Sandman 112 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Sandman 112 l

Odoslaťod sandman » 03 Feb 2013 21:44 pm

Zdravím.

Už je to cca 7 rokov odkedy mi doma skrášľovali izbu 4 akváriá a 3 terária. Z osobných dôvodov som musel chovateľstvo zavesiť na kliniec, ale opäť sa len potvrdilo staré známe : "s akvaristikou sa nedá skončiť, dá sa len na chvíľku odložiť." Vďaka lepšej konštalácii okolností /bývanie, tolerantná priateľka/ som sa rozhodol sa k tomuto koníčku vrátiť. Akvárium vzniklo 23.01.2013 a tu je jeho stručná prezentácia a krátka história :)

Zakúpil som si set Juwel Rekord 800 + stolík
Akvárium : rozmery 80x40x35 - objem 112 l
Osvetlenie : 2 x 18 W
Filtrácia : Bioflow Super
Ohrievač : Juwel 100 W
Dno : čierny kremičitý piesok - 2-4 mm cca 15kg
Dekorácie : 2ks sivej bridlice /pod nimi sú kúsky polystyrénu/, 1ks koreň z Hornbachu /keďže plával, musel som mu urobiť "základňu z polystyrénu"/
Pozadie : čierne
Vzduchovanie/CO2 : nie/nie
Hnojenie : pri zakladaní PlantaMin, inak zatiaľ nehnojím

Rastlinky :
Sagitaria subulata
Vallisneria spiralis
Egeria najas
Echinodorus rosaefolius
Hygrophilia difformis
Juncus sp.
Microsorium pter. Windelow

Egerii, Hygrophilli a Juncusu sa zatiaľ darí skvele. Vallisneria a Sagitaria sú trošku mimo, ale myslím, že je ešte skoro aby som nad nimi lámal palicu. Ostatné rastliny bez výraznejšej zmeny.

Ryby :
Zatiaľ žiadne. Majú ešte čas. Zamýšľaná osádka by však mohla vyzerať napr. takto :
1 x samec Bojovnice - ten pôjde do akvária pravdepodobne prvý
párik Gurám perleťových
húfik cca 10 ks rázboriek
zopár menších pancierničkov 4-5ks
1x prísavník
a strašne sa mi páčia sekavce, takže nejaké tri kusy Pangio kuhlii kuhli alebo Pangio myersi

Ostatné živočíchy :
Z rastlinami som si priniesol minimálne dva druhy slimákov. Je ich už do 10 ks.
Časom si chcem určite kúpiť ampulariu alebo neritinu.

Údržba: každý deň výmena 10% vody, raz za tri dni výmena 20-30% vody.

Parametre vody:
Zatiaľ mám len pár testov z ktorých vyplýva nasledovné :
PH - 8,0
NO2 - 0,5 mg/l
NH4/NH3 - 0,5 mg/l / 0,03 mg/l

Viem, že to niesú bohvieaké čísla, aj keď počas zábehu asi normálne, ale robil som si dnes analýzu vodovodnej vody a hodnoty PH a NH4/NH3 mi vyšli úplne identické :| Tak ma to trošku zmiatlo.
Časom si chcem kúpiť aj iné testy, keďže chcem akvárium sledovať komplexne.

Aktuálne riešené problémy:
Okrem zlých parametrov vody, s ktorými "bojujem" pravidelnou výmenou vody v akváriu, ma štve aj povlak na hladine, ktorý sa mi tam stále objavuje, napriek tomu, že ho každý večer snímam papierovou utierkou. Pred pár dňami som mal na koreni bielu, pravdepodobne pleseň, ale tá je momentálne už na ústupe. Aspoň sa mi tak zdá. Akútnym problémom však ostáva aj moja nedočkavosť, keďže by som tam rád vypustil toho samca bojovnice - a na mesiac by som si potom s rybami dal pokoj :) - ale pokúsim sa vydržať :o

A ešte fotografie :)

V deň založenia
Obrázok

Na druhý deň som doplnil rastliny a pozadie
Obrázok

Približne týždeň po založení
Obrázok

Vopred ďakujem za každú pripomienku, radu, komentár...budem sa snažiť túto prezentáciu priebežne aktualizovať a mapovať tak vývoj v mojom akváriu.

Ďakujem za pozornosť :mrgreen:
Obrázok používateľa
sandman
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2013 15:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod dedojozef » 03 Feb 2013 22:23 pm

Samec bojovnice a guramy perleťové sa nemusia mať v láske. Za pokus by to stálo, ak by sa udomácnili najprv guramy a až po nich boovnica. Ak sa aj spolu znesú, guramy nerozmnožíš.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod sandman » 03 Feb 2013 23:36 pm

som v kontakte s niekoľkými akvaristami, ktorí majú podobné osádky a zo spolunažívaním gurám a bojovnice problém nemajú. tak uvidím, ale hádam to bude ok :) odchov neplánujem, takže v tomto smere mi to vobec nevadí.
Obrázok používateľa
sandman
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2013 15:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod sandman » 06 Mar 2013 14:30 pm

Aktuálny stav akvária

Čo sa rastlín týka, pribudli dva menšie Anubiasi var. nana, trochu jávskeho machu a plávajúce /myslím, že sú to pistie/. Darí sa dá sa povedať všetkým až na stagnujúce Vallisnerie a trošku chradnúci Juncus.

Čo sa týka živočíchov, stav je nasledovný :

2 x Trichopodus leeri - párik
8 x Trigonostigma hengeli
3 x Pangio kuhlii kuhli
1 x Panaque changae - L226
2 x Clea Helena
3 x Neocardina red fire + zazrel som už aj nejaké drobce, ale teraz dlho nič, tak je otázne, či tam ešte sú.

V dohľadnej dobe pravdepodobne pribude zopár pancierničkov panda, možno párik Trichogaster lalius a určite doplním aj Razborky na približne 15 ks.

Cez víkend doplním aktuálnejšie a kvalitnejšie fotky. Takto to vyzeralo cca pred týždňom :

Obrázok
Obrázok používateľa
sandman
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2013 15:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod lenin.sk » 06 Mar 2013 16:30 pm

Škoda že nieje lepšia fotka akva vyzerá pekne,keď sa ti to rozrastie ten koreň za tú sagitariu asi nebude ani vidieť.Skús ho dať trochu viac dopredu a tu sagitáriu okolo neho. :wink:
Obrázok používateľa
lenin.sk
 
Príspevky: 278
Obrázky: 9
Založený: 30 Nov 2010 20:56 pm
Bydlisko: piešťany

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod MifkoKE » 06 Mar 2013 19:48 pm

Ahoj, pekne sa ti to rozrastá, no dopredu by som zvolil skutočne niečo iné ako sagitariu subulata. Na tú vallisneriu som bol zvedavý, lebo mne tiež vôbec nešla na začiatku.
Držím palce :wink:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod Majklooo » 06 Mar 2013 21:24 pm

Pekné to máš veru :) len tá Sagitária keď sa rozrastie tak na uzde ju veru ťažko udržíš :) inak pekné nech ti to fajne rastie :)
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod sandman » 20 Mar 2013 11:41 am

Mal som Sagitáriu aj v predošlých akváriách na rovnakom mieste a nemal som s ňou problém. Tu sa jej zo začiatku moc nedarilo, takže som momentálne rád, že sa jej tak darí a uvidím ako to pôjde. To že koreň nebude nejako extra vidieť mi moc nevadí. Ajtak je k nemu primontovaných x rastlín, takže ak bude zarastený bude to len dobre :D Plus je pod ním taká malá priehlbina a skoro všetky dnové ryby sa mi tam raz za čas zašívajú, nechcem im to brať. Ale uvidím ako to pôjde, zatiaľ to nechám tak.

Čo sa týka ostatných rastlín, tak úplne mi odišiel Juncus. Echinodor som musel trochu pretrhať, lebo mal nejakú pliagu na listoch. Ostatné rastliny vyzerajú ok. Egeria ide ako burina. Vallisneria už vyzerá tiež zdravšie a už vyháňa nové odnože, takže fajn :)

K osadenstvu akvária pribudlo 5 kusov pancierničkov panda a jeden samec bojovnice. Trošku som sa bál, ako sa bude znášať s guramami, ale po pár dňoch oťukávania už sú ok :)

Aktuálna foto na porovnanie :)

Obrázok
Obrázok používateľa
sandman
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2013 15:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sandman 112 l

Odoslaťod Maranella » 20 Mar 2013 12:22 pm

Svetla sa mi zdá "poněkud" málo :>
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.