Viktor 180 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 10 Mar 2013 22:20 pm

Ahojte.
Takze dnes som nameral PO4-1,5ppm , NO3-cca.5ppm , Fe-0,2ppm. Podla redfieldovho pomeru mi tam chyba 10ppm z NO3. Takze si namiesam do 3g KNO3 a 3g K2SO4 a doplnim to. Nestane sa nic, ked jednorazovo doplnim 10ppm z NO3??? Nebudem mat vybuch rias?
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Reklama

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 10 Mar 2013 23:28 pm

Nestane sa nic. Ja davam v jednej davke aj 25 ak je nutne. Tyzdenne 50-70ppm. Ako kedy...pridaj a uvidis kolko ti to da na vystupe az budes najblizsie merat. Ale vzdy je lepsie rozdelit davkovanie na mensie davky. Ani nie tak kvoli velkosti davky, pokial teda nie je nejaka extremna, ale hlavne aby bol vo vode stale rovnaky pristup k zivine. Nieze v prvy den vsetko, a na konci obdobia ( u mna je to tyzden) prd. Postupne davkovanie je idealne. Preto sa hnoji denne, a nie tyzdenne. Resp obden, na striedacku mikro, makro. Ale opakujem , davka ktora zvysi koncentraciu v akva o 10mg/l je uplne v poho po stranke koncentracie. Z pohladu davkovania by som ju rozdelil na viackrat...
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 10 Mar 2013 23:34 pm

No ja to chcem na dorovnanie a aby som odsledoval aka je spotreba. Inak hnojim denne, ale mikro a makro naraz.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 10 Mar 2013 23:46 pm

nuz, ak mas svoj system...
mudri ludia na akve ma naucili, ( teda konkretne jeden): v akvaristike nerob skokove zmeny. nevyplaca sa to.
viem , ze mali pravdu.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 11 Mar 2013 06:30 am

no s tym suhlasim. tiez sa mi to uz potvrdilo.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod MifkoKE » 11 Mar 2013 09:29 am

No ja neviem. Keď hnojíš napr. metódou EI, dávaš do akva uplne iné dávky a následnou výmenou vody 50% urobíš v akva oveľa väčšiu zmenu, ako keď teraz zdvihneš jednorazovo NO3 o 10ppm. V pohode to tam nalej naraz...

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod MifkoKE » 11 Mar 2013 09:52 am

Čo sa týka zmien v akva - mám malé akvárium a viem presne o čom si písal, ale pri hnojení som na to nepozeral - len na rast rastlín. Keď niečo chýbalo - doplnil som.

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod TTjopo » 11 Mar 2013 11:16 am

10ppm nieje take strasne no osobne by som to tam dal tiez radsej na 2x
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 15 Mar 2013 23:17 pm

Ahojte.
Takze v nedelu som testoval a nameral som PO4-1,6ppm , NO3-5ppm , Fe-0,2ppm. Pridal som 1gram KNO3 co je 3,6ppm N.
V stredusom meral opät a nameral som PO4-1,5ppm , NO3- 3-5ppm , Fe-0,3ppm. Pridal somdalsi gram. Zajtra odmeriam a uvidim aky je stav. No ako som pridal N, tak sa rozbehli viac aj rastlinky. GDA je stale , no kym nedosiahnem ten spravny pomer, a stabilitu prvkov tak nezmizne. Pripajam fotku s aktualnym stavom. Zajtra idem cistit a L.Palustris chcem celu premiestnit na pravu stranu namiesto H.polyspermy. Tu chcem dat celu prec. Ludwigiu musim premiestnit, lebo mi prerasta Eustralis. Myslim, ze 3 druhy rastlin nebude malo na celu zadnu stranu.

@TTjopo este raz velmi pekne dakujem za Blixu. Nadherna rastlinka, len neviem ci vydrzi, lebo nejak velmi chuti mojim skalarom. Ti do nej dzobu a kazdy den musim zasadzovat 2-3 korienky. Pritom spirulinu pravidelne dostavaju. :?:
Prílohy
IMAG0415.jpg
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 15 Mar 2013 23:33 pm

tak sa snaz, akva vyzera byt zdravé. rozlozenie rasltin je len tvoja vec, do toho ti kafrat nebudem. :-)
NO3 sa pokus dat na 15mg/l, zelezo na 0,5mg/l.
rad by som si pozrel podrobnejsie fotky staura.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod TTjopo » 15 Mar 2013 23:40 pm

Ked budes mat niekedy cestu do TT mohol by si mi priniesz vzorku z toho Staura
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 16 Mar 2013 07:25 am

Stauro rastie pekne. No ked som mal prve korienky tak mi na listky nasadala GDA, potom prisiel zostrih a spodne casti som nechal aj s listkami no a tie mi ju este spatia, lebo mi tam trcia. Inak je pekna, velmi sa mi paci tato rastlinka. Len co ma trapi je, ze uz aj na nove mi zacina sadat GDA a preto sa jej musim urgentna zbavit. Vlastne na vsetky rastlinky mi sada. :-(
Foto dodam doobeda, alebo poobede. :-)

@TTjopo mohol si povedat ked som bol u Teba, mofol som Ti nieco nastrihat.

@hooopy u teba je to ako, nemavas vôbec zelene skla, nevytvara sa Ti GDA?
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 16 Mar 2013 09:09 am

Ahoj. Mam aj na skle, aj na spodnych listkoch. Cele je to problem mnozstva svetla. Aspon u mna. Viem, ze to riesi dlzka, alebo intenzita osvetlenia. V jednom akva, kde svietim zavesnym osvetlenim, to vyriesi vzdy riesim vyskou svetla nad hladinou. Nezda sa, ale ma to obrovsky vplyv.
V trigone, kde mam svetlo v kryte, to musim riesit len dlzkou osvetlenia. Tam ma evidentny problem napriklad na alernathere, ktora sa zariasi na listoch, az ked je pod hladinou. Cize blizko svetla. Ked ju prestriham, a opat zasadim, dostane sa hlbsie, riasa z listov mizne a nova sa nevytvara.
Co sa tyka staura, neverim ze existuue niekto, kto nema zariasene stare listky. Podla ma je to len nepriznanie skutocnosti. Ak rastie stauro v silnom svetle, rychlost rastu tomu zodpoveda. Je jasne, ze spodne listky starnu, a tok zivin v rastlinke je vedeny do vyvoja. Starsie listky su tym oslabene a napadane riasou. Podla mna je to normalne. Pomaha ich pravidelne strihat. Rastlinka na to reaguje zahustenim.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 16 Mar 2013 16:11 pm

Ahoj.
Dlzka svietenia? Inak vies, ze uz som rozmyslal nad tym viac krat. Ja uz teraz s novym svetlom svietim 0,68W/l (3x39w) po celu dobu 8 hodin. Ja som rozmyslal, ze by som skusil svietit len 6 hod. Alebo mozno svieti 8 hodin, ale len dvomi trubicami(no nemam este spraveny vypinac na vypinanie jednej trubice :-) ).
No a kedy Ti zmizne v druhom akva, ked ho das vyssie a tym padom svieti menej do akva?
Co sa tyka althernatery, tak sa mi vytvara hlavne na starsich listoch, ktore su dole, potom stred. Ja si hlavne myslim, ze sa hlavne usadza/vytvara na listoch, ktore su uz dlhsie v akva.
Inak ako rychlo Ti rastie Althernatera (myslim ze mas tiez reinicki, ze?) mne dost pomaly. Teda aspon sa mi to zda oprati inym rastlinkam.
Ja sa pomaly chystam na poriadny zostrih, tak ako to zvikne Figaro. :-)
Inak mas pekne akvarko, tvoj Trigon som preluskal cely. :-)
Dnes som viac sledoval blixu a zbadal som na nej take jemne chlpky. Vypada to na vlaknitu riasu, vycital som, ze to moze byt sposobene CO2, zivinami, amoniakom. Teraz som sa trosku rypal aj v dne, takze je to mozne, ze aj z toho je to.
Tu su spominane fotky staura, ktore som slubil.
Prílohy
IMAG0425.jpg
IMAG0431.jpg
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod TTjopo » 16 Mar 2013 16:36 pm

Ja s tym staurom nezeniem.Ked budes mat cestu do TT tak sa par kuskom potesim.Po pravde ma ani nenapadlo ze by som ho dal do mojho akva no ked som ho zbadal u teba tak som neodolal.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 16 Mar 2013 19:23 pm

Viktor. Len sa pozriem na svietenie a viem ze ho mas vela. 0,7W/l. 8hodin je vela. Je to sice len moja skusenost, mozno ini ti poradia inak.
Alternanthera mk ide rychlo. Nie sice ako plevel, ale rychlo. U mna sa sprava ako hocijaka ina nenarocna stonkovka.
Co satyka starsich listkov, a dlzky ich pobytu v akva. Neviem vylucit, ani potvrdit. Dokazom by mohol byt anubias, isteze. Ja ked striham alternentheru, listky ktore su napadnute maju pri svojom koreni uz davno nove vyhonky. Z toho predpokladam aj horsie vyzivovanie starych listkov a tym padom nachylne na riasu, v spolupraci so svetlom. Pretoze stare listky, ktore su nizsie, a su v akva rovnako dlho, zariasene nie su. A ako vieme rastlinka nevyhadzuje nove listky pri dne, ale hore. Takze tieto spodne, a stare, su vyzivovane, pretoze z nodu (neviem ako presne sa nazva oblast korenu listkov) nevyhadzuju nove listky, a nie su tolko na svetle, nie su ani zariasene. Je to len moja teoria,
mozno uplne scestna.
K tomu stauru. Chyba mu hodne N,K. Na moj vkus je v zlom stave. Aj nove listky su nejako pokrutene, a nie v uplne dobrej kondicii. Ja by som zacal hnojit velkymi davkami, nasledne s vymenou vody, aby sa ti to pozbieralo. A potom podla potreby a testov uberal na hodnoty redfield ratio. Nezabudni dostat aj zelezo na svojich priemernych 0,5.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 16 Mar 2013 22:06 pm

inak dnes sa mi stala taka vec. Bol som doobeda rozlietany, potom som prisiel domov a sup na akvarko. A ked som ho docistil tak som sa pred neho a v tom som si uvedomil, ze som pred cistenim nespravil testy. Nuz stava sa ked sa clovek nahana. :-)
Teraz vecer som pomeral vodu a nameral som PO4-1ppm , NO3-cca.5ppm , Fe-0,1ppm.
Takze doplnim NO3 5ppm a Fe 0,4ppm. PO4 zatial necham tak. Asi ho budem drzat na 1ppm.
Rozmyslam nad zamiesanim hnojiva na dalsi tyzden. Zistil som, ze za 2 spotrebuju rastlinky cca.8ppm NO3. Tak rozmyslam, ze by som denne pridal 5ppm NO3 , 5ppm K , PO4 zatial asi len 0,1ppm , horcik 0,5ppm .

hooopy napísal:Len sa pozriem na svietenie a viem ze ho mas vela. 0,7W/l. 8hodin je vela. Je to sice len moja skusenost, mozno ini ti poradia inak.

Takze myslis, ze by som mal skusit znizit svetlo? Ze by na 6 hodin?
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 16 Mar 2013 22:50 pm

ja by som ubral na 7hod. aby si nerobil velke skoky. a sleduj co to spravi. kludne dva tyzdne. rastliny aj tak potrebuju tak tyzden na asimilaciu. vies. svetlo nad akva nie je exaktna hodnota, a pomoc je jednoducha..mas riasu, uber. nemas, pridaj. pre niekoho je 7hod malo, pre niekoho vela. dnes som sa bavil s giftom, ten svieti 5hodin. zalezi od mnozstva lumenov, vysky vodneho stlpca, druhu svietidla, od spotreby rastlin atd atd atd. takze sa neboj ubrat. to je to najmensie zlo, ak sa to vobec da nazvat zlom. pri zabehu akva som svietil 4-5hodin. a aj tak sa rastliny rozbehli. svetlo ma byt limitujucim faktorom.. svetlo!!!!

co sa tyka testov, iste,. aj ja obcas zabudnem ako ty. preto si niekedy odoberiem vzorky este rano do pohara, a vecer ked mam cas a je po vsetkom, uz sa len pozriem do cisteho akva, si porobim testy. ale.... v inom je "problem".
testy po vymene vody nerob, to su vyhodene peniaze a navyse nameras blbosti, o ktore sa neda opriet. holt, musis pokracovat v hnojeni posledne vypocitanom, alebo od oka pridat-ubrat. (ja by som skor pridal, pretoze mohutna vymena vody sa da urobit vzdy, kdezto podvyzivene rastlinky sa hoja dlho). a ked prestrelis nic sa nedej. z toho riasy nebudu, pretoze mas svetlo na limitnej urovni (vid prvy odstavec)
a dalsia vec. ak to chces teda brat takto laboratorne, kolko ti rastlinky spapaju,. pocitaj si to na cyklus vymeny vody, nie denne, alebo po dvoch dnoch. to je nepresna blbost. ak menis vodu tyzdenne, spocitaj si kolko tyzdenne dodavas, a pred vymenou vody si to pomeraj. pretoze, ak aj robis zmeny v hnojeni ... ono to trosku trva aj rastlinam kym si na to zvyknu. nezabudaj, ze niektore prvky mozu branit prijmu inych prvkov. zvysis jedno, ale kym to rastlinky pochopia, nebude to za dva dni. podla mna tyzden je minimum. osobne si myslim, ze aj dva tyzdne to trva kym pocitis relevatne zmeny v hnojeni aj na testoch.
a ako som pisal vyssie, mohutna vymena vody sa da spravit vzdy, to jest ako keby reset. takze sa skor priklanam k vyysim hodnotam hnojenia tyzdenne, a sledovat to testami (alebo na rastlinkach).
a technicka poznamka..ak budes uvadzat kolko hnojis tu do svojej temy... je naozaj takmer nepisane pravidlo, ze ludom, ktorí ti maju pomoct, poradit, skor pomoze informacia, kolko tam toho davas tyzdenne.
napriklad: tyzenne dodam do akva 55mg/l NO3 a pred vymenou vody nameram 5mg/l. zda sa ti to malo? nevadi... poradime ti : dvihni tyzdennu davku na 65mg/l. uvidis co to spravi na konci tyzdna. stale malo? dvihni na 70mg/l. a takto to funguje.

naozaj je matuce, ked pises kolko za dva dni, kolko za den. ani info ze pridas 3mg/l nie je presna. to je kolko? 3mg/l denne? tyzdenne? jednorazovo? dnes a uz nikdy? ked napises, ze si pridal 1g KNO3, tiez neviem co to je. pretoze 1g KNO3 je sice presna davka, ale nikto tu nebude pocitat, kolko to urobi prave v tvojom akva, v tvojom objeme. preto by som ti radil, pouzivaj standardne "akva-medzinarodne" jednotky... mg/l/tyzden.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod MifkoKE » 16 Mar 2013 23:03 pm

pôvodné hodnoty v akváriu vypočítaš tak, že jednoducho zoberieš do úvahy podiel vody, ktorý si pri údržbe vymenil. Odmeráš vstupnú vodu a veľmi ľahko zistíš, aké boli hodnoty pred výmenou - to je jednoduchá matematika.
napr. vymenil si 20% vody, ktorá má NO3 aj PO4 0 mg/l, tzn. že si mal pred výmenou vody hodnoty v akva zhruba
PO4 1,25mg/l a 6,25mg/l
:pivo:

aspon u mňa v akva mi to takto vychádzalo...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod TTjopo » 16 Mar 2013 23:36 pm

MifkoKE -To by musel mat doma laboratorium aby to zistil takymto sposobom a nie akvatesty ktore funguju len oriejentacne a je jedno ci je to SERA,Rataj alebo JBL.Pravdu povediac Akva testom veskerych znaciek prestavam verit a zacinam verit tomu ze su to len vyhodene peniaze.Clovek ked ma nejaku tu skusennost a vie ako ma zdrava rastlinka vyzerat tak postupnym pokus / omyl pride na to co treba dosypat.Ide o to ze omylov vela nebude lebo ked pridas viac nic sa nestane.
Co sa tyka tych mladych pokrutenych lystkov na stauro o tak to je presny priklad toho ze KNO3 este stale chyba sam pises ze PO4mas 1ppm a KNO3 mas 5ppm a treba ho pridat.Presne ako pise hooopy ked das niecoho trochu viac nic sa nestane lebo to dokazes limitovat svetlom teda pokial mas Co2 a prudenie vody v 100% stave.Prudenie nemusi byt ako vo vyrivke no malo by byt z mojej skusennosti take aby bol pohyb vody vsade po celom akva.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod Viktor » 16 Mar 2013 23:49 pm

@Mifko jasne. :-)

@Hooopy no co satyka svetla mas pravdu. Dam to od zajtra na 7 hodin. Ako napriklad zistim, ze rastlinky maju malo svetla a potrebovali by viac?
Preto som to meral po vymene vody aby som zistil kolko tam je a kolko mam pridat do spravneho pomeru a aby som potom mohol zacat davkovat presne davky. Ci nemam to dorovnavat, mam proste zacat denne davkovat a hotovo? Je to blbost to dorovnanie prvkov?
To s tymi hodnotami, pisem vzdy tyzdenne davky. Ani neviem preco som to teraz napisal takto. Polepsim sa. :-)
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod MifkoKE » 16 Mar 2013 23:52 pm

@TTjopo: Jasné, veď ja som už na začiatku písal, že treba naraz pridať KNO3, aby dorovnal to, čo chýba a nie po troške. Osobne tiež lejem do akva toho skôr viac, ako menej :-D ale riadim sa hlavne podľa oka. Podľa testov som nastavil len redfieldov pomer a GSA som sa zabavil krásne. To, že testy merajú len orientačne, samozrejme viem. V čom sú ale iné namerané hodnoty NO3 pred výmenou a po výmene vody? Nepresnosť je tam podobná. Stále sa tu bavíme o približných hodnotách, ale to vieme, nie? :pivo:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod hooopy » 17 Mar 2013 00:06 am

mifko, v com su ine? v tom , ze vstupna voda , ak nie je z RO, obsahuje NO3 v sebe. a aj mnoho ineho. ako kazda pitna voda z vodovodu. suhlasim s TTjopom, to by musel mat doma laboratorium a aj tak by to bolo na prd. testovat vodu po vymene je totalna blbost. vediet presny pomer kolko vody vymenil tiez nie je jednoduche zistit. Lebo nepoznas skutocny objem akvaria. je to len odhad. nevieme kolko vody skryva dno. A tak nemozes ani spravit presny pomer toho co si mal a co si dolial. tadial proste cesta nevedie.
nechcem cudziu temu zahltit konstruktivnou debatou, mifko posielam SS.
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Viktor 180 l

Odoslaťod MifkoKE » 17 Mar 2013 00:33 am

:roll: ok, máš pravdu, sme OT :-D posledný prispevok: písal som, že "odmeriaš vstupnú vodu". Ďalej teda len SS
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.