choroba - bakterialny rozpad plutiev?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod adka9251 » 15 Dec 2012 20:09 pm

Je mozne , ze pri tejto chorobe moj samceko gupky stratil skoro celu plutvu behom pol dna..a ze ta plutva este vcera bola oranzova a dnes je priesvitna a rozstrapkana, pohybuje sa iba tesne pod hladinou a je spomaleny a mam pocit ze to nerozchodi.. mozu sa tym nakazit aj ine ryby?
adka9251
 
Príspevky: 16
Založený: 15 Dec 2012 16:24 pm

Reklama

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Milan666 » 15 Dec 2012 21:09 pm

To vyzerá na hrozné parametre čpavku, koľko má litrov to akva?, aký filter máš? Popíš viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaaaaaccccccc
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod adka9251 » 17 Dec 2012 19:05 pm

No dufam ze moj prispevok tu nebude dva krat ale prvy mi neodoslalo..tak sa vopred ospavedlnujem. Mam male 60l akva, filter EIHEM auqaball 60l, ohrievac, vymenenu ziarivku filtrujem nonstop, vodu menim asi kazde dva tyzne1/3 a cistim aj filter. Rastliny mam hydrofilie asi 7 korenov, rybky, neonky, gupky,mrenky, prisavnik a kreveta. Akvarko mam 2 mesiace ale predtym bolo u znamych dva roky, Preniesli sme ho tak ze sme odpustili vodu a doma doliali odstatou. vsetko bolo ok ale tentop vikend mi umrelo 6 rybiek ktore nejavili zaidne znamky chorob o ktorych som tu citala ..teda an na toho samceka co mu odisla ta plutva..vymenila som im 3/4 vody vcera od vtedy zaidna strata..zajtra idem do symbiozy kupit tie testy na vodu lebo take doma nemam..ak mi viete podarit budem vdacna
adka9251
 
Príspevky: 16
Založený: 15 Dec 2012 16:24 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Milan666 » 17 Dec 2012 19:54 pm

Neónky tam mať nemôžeš, potrebujú pohyb a toto ich obmedzuje, gupky pomerne dosť kadia, prisavník tam rovnako byť nemôže, mrenky, aké? NO A TO PODSTATNÉ! Koľko rýb máš z každého druhu???????? Vodu stačí meniť 1/3 ale aspoň tri krát do týždňa pri tomto rôznodruhovom akváriu. Trávia sa ti, trávia vo vlastných výkaloch a v neskonzumovanej potrave, ktorá sa rozkladá
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod adka9251 » 17 Dec 2012 20:13 pm

No mám aktualne tam mam 6 neoniek, 2 gupky, prisavnik,2 tetra sklenena 2black molly ..Nevedela som ze to je roznodruhove..myslela som ze to je take obycajne..nic extra a v obchode ma tiez neupozornili ze by to nebolo dobre.. Aku kombináciu by si teda navrhoval pre taketo akvarko... S tou vodou to skusim .a zajtar to otestujem..a ked su vysoke tie hladiny tych dusikatov alebo co to je..na to je tiez niaky pripravok..alebo staci tu vodu menit castejsie..
adka9251
 
Príspevky: 16
Založený: 15 Dec 2012 16:24 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Milan666 » 17 Dec 2012 20:29 pm

Už aj molly? Verím, že to sú posledné čo tam máš.
No musíš sprísniť hygienu, meniť často 1/3 vody a s tým čistiť aj filter. Pozri či nemáš vo filtri ešte tkzv. aktívne uhlie, také malé čierné uhliky, valčeky, ak áno, okamžite vyhodiť!
Tvoje akvárko by znieslo niekoľko endlériek a rybky borarasky, (vygoogli)
V obchode ťa tí nenažraní predavači neupozornia na nič, oni chcú predať a zarobiť, sú to predavači, nie akvaristi, šak tu čítaj
predavaci-a-predavacky-v-akvaristickych-obchodoch-t14304.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod adka9251 » 17 Dec 2012 21:44 pm

Uz naozaj nemam ine..ja som fakt nevedela a nevedela som ani o fore a spolahla som sa na predavaca....Zajtra to skontrolujema dam vedet co som zistila...teraz rozmyslam co robit...myslim stymi rybkami ked nie su vhodne do mojho avka...ci zaloziit nanovo podla rad z fora...alebo tam tie rybky nechat a cakat co sa s nimi bude diat...no vidim ze som mala viac studovat a nie spoliehat sa na to co mi daju v obchode..hold clovek sa uci najlepsie na vlastnych chybach...
adka9251
 
Príspevky: 16
Založený: 15 Dec 2012 16:24 pm

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Milan666 » 17 Dec 2012 22:47 pm

Škoda, že si to odnesú rybky, skús ponúknuť, alebo sa pýtať v obchode či ich nevezmú. Nezakladaj nič na novo, to by bol krok späť, začni meniť vodu a vymeniť filter. Akonáhle sa vyriedia rybky spraví sa to
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod krakenader » 19 Dec 2012 17:48 pm

Ahojte. Po dlhšom čase. Tieto riadky sa mi nepíšu lahko, ale čo už... Dnes som našiel v akváriu ležať na zemi gupku samčeka. Najkrajšiu rybku akú som kedy videl. Lenže čo sa nestalo. Dal som dolu kryt, že ju spláchnem no vtedy som zbadal na plutvách také červené flaky. Vyzeralo to ako červene bodky, lenže pamatam sa, že niečo také som videl na fotkách s tuberkulozou.
Tá gupka vybral som ju no ona sa začala hýbať. Nemala skrivený chrbát, len plávala zle. A ešte k tomu bola strašne schudnutá. Bojím sa len tej jednej diagnozy.
krakenader
 
Príspevky: 110
Obrázky: 12
Založený: 17 Jún 2012 07:32 am

Potrebujem poradiť

Odoslaťod jaja464 » 17 Feb 2013 17:12 pm

Dobrý deň, mám akvarium už asi 9 mesiacov. Hneď na začiatku som si kúpila bojovnicu-pár. Tento týždeň mi zdochla samička a od vtedy je samec taký divný. Musela som ho dať do samostatného akvaria. Začali mu opadávať plutvy,nechce veľmi žrať. Neviete mi prosím pomôcť ako to vyliečiť? Vopred Dakujem :)
jaja464
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Feb 2013 17:07 pm

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod sirPavol » 17 Feb 2013 17:18 pm

Trocha viac konkretizuj Tvoje akvarko, objem, filter a pod.
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod jaja464 » 17 Feb 2013 17:23 pm

Akvarko je 50L , su tam uz len 4 ryby. Je tam filter,ohrievač. Podľa mna to može byť ten bakteriálny rozpad plutiev. Ale neviem ako proti tomu bojovať.
jaja464
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Feb 2013 17:07 pm

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod sirPavol » 17 Feb 2013 17:25 pm

Nevieš hodiť aj foto? Prípadne foto rybky, pomohlo by to hlavne tým ktorí sa vyznajú v chorobách
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod Majklooo » 17 Feb 2013 17:28 pm

Chudáčik bojvník asi to psychicky nezvládol že mu umrela partnerka..ale nie môže to byť aj rozklad plutiev alebo aj iná choroba skús dať jeho fotečku ako povedal kolega SirPavol nech mu skúsime pomôcť :)
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod jaja464 » 17 Feb 2013 18:13 pm

Nevidno to tam až tak dobre. Ale nejak tak to ma hore opadané. A má aj taky sivý pás pás podľa toho mu aj opadávajú.
Prílohy
DSCF1232.JPG
jaja464
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Feb 2013 17:07 pm

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod sirPavol » 17 Feb 2013 18:36 pm

Nevidno, lebo chvostovú plutvu takmer nemá.... Ale o čom to je posúdia skúsenejší... Ak by si bola o PO dám Ti náhradu :) Jeden Halfmooňák mi zvyšuje v akva :)
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod Barbora =) » 17 Feb 2013 21:20 pm

Môžeš na to kúpiť nejaký komerčný prípravok, ale treba riešiť aj príčinu choroby. Keď si pozriem okolité okolie na tej fotke, vidím umelú rastlinu a biely štrk. A už vieme, prečo rybky dochnú. Bolo by fajn hodiť sem fotku celého akva. Ak tam máš len umelé rastliny, kúp živé - niekto ti nejaké nenáročné určite aj daruje (burza) a ten štrk by bolo fajn vymeniť za obyčajný riečny - v tej bielej drti ti rastliny rásť nebudú a rybky sa tiež cítia lepšie, keď je dno tmavšie. Aký máš filter (resp. máš nejaký)?
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod jaja464 » 17 Feb 2013 23:22 pm

Ano filter mám. Hej hej sú tam umelé rastliny.
jaja464
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Feb 2013 17:07 pm

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod Mariok » 18 Feb 2013 01:10 am

Mať tú moc, imitáciam rastlin z umeliny by som nikdy nedovolil hovoriť rastliny.
Potom si ľudia myslia, že jediný rozdiel oproti živým rastlinám je ten, že sa dajú vyumývať dočista v umývačke riadu. :evil:

M§že tam byť Oodinium, ale aj multibakteriálna nákaza. Za prachy na liečivá si radšej kúp živé rastliny, čím skôr pridaj 1ml Savo originál (na studne a bazény) na 50l vody (nie viac!!!), na druhý deň vymeň 80%vody a pridaj 1 polievkovú lyžicu soli na 10l vody.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod jaja464 » 18 Feb 2013 16:23 pm

No ja som akvarium komplet umývala asi sobotu. A určite tie umele rastliny nedávam do umyvačky. Viem že by im to mohlo uškodiť.
jaja464
 
Príspevky: 5
Založený: 17 Feb 2013 17:07 pm

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod sirPavol » 18 Feb 2013 16:24 pm

Čo znamená komplet umývala? Systém všetko von a akvárko do vane? :(
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Barbora =) » 18 Feb 2013 20:13 pm

Čo konkrétne by uškodilo tým umelým rastlinám? Evidentne si nepochopila podstatu toho, čo ti tu ľudia píšu - nemôžeš čakať, že budeš mať zdravé ryby, keď akvárium je zariadené úplne nevhodne. A stále nevieme, aký máš filter... :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Potrebujem poradiť

Odoslaťod Milan666 » 18 Feb 2013 20:35 pm

jaja464 napísal:No ja som akvarium komplet umývala asi sobotu. A určite tie umele rastliny nedávam do umyvačky. Viem že by im to mohlo uškodiť.

Akvárium sa neumýva, len sa mení 1/3 vody a to často, podľa veľkosti akva. Tej rybka zlyháva imunitný systém, daj foto celého akvária a uvidíš samé dobré rady a pohotovo, tak neváhaj
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: choroba - bakterialny rozpad plutiev?

Odoslaťod Lucky » 18 Máj 2013 16:35 pm

Dobrý deň,
nechcem vám zakladať novú tému, tak sa opýtam tu.
Pred necelým mesiacom som si kúpila samčeka bojovnice. Už pri kúpe mal trošku natrhnutú chvostovú plutvu, ale čakala som, že bojovnice z petshopu budú v mizernom stave (ten typický poharikový predaj). Ale čím dalej, tak tým viac sa mu ta plutva trhá a už za čínam byť z toho zúfalá. Foto: http://oi40.tinypic.com/142wown.jpg
Mám ho v 20l akvárku, konkrétne tento štrk http://www.all4pets.eu/shop/852-958-lar ... ny-2kg.jpg + pár velkých okrúhlych kameňov, 4 živé machové guličky, nejakú keramickú jaskyňu a pár umelých rastlín (chápem ako nenavidíte umeliny, pôvodne som tam mala nejaké živé plávajúce, no rozpadávali sa, cestovali po celom akváriu a ked som ich prichytila kameňom, tak mi v tom mieste začali hniť. Ale pravdepodobne ešte skúsim dať živým šancu, nebojte)
Z techniky tam mám iba ohrievač (25C) a jediná chémia je kondicionér vody (jbl nano biotopol), simbolické množstvo hnojiva (dajana proflor), začala som pridávať trochu kuchynskej soli a rozmýšlam, že ešte z výplaty kúpim filter...
Krmím vločkami pre betty so sušenými červami, mrazenými patentkami a raz za týždeň mrazeným, ošúpaným hráškom.
Pôvodne som menila asi 4-5l 2x za týžden (odkalovačom, pričom som "povysávala" celé dno) ale posledný týžden a niečo mením 3-4l každý deň lebo už neviem, čo robiť :/
Myslíte, že to môže byť BRP?? Nezdá sa mi, že by bol chorý, lebo ináč je hrozne aktívny a skôr mi to príde ako mechanické poškodenie. Všetky umeliny som skontrovala, prešla som po nich silonkou, či sa má niekde zaháknuť a ked som niečo našla, tak som to zabrúsila/odstrihla a celú tú jaskyňu som znútra aj z vonku obrúsila pilníkom a brúsnym papierom.
Viete mi prosím vás niekto poradiť?? Ak potrebujete viac fotiek, stačí povedať :/ Je to moja prvá rybka a nechcem oňho prísť :c
Lucky
 
Príspevky: 6
Založený: 18 Máj 2013 15:16 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.