Bojovnica pestrá [Betta splendens]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod kujoon » 11 Nov 2004 23:54 pm

Ta teplota je celkom fajn... Ja som mal taky pocit, že celkom pomáhalo mať odokryté celé akva.. pretože na vodu padal prach a hniezdo sa držalo celkom pokope..Ale možno je to len moj názor, lebo nikdy som to neskusal so zakrytym akva..
Ale oni sa ti vytru,ked pride ich cas..ale mozes ich trochu podprit: vymeniť 1/3 vody, plávajúci polystyren na hladine. Niekedy staci vymenit jednu rastlinu alebo intenzitu osvetlenia.. Ryby su nevyspytatelne..
A to ze su v 15l akva to vobec nevadi, len by mohol byt problem s tymi samicami, lebo nemaju moc miesta na únik...Mozno aj preto je na ne taky agresivny, ze su blizko pri hniezde..
Ja som mal 70l akva ktoré bolo vysoké okolo 60cm a siroke 40cm, cize ked mal samec v jednom rohu hniezdo a samica bola v druhom rohu bolo vsetko OK..
Skusaj, skusaj a dufaj, ze sa ti vytru..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Reklama

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 12 Nov 2004 02:16 am

skusal som aj s odkryt a hned sa zacalo rozpadat..tak som nechal tak.
...ked bolo akvarko odkryte tak urobil tiez hniezdo, ale ani vtedy z toho nic...
skusim ved za to nic nedam.... :)
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 15 Nov 2004 16:24 pm

takze vikendovepozorovanie dopadlo tak ze samcem postavil hniezdo potom prestal javit zaujem...
v nedelu postavil dalsie a to sa zatial drzi.je pomerne velke a zhruba tak 1cm vysoke....no myslim ze sa este nevytreli...inac zaujem o samicky rovnaky-stale ich len bije...su uz dost potrhane...
skusam skusam a nic:)
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Peter » 17 Nov 2004 08:17 am

Chcem len upozornit, ze hlavne mladsie labyrintky stavaju penove hniezda akosi automaticky, pudovo... nemusi to hned znamenat rozmnozovanie, chcem tym povedat, ze nema vyznam pri kazdom postaveni hniezda cakat ci tam budu ikry. Jednak si to podla mna len nacvicuju, alebo tak travia cas, jednak to zavisi aj od inych okolnosti. Moje guramy uz roky stavaju penove hniezda a nikdy nic... podobne aj ked som mal v minulosti bojovnice.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod joko » 17 Nov 2004 10:23 am

Ja by som chcel bojovnice, ale nejaku nie moc preslachtenu formu, s trochu kratsimi plutvami. Daju sa niekde zohnat? Vdaka.
Tu je taka co sa mi paci, ale je to asi samica.
Obrázok
http://www.fishbase.org/Photos/ThumbnailsSummary.cfm?ID=4768
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 17 Nov 2004 20:24 pm

no to hniezdo co bolo uz nieje...vykaslal sa na to a ja tiez :)
inac je normalne ze sa medzi sebou biju aj samicky? tie moje vkuse...a samcek ich mlati stale ci tam je penove hniezdo alebo nie...a vsade som cital ze napadat by ich mal len ked sa rozmnozuju a samicky sa medzi sebou znasaju velmi dobre. inac som precital dost vela knih a vsade to bolo zhruba rovnake. Ale u mna to akosi neplati...no co uz. Ak o tom nieco viete tak prosim napiste...
Dakujem
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 17 Nov 2004 20:25 pm

Peter guramy som mal aj ja uz pred mnohymi rokmy a oni vzdy ked hniezdo postavili tak sa aj vytreli...
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod milop » 18 Nov 2004 10:09 am

Sanko2 : keď sa tak mlatia tak možno nemajú dosť ukrytov, alebo majú malo priestoru a nemajú kde uniknuť z reviru druhého jedinca,
neviem ake velke je tvoje akvarium a či tam máš dosť ukrytov- hlavne pri hladine huština rastlin po hladinu,alebo plavajúce rastliny, koreň ku hladine,... za filtrom,..
Mne sa 1 samec "staral" o dve samičky ale bolo to väčšie akva, husto zarastené , samice si prakticky neliezli do revirov a on medzi nimi pendloval, predtym porazil supera ( skoro ho zabil), ktorý potom vyliezal len s velkým rešpektom ,
ale pre tie boje medzi sebou sa aj volaju bojovnice, čiže k subojom príde vždy, len či sa má porazený kde stratiť a vylizať si rany
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Peter » 20 Nov 2004 07:36 am

Sanko2 napísal:Peter guramy som mal aj ja uz pred mnohymi rokmy a oni vzdy ked hniezdo postavili tak sa aj vytreli...


To beriem, zrejme si mal dobre vytvorene ostatne podmienky, kvalita vody, celkove osadenstvo v akva (nikto kto by ich vyrusoval pri tanci, alebo rozbil hniezdo) a pod.

Bojovnice su velmi nevyspytatelne, a preto sa tak aj volaju, ako pise vyssie milop. Je myslim ze je dost velka praca najst take, aby sa vzajomne znasali, aby si padli do oka. A mna to bol dlhodoby proces, casto som samicky vymienal, az raz som kupil jednu, ktora z nejakeho zahadneho dovodu prestala samcovi vadit a akceptoval ju. No a niekedy, ako tu uz myslim bolo pisane, sa aj samice proti samcovi mozu obratit, ak z nejakeho dovodu stratil dominanciu (choroba?). S nevyspytatelnym spravanim treba jednoducho pocitat, uz som kdesi pisal ( :) len neviem ci na tieto rybky), ale su to osobnosti... nikto im do duse nevidi.... :)
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Sanko2 » 24 Nov 2004 19:50 pm

Peter ked sa mi tie guramy vytreli tak boli v druhom akva mimo ostatnych ryb, bez filtra ci okyslicovania...ja viem malo by byt ale im to proste nevadilo...A odlovil som ich vtedy ked samec zacal stavat hniezdo...a v spolocnom akva si spolunazivali s cichlazomou paviou a ta vazne zozrala uplne vsetko (aj celaskon a banany :) a nehovorim ze ine rybky okrem guram sa tam ohriali asi tak 10 az 15 minut podla velkosti :( )
no a tie moje bojovnice si len plavaju a plavaju a biju sa a tak :) ale ved dako bolo dako bude....
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Dexter » 24 Okt 2005 06:59 am

Planujem do malinkeho akva parik Betta splendes, len neviem, ci mozu byt az v tak malinkom akva ako si predstavujem - chcel by som ich dat do 12l akva bez krytu (aky by tam bol asi kryt, ze ano). A osvetlenie by bolo zo stolovej lampy so ziarivkou. Len neviem, ci je tych 12 litrov na 2-3 rybky (teda asi dve samice, mozno nejaky mali prisavnik) dost.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod celloo » 24 Okt 2005 08:59 am

no, cez vikend sa mi vytreli bojovnice v spolocenskom akva.....samcek strazi ikry.....no , ale teraz neviem, mam to cele nechat v spoloc. akva, alebo ich mam po vyliahnuti odlovit do samostatneho maleho akva pomocou nejakeho pohara?????dik
celloo
 
Príspevky: 46
Obrázky: 1
Založený: 24 Sep 2005 01:27 am

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod celloo » 24 Okt 2005 09:00 am

jo a este jedna otazka....cim mam potom tie male krmit?....artemie, ich pestovania..a pod. zalezitosti sa mi zdaju byt zlozite.....staci zltok z vajca + nejaka potrava pre poter?
celloo
 
Príspevky: 46
Obrázky: 1
Založený: 24 Sep 2005 01:27 am

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod bettina » 24 Okt 2005 09:07 am

Dexter napísal:Planujem do malinkeho akva parik Betta splendes, len neviem, ci mozu byt az v tak malinkom akva ako si predstavujem - chcel by som ich dat do 12l akva bez krytu (aky by tam bol asi kryt, ze ano). A osvetlenie by bolo zo stolovej lampy so ziarivkou. Len neviem, ci je tych 12 litrov na 2-3 rybky (teda asi dve samice, mozno nejaky mali prisavnik) dost.
to ti moc neodporucam, ja som to skusala, a samicky vyskocili von :-(((, nastastie jedna prezila. A to tam boli iba 24 h - na skusku! Podla mna, je 12 l velmi malo na bojovnice - potrebuju viac miesta - hlavne samicky na ukryty. Ale kazda bojovnica je ina - myslim chovanim - kamaratka mala parik v 12 l akva a v pohode - samec postavil hniezdo, a boli z toho aj mlade. Myslim, ze tam dala uz parik z velkeho akva - takto "naslepo" by som tam nedavala novokupene bojovnice o ktorych neviem, ci sa medzi sebou akceptuju...
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Peter » 24 Okt 2005 19:58 pm

Dexter napísal:Planujem do malinkeho akva parik Betta splendes, len neviem, ci mozu byt az v tak malinkom akva ako si predstavujem - chcel by som ich dat do 12l akva bez krytu (aky by tam bol asi kryt, ze ano). A osvetlenie by bolo zo stolovej lampy so ziarivkou. Len neviem, ci je tych 12 litrov na 2-3 rybky (teda asi dve samice, mozno nejaky mali prisavnik) dost.


No chudiatka rybky..... samicku samec utyra, mal by ich mat dve, ale casom sa tam aj tak nezmestia. Filtrovat prip. vzduchovat budes ako? Rastliny budu? Samicka vyskocila preto, lebo nemala kam prchnut pred samcom. Samec si okrem toho samice vybera... ked chce, tak samicu aj zabije. Takze kryt by mal byt... Ked uz mikroakva, tak aj mikrorybky, nie betty
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod DragonForce8 » 24 Okt 2005 20:28 pm

mozem dat do 25L akva bojovnice 1samec 2 samice budu mat dost miesta?????
Obrázok používateľa
DragonForce8
 
Príspevky: 11
Založený: 09 Okt 2005 15:54 pm
Bydlisko: Martin

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Dexter » 24 Okt 2005 21:14 pm

Peter napísal:
Dexter napísal:Planujem do malinkeho akva parik Betta splendes, len neviem, ci mozu byt az v tak malinkom akva ako si predstavujem - chcel by som ich dat do 12l akva bez krytu (aky by tam bol asi kryt, ze ano). A osvetlenie by bolo zo stolovej lampy so ziarivkou. Len neviem, ci je tych 12 litrov na 2-3 rybky (teda asi dve samice, mozno nejaky mali prisavnik) dost.


No chudiatka rybky..... samicku samec utyra, mal by ich mat dve, ale casom sa tam aj tak nezmestia. Filtrovat prip. vzduchovat budes ako? Rastliny budu? Samicka vyskocila preto, lebo nemala kam prchnut pred samcom. Samec si okrem toho samice vybera... ked chce, tak samicu aj zabije. Takze kryt by mal byt... Ked uz mikroakva, tak aj mikrorybky, nie betty


Ja som nad tym len tak rozmyslal... dobre dobre je mi jasne, ze by to asi nebol najlepsi napad. Tak co by si povedal? Ake rybky (chcel by som nejaky parik) da do takeho maleho akva? Dal by som tam filter penovy a samozrejme aj nejake rastlinky a tak. Len mi neporad gupky, tie uz mam :)
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Raviolka » 25 Okt 2005 09:48 am

Dexter napísal:Ake rybky (chcel by som nejaky parik) da do takeho maleho akva? Dal by som tam filter penovy a samozrejme aj nejake rastlinky a tak. Len mi neporad gupky, tie uz mam :)
Gupky jsou na 12 l akvárium hodně velké - resp. akvárium je pro ně hodně malé :wink: Hledej opravdu trpasličí rybičky maximálně do 3 cm - moc jich není a špatně se shánějí. Ale než tam trápit větší ryby, co třeba zkusit akvárium jen s krevetkami?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod bettina » 25 Okt 2005 09:53 am

Raviolka - a krevetky neujdu z 12 l nezakryteho akva? Tiez by som ich tam chcela dat - mam caridiny, ale sa bojim, ze ich najdem niekde vysusene (-:
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Raviolka » 25 Okt 2005 10:01 am

U Caridina japonica bych se toho taky bála - mně z miniakvária neutíkají, ale z jiného (většího) akvária vyskákaly všechny. Takže je to dost riskantní. Ale měla jsem na mysli spíš neocaridiny, ty jsou menší a určitě neutíkají.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod bettina » 25 Okt 2005 10:10 am

Raviolka napísal:U Caridina japonica bych se toho taky bála - mně z miniakvária neutíkají, ale z jiného (většího) akvária vyskákaly všechny. Takže je to dost riskantní. Ale měla jsem na mysli spíš neocaridiny, ty jsou menší a určitě neutíkají.
a tiez papaju riasy? Totizto mam tam osadenstvo:
4 endlerky
ricciu fluitans
na zaciatok rychlorastuce rastlinky (egeriu, limnophilu sessifl.)
lemnu miror
ludwigiu
a zda sa, ze zacinaju riasy - nie moc, ale trochu su...
Aku rybku by si mi odporucila? - nieco "mini", co by trosku strazilo riasy :-o)
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Pakluc » 25 Okt 2005 10:15 am

Este sa vratim k tym bojovniciam....
Ja ma v akva jedneho samceka zatial. Bol tam ako prvy to mozno spravilo svoje ale nemam ziadne suboje v akva medzi nim a inymi rybami. V buducnosti chcem pridat asi tak 2 - 4 samicky. Ked to bude dam vediet ako to dopadlo.

A este nieco mne sa samec nikde neskryva a stale sa predvadza...
Obrázok používateľa
Pakluc
 
Príspevky: 25
Založený: 17 Okt 2005 01:54 am
Bydlisko: Bratislava

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Dexter » 25 Okt 2005 14:12 pm

Raviolka napísal:
Dexter napísal:Ake rybky (chcel by som nejaky parik) da do takeho maleho akva? Dal by som tam filter penovy a samozrejme aj nejake rastlinky a tak. Len mi neporad gupky, tie uz mam :)
Gupky jsou na 12 l akvárium hodně velké - resp. akvárium je pro ně hodně malé :wink: Hledej opravdu trpasličí rybičky maximálně do 3 cm - moc jich není a špatně se shánějí. Ale než tam trápit větší ryby, co třeba zkusit akvárium jen s krevetkami?


Neocardiny mam vo vacsom akva - 54 l a tak isto aj tie gupky. Su sympaticke, dufam, ze ked sa rozmnozia, tak by som ich rad dal aj mozno do tej dvanastky. Tak radsej necham teraz to 12 l akva tak a pockam kym sa mi rozmnozia. Apropos krevety... Neviete niekto, ci su neocaridiny hermafrodity?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: bojovnica pestrá

Odoslaťod Raviolka » 25 Okt 2005 18:08 pm

bettina napísal:a tiez papaju riasy?
Na to ti už přece barky jinde odpovídal, že řasy papajú :wink:
bettina napísal:Aku rybku by si mi odporucila? - nieco "mini", co by trosku strazilo riasy :-o)
"Mini" rybek na řasy moc není - nejspíš nějaká "miniživorodka" by mohla být to co hledáš. Endlerky řasy nežerou? Jinak menší je taky Otocinclus affinis, ale i když se mi ta rybka hodně líbí, neměla jsem to srdce si jí do 12 l akvária pořizovat. A co takhle zkusit na řasy šneky?
Dexter napísal:Neviete niekto, ci su neocaridiny hermafrodity?
Nejsou. http://sweb.cz/maniakva/krevetky.htm
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.