Životnosť keramických filtračných náplní.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Jorik75 » 14 Jan 2013 22:43 pm

Prosím Vás, kedy sa majú meniť filtračné náplne vo vonkajších filtroch?
Mám Eheim ecco od decembra 2006. Náplne pôvodné- zakúpené komplet s filtrom. Meníme len raz za 3 roky molitany v najhornejšom košíku. Keramické náplne sú v pohode- aspoň sa zdajú byť. Guličky a valčeky zredukované asi o 1/3 veľkosti. Filter beží výborne, pri výmene aj po 3-4 mesiacoch len pekná zemitá vôňa, akvárium 360 litrov, prerybnené rybami väčších rozmerov. Zakúpila som nové valčeky. Chcem vymeniť len tie a ostatok ponechať. Dokedy vlastne plnia svoju funkciu keramické náplne do filtrov?
Jorik75
 
Príspevky: 14
Založený: 16 Sep 2012 01:03 am

Reklama

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Tomas54 » 14 Jan 2013 22:51 pm

niektori vyrobcovia pisu cca po 6 mesiacoch menit 1/3. ja som mal tie iste od 2009, ale teraz som vymenil komplet jeden kos a v 2 som nechal povodne, tie vymenim zas casom. Sam neviem ako dlho vydrzia. To co pisu vyrobci je dost mozne ze je to hlupost, len aby si zabezpecili dalsi predaj. neviem. Ale nie je to tak drahe, aby som to po 3 rokoch nevymenil
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Hora » 26 Feb 2013 11:08 am

nemá sa na nich čo pokaziť,svoju úlohu spĺňajú,kým pórovitá štruktúra nie je obalená nejakým slizom. Odporučenie od výrobcu Siporax:,,Údržba filtračného média je jednoduchá, ak je používaný podľa odporúčaní, stačí ho približne po jednom roku prepláchnuť pod tečúcou vodou."
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod triscene » 26 Feb 2013 11:17 am

jj alebo teoreticky ak chces mat takmer ako nove tak mozes nejake to percento nechat cez noc vykupat v Save a potom poriadne premyt alebo zneutralizovat a budu ako nove.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Tomas54 » 26 Feb 2013 13:41 pm

Alebo za 5 eur kupit nove, polku vymenit a po mesiaci druhu polku
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Hugo112 » 26 Feb 2013 22:44 pm

ak chceš mať keramické náplne ako nové, treba ich vykúpať v Save ako bolo spomínané vyššie, aby sa zbavili povlaku apod. a nechať poriadne vysušiť. Týmto je ich životnosť v podstate neobmedzená.
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod denis » 26 Feb 2013 23:58 pm

triscene napísal:jj alebo teoreticky ak chces mat takmer ako nove tak mozes nejake to percento nechat cez noc vykupat v Save a potom poriadne premyt alebo zneutralizovat a budu ako nove.

presne tak mi poradil Lukas na reef.sk, ked som chcel siporax do morskeho akva. spravil som tak podla jeho rady a naplne boli veru ako nove. ibaze ja som dal vsetok siporax naraz do sava. to iste planujem so siporaxom spravit aj teraz, ked ho dam do filtra ku crs-kam. vtedy mi toto napisal:

Cca od oka asi tak 1/5 flase na kybel vody. Ked je to moc zanesene tak aj viac. Nechaj to pracovat 2-3 dni a uvidis ten bordel.

na save je napisane:
Dezinfekcny prostriedok SAVO spolahlivo likviduje virusy (vratane HIW a HBV) bakterie, riasy, nizsie huby. Odstranuje pachy, odfarbuje a bieli textilie a drevo.
- Cistenie a dezinfekciu podlah, nabytku, kuchynskeho a hygienickeho nacinia uskutocnuje roztokom pripravenym z 1L SAVA a 10L vody.
- Pri dezinfekcii pitnej vody v studniach davkujte na kazdych 1000L pitnej vody 9 ml SAVA
- Na dezinfekciu a likvidaciu rias v bazenoch davkujte 25 ml/m3 v tyzdennych intervaloch a pri starte 50ml/m3.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Tomas54 » 27 Feb 2013 08:20 am

Ale rec je o klasickom save alebo o save pre bazeny a dezinfkciu pitnej vody ?
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod denis » 27 Feb 2013 08:24 am

Klasicke savo, to sa pouziva aj v domacnosti aj na bazeny. Teda tak to bolo pred par rokmi, neviem ci teraz tych sav je viac na trhu.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod triscene » 27 Feb 2013 10:20 am

jj a samozrejme klasicke v tej zltej flaske bez arom s vonou kvetov a inych hluposti :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Giftzahn » 27 Feb 2013 12:53 pm

hmm, zaujimava otazka ... njn, zivotnost je vo svojej podstate do nekonecna, pokial nezhasnu hviezdy, neskonci vesmir atd. ... :lol: resp. pokial nevezmes kladivo a od zlosti ich vsetky nespracujes na prasok ..a predpokladam ze aj tak by ten prasok fungoval ako filtracne medium ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Tomas54 » 27 Feb 2013 18:04 pm

Denis, sav je v sucasnosti vela, to klasicke sa uz neodporuca na bazeny, na bazeny a pitnu vodu je uz samostatne savo, ktore je tusim aj lacnejsie
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Mariok » 27 Feb 2013 23:34 pm

Savo Originál:
P1270355.JPG
Savo Original 01


Životnosť keramických filtračných náplní je podľa môjho názoru obmedzená výhradne časom mechanického zbortenia - rozpadu napr. valčekov na kusy, a "prachovú" zložku. Je niekto, kto sa už k takému stavu dopracoval???
Prílohy
P1270356.JPG
Savo Original 02
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Giftzahn » 28 Feb 2013 11:06 am

@Mariok: njn, ja mam najstarsie keramicke valceky co som dostal este s prvym FLUVALom skoro pomaly pred cca. 20- 30 rokmi ... a funguju tak ako v prvy den ...ok, trosku zo svojho objemu stratili .... ale inak .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Mariok » 28 Feb 2013 17:17 pm

To Giftzahn: Vďaka za potvrdenie teórie, na staré kolená idem do kvalitnejšej filtrácie, takže ma tie tvoje skúsenosti potešili. :roll: Takže stačí nákup základného množstva valčekov do filtra, niečo na občasné doplnenie, keď preplachovanie a občasne Savo čo to odplavia, a môže sa to točiť do nevidím... :wink: :mrgreen: :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Životnosť keramických filtračných náplní.

Odoslaťod Maja » 22 Máj 2013 15:09 pm

Mariok napísal:Životnosť keramických filtračných náplní je podľa môjho názoru obmedzená výhradne časom mechanického zbortenia - rozpadu napr. valčekov na kusy, a "prachovú" zložku. Je niekto, kto sa už k takému stavu dopracoval???

Ja. V roku 2006 kúpený eheim a k tomu komplet náplň. Valčeky boli "do rozmrvena" po asi 2 rokoch- len také elipsoidné oválčeky s ohlodanou dierou v strede, guličky boli z pôvodných 1cm už len 3-4 mm perličky :? . Dokupovala som nové náplne, ale bola som sklamaná, akoby všetko už aj tí značkoví dovážali z Číny, dodrvené, mäkké, prachu za 2 polievkové lyžice už v sáčku. Náplne už doslova rvem do košíčkov aby nedochádzalo k abrazívnemu mechanickému oteru navzájom. Úplne natesno, a ešte ich ručne ukladám, vtiskujem do škárok... Nabudúce nebudem vymýšľať a dokúpim u Tokuševa na burze, tam si to môžem vśetko prehmatať, so zárukou a za dobrú cenu.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.