtra, nakoľko nemá žiadnu reguláciu (aj obchodník bol ochotný a rozobral ho, ale zdá sa, že to je len motorček bez akéhokoľvek spôsobu regulácie).
Obávam sa, že ten rýchly prúd bude zbytočne zbytočne podporovať tvorbu rias, tiež zbytočne víriť vodu. Výpust je momentálne nastavený tak, že je pod vodou, čiže nečerí hladinu, ani to nechcem.
Chcem len zistiť, ak má niekto skúsenosť, ako znížiť prietok tohto konkrétneho filtra, aby prúd vody bol menší. Či nevadí to?
V akváriu sú vysadené bežné rastliny (anubias, cryptocoryne...) ale aj vyššie ako Cabomba a Ludwigia, ktoré môžu v prúde viať a to už nehorím o jávskom machu. Z rybičiek sa tam plánujú dať nejakí tí otíci (či ako im nadávate) a húfik razbor alebo tetier, prípadne párik mečúňov na hnojenie rastlín.
Vďaka za radu.
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod cezar.milan » 31 Mar 2014 20:20 pm

Tetry tam neplánuj a mečúne ale určite nie.
Teraz k filtru. Ten najpokročilejší vnútorný filtračný systém je len výborným marketingovým ťahom.
Takto: Ak je v ňom aktívne uhlie, tak ho už môžeš vyhodiť a namiesto neho tam vlož hustejší molitán. Zábehom filter znižuje výkon. Niekto tvrdí, že o tretinu, no niektoré až o dve tretiny. Filtračné vložky opláchni s výmenou vody a to hneď vo vode odpustenej z akvária. Silnejšieho prúdu vody sa neobávaj, neuškodí to ničomu a ani nikomu. Chce to len čas. Bielý zákal je súčasťou zábehu, takže je to O.K. No a môžeš dať vývod tak, aby čeril hladinu, takto sa do vody dostáva kyslík, ktorý je pre biologickú filtráciu veľmi dôležitý.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Mirko1A » 01 Apr 2014 08:26 am

ok, dík za radu. počkám teda a ako vravíš, možno sa ten prietok sám zníži.
Čítam tu totiž veľa protichodných názorov, niekto čerenie odporúča, druhý zas vraví, že vytesňuje CO2 resp. podporuje štetinovú riasu. Chápem, že to akvárko Ferplast je do istej miery marketing, na druhej strane som chcel malému zadovážiť niečo iné, ako poľské sety (síce o 30 eur lacnejšie) ale s filtríkom, ktorý má 2x3cm molitan a ohrievač, čo zaberie pol akvária. Keďže nie som profesionálny akvarista a nemám čas nad všetkým špekulovať, tak som volil tento set. Prekvapilo ma len, že v tom akváriu (považujem ho za vyšší level ako tie poľské) je naddimenzovaný filter, ktorý však nejde regulovať. No inak sa mi zdá tým spracovaním celkom dobrý pre tak malé akvárium.
Síce mimo témy, ale snáď to nezahltí toto fórum: prečo mečúň nie (a celkovo živorodky? viem, že malú veľa výkalov, ale iba pre to? Pred 30 rokmi som ich choval v 20L akváriu bez filtrácie, pekne sa im darilo a aj sa množili a to nehovorím o gupkách. Ak by sa pravidelne odsával kal, kde je riziko? Práve si myslím, že malé deti si skôr vybudú vzťah k akvaristike chovom a odchovom nenáročných rybiek. Videl som tu nejké príspevky, že gupky chovajú vo vázach, bojovnice v 3 litrových nádobách. Zas nemôže mať každý 300L akvárium a v tom 40L nemôže všetko trpieť. To by tam museli potom byť len krevetky a kardinálky vietnamské. Diskusa tam predsa nedám :-)
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

Re: Filtracia

Odoslaťod Giftzahn » 01 Apr 2014 09:40 am

počkám teda a ako vravíš, možno sa ten prietok sám zníži


njn, isto sa znizi ten prietok ..casom ako sa ti bude filter zanasat ... :wink: ...njn, Ferplast je taliansky set ..ak ma pamat neklame ...njn, polske alebo talianske sety ...prast jak uhod ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Filtracia

Odoslaťod Mirko1A » 01 Apr 2014 11:04 am

Giftzahn napísal: Ferplast je taliansky set ..ak ma pamat neklame ...njn, polske alebo talianske sety ...prast jak uhod ... :wink:


ved hej, ale čo už narobíš. mal som pocit, že ten ferplast je predsalen trochu prepracovanejší, ako tie hornbachácke sety. Zas investovať stovky eur som nechcel a hlavne čas...
Mirko1A
 
Príspevky: 291
Obrázky: 17
Založený: 19 Mar 2014 14:12 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.