Cistenie filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Palo » 06 Okt 2004 22:39 pm

Nic sa nestane ked to vymenis :) Ja to pri cisteni ani neperiem ale davam hned novu vatu od f.Sera a filter bezi dalej :)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Reklama

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Atilla » 02 Nov 2004 09:47 am

hehe
zotta ako cichlidar zaciatocnik :) sa podopriem o informacie ktore mam z viacerych zdrojov

filter je dobre cistit kazdy tyzden najma ak sa jedna o akvarium kde su AFRICKE cichlidy a je ich tam dost - dost vela
- kto si mysli opak prosim dajte mi vediet v So/Ne menim vodu :) zastavte sa :)

ale skutocny dovod precistenia filtra je ze dentrin-kakanceky :) sa hromadia v molitane kde hniju pohlcuju kyslik a tym znizuju nitrifikacny proces

a ohladom filtra Eheim mam doma aj fluval aj eheim
ten som kupil novy za super cenu ale uz by som ho asi nekupil
celkovo je navrhnuty podla mna - amatera - zle
je kruhovy cize pre tych co nexcu kupovat desne znackove kruhove molitany sa zle vyrezavaju (ok robi sa to raz za dlhy cas)
a kedze je rieseny ako 1 stlpec dochadza k zaneseniu spodnej vrstvy co sa hned prejavi na prietoku a ma tenke hadice co sa radi zanasaju

fluval to vyriesil tak ze postavil 2 stlpce a medzi nimi je skara ktorou voda moze prechadzat takze drzi prietok ale nie na ukor funkcnosti

a ak mi niekto radi pouzit radu eheim profesional parada :) akurat ze ta sranda stoji viac ako 10K Sk :(

xcem podotknut ze nemam spolocne nic ani s eheimom ani hagenom
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod zzz » 10 Nov 2004 15:54 pm

minule bol u nas Lacik. chvilku sedel pri akva a potom sa opytal ze ci nemam filter. filter samozrejme bezal.
inac aj ja ked chcem vediet ci je vsetko ok, tak sa radsej rovno pozriem na vypust filtra ci sa ceri hladina. filter mam fluval 104.

mozes mi prezradit aku mas velku nadrz ? Ja mam tiez fluval 104 a mam ho pusteny v 120L akva asi na 1/2 - max2/3 vykonu ... cca 50 ryb nie moc sviniacich a cistim ho raz za mesiac / je zvycajne celkom slusne zasvineny / Myslis, ze fakt staci filter cistit az ked zacne byt problem s prietokom vody ?
Obrázok používateľa
zzz
 
Príspevky: 68
Obrázky: 13
Založený: 27 Júl 2004 23:25 pm

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod drda1 » 10 Nov 2004 16:01 pm

Tak, tak Salik, vyrieslil si to DOBRE.
Vratme sa spat k teme CISTENIE FILTRA.
Ako som uz pisal, mam Fluval 404 a NEDAM NAN DOPUSTIT!
Cistim ho nepravidelne, riadim sa hlavne prietokom. Minuly tyzden som ho musel ocistit neplanovane / asi po 5 mesiacoch /. Dovod bol pre mna velmi zaujimavy. Drasticky pokles obsahu O2 vo vode. Ryby " LAPALI " po vzduchu. Po preplachani filtra je opat vsetko OK. Ryby pokojne plavaju, dychaju normalne.
Tymto si dovolujem upozornit vazenych kolegov akvaristov a kolegyne akvaristky na moznost, ze zaneseny filter dokaze drasticky zredukovat obsah O2 v akvariu. :idea:
Keby som to nezazil, neuverim. :!:

Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod jacik » 10 Nov 2004 16:07 pm

zzz napísal:mozes mi prezradit aku mas velku nadrz ? Ja mam tiez fluval 104 a mam ho pusteny v 120L akva asi na 1/2 - max2/3 vykonu ... cca 50 ryb nie moc sviniacich a cistim ho raz za mesiac / je zvycajne celkom slusne zasvineny / Myslis, ze fakt staci filter cistit az ked zacne byt problem s prietokom vody ?

100x50x50cm
filter bezi na maximum. inac teraz tam mam 2ks fluval 104.
co sa tyka cistenia filtra tazko povedat. niekto cisti kazdy tyzden napr. Astrid. iny zasa raz za pol roka alebo aj menej casto. ja osobne cistim raz za 4-5 mesiacov, proste ked sa nudim :). ale vymeny vody a odkalovanie zanedbavat netreba. to robim poctivo. resp. sa snazim :oops: raz za dva tyzdne 1/5 akva.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod paulovic » 10 Nov 2004 16:10 pm

to drda1: skúšal si to merať pred a po vyčistení? Nemohlo to spôsobiť niečo iné? NH3, NH4...

Mne sa podarilo predávkovať CO2 a ryby my neboli moc vdačné. Naštastie to všetky prežili.

PS: Mám Fluval 204 (akva 200l) a spokojnosť na 100%
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod drda1 » 10 Nov 2004 16:34 pm

Paulovic, urcite nie. Aspon si myslim. Mylit sa vsak mozem vzdy.
Ja som sa s tym totiz trocku pohral.
CO2 som mal prave vypnute, takze to nie.
Ked som zapol vzduchovanie, vsetky ryby sa k nemu nahrnuli a o chvilu bol pokoj. Ked som ho vypol, po case bolo zase vsetko tak ako na zaciatku.
JEdine, ze by to bol NH4 - ale osobne ppochybujem, ze by sa tak rychlo stratil. A ryby by mali byt syto sfarbene, no tie moje neboli.
Moj Zaver:
Podla priznakov preto usudzujem na nedostatok O2. Vo filtri sa vlivom coraz nizsieho prietoku rozbehli pochody, ktore rapidne odcerpavali O2. Tym samozrejme stupala asi aj hodnota CO2 - produktu z filtra.
:idea: Pre mna z toho vyplyva nutnost cistit filter pravidelnejsie ako raz za 5-6 mesiacov, ked je uz slabucky prietok. :idea:

Na zaver dodavam, ze tento stav nastal v priebehu 24 hodin. Predpokladam, ze keby som prisiel k akvariu o 5 hodin neskor - ako som mal povodne v plane, tak by som tam nasiel cintorin. :x
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod paulovic » 10 Nov 2004 17:13 pm

niekde som čítal .... a len tak laicky.
pri výpadku elektriny sa vo filtry začnú vytvárať ? procesy, ktoré môžu otráviť akvárium.

nemohlo to byť spôsobené výpadkom elektriny? Dosť ma to zaujíma nakolko filter čistím každých 3 - 5 mesiacov a nerad by som sa dožil prekvapení. To s tým CO2 bohate stačilo. Mastacembalus ležal na dne hore bruchom a ostatné ryby lapali po vzduchu (všetko prežilo) :lol:
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod JanoT » 10 Nov 2004 20:22 pm

Ako dlho moze byt vypnuty filter bez "ujmy na zdravi" napr.
pri uprave akva, ked je potrebne ho vypnut?
(Fluval 104MF).
Obrázok používateľa
JanoT
 
Príspevky: 21
Obrázky: 35
Založený: 04 Aug 2004 10:54 am
Bydlisko: Humenné

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Stuka » 10 Nov 2004 22:39 pm

Ja ho teda nevypinam aspon potiahne spiny a voda je hned cista. Preco by bolo potrebne ho vypnut?
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Ig » 11 Nov 2004 08:45 am

JanoT napísal:Ako dlho moze byt vypnuty filter bez "ujmy na zdravi" napr.
pri uprave akva, ked je potrebne ho vypnut?
(Fluval 104MF).

Myslim si, ze toto Ti nik nepovie presne, lebo je to otazka viacerych faktorov. Mozem Ti vsak zodpovedne povedat, ze ja obcas pri vacsich upravach v akvarku vypinam filter aj na niekolko hodin cca 3 - 4.
Nedavno sme mali nutenu odstavku elektriny. Podla spinacich mechanickych hodin to bolo zhruba 3 hodiny. Nebol som sice vtedy doma (bolo to doobeda) ale po navrate z prace som nepozoroval ziadne nasledky.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod drda1 » 11 Nov 2004 08:48 am

Paulovic : ELEKTRINOU TO ROZHODNE NEBOLO.
JanoT : som toho nazoru ako Stuka. Ak treba vsak vypnut, ja by som nad 20 - 30 minut nesiel. Kedysi pri instalacii rozstrekovacej rampy som mal filter vypnuty 15 minut bez problemov. Ale urcite je to individualne - zavisi to od zabehnutosti filtra, ako aj od mnozstva odpadu v nom.
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Paži » 11 Nov 2004 11:58 am

Doba, po ktorú môže byť filter vypnutý, závisí od jeho celkového stavu a kvality vody v akváriu. Ak je filter zanesený a voda dlho nemenená, môže byť veľa aj polhodina. Relatívne čistý filter zvládne bez problémov aj dve hodiny, možno viac.
O čo ide. Baktérie usadené vo filtri (bežný filter s veľkým prietokom) pracujú za prítomnosti kyslíka. V momente vypnutia filtra sa zastaví jeho prísun a baktérie začínajú odumierať a rozkladať sa. Ak sa filter po nejakej dlhšej dobe rozbehne, všetky odumreté baktérie a splodiny ich rozkladu sa dostanú do obehu vody - rozprášia so do akvária - z filtra sa stáva zdroj nákazy. Ak bolo akvárium na hrane už pred vypnutím, nastane katastrofa. Ak bolo v dobrej kondícii, nemusí sa stať nič viditeľné.
V uvedenom je aj odpoveď na otázku, prečo pri zanesenom filtri javili ryby príznaky nedostatku kyslíka. Kolónia baktérií vo filtri bola už natoľko veľká, že jej spotreba kyslíka nebola bezvýznamná. Súčasne sa stal kyslík neprístupnejším aj pre baktérie, čím sa znížila ich schopnosť odbúravať organické znečistenie a aj samotné baktérie začali odumierať. Týmto sa rozbehol cyklus, v ktorom menej kyslíka vyvolalo viac splodín, čo vyvolalo ešte menej kyslíka ..... Táto záležitosť je veľmi rýchla, je to otázka niekoľkých hodín (neodporúčam merať, koľko je dosť rýchlo :D ) a pomôže len vyčistenie filtra a zapnutie vzduchovania. Po vyčistení filtra sa situácia tiež dosť rýcho normalizuje.
Paži
 
Príspevky: 13
Založený: 31 Aug 2004 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod drda1 » 11 Nov 2004 22:05 pm

Paži suhlasim, presne to som si aj myslel, aj ked som to tak dobre nenapisal.
Naozaj to bolo VELMI RYCHLE - u mna to bola otazka 2 hodin. A o dalsie 2 hodiny by urcite bolo po rybach.
Filter bol naozaj v takom stave ako si opisoval. Biomolitan bol doslova hnedocierny, bakterii museli byt mraky.
Po precisteni sa stav okamzite upravil. Odvtedy je vsetko v poriadku.
Odteraz filter cistim pravidelne kazde 3 mesiace, chcem sa vyhnut takemu stavu. Podla tohoto mi vypliva pri cisteni pravidlo: radsej castejsie, ako najst si doma cintorin podusenych ryb.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 12 Nov 2004 08:32 am

Paži napísal:Kolónia baktérií vo filtri bola už natoľko veľká......

V tomto je jedna logicka chyba. Pocet bakterii sa nezvysuje s casom nevycistenia filtra. Pocet bakterii sa prisposobuje podmienkam ako npr. dostatok zivin. Ak sa v akvariu zacne zvysovat hladina amoniaku (amonia), tak sa zacna zvysovat pocet bakterii a naopak. Ak bakterie nemaju co "papat" odumieraju. Zastancovia nie prilis casteho cistenia filtra, tvrdia, ze bakterialna kultura sa neustale vyvyja a stabilizuje sa po niekolkych mesiacoch. Pravidelnym tyzdenym cistenim sa tato kultura pravidelne narusuje.
www.deters-ing.de/Gastbeitraege/Mulm.htm
www.deters-ing.de/Gastbeitraege/schlamm.htm

Pokial ide o mnozstvo "kalu" vo filtri velka cast z neho su vyzrazane, zoxidovane ziviny.
www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=28

Toto samozrejme plati pre biologicky filter. Niektory akvaristi tvrdia, ze je nutne odpad z vody dostat co najskor prec aby sa nestihol rozlozit. To je samozrejme pravda, ale je to skor pravidlo pre mechanicke filtre. Do biologickeho filtra by sa v podstate mali dostavat uz rozpustene latky, ktore budu nitrifikacne bakterie rozkladat.
Problem je v rom, ze vacsina filtrov co pouzivame je kombinaciou mechanickeho a biologickeho filtra a preto musi kazdy z nas zvolit kompromis.
Chystam sa v tomto smere urobit experiment a v novom akva urobit paralerne mechanicky filter a biologicky filter, ktory z konstrukcnych dovodov netreba cistit.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Peter » 20 Nov 2004 07:55 am

JanoT napísal:Ako dlho moze byt vypnuty filter bez "ujmy na zdravi" napr.
pri uprave akva, ked je potrebne ho vypnut? (Fluval 104MF).

Myslim, ze zavisi aj od toho, ci filter zostane v akvariu, a ci ho uz ked bude vypnuty hned aj nevycistis. Tym chcem povedat, ze akva bez filtra moze byt aj dlhsie, ak zabranis tomu, aby sa tie odumrete bakterie po opetovnom zapnuti filtra dostali do akva. Ide o dve odlisne veci. To co popisuje Majko plati podla mna len vtedy ked filter vypnes, nevycistis a po pol hodine zapnes. Nie ked ho z akva vyberies. Alebo sa mylim?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 20 Nov 2004 16:29 pm

Myslím, že biol.filter slúži na odburávanie org. znečistenia a nie na chov bakterii, takže, ja by som dal prednosť verzii mať v rezerve dostatočne dimenzovaný filter s minimom bakterii a čistou vodou ako ten istý filter s množstvom dobre prosperujucich bakterii a so zaťaženou vodou, ktorú môžu čistiť.
Množstvo bakterii do určitej miery zodpovedá prisunu živín a samozrejme tak ako uviedol paži : O2
a pri možných dlhodobých výpadkoch prúdu je lepšie keď dobre zasr....filter so zdochnutými bakteriami nenabehne .
Takže radšej častejšie menim vodu ( to sa mi niekedy nedarí ) ale potom aspon čistim filter cca 1 x týždenne, maximálne ! 1x za2 tyždne
( je to individuálne a záleži od mnohých faktorov )
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 20 Nov 2004 20:04 pm

milop napísal:Myslím, že biol.filter slúži na odburávanie org. znečistenia a nie na chov bakterii,
ale vtip je v tom, ze tie bakterie odburavaju to znecistenie :-) bez nich neexistuje biologiky filter.

milop napísal:takže, ja by som dal prednosť verzii mať v rezerve dostatočne dimenzovaný filter s minimom bakterii a čistou vodou ako ten istý filter s množstvom dobre prosperujucich bakterii a so zaťaženou vodou, ktorú môžu čistiť.
Ty si pocet bakterii v danom filtri nemozes vybrat. Tie sa budu tvorit a umierat len v zavislosti od prisunu zivin (a dostupnosti O2). A tie budu zavisiet od stavu akvaria, poctu ryb atd.

milop napísal:Takže radšej častejšie menim vodu ( to sa mi niekedy nedarí ) ale potom aspon čistim filter cca 1 x týždenne, maximálne ! 1x za2 tyždne ( je to individuálne a záleži od mnohých faktorov )
Vymena vody raz za tyzden ti biologicky filter nenahradi. Jedna moznost by mozno bola mat prietokove akvarium s pomerne vysokym prietokom.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 20 Nov 2004 23:21 pm

Majko :prepač ,ale asi sa ma nepochopil,
chcel som naznačiť, že mám filter ako prostriedok k udržbe akvaria a nebudem v akvariu držať znečistením zaťaženu vodu, aby mi prosperoval filter.
Ja radšej vymením vodu .
Mal som na mysli, že keď budem mať čistu vodu tak baktérii bude vo filtri minimum a v zásade pri čistej vode nepotrebujem biol. filter. Čiže výmenou vody a prepratím filtra prakticky ovplyvňujem množstvo bakterii
Tý v podstate píšeš to isté len inými slovami!
dovolím si povedať , že pri vhodnej obsádke rýb a rastlinami zarastenom akva , a hlavne pri primeranom krmení (!!!) pri možnosti týždennej výmene vody nepotrebujem biologický filter, dokonca by v pravom slova zmysle ani nefungoval, lebo by baktérie nemali z čoho žiť.

V podstate by som biol. filter doporučoval len tým, ktorý chcú vytvoriť systém s dlhodobou rovnováhou , alebo si nemôžu dovoliť dostatočne meniť vodu - pre morské akvária a pre veľké nádrže s mäkou ,alebo upravovanou vodou ( prípadne rybníky bez prítoku, v ktorých voda cirkuluje ).
konečne ako príklad biologického odburávania organického znečistenia sú predsa aj rastlinné - žaburinkové( lemná) a koreňové čistiarne odpadových vôd, nielen aerobné biofiltre s bakteriami .
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod jacik » 21 Nov 2004 10:18 am

milop napísal:dovolím si povedať , že pri vhodnej obsádke rýb a rastlinami zarastenom akva , a hlavne pri primeranom krmení (!!!) pri možnosti týždennej výmene vody nepotrebujem biologický filter, dokonca by v pravom slova zmysle ani nefungoval, lebo by baktérie nemali z čoho žiť.

myslim ze pokial biologicky filter do akva zapojis tak nabehne vzdy a bude fungovat - filtrovat vzdy aj ked mozno minimalne (ak je nedostatok zivin) ale bude. To neplati pokial filter cistis tak casto a dokladne (napr. raz za tyzden s chlorovanou vodou) ze sa kolonie bakterii od posledneho cistenia nestihnu znova namnozit tak aby vysledok ich cinnosti bol vobec pozorovatelny.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod salik » 21 Nov 2004 16:36 pm

milop napísal:Mal som na mysli, že keď budem mať čistu vodu tak baktérii bude vo filtri minimum
co je to "cista voda"?

milop, v akvariu mas miliony bakterii bez ohladu na pouzitu filtraciu alebo vymenu vody, vela akvaristov tuto skutocnost podcenuje ale pri spravnom zlozeni akvaria filter nepotrebujes a ak, tak nieco male na prudenie vody, pokial akykolvek filter budes kazdy tyzden/dva kompletne prepierat v chlorovej vode - filter bude fungovat len ako mechanicky
Biologickou filtraci, tedy odbourávání organických sloučenin, provádějí bakterie. Tyto organizmy se neusidlují pouze ve filtru, ale všude tam, kde se usídlit mohou. Na každém zrnku písku, dekoraci, sklu, tedy všude v celém akváriu. Proto probíhají v celém akváriu stejné procesy jako ve filtru, ale kvůli minimálnímu proudění a malé ploše ne tak intenzivně. Také v akvarijním dně jsou bakterie aktivní, tam spouští i podobné procesy jako v pomalu tekoucím filtru, anaerobní filtraci, které bývají většinou pro jejich minimální rozsah neznatelné.
www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=29
www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=28
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 22 Nov 2004 00:41 am

Jacik aj salik : mate pravdu a v čom ja nemám?
ak som v teme doma tak problém je, že keď vypadne prúd na dlhšiu dobu tak odumru bakterie a "otravia " vodu - ryby lapaju po vzduchu,... atď
. ja sa stále snažím podsunuť, že pri normálnom primerane zabehnutom akvarku, a môžnosti meniť vodu by som nedoporučoval zvláštný "intenzívny" biofilter , ktorý je dosť labilný a pri výpadku prúdu môže ohroziť cele akvarko, radšej vymenim tu vodu (ak je to možné!)
súhlasím, že každy filter v akváriu funguje aj ako biologický, ak v ňom žije aspon 1 bakteria, ktorá žerie org. znečistenie, ale to je zase niečo iné.
a tak isto je zrejme, že každá bakteria , ktorá v akvariu odburáva znečistenie vykonáva biologické čistenie, ale to asi tiež nie je predmet témy.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 22 Nov 2004 08:05 am

milop napísal:Majko :prepač ,ale asi sa ma nepochopil,
no asi nie :-)

milop napísal:dovolím si povedať , že pri vhodnej obsádke rýb a rastlinami zarastenom akva , a hlavne pri primeranom krmení (!!!) pri možnosti týždennej výmene vody nepotrebujem biologický filter
No to samozrejme ano, ale bavme sa o 90% akvarii, ktore su prerybnene :-). Samozrejme ze aj v akvariu v npr. dne sa nachadzaju bakterie, ktore pomahaju odburavat biologicke jedy. Lenze tu nastane problem, ze sa tieto latky k nim dostavaju pomaly, pretoze npr. v rastlinkovom akvariu sa kladie doraz na pomale prudenie vody. Ano aj takyto system moze pracovat, ale podla vyskumov je daleko menej prisposobivy na zmeny. To znamena, ze ak sa narazovo zvysi biologicke zatazenie, trva systemom z pomalym prudenim dlhsie kym sa prisposobia.

milop napísal:chcel som naznačiť, že mám filter ako prostriedok k udržbe akvaria a nebudem v akvariu držať znečistením zaťaženu vodu, aby mi prosperoval filter. Ja radšej vymením vodu .
Vymena vody raz za tyzden Ti urcite nepomoze, to by si musel mat prietokove akvarium. Jedine co ta zachranuje je samofiltracia akvaria. Latky ako NH3,NH4,NO2 su totiz jedovate aj v malom mnozstve. Tu sa vyuziva to ze bakterie tieto latky rozkladaju na "konecny" produkt NO3. NO3 nie je az tak jedovate a preto sa moze za tyzden hromadit a potom vymenit. Nebyt samofiltracie/filtraciei tak ti stupnu hodnoty amoniaku (moc ryb) za par dni na kriticku hodnotu.

milop napísal:V podstate by som biol. filter doporučoval len tým, ktorý chcú vytvoriť systém s dlhodobou rovnováhou ,
No ale ja dufam ze to chceme vsetci. :-)

milop napísal:konečne ako príklad biologického odburávania organického znečistenia sú predsa aj rastlinné - žaburinkové( lemná) a koreňové čistiarne odpadových vôd, nielen aerobné biofiltre s bakteriami .
No v tejto cisticke sa vyuzivaju aj aerobne bakterie :-). A samozrejme nastane otazka co v zime. Ale to sme uz mimo akvaristiky.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Raviolka » 22 Nov 2004 11:34 am

milop napísal:konečne ako príklad biologického odburávania organického znečistenia sú predsa aj rastlinné - žaburinkové( lemná) a koreňové čistiarne odpadových vôd, nielen aerobné biofiltre s bakteriami .

Pokud jde o "žaburinkové" čistírny, tak tam se odbourávají především dusičnany, takže jako předstupeň ty bakterie potřebuješ na tu nejšpinavější práci. Kořenové čistírny zase využívají anaerobní procesy, které nejsou pro akvárium zrovna žádoucí.
Jinak chápu dobře, co chceš říct - a to co tvrdí majko je ta samá věc nahlížená z druhé strany. Jenomže pravda je, že dobře fungující filtr osazený velkým množstvím baktérií je to jediné, co tě může zachránit před pohromou způsobenou nějakou náhlou změnou. (OK, to samé tě ale ohrozí, pokud dojde k výpadku proudu).
Dosáhnout maximální stabilitu podmínek v akváriu je žádoucí v každém případě, takže neustálé vyměňování vody je záporný zásah. Hmm, ale já to tak taky praktikuju - je to otázka nalezení toho správného režimu pro jedno každé akvárium.

Majko: jak to, že výměna vody 1x za týden mi nepomůže? Samofiltrace funguje, nemůžeš jí zastavit - a já s ní pochopitelně počítám, tak jako ty počítáš se svými bakteriemi ve filtru :wink:
Pokud se bavíme o přerybněných akváriích, jsou nároky na "pružnost", tedy kapacitu filtrace samozřejmě větší - ale o to větší je pak katastrofa, když filtr selže :-( Z toho vyplývá jediné - nepřerybňovat akvária :roll:
Naposledy upravil Raviolka dňa 21 Mar 2005 17:56 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.