Akvarko Mon



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 17 Feb 2013 21:09 pm

Caute... tak uz mam akvarko doma. Zatial nerozbalene, ale neponahlam sa, aj tak nemam rastliny... mam dve otazocky.
1. koren macam uz dlhsiu dobu vo vode, ale chcem sa spytat, mam z neho nejakym sposobom dat prec tu hrubu koru, alebo to nevadi, ze tam je?-pri vymene vodi v tej kadi, co ho macam, stale idu z toho dole take cierne bodky, bojim sa, nech to potom nespini akva... co poviete? Foto pripajam....
2. rastliny som objednala z netu, pridu ale az v tom tyzdni od 25.2.... nakolko buduci tyzden ideme na lyzovacku, tak som ich poprosila, nech mi to poslu az potom.... ale napadlo mi, ci nemam akvarko napustit vodou a zapnut filter uz teraz, nech to bezi? a po tyzdni vymenit 50% vody a vtedy dosadit rastliny??? S cim mate lepsiu skusenost? Nebudu sa potom obtiaznejsie sadit rastliny?
Prílohy
tn_DSC_7936.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 17 Feb 2013 21:23 pm

2. rastliny je dobre mat v akve od zaciatku, ale ked ho zalozis den dva tri pred tym ako pridu rastliny nic sa nestane
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod hooopy » 18 Feb 2013 01:12 am

z korena vsetko dole. koru, makke casti, zhnite casti, nech ostane len ciste a tvrde drevo. (ja som to robil wapkou)
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 27 Feb 2013 18:50 pm

No tak poslusne hlasim, akvarium vcera zalozene, ale vyskytli sa problemy :roll: :twisted: ... tak poprve, nie vsetky rastliny mi dodali, ale vela ano, tak som nevedela, co robit, rozhodla som sa, ze mensie zlo bude vacsinu zasadit, naplnit akvarko do polky a cakat, kym pridu dalsie rastliny-tie potom dosadim. Nechcela som, aby rastliny, ktore prisli, cakali niekde vo vedre do neviem kedy....Svetlo, ktore bolo v akvarku prislo pokazene, takze momentalne je na reklamacii a mangel mi zriadil provizorny reflektor. Vodu som napustila teda len do polky, priamo z vodovodu, taku trosku teplu-cca 24 stupnov, ale co ma uplne prekvapilo, voda je strasne mutna :cry: .... kamene som premyvala, niekolko krat vo vedrach, neprevarala som ich, myslite, ze je to z nich? Co s tym mam teraz robit? - vypustit a napustit znovu, alebo nechat bezat filter a cakat? Filter sme spojazdnili len dnes, nakolko akvarko som zakladala vcera v noci a maly, ktory chcel spustit filter, ho chcel zapnut prvy krat :D - takze az dnes popoludni zapnuty filter.... HMMMMMMM? Pripajam fotku.
Prílohy
tn_DSC_8097.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Tomas54 » 28 Feb 2013 08:13 am

Ta mutna voda sa spravi sama, kludne pockaj
Tomas54
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 9
Založený: 08 Jan 2009 13:47 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Lukas50 » 28 Feb 2013 21:06 pm

Ahoj Mon. FUU precital som obe tvoje vlakna.trvalo mi to dva vecery a priznam sa ze mi to vela dalo.
Tych rybyciek a krevetky mi je luto ale verim tomu ze to bude v tvojom novom ovela lepsie.A podla toho co pises niesi na to sama a ,,mangel,, pomoze.
Toto vlakno sledujem a som zvedavy ako sa ti bude darit.
Drzim ti palce.Cistu vodu prajem :)
Lukas50
 
Príspevky: 48
Obrázky: 3
Založený: 02 Feb 2013 20:55 pm
Bydlisko: Nitra (Svajciarsko)

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod hooopy » 28 Feb 2013 21:24 pm

jojo, mutna voda je normal. jednak aj vodovodna voda uvolnuje plynu, a jednak je to aj zvirenim pri napustani. nieco si sadne, nieco odstrani filter. ze si to posadila si spravila len dobre. vela zdaru
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 28 Feb 2013 21:51 pm

Ahojte chlapci :-), a Lukas, som rada, ak moje "trapenie" aspon niekomu dalsiemu pomoze... ;-), viem, ako je to tu no fore, ja som sa zo zaciatku aj hanbila-bala pytat, aby ma neohriakli, ze to sa tu uz rozoberalo :-( a pritom vela krat studujem, hladam googlim a z toho 90 percent nenajdem konkretnu odpoved, ale len ze to sa tu uz preberalo, a precitaj si clanok zaciname s akvaristikou...., a aj si ho precitam, a just to tam nenajdem :-).... takze velke DAKUJEM patri tym osobkam, ktore tu neunavne radia, pomahaju, opakuju, som rada, ze aj taki ludia tu naozaj SU :-).
Teraz momentalne sa zamyslam nad otazkou ako dlho zacat svietit a kolko toho CO pustat........... co by ste odporucili pre zaciatok? Je to take strasne mile, ako sa cela rodinka vytesuje z novych veciciek, chlapci najma z techniky, ako to vsetko zapajaju, montuju, a ja pozorujem, co tie veci robia.... radost kukat na moju rodinku pred akvarkom, hoci, ako skonstatovali, akvarko vyzera zatial otrasne :-) :-) :-).... ale neva, velmi sa mu tesime... :-)
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 04 Mar 2013 01:13 am

Ahojte, tak ja neviem, nejako zacinam mat zas gulas zo vsetkeho.
Voda sa precistila, napustili sme ju uz do plna, nakolko sa nedal pocuvat splechot filtra v poloprazdnom, zvysok rastlin by mal dorazit tento tyzden, hodlam vodu aspon do polovice vypustit, dosadit rastliny, a opat doliat, bude to vramci vymeny vody, ktora by aj tak musela byt.
Svetlo este vyreklamovane nieje, nahradil ho reflector 2x54W, cca pol metra nad akvarkom visi. Svietime od 8 do 20 staci? Citala som, ze malo by sa postupne, ale tak tie rastliny hadam zili v osvetlenom akva... Tak su zvyknute na svetlo... Ci ma nejaky iny dovod ta postupnost?
Pustame aj CO, vtedy ked sa svieti cca 2 bublinky za sekundu.
Chcem sa spytat, kedy zacat hnojit? Rozmyslam bud nad tropicou, alebo nad pro-fito od easylife.... Mate skusenost?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod doors010 » 04 Mar 2013 01:40 am

fuha riadny gulas mas v tom svietis 12 hodin??? to je strasne vela na zaciatok max 6-7 hodin.. nehnoj nicim iba co2 kym sa akvarko nezabehne je tam zivin na mariu...
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 04 Mar 2013 09:26 am

Joj, dobre, uberem na 6 hod a postupne každý týždeň budem hodku pridávať. Na to hnojenie na som sa zato pýtala, že v schéme čo mám od denerle bolo tuším hnojenie od 3 týždňa.... A odkiaľ sa sú vo vode živiny, že keď tam ryby nie sú?
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 04 Mar 2013 10:40 am

tych 6hod tam nechaj dokym neuvidis ze rastliny sa chytili, klusne aj dva tyzdne
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Loki12 » 04 Mar 2013 11:37 am

ziviny su z podkladu, bezne sa dava na spodok vyzivny substrat - v Dennerle si mala taky maly sacok. Tu neviem ci si daco dala, ale bezne sa dava.
Zaroven samotna voda nie je predsa uplne sterilna - destilovana, ciste H2O, takze aj s toho daco maju.

NIe som ale uplny chemik, florista ale kopec ludi s akvariom nemaju ziadne hnojenie (ano, chapem ze daco vyrobia ryby) roky a nic sa nedeje.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 04 Mar 2013 14:01 pm

Ano, davala som zas Dennerle, a aj priamo pod rastliny som dala gulicky JBL, len mi napadlo, ze ked este nie su zakorenene poriadne, ci nieco z toho prijmu... ale dam na vas, zatial nehnojim...
A preco je take dolezite prve tyzdne svietit iba tych 6 hod?-ja vam verim, len som zvedava :-)

A este sa chcem spytat, obzeram sa po rybach-viem, mam este cas, zatial iba premyslam, napadaju vas nejake ku mne vhodne zlte albo oranzove? Skratka take vyrazne farby.... pozerala som v Hornbachu, pacia sa mi Papulovce, ale su to cichlidy, vyzadujuce kamene, takze ku mne nevhodne :-(... aj ked napr. cichlidku ramirezovu som uz videla v rastlinnych akvarkach. A aj ta sa mi paci.
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 04 Mar 2013 16:19 pm

je to koli riase, v zabehu este rastliny stagnuju (adaptuju sa na nove prostredie) a tvoria sa latky ktore riasy radi vyuziju tak ich netreba zbytocne drazdit este svetlom ;) ked uz uvidis ze sa rastliny rozbehli a riasa nebude pridaj hodinu a zasa pockaj atd. ale viac ako 10hod svietit je zbytocne, ja svietim 8hod

Cichlidy nie, Cichlidky mozes ale daj ich tam ako posledne a ked uz budes mat akvarko stabilne udrzatelne pretoze su celkom haklive na kvalitu vody, treba pozried poziadavky tych ryb
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Loki12 » 04 Mar 2013 16:58 pm

toto viem este z bonsajistiky a riadim si tym aj pri akva. neverim ze je v tom zasadny rozdiel :-)

ked zasadis novu rastlinku tak jej zastihnes korienky (aj keby nie, je to uplne to iste) a tym padom jej odrezes privod zivin. Cez horene prijimaju chemicke prvky, ktore potom miesaju z vyrobenymi cukrami (cez fotosyntezu) - toto asi budem uplne kecat ale takto si to pamatam a zatial mi to "mentalne" funguje:

1. fotosynteza = svetlo + chlorofyl vyrobi jednoduche cukry (energia), vedlajsi produkt je kyslik - cez den
2. rast = cukor + chemicke prvky (uhlik, zelezo, mangan,...) vyrabaju bunky rasliny, a aj chlorofil, vedlajsi produkt CO2 (ako ked vo fabrike sa dymi z komina :-) ) - v noci

a toto sa strieda. ak nieco z toho chyba tak je problem.

Cize ked nemas korienky, tak raslina zacina pouzivat zasoby chemickych prvkov a zacne vyrabat korienky (usta pre prijem zivin, chemickych prvkov). si vsimni ze v tom case rastlinky bezne chradnu na listkoch, hnednutie, rozpad listov,... Preto ta stagnacia prve dni, tyzdne.

Zaroven

Ak svietis vela, (chlorofilu nemozes rozkazat ze teraz nerob fotosyntezu), tak sa vyraba cukor, ktory rastlina nema ako spotrebovat na rast. cize ho zacne ukladat. Ale co sa stane ak napchas vela veci do chladnicky? nezavries dvierka a zacne ti to v kuchyni pekne smrdiet a kvasit - a toto miluju riasy. Riasy su milovnicky kysleho prostredia, kvasenia,...mnam. To je dovod preco by si nemala vela svietit.

Cize pomalicky im davaj svetlo, a nehnoj. oni to zvladnu aj same, nahodia korienky, rozvinu ich az k vyzive, nastartuju rast a potom im mozes kurit svetlom a pridavat hnojivo. chce to rovnovahu.

Mozno ze rastliny prijimaju daco aj cez listky (pri bonsajoch dokazu listy natiahnut niektore postreky proti skodcom), ale dodrzujem jedno pravidlo - NIE JE KORENOVA SUSTAVA = NEHNOJIM. Ak toto poondis pri bonsajoch tak vlastne zvisis koncentraciu chemickych prvkov, ktore pri vazbach na vodu - vyrabaju kyseliny (uz len take CO2 + H2O vyrobi H2CO3, no nie je da sodova voda skvela :-)) alebo zieraviny (zasady) a rozozeru korienky.

Mala vsuvka: Teraz si simulovala situaciu, kedy ti niekto urobil nejaku brutalnu stomatochirugiu, ale pritom ta permanentne vodi do posilovne a ocakava, ze ked ti da hovadzi steak na brucho tak sa z toho najes :-)

Mala chemicka exkurzia skoncila
:-)
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 04 Mar 2013 17:21 pm

vodne rastliny primaju ziviny aj listamy, niektore menej niektore viac (niektore iba z vody) vecsimi davkamy hnojiva do vodneho stlpca sa daju eventuelne suplovat chybajuce zivyny v substrate (ja nemam v dne ziadny substrat), samozrejme dobry substrat je vzdy vyhoda. Ak nieco chyba vo vode stiahnu si to zo substratu a naopak.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 05 Mar 2013 12:37 pm

Loki, ci pana, ta Ty jaky krasny rozpis si mu tu hodil!!!! Normalne som to asi pochopila :-).... no hadam som tie moje rastliny az tak strasne do posilovne nevodila, sice som svietila dlho, ale to svetlo predsa len bolo pol metra nad akvariom, a nie 2x54W to som zle napisala, to bude v akvarku normalne svetlo, ale len 1 reflector je tam teraz.
Miso, riasy zatial nevidiet, aj ked urcite budu.... da sa to v akvarku vobec bez nich?... no nic, ale tak podkusovat ich nechcem, svetlo som ubrala, btw, ste mi ozrejmili, preco asi mam tolko rias v minicku??? :-), zeby bolo 12 hod svietenie priiiilis? :-) No nic, ubrala som na 8, uvidim, ci sa potvrdia vase slova....
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 05 Mar 2013 12:43 pm

osobne mam v akva niaku riasu ale uz dlhsi cas su na uzde, ale videl som par akva kam som mohol cumet kolko som chcel a po riase ani stopa
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Loki12 » 05 Mar 2013 13:31 pm

Mon napísal:Loki, ci pana, ta Ty jaky krasny rozpis si mu tu hodil!!!! Normalne som to asi pochopila :-).... no hadam som tie moje rastliny az tak strasne do posilovne nevodila, sice som svietila dlho, ale to svetlo predsa len bolo pol metra nad akvariom, a nie 2x54W to som zle napisala, to bude v akvarku normalne svetlo, ale len 1 reflector je tam teraz.
Miso, riasy zatial nevidiet, aj ked urcite budu.... da sa to v akvarku vobec bez nich?... no nic, ale tak podkusovat ich nechcem, svetlo som ubrala, btw, ste mi ozrejmili, preco asi mam tolko rias v minicku??? :-), zeby bolo 12 hod svietenie priiiilis? :-) No nic, ubrala som na 8, uvidim, ci sa potvrdia vase slova....


to zalezi aj od typu riasy. Zelena ma rada svetlo, hnedej je svetlo "sumak", tych rias je guca vela. kazda reaguje na daco ine. Na riasy su tu iny riaso-bijci.

Ja mam v 20L stale malinke zelene riasy(max 5mm) na listoch a stenach. aspon maju co Netritiny+Krevety okusovat ale tiez hladam riesenia.
v principe by to mali ulmovat rychlo rastuce rastliny.
Takze aktualne fungujem na:
Sagittaria + Riccia + Egeria (toto by mali byt rychlo rastuce)
Ludwigia (stredny rast)
Anubias nana + cladophora (pomaly rast)

ci robim dobre neviem. vsetko je u mna len test, skusanie,...hranie sa, pozorovanie. Ale mam pocit, ze prirastky riasy su mensie.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Mon » 05 Mar 2013 14:03 pm

Ano, tie malinke zelene mam aj ja, na stenach, pochutnava si na nich slimak Neritina. A potom mam taku hnusnu ciernu-ta sa tvori najma na listoch rastliny-neviem, ako sa vola, ale ked sa pozries na tomto vlakne prva strana hned prva fotka, tak najma na rastline, ktora je tesne pred filtrom. Na egerii sa ta cierna nedrzi vobec. Ta cierna je velmi nepekna, az taka, ze postihnute listy musim odstrihavat :-(
Fotku tej ciernej pripajam.
Prílohy
riasa.JPG
Mon
 
Príspevky: 155
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Košice

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Ebenka » 05 Mar 2013 14:28 pm

Tuto ciernu mam aj ja. Na anubiasovych listoch, cca na dvoch a este na echinodoruse, na jednom liste, kde je silny prud z filtra.
Ebenka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 19 Dec 2012 22:02 pm
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod Loki12 » 05 Mar 2013 15:17 pm

ved je to tvoje vlakno, tak mozeme pokracovat aj o riasach :-)

tuto ciernu ja nepoznam osobne. mal som taku ciernu/hnedu ale stetinkovu - mozno ruducha. ale odkedy som nahodil dalsich 9W osvetlenia (cize som momentalne na asi 1W/L (11W+9W na 20L NanoCube)) + druhy krat som nalial Rasobijec od Rataja, tak vidim, ako stetinky zemnili farbu na bleducku a zacinaju stetinky "odkvecavat". Nechcem zakriknut.

Anubias by nemal byt zakoreny v substrate a nemal by byt v prude od filtra. Inak vraj prud od filtra je castym dovodom - hnedych a ciernych rias (cital som na internete, vraj kvoli tomu ze prud prinasa toxicke latky a toto riasy maju radi)
Inak fakt v kadzom akva to moze byt diametralne inak. V synovom akva mam len zelene vlakienka na skle, tam nie je (asi zatial) ani na raslinkach.

Este podotknem, ze mam hladinovky - v malom - Pistiu a krasne sa zacina rozvetvovat a vo velkom mame Salviniu - tak fici ako o zavod. a tie vraj pomahaju pri odburavani zlych chemikalii a tym padom by mali pomahat pri riase.

Inak celkovo zasnem pri niektorych Akvariach - hlavne tych Aquascaperskych - ze oni tam o riasne akoby ani nepoculi. A neverim, ze je to len "presne" navrhnutym pomerom rastlin, vody a osadenstva. Bud aj oni maju riasu a vedia super pracovavat vo Photoshope, alebo pred fotenim urobia generalne cistenie, alebo nam nechcu daco povedat :-)

tu mas vela vela citania: http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=6
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Akvarko Mon

Odoslaťod M.i.s.o » 05 Mar 2013 15:55 pm

Loki12 napísal:alebo nam nechcu daco povedat
:lol:
Kód: Vybrať všetko
http://prirodni-akvarium.cz/clanky/Metody%20zamerene%20na%20kontrolu%20ras%20vs.%20pestovani%20rostlin.pdf
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.