Vhodna cichlida



Všetko okolo akvarijných rýb

Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod JankaSk » 14 Mar 2013 17:55 pm

Zdravim vsetkych, mam na vas otazku, mozno dlhsiu diskusiu... Mam akvarko cca 170 l, v ktorom mam skalare, tetry, prisavniky..... No mam jedno zvysne cca 60 litrove akvarko, k tomu vonkajsi kaskadovy Filter Aquael 200, vzduchovac, ohrievac.. Chcem sa spytat, ci s takymto malym akvarkom mozem chovat cichlidy, hoc iba par.. A ak ano, aky druh, kolko ich tam moze byt... Potrebuju nieco ine, co nepotrebuju trebars tetry? Budem rada, ak mi napisete toho co najviac, nech tie rybky nekupim zbytocne.. Dakujem
JankaSk
 
Príspevky: 32
Založený: 22 Jan 2013 20:32 pm

Reklama

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod martin_s » 14 Mar 2013 18:05 pm

Z cichlid pochadzajucich z afriky mozno tak 1 parik Pelvicachromis pulcher. Potom uz asi iba nieco mensie z americkych...

africke-cichlidy-par-rad-t11449.html
akarka-zelena-nannacara-anomala-t1126.html
cichlidka-kakadu-t2942.html
cichlidka-ramirezova-t1370.html
ostriezik-purpurovy-t2155.html
atd.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod Luker13 » 14 Mar 2013 20:50 pm

v takom malom akvarku by som skusil akurat ostriezika purpuroveho ( 1 par)
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod vilo » 15 Mar 2013 12:28 pm

ešte by prichádzal do úvahy aj druh Anomalochromis thomasi. Každopádne ale treba zo spomenutých "rodinných" cichlíd (pelvicachromisy, ramirezky) mať samovybraný, nie násilne zostavený pár. Pri apistogramách a nannakarách treba rátať so vzájomnou agresivitou, podobne aj u párových cichlíd sa môžu vyskytnúť nezhody
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 15 Mar 2013 12:47 pm

Neviem prečo ti tu hneď radia afriku, keď už chované rybky máš z amerického kontinentu ?
Akvárko je naozaj malé ale pri trochu snahy tam kľudne môžeš umiestniť 1 samčeka a 2-3 samičky z rodu Apistogramma. Ak im vytvoríš dostatok úkrytov primerane ďaleko od seba tak si každá samička bude strážiť svoju jaskynku a samček bude medzi nimi pekne plávať. Osádku môžeš doplniť bežnými tetričkami ktoré zas vyplnia hornú časť akvária. samozrejmé sú nejaké rastlinky, korene - radšej viac a menších a nejaké kamene na vytvorenie jaskyniek - ako náhrada postačí zamaskovaná polovička z keramického kvetináča. (nový samozrejme) Alebo kokosová škrupina. Malých cichlidiek je veľké množstvo práve Apistogramma, Nannacara, Papiliochromis. Treba pohladať cez Google.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod vilo » 15 Mar 2013 14:57 pm

Osobne by som išiel tou cestou, že by som dal nejaké menšie cichlidy (napr. tie thomasky) do veľkého akváriu k už zabývaným rybám a to malé by som využíval na prípadné odchovy. Možno by v 60-tke fungoval hárem apistográm, ale skôr som skeptický... mal som napr. zostavu 1,2 Nannacara anomala v 70-tke pri ploche dna 50x50 a neklapalo im to tam, aj keď sa pár krát vytreli...samice neustále do seba dorážali a samec ich priebežne tyranizoval. Aj malá cichlida môže obhajovať rozsiahle teritórium...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 15 Mar 2013 15:09 pm

Máš pravdu ... všetko je to o rozčlenení priestoru.
Ja osobne zastávam názor že to treba vyskúšať, ale nejaké Apistogrammy kľudne môže dať aj do už fungujúceho akvária.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 15 Mar 2013 19:44 pm

Dobrý Den chcel by som radu aká je vhodna cichlida do 80l akvária v akvariu mam tieto ryby 1 karas zlaty , huf kardináliek , 1 guramu zlatú ostatne tri 2 gurami modre a 1 zdochla uz boli staré ale boli okolo 10cm velke 1panciernik trindatský+jeden panciernik neviem druhy nazov ale taki klasický hnedo šedý a 2 platy koralové rastliny dost mocne viem ze jedné su cryptokoriny a tie druhé neviem ako sa volajú , :evil: v akvariu mam dost nizku teplotu cize daku cichlidu ktorá chce okolo 21c a aby nebola velmi agresivna za odpoved vopred dakujem dovidenia
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 15 Mar 2013 20:47 pm

Chova z vas niekto tuto cichlidu http://www.akvaportal.cz/index.php?clan ... &id_gal=11 ake s nou mate skusenosti mohla by byt vhodna choval som slnecnicu pestru no ta bola dost teritorialna a pazrava ale nepatri do cichlid a neviem ci by sa spravala tak aj ta cichlida heros severus
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Milan666 » 15 Mar 2013 21:25 pm

Človeče! Ty to už máš teraz prehnané, čo tam ešte chceš dávať?! Radšej tu začni hľadať témy o rybkách, o biotope druhov rýb, aby si sa vyhol tej rybacej polievke, ktorú tam už máš.
Tak začni od začiatku a čítaj
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod JankaSk » 16 Mar 2013 11:11 am

ono rozmyslala som aj nad tym, ze dat ich do velkeho, ale mam pocit, ze by uz ich bolo vela.. presnejsie v tom velkom mam 2xskalar, 4xsae, 4xprisavnik, 2xpanciernik, 3xtetra cierna, 2xdanio a jednu tetru paraguajsku, ktora mi ostala asi zo 4 kusov.... uz teraz sa mi toho vidi moc...
JankaSk
 
Príspevky: 32
Založený: 22 Jan 2013 20:32 pm

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod Luker13 » 16 Mar 2013 11:22 am

do velkeho by som uz nic nedaval a v tej 60ke by si mohla uz tie spominane thomasky skusit alebo ostriezika purpuroveho.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod martin_s » 16 Mar 2013 14:21 pm

JankaSk napísal:ono rozmyslala som aj nad tym, ze dat ich do velkeho, ale mam pocit, ze by uz ich bolo vela.. presnejsie v tom velkom mam 2xskalar, 4xsae, 4xprisavnik, 2xpanciernik, 3xtetra cierna, 2xdanio a jednu tetru paraguajsku, ktora mi ostala asi zo 4 kusov.... uz teraz sa mi toho vidi moc...

Chcelo by to si pozriet nieco aj o tych rybach co uz mas... Najmä posledne 4 spominane druhy...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 16 Mar 2013 15:28 pm

No to nepovzbudí taká odpoveď ... ale žial Milan666 má pravdu.
Rýb tam máš naozaj dosť veľa a ešte k tomu dosť rôznorodú kombináciu, tak prečo tam chceš ešte dávať cichlidu?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod JankaSk » 16 Mar 2013 16:19 pm

martin_s napísal:
JankaSk napísal:ono rozmyslala som aj nad tym, ze dat ich do velkeho, ale mam pocit, ze by uz ich bolo vela.. presnejsie v tom velkom mam 2xskalar, 4xsae, 4xprisavnik, 2xpanciernik, 3xtetra cierna, 2xdanio a jednu tetru paraguajsku, ktora mi ostala asi zo 4 kusov.... uz teraz sa mi toho vidi moc...

Chcelo by to si pozriet nieco aj o tych rybach co uz mas... Najmä posledne 4 spominane druhy...


mas nieco konkretne na mysli? Poznam tie rybky, dost som o nich citala...
JankaSk
 
Príspevky: 32
Založený: 22 Jan 2013 20:32 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 16 Mar 2013 21:13 pm

Lebo tie cichlidi sa mi velmi pacia chcel som ich uz aj danvnejsie tie 2 platy su dost stare aj ta gurama ma zo 3 roki uz iba tak posedavaju obcas vidu ked sa krmi panciernicek na pocudovanie zije uz okolo 5 rokov je to jedna s prvych mojich ryb cize okrem kardinalok a karasa a panciernickov platy a gurama len dozivaju mal som ich viac len uz podochli na starobu
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 16 Mar 2013 21:22 pm

Môzem ju chovat pri teplote 20az25 aspon tak som sa docital za odpoved vopred dakujem
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod vilo » 17 Mar 2013 10:14 am

JankaSK: ide o to, že väčšina tých rybiek by ocenila viac kusov svojho druhu. Najmä dániá sú húfové ryby, podobne tetry paraguajské a ak pod "panciernikmi" myslíš nejaké Corydorasy, tak detto...čo sa týka tetry čiernej, tak u mňa v dospelosti stratili húfové správanie a držali si navzájom odstup
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Milan666 » 17 Mar 2013 14:25 pm

Ja viem, že nepovzbudí, ale aspoň ho vyhecuje k zamysleniu, platy, gurama, kardinalky karas?!, pancierničky a ryby, ktoré "len dožívajú?!?!, mno čo na to povedať a nad 80L?! akváriom sa už radšej nepozastavujem.
Peter38, daj si prosím námahu a zistí si o každej rybke (ktoré máš) kde je jej miesto na planéte, hovoríme tomu biotop a potom skús pouvažovať ako blízko sú k sebe a k prírodným podmienkám
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 13:40 pm

Biotop ... trochu preceňovaná podmienka chovu rýb.
Rybám je úplne jedno či pochádzajú z Ameriky, Ázie alebo Afriky, či sú guramy, platy alebo cichlidy. To len mi ľudia sa stále snažíme niečo napodobňovať. Nezazlievam ... má to svoje čaro, ale netreba to preháňať a nútiť do toho každého.
Ak je v jednom akvárku mrenka z Ázie, cichlida z rieky v Afrike a húfik tetier z Južnej Ameriky a všetkým vyhovuje voda, teplota a potrava ... budú spolu pekne fungovať a akvarista sa bude tešiť z toho že má rybky ktorým sa darí.
Samozrejme treba sa zamerať práve na to aby to boli ryby s podobnými nárokmi na základné životné potreby - kvalita vody, teplota a strava. Aby boli primeranej veľkosti, temperamentu a aby si v akváriu každá našla svoj životný priestor.
Taktiež treba zvážiť aká veľká ktorá ryba dorastie, aby sa predišlo tomu že nám jedna zlikviduje všetky ostatné alebo ž ejej akvárium bude malé. Preto treba študovať, internet poskytuje obrovské množstvo informácií a potom sa rozhodnúť.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Ake cichlidy su vhodne?

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 13:49 pm

Hm ... skaláre + tetry + pancierníčky ... úplne bezproblémová osádka, dokonca by som povedal že celkom rozumne zložená. Danio sa tam tiež hodí, pláva vačšinou pri hladine nikoho neruší ... SAE môžu byť trochu agresívne, čas ukáže. Myslím že tejto osádke nič nebráni v tom aby sa tam zmestili nejaké malé cichlidy. Hoci doterajšiemu zloženiu by asi viac prospelo keby si doplnila druhy ktoré tam už máš .. ako napísal vilo. Danio by boli veselší keby ich tam je aspoň 6 ks, rovnako tak tetra paraguajská je rada v húfiku aspoň 6 ks. No a potom už ani neni prečo dávať tam nejaké cichlidy ... okrem toho, dve tam už máš - skalár je cichlida.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 14:31 pm

Studujem je to do mojho akvaria podla mna najvhodnejsia cichlida celkom vsetko vyhovuje az to nie ze ja mam 84l teraz som to pocital na malawi kalkulacke par potrebu je 100l som cital keby mali o 16 l menej :evil: velmi by to prekazalo teplota vyhovuje 20az25C rastliny su mocne a dobre zakorenene vraj mozu bit aj s rybkami ako su aj tetry su teritorialne iba pocas neresu a ostatne ryby si dako nevsimaju velkost ryby do 20 cm cize u mna takich max15 cm vymienam rybam vodu kazdzy tyzden a pol 1/3 az na tu velkost akvaria by to celkom sa aj dalo :mrgreen: za radu dakujem dovidenia
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod l_laco » 19 Mar 2013 14:48 pm

Mne ten odkaz ktorý si dal nejde otvoriť takže neviem akú rybu máš na mysli ... no z toho čo píšeš veľkosť 20cm ... tak na to hneď zabudni. Ak si myslíš, že ti v tvojom akvárku nenarastie do tej veľkosti máš pravdu, no aj v malom akvárku pri dobrom krmení dorastie každá ryba aspoň do 2/3 svojej veľkosti ... a v tvojom akva už aj 12cm ryba bude veľká.
V prvom príspevku si písal niečo o Heros severum ... tak na to tiež zabudni.
Pozri, nikto ti tu nechce brať sny a brániť alebo ťa odhovárať, no usudzujem že práve preto aby si neurobil blbosť si sem napísal. Tak si nechaj poradiť. Ak chceš nejaké cichlidy, vyberaj medzi druhmi ktoré dorastú do 6-8cm. Pokiaľ si si už vybral konkrétnu rybu ktorú chceš chovať, tak si naštuduj o nej čo najviac a prispôsob sa podmienkam ktoré potrebuje .. a prvou z nich je dostatočne veľké akvárium.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Vhodna cichlida

Odoslaťod Peter38 » 19 Mar 2013 15:18 pm

Mam 13 rokov cize niesom az taki velki expert ktora je taka mensia cichlida ktora chce 20C a neni hlavne chulostiva za radu dakujem
Peter38
 
Príspevky: 19
Založený: 15 Mar 2013 18:59 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.