Moje 54l a rastlinky



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Mar 2013 21:53 pm

jedine ze bol v akvaristyke kde to kupovali sudny predavac ;) mala sanca ale predsa
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 19 Mar 2013 22:00 pm

:DD Uvidime :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Majklooo » 19 Mar 2013 22:06 pm

Keby to bola Bojovnica to by bolo ešte jedno z tých lepších možností :) ale ak nejaký karas alebo čosik také no konec :D :D :D
Veru mohli ta niekam zobrať :) na výlet do BA na burzu :D alebo aj niekde v okolí :)
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 19 Mar 2013 23:25 pm

:DD Necham sa prekvapit co to bude no :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod padre » 20 Mar 2013 15:02 pm

Bojovnica by ešte nebola taká pohroma, lebo to je veľmi nenáročná rybka a dá sa z núdze prechovávať dočasne aj v miniakvárku bez filtra a ohrievača, pokiaľ teda nemáte doma nejako chladno. Ja som raz musel riešiť obdobne problém a vydržala takto v pohode mesiac. Len musíš často meniť vodu. Dal som jej do cca 3 litrového akva piesok, koreň s anubiasom a každý druhý deň som menil cca 1/2 vody. Myslím, že stále lepšie ako ju vopchať do nezabehnutého akvárka, kde prebieha nitrifikačný proces. Určite ma tu teraz kopec ľudí napadne, že je to týranie, ale ak nemáš inú možnosť... A možno ti ju rovno donesú v nejakom miniakvárku. :shock: :roll:
U nás je vo Zvolene chovproduktov dosť, ale ja mám kamaráta, ktorý má malý chovproduk zameraný hlavne na akvaristiku, ale chodí k nemu veľa zvolenských akvaristov, lebo vie aj poradiť a citlivo dbá o kvalitu svojich rybičiek a rastliniek, lebo vie, že ide o jeho reklamu a dobré meno, lebo ináč by ho veľké chovprodukty v Tescu, alebo OC Európa dávno preválcovali. A nie je jediný menší predajca akvapotrieb v meste. Proste konkurencia tlačí na ceny a kvalitu. 8)
Možno by sa ti vyplatilo kúpiť si nejaký termokufrík, čo predávajú na potraviny (ja mám z Lidlu na grilovačku za pár euro), nemyslím ten na elektrinu do auta, ale taký obyčajný. Ja to robím tak, že idem s takým kufríkom a dvomi PET fľašami ak vonku mrzne, alebo je chladno. V chovprodukte nakúpim rybičky alebo rastlinky. Do PET fliaš (cca 0,5 l) si poprosím o teplú vodu a tak to dám do tej mojej uzatvárateľnej termotašky. Rozumie sa, že sa nemotám zbytočne ešte a upaľujem domov busom, ktorý si dopredu naplánujem. Ak ťa vezme niekto autom, tak nie je čo riešiť. Takže asi by bolo najmúdrejšie takto nejak vybehnúť ďalej ako do Turzovky. Proste do nejakého bližšieho väčšieho mesta ako je npr. Žilina a pod., kde bude výber oveľa väčší a lepší. :D
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 20 Mar 2013 15:29 pm

Padre vyborne si ma navnadil :D ale bohuzial rybky uz jak sa hovori dojeli :D ..takze krstna ma prekvapila a nieje to az take zle :
1. Betta Splendens 3x ( 1X SAMEC, 2X SAMICE)
2.Gold Molly 4x
3. Black Molly 4x
4. Mečúň Mexican´ 2x
5. Gupka duhova 6x
a Posledny je cistic velmi kransny Prísavnik Zlatý :)
Takze no..nieje to az take hrozne :D aj ked by som najradsej Gupky vyhodil ale co..a inak 2 Samice Gupiek su kotne :D
Takze co poviete ? :D P.S : fotky zajtra :D..
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod M.i.s.o » 20 Mar 2013 16:46 pm

ale ani dobre, pozri naroky na velkost nadrze
http://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama
http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_o ... gold_molly
http://rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka
http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_duhova
takze to bude pekne prerybnene a este v nezabehnutom akva, nastastie su to nenarocne ryby, ale aj tak by som najbizsie 2tyzdne menil vodu (1/3-1/2 objemu) kazdy-kazdy druhy den
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 20 Mar 2013 17:15 pm

jn..co uz no :D..inak ja nemam Mečovku ale Mečúňa :) .. a asi podarujem ti gupky..škarede ryby :x
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Majklooo » 20 Mar 2013 18:22 pm

Mečovka a mečún je to isté :D no veru kks budeš to mat fajn prerybnené...skus poriešiť tie mečúne a molly..gupky nehaj a aj bety..tesim sa na fotku :D :D
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 20 Mar 2013 18:34 pm

Zitra ,,Karle´´ :D ale tak nieje to az tak prerbnene :D ...viem ze to bude blba otazka ale ako odkalujete ? neccem sa moc hrabat v substrate zevraj to nerobi dobre rovnovahe :) tak ako ? :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Majklooo » 20 Mar 2013 19:37 pm

ja som nikdy neodkaloval :D len prejdem hadicou ponad dno a inak len vyčerpám vodu a nič neodkalujem :D
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 20 Mar 2013 20:09 pm

aj ja zatial len cerpem :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 21 Mar 2013 17:13 pm

Tak tu su nejake fotky :) PS. rastliny su po tazkej ceste z BA este ovysnute ale to sa napravi dufam :D
Prílohy
2013-03-21 16.05.03.jpg
Samček Betta .)
2013-03-21 16.04.42.jpg
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Majklooo » 21 Mar 2013 17:14 pm

No fotky nič moc ale aspoň si mohol celé akvarko pekne cvaknúť :) skús ešte :)
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 21 Mar 2013 17:17 pm

no ved som chcel ale oni tu neberu viac ako 300Kb :D vsety fotky mali povodne 5Mb :) ale idem skusit cky :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 21 Mar 2013 17:27 pm

Fotečka :D
Prílohy
2013-03-21 16.19.06.jpg
No tak tu je neico take..bohuzial som to musel orezať :)
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Majklooo » 21 Mar 2013 19:26 pm

šak skús si najprv zmenšiť fotku..http://www.perfectphoto.cz/?lang=SK..cez toto si ju zmenši a potom ju sem pridaj :D a poradím ti najlepšie je tam nastaviť 600 s tým pohyblivým pásikom hore ked dáš zmenšit fotku prídeš na to :D
Obrázok používateľa
Majklooo
 
Príspevky: 797
Obrázky: 14
Založený: 01 Feb 2012 18:47 pm
Bydlisko: Trenčín/Tr.Jastrabie

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod padre » 22 Mar 2013 03:27 am

No myslím, že to nevypadá zle. Rastlinky sa rozrastú a i keď výber rybiek je pestrý, sú to nie veľmi náročné rybky. Živorodky mi raz niekto napísal "sa kotia ako potkany" a produkujú pomerne, oproti iným druhom, viac odpadu. Proste viac "serú" a preto dbaj na filtráciu a výmenu vody. Hlavne, keď ich máš tak veľa. Zaujímavé bolo, že aj ja som mal Platy a Gubky a u mňa sa im nedarilo. Vykapali na rozdiel od Neoniek červených a Tetier červenoústych. Zlé skôsenosti som mal s Tetrami modrými a červenými, lebo v 54-ke mi boli agresívne a dotrhali chvosty a plutvy sebe i iným rybičkám. Daj im čas nech si zvyknú ma prostredie. :D
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 22 Mar 2013 19:49 pm

Padre Ďakujem za pochvalu :)..ja pockam na razrastenie a rybky uz konecne neplavaju popri skle ale skúmajú :o ..no a co sa tyka rybieciek umrela mi zatial iba jedna a to je konkretne Mečúň Mexický ´Cometa´ ...a este aby nebolo malo ..gubky su kotne :DD.. premyslal som ze by som si do ava kupil ako maju u nas v akvaristike Cychlidky nejake :) ale som premyslal nad NEonkami ale samozrejme to az neskor teraz je toho dost :),,
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod padre » 24 Mar 2013 01:36 am

Počkaj a dobre popremýšľaj. Budem mať síce tento rok už 40-tku, ale svoj sen, mať akvárium som si splnil len pred rokom. Ale presne takto isto som ako ty rozmýšľal aj ja. Pretože som bol trochu tlačený okolnosťami ako momentálny voľný obnos financii a blahosklonosť priateľky s ktorou žijem, ponáhľal som sa to využiť. Moc som nepremýšľal nad koncepciou a nakúpil som rastlinky a rybičky bez nejakého hlbšieho rozmyslu. Až potom som začal zisťovať čo a ako. Hlavne u kamaráta z chovproduktu, odbornej literatúry a aj s tohto fóra. Niekedy som si postavil hlavu a doplatil na to. :oops:
Zhrnuté: 2x som menil štrk, 2x som menil filter, nehovorím o už mnohonásobnej obmene rastlín a rybiek. Nevedel som čo je gH, kH, No2, NO3 a ako môžem pridávať CO2 a kopec iných vecí. Hlavne aké majú rybičky a rastlinky požiadavky na prostredie a ktoré nemôžu byť spolu. Ešte aj teraz sa učím. :wink:
Zopár príkladov: väčšinou máš v akvárku živorodky zodpovedajúce biotopu Stredná Amerika a to znamená nenáročné na tvrdosť vody. Voda v tomto biotope zodpovedá zhruba našej čo sa týka tvrdosti a preto ju nepotrebuješ špeciálne upravovať. Avšak táto voda nebude to pravé "orechové" pre neonky a juhoamerické cichlidy, ktoré chcú vodu mäkkú a kyslejšiu, zatial čo živorodky naopak ju neznášajú. Aj to bol možno dôvod prečo sa im u mňa nedarilo po tom čo som prijal opatrenia na zmäkčenie vody a začal pridávať rašelinu a CO2-ku. Sú aj stredoamerické cichlidy, ale tie potrebujú akvárium o veľkosti minimálne 150 litrov (npr. Kančíky Cryptoheros nanoluteus alebo Cryptoheros sajica). :roll:
Neurob také chyby ako ja. Napchal som do akvárka kŕdeľ Dánii pruhovaných, Neónky červené, Tetry červenoúste, Pancierničky panda, Bojovnicu pestrú a neskôr ešte aj Platy pestré a tzv Platy coral a korunoval to Gupkami. :shock:
Proste pohroma. Prerybnil som to a ešte aj nevhodne skombinoval. Kámoš ma varoval pred živorodkami a touto kombináciou, ale moja "polovička" chcela farebné rybky a tak som ich tam dal. Proste mal som veľa druhov, vyslovene mix po pár rybkách.
Výsledok:
Živorodky sa vyslovene trápili a postupne upadali napriek povesti odolných a kotiacich sa rybiek. Odchoval som jednu Platu coral a aj tá pošla, tak ako ostatné. :dead:
Bojovnicu za jedinú noc niektoré z rybičiek obhrýzli na plutvách a chvoste, že bola úplne na ježka. Podozrenie padlo na Tetry červenoúste, lebo ako som sa neskôr dozvedel, je pre tento druh tetier 54-litrov veľmi málo a v malom hlúčiku sú skôr nervózne a možno i agresívne. Nakoniec za divných okolností Bojovnica (priznám neviem ako) pošla na niečo ako popáleniny zo dňa na deň(žeby od ohrievača ?). :cry:
Dánia sa asi v rašelinovom výluhu necítili úplne v pohode a terorizovali ostatné rybičky, vrátane Bojovnice, ktorú sa tiež snažili ošklbávať. Len čo som nadvihol vrchnák skákali mi von z nádrže. A bolo nad sily odkalovať a striehnuť na ne. :x
Nakoniec som vďaka tejto nepohode a ešte iným mojim mánevrom (myslel som, že mi púšťa spoj na nádrži a tak som prelovil rybky do 40-litrového akvárka) dostal na rybičky 2x krupičku po sebe. :twisted:
FMC a Costapur, vzduchovanie a tma toľko dní mi odpísali rastlinky (väčšinu kryptokorýn a valisnériek, dokonca i rožkatec) a položilo väčšinu Pancierničkov. Dánia upadli tak, že mi stratili farby a do mesiaca "spadli" všetky. :dead:
Rozmohla sa mi riasa a tak som nasadil Parmičku siamskú. S riasami pomohla ale len čo podrástla začala terorizovať osadenstvo akvária a tak som ju dal preč. :twisted:
Neskôr som experimentoval s Tetrami modrými a tie mi v 54-ke obhrýzli plutvy sebe navzájom a aj iným rybičkám. Agresívne strašne. A aj tento rok po prerábke akvárka a "úspešnej" nešťastnej otrave rybiek (zabila väčšinu pandičiek a skolila posledné tri Tetry červenoúste a najmenšie Neonky červené) som skúšal nasadiť Tetry červené a za noc obhrýzli všetko čo malo chvost a plutvy (okrem raka CPO, ten sa úbráni). :mrgreen:
A tak išli preč a namiesto nich som dal párik Cichlidiek ramirezových. Avšak sa ukázalo, že sú obidva samce a ustavične bojujú. U tohto druhu sa pohlavie rozlišuje ťahšie. Zobral som pokusne od kámoša Polozobánku sumatranskú, lebo už bola posledná a drobná a bol som zvedavý ako vyrastie. Zatial sa drží, ale jedneho samčeka ramirezky budem musieť dať preč lebo ho ten druhý dotrhá na franforce. Aj keď som im narobil jaskyne a dal i jednu umelú, neskryje sa a v 54-ke nemá kam ujsť. :x
Vidíš, čo všetko som za rok absolvoval a aké chyby narobil. Z pôvodných rybičiek od začiatku mi ostali akurát tri Neonky červené a jedna Panda, ostatné všetko sa obmenilo. :pivo:
Proste do malého akvária ako je 54 litrov, treba rybičky vyberať (o rastlinkách som ti radšej ani nerozpisoval). To čo máš ešte uhráš, ale ak budeš prerybňovať viac, alebo nevhodne kombinovať, musíš počítať s problémami ako som mal ja.
Ak by si ho chcel upraviť časom ináč, to je druhá vec, ale najprv si urob zámysel, plán a po čase ho môžeš zrealizovať a urobiť si napríklad malú juhoamerickú nádrž. 8)
Veľmi dobrá je na to knižka z edície Vaše zvířatko od Ulrich Schliewen : VAŠE AKVÁRIUM, ktorá ti dá príklady vhodných kombinácii čo sa rastlín a rybičiek, hlavne čo sa biotopov týka a to i do našich malých akvárií.
Napr. biotop : Malá juhoamerická nádrž 60x30x35
návrh 1 .) 12 malých tetier (napr. neonky), 5 krunýřovcú Otocinclus (Krunýřovec belémsky), 5 pancierničkov
návrh 2 .) 1 pár malých cichlidiek (ramirezky), alebo 6 tetier ozdobných, 5 krunýřovcú Otocinclus (Krunýřovec belémsky), 6 drobnoústiek alebo sekernatiek
... tak to len ako príklad z uvedenej knižky, či skôr brožúrky. Alebo si v akvapredajni pýtaj brožurku sera rádce JAK SI ZAŘÍDÍM SVÉ AKVÁRIUM a ak opomenieš ich reklamné triky nahovárajúce ti, že musíš mať od SERY to alebo ono, tiež tam nájdeš inšpiráciu na zostavenie biotopov so schémamy, rastlinkami a osádkou do 60-litrového a do 80-litrového akvarka. :roll:
Ak chceš spoločenské akvárium, tak musíš len plánovať, porovnávať a študovať a zostavovať rastlinky a rybky s rovnakými nárokmi na vodu, teploty a osvetlenie. Pozri aj inde napr. http://www.aqua-fish.net/index.php?cur_ ... ction=none, kde je tiež dobrá databáza.
Daj si na to čas. Ja idem v lete po prerábke spálne do 300-litrovej nádrže a ešte stále zvažujem, čo a ako. Hodne čítam a pýtam sa známych akvaristov. Pohrávam sa s myšlienkou biotopu, ale aký navoliť. Tanganika, Malawi ? Aká je náročnosť chovu Cichlíd ? Sú všetky agresívne ? Alebo voliť Amazonku, či juhovýchodné toky Ázie ? :?: :?: :?:
Viem, bolo toho veľa, ale chcel som ťa verovať pred zbrklosťou a chybami ako som urobil ja. Ak budeš mať otázky napíš. Ak budem vedieť, odpoviem a ak nie spýtam sa ďalej a dám vedieť. :pivo:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 24 Mar 2013 11:30 am

TOto je dlhe pomaly ako esej :o ..no tak si ma pekne navnadil :D ..no ja neviem este presne ale ja teraz budem aspon 2-4 tyzdne cakat kym mi to v akvaru zarastie rastlinami.. (Kazdej rastlinke sa dari :) )-- a potom uvidim ako to bude s rybami...mam 15 rokov ale uz ako maly som snival o peknom akvariu a vzdycky som chcel mat Skalare, Zavojnatky alebo Neonky...ale dost som si precital a preto nejdem kazit život skalarom tym ze ich zavriem do tak aleho akvarka a taktiez ZAvojnatkam.. ale Neonky by som nejako uhral ale nechcem to tam teraz prerybnovat :D jedine ryby cos a mi nepacia su Gupky.. vypadaju hrozne :D ..ale co uz dostal som ich a nemozem sa ich len tak vzdat :D..potom sa mi nepacia Black Molly ale pocul som ze su vyborne na nejaky druh riasy (teraz si nepomeniem na nazov) ..ale na druhej strane Bojovnica, Mecun a GOld Molly krasne rybky :) ...taktiez som premyslal o razborkach ale ja proste nemam kde dat tie rybky co mam teraz a preto musim cakat a uspokojit sa stym co mam :).. P.S : vcera som sa musel zbavit jednej Gupky (mala nasebe nejake skvrn bez farby , ale nebola to krupicka ) :) Pocet ryb v akvariu : 18.. :evil:
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 24 Mar 2013 14:40 pm

kazdy tyzden tu budem davat 2 fotky .) a uvidime zmenu dufam :D
Prílohy
DSC00150_PP (1).jpg
1. Štadium vyvoja mojho akvaria :)
DSC00151_PP.jpg
Detail z boku :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod Milan666 » 24 Mar 2013 17:25 pm

Ty to musíš pucovať vždy so všetkým, alebo sa mýlim?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moje 54l a rastlinky

Odoslaťod C3l3brat3 » 24 Mar 2013 17:38 pm

akvarko pucujem vzdy po vymene vody :D cize v Piatok :D
C3l3brat3
 
Príspevky: 88
Založený: 10 Mar 2013 16:38 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.