Založenie 54l akvária- prosba o rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod clithon pictus » 15 Feb 2013 21:54 pm

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Zaobstaral som si akvárium 54l komplet a mám akú-takú predstavu o jeho konečnom výzore. Snažil som sa načítať si toho čo najviac, ale niektoré veci mi do hlavy nejdu :( Chcel by som teda ešte pred začatím budovania skonzultovať niektoré veci, ktoré mi nie sú úplne jasné a poprosiť Vás o nejaké blbuvzdorné vysvetlenie.

Komplet pozostáva z:
Akvárium 60x30x30 cm
kryt s osvetlením 1x15W
vnútorný filter Elite Jet-Flo
ohrievač Elite 50W

Plánované rastlinstvo:
Sagittaria subulata
Eleocharis acicularis
Hemianthus callitrichoides
Vesicularia dubyana


Plánované živočíšstvo (samozrejme až po zábehu):
8x Trigonostigma heteromorpha
2-3x Neritina alebo Clithon
4-5x Neocardina denticulata RED CHERRY

Dekorácia:
čierne pozadie
najskôr mangrovové drevo
kamene typu radiolarit hnedočervenej farby alebo tmavo sivé (hornina neobsahuje CACO3, ale SiO2)

A teraz veci, ktoré mi nie sú úplne jasné:

1. Voda:
plánujem akvárium naplniť vodou z vodovodu...
- nakoľko u nás je dosť tvrdá voda môžem použiť túto vodu bez úpravy alebo mám pridať pre sicher radšej rovno Aquatan?

2. Podklad:
ako podklad by som chcel použiť drť (štrk) frakcie 4-6mm (ako hrubý podklad na vytvarovanie dna) a na túto vrstvu by som ešte chcel dať kremičitý piesok
- je táto kombinácia vhodná, pre mnou zvolené rastliny? Prípadne, je vôbec možné takto vrstviť rôzne "hrúbky" substrátu?
- mal by som použiť aj nejaký typ dnového substrátu pre rastliny (napr. Floredepot)?

3. Rastliny:
- je nutné pri tomto zložení rastlinstva doplňovať CO2 do vody? ak áno aký spôsob doporučujete? stačil by obyčajný burčiak?
- bude hladina svetla pri danom osvetlení (1x15W) dostačujúca (plánujem svietiť cca 8-10 hodín denne)?

4. Živočíchy:
- je mnou plánovaná skladba ok? Či treba niekde ubrať alebo nebodaj pridať na počte kusov?

Za akýkoľvek konštruktívny postreh vopred ďakujem. Snáď mi ku cti bude slúžiť, že prosím o radu ešte pred založením a nie až po tom, čo niečo pokašlem :)
clithon pictus
 
Príspevky: 6
Obrázky: 0
Založený: 06 Feb 2013 18:16 pm
Bydlisko: Bratislava, Vrbové

Reklama

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod dedojozef » 15 Feb 2013 22:15 pm

Tomu sa hovorí zodpovedný prístup. Palec hore.
Ja len stručne. Niektoré tie rastliny patria medzi náročnejšie. Budeš im musieť prispôsobiť svetlo, CO2 a aj nejaké to hnojenie. Pri zakladaní určite aj do dna. K tomuto objemu postačí aj burčiak, ale po čase prejdeš na tibi :), ak nie rovno na set. Tak si ma potešil, že ti Tibi rád dodám. Drť, ako podklad asi nebude najlepšie riešenie. Ostré hrany a časom sa to aj kde tu pomieša s vrchnou vrstvou. Ja osobne chémiu pri zakladaní nepodporujem. Po zábehu uvidíš, ako na tom tá voda bude a potom sa dá upraviť rôznym prírodným materíálom (rašelina, listy, šištice ...).
Držím palce.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Tomas54 » 16 Feb 2013 01:01 am

Odpoved si dostal, ja len podotknem, ze dalsia tema co asi skonci v kosi
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod martin_s » 16 Feb 2013 02:02 am

takze:
1. Aquatan ti nepomoze. Co je to ta tvrda voda? Kolko °GH? Ak potebujes naozaj znizit tvrdost tak su tu temy v ktorych najdes niekolko sposobov ako na to.

2. Ked das hruby strk a na to piesok tak casom sa to premiesa tak ze na vrchu bude hruba frakcie a jemna frakcia prepadne na spodok (vid tema o substratoch). Navyse ak by ten piesok bol priliz jemny je potrebne davat pozor na anaerobne procesy.

3. Vo vseobecnosti umele dodavanie CO2 do akvaria nie je nevyhnutne (s tymto so mnou vsak rastlinkari nebudu asi suhlasit), ale pomoze to k rychlejsiemu rastu. Ale je pri pridavani CO2 vyvazit k tomu aj osvetlenie a pridavanie zivin. A ked uz chces pridavat, tak ano, na tento objem staci aj burciak.

4.Skladba je OK.

Tomas54 napísal:Odpoved si dostal, ja len podotknem, ze dalsia tema co asi skonci v kosi
To nie je tak iste. Pockame a uvidime ako sa bude vyvijat. Ma potencial skoncit nie v kosi ale vo "vase akvaria"
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Tomas54 » 16 Feb 2013 09:30 am

To co2 nebude mat asi az taky velky ucinok, kedze svetlo je dost slabe. Mohlo by stacit aj dobre hnojivo a easycarbo
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Barbora =) » 16 Feb 2013 13:24 pm

Rastlín by som vybrala viac a iných - Sagittaria a Vesicularia sú OK, ale tie ostatné sú už náročnejšie. Ako na svetlo, tak na živiny - CO2 by si sa asi nevyhol.
Už je to tu písané veľakrát, takže len tak v skratke - na začiatok by si si mal vybrať, či pôjdeš cestou bez CO2 alebo s ním - podmienky v akváriu aj výber rastlín následne prispôsobíš svojmu rozhodnutiu. Ja som v tomto rovnakého názoru ako Martin_s a teda, že to ide aj bez CO2. Ide o to, či sú pre teba zjednodušene povedané dôležitejšie rastliny (a ryby sú len ,,doplnok") alebo ryby (a úlohou rastlín je vytvoriť im vhodné prostredie).
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod clithon pictus » 16 Feb 2013 13:59 pm

Ďakujem za rady :)

Rastliny sú pre mňa dôležité a rád sa potrápim s CO2 aj so svetlom, snáď sa mi to podarí.

Ešte teda poriadne všetko doštudujem, dokúpim čo bude treba a čoskoro sa do toho pustím. Keď sa tak stane ozvem sa a pridám aj fotky. Rád by som ostal "pod kontrolou" ak to nebude vadiť...
clithon pictus
 
Príspevky: 6
Obrázky: 0
Založený: 06 Feb 2013 18:16 pm
Bydlisko: Bratislava, Vrbové

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod M.i.s.o » 16 Feb 2013 14:29 pm

v tom pripade sa popozeraj po vyzivovom dne napr Dennerle Depomix, na to strk frakcie 1-3mm alebo asi este lepsie niecho na sposob Manado, Profisoil...
chcelo by to lepsi filter doporucil by som napr Eheim classic 2211-2213 obcas pozri na burzu niekedy sa objavia za dobru cenu.
niake hnojemie, zacal by som mikroprvkamy (kludne nieco komercne alebo Tenso) a draslikom a postupne zistis ci a kolko treba PO4 a NO3
este nieco na citanie
http://prirodni-akvarium.cz
http://klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod clithon pictus » 19 Feb 2013 12:26 pm

Pomaly, ale isto na tom pracujem, ale chcem sa spýtať takú vec, v tom sete je v kryte teda 1x T8 15W žiarivka, našiel som 24W T5 je možné ju tam aplikovať (do toho "úchytu") pre T8, či to treba úplne zmeniť? Alebo sa rovno vzdať krytu a kúpiť niečo takéto:

http://www..akvariumonline.sk/hagen-glot5-ho/2314-hagen-glot5-ho-1-x-24w.html
clithon pictus
 
Príspevky: 6
Obrázky: 0
Založený: 06 Feb 2013 18:16 pm
Bydlisko: Bratislava, Vrbové

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod dedojozef » 19 Feb 2013 13:07 pm

Nie nemôžeš ju zameniť.

Ak si rozhodnutý dať 65 eur za 24W, potom bude lepšie riešenie táto http://www..akvariumonline.sk/hailea/596 ... z-750.html
Dáš dve a za 50 eur máš 40W a možnosť samostatného spínania. Napríklad na spínacie hodiny, kedy budeš môcť do obeda a po obede svietiť na 20W a na poludnie oboma 40W.

Druhá možnosť by bola http://www..akvariumonline.sk/juwel-t5-r ... -watt.html a dorobíš si nejaký slušný kryt s odrazovým reflektorom. Ale túto možnosť by som zvažoval pri náročnejších rastlinách a tvojich možnostiach pri experimentovaní s krytom.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Feb 2013 13:16 pm

Ta hailea bude dlha na to akva, riesenim je aj toto http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/o ... m-1x24w-t5
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod dedojozef » 19 Feb 2013 13:22 pm

7,5 cm na každú stranu. To už záleží na umiestnení akvária. Ja ho mám vedľa stola a niekedy by sa mi aj hodilo svetlo na vyše :).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Feb 2013 20:33 pm

Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod thinursa » 21 Máj 2013 20:47 pm

Ahoj, táto téma sa mi páči,
aj ja si práve zakladám 54l akvárium, rozmery 90 x 20 x 30 cm (dĺžkaxšírkaxvýška)
použila som substrát Staré dno kvôli výžive rastliniek a na to som nasypala čierny štrk a riečny štrk 2-3mm,
spolu to má výšku 7-8 cm.
Tak mi poradili v akvaristike na Zvonárskej v KE. Vo štvrtok si tam pôjdem kúpiť rastlinky.
Vodu som použila z vodovodu. Filter Akvael plus1 je spustený dnes od pol ôsmej a vodička sa pomaly čistí.
Teraz stojím pred problémom akú lampu použiť? Veľmi sa mi páči led osvetlenie. Ale je to vyhovujúce pre rastlinky?
Inak akvárium je umiestnené na svetlom mieste bez priameho dopadu slnka, takže to svetlo budem používať podľa potreby.
Osvetľovací kryt mi robí kamarát, lebo také rozmery aké potrebujem neviem zohnať.
Rastlinky chcem takéto: rotala, hygrofila, cryptocorine, lobeliu a jávsky mach. Môže byť takáto kombinácia?
Ja viem, že asi vyzerám blbo, ale zo mňa profesionál nebude - chcem akvárko ako relax.
A ešte sa chcem spýtať - ak by som si akvárium chcela "zlepiť" - mám sklené tabule 4 - 5 mm, rozmery 70 x 50 cm, (chcela by som vyššie akvárko ako 30 cm) aké lepidlo mám použiť? Stačí akvaristický silikón?
(Samozrejme, že tabule si dám ešte narezať na potrebnú veľkosť).
Ďakujem.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Milan666 » 21 Máj 2013 21:50 pm

Svetlo-osvetlenie treba určite výkonnejšie, na led by som neišiel.
Čo sa týka lepenia akvária budeš to mať prácne, a problémové, na dnešnú dobu i predražené, pohľadal by som tu:
http://zvierata.bazos.sk/ryba/
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod M.i.s.o » 22 Máj 2013 10:18 am

chces povedat ze toho vyzicoveho substratu tam mas 4-5cm? Svetlo nemozes pouzivat podla potreby, treba svietit pravidelnou periodou, takze spinacie hodiny a ides ;)
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod thinursa » 22 Máj 2013 14:59 pm

http://zvierata.bazos.sk/ryba/[/quote]
Super stránka, zapáčilo sa mi tam to 350 l, ale kde by som ho dala :)
pozrela som si ďalšie, tak si to ešte rozmyslím, chcela som iba využiť sklo,
prípadne do "akvárka" urobiť nejakú dekoráciu trvalú.
Budem sa zatiaľ venovať tomu, čo mám.
Vďaka za radu.
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod thinursa » 22 Máj 2013 15:08 pm

M.i.s.o napísal:chces povedat ze toho vyzicoveho substratu tam mas 4-5cm? Svetlo nemozes pouzivat podla potreby, treba svietit pravidelnou periodou, takze spinacie hodiny a ides ;)

vyzivovy substrat je asi 3-4 cm nemám to presne zarovnané :oops: a strk je asi tiez tak.
svietit s pravidelnou periodou to znamena napr. od 8:00 do 20:00 ?
A to treba svietit aj ked mam dost denneho svetla? Myslim teda, ked je jasny slnecny den, nie ked je pod mrakom
a pritmie. Dakujem za odpoved. :)
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Janko945 » 22 Máj 2013 15:49 pm

Tak svetlo je dôležité určite aj keď je slnečný deň lebo sklo a voda ti slnečné lúče pohltia a tvoje rastlinky nebudú dostatočne nasvieťené najlepšie je ked im svietiš permanentne každý deň rovnako ano napr od 8:00 do 20:00 alebo teraz cez leto môžeš posunuť od 10:00 do 22:00.
Janko945
 
Príspevky: 41
Obrázky: 18
Založený: 01 Nov 2012 15:12 pm

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod thinursa » 22 Máj 2013 19:23 pm

Ďakujem, Janko,
dobre, akvárko je zatiaľ v zábehu, zajtra idem kúpiť rastlinky a vhodné osvetlenie
tak uvidím ako sa mu bude dariť po mesiaci, skúsim tu pridať nejaké fotečky.
Vďaka všetkým za dobré rady! :kiss: :pivo:
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Janko945 » 22 Máj 2013 20:09 pm

Keď ideš zajtra na rastlinky kúp si knim aj hnojivo na zakorenenie :)
Janko945
 
Príspevky: 41
Obrázky: 18
Založený: 01 Nov 2012 15:12 pm

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod thinursa » 22 Máj 2013 20:27 pm

Kúpim, pán predavač je tam veľmi láskavý, tak dúfam, že mi dobre poradí.
Dúfam, že nenakúpim toľko, aby mi neostalo na chlieb a soľ :)
Obrázok používateľa
thinursa
 
Príspevky: 27
Založený: 18 Apr 2013 16:21 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod Janko945 » 22 Máj 2013 20:45 pm

No a ešte rotalu by som vynechal keďže dorastá dosť vysoká a bude ju treba často strihať lebo ti zakrije hladinu a budeš mať málo svetla v akva :)
Janko945
 
Príspevky: 41
Obrázky: 18
Založený: 01 Nov 2012 15:12 pm

Re: Založenie 54l akvária- prosba o rady

Odoslaťod M.i.s.o » 23 Máj 2013 15:35 pm

ak tam mas vyzivove dno, uz dalsie ku korenom kupovat nemusis, ale myslim ze ho tam mas moc, uplne by stacilo 1cm max 2cm, celkova vyska substratu 8cm na tak male akva je tiez dost max tak vzadu, v predu by som nad 4cm nesiel. Je mi ale jasne, ze ak to mas napustene tazko to uz zmenis
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.