J - detské akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod yotuy1 » 21 Nov 2012 15:20 pm

velmi pekne akvarko...davam pred Tebou klobukdolu...za par dni idem aj ja zakladat moje 200 litrove akvarium, tak dufam ze to dopadne aspon na 60 percent ako Tvoje...vela stastia s akva
yotuy1
 
Príspevky: 12
Obrázky: 5
Založený: 28 Jan 2011 13:12 pm
Bydlisko: Prievidza, Kamenec pod Vtacnikom

Reklama

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 21 Nov 2012 15:33 pm

Dík
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 04 Dec 2012 15:36 pm

Syn mal meniny, tak sme urobili výpravu do Zoodomu a doplnili osádku na konečný počet. Namiesto pôvodne plánovaných H. amandae je to 6 fantómov čiernych. Synovi sa zdali zaujímavejšie (dávam mu za pravdu) a keďže by nemali byť nejak výrazne väčšie ako tie amandae, tak ten (celkový) počet rýb bude dúfam únosný. Teraz už len ostáva dúfať že budú v poriadku a že sme s nimi nezaniesli do akvária nejakú pliagu.
Chcel som dať aj fotku, ale vyhodilo toto: "Prepáčte, kvóta pridelená pre prílohy bola prekročená."

Zo života akvárka snáď len jedna novinka - na jednom mieste na koreni sa lokálne začína tvoriť vláknitá riasa. Zatial tú trochu bez problémov ručne odstraňujem, uvidím ako sa to bude vyvíjať.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Milan666 » 04 Dec 2012 18:54 pm

"Prepáčte, kvóta pridelená pre prílohy bola prekročená."

Napíšte martin_s, nech sa na to pozrie, už to tu bolo :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 05 Dec 2012 08:16 am

Milan666 napísal:
"Prepáčte, kvóta pridelená pre prílohy bola prekročená."

Napíšte martin_s, nech sa na to pozrie, už to tu bolo :pivo:


Nemám zase až takú potrebu dávať sem nasilu fotku každej rybyčky aby som kvôli tomu niekoho otravoval :) . Ale dík za radu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 13 Dec 2012 08:21 am

:( S fantómami prišla na návštevu aj krupička. Roky (či skôr desaťročia) som ju nemal a teraz už druhý krát. :x
To je tak keď človek nemá podmienky na karanténu.
Nasadil som zase Costapur zo všetkým čo to obnáša. Syn je z tých fantómov dosť namäkko, tak dúfam že to prežijú.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 17 Feb 2013 11:15 am

Včera som trochu fotil, tak sem nahodím aktuálne foto. Vela sa toho nezmenilo, iba ako som predpokladal mi v pravej časti začala odchádzať hygrophila čo maskovala filter, tak som na akvazime dokúpil nejaký echinodorus, ale ten nie je tiež to pravé orechové.
Pôvodne som tam chcel kúpiť nejaké väčšie microsorum, také ako je v lavej časti akvária, ale mali samé malé druhy.
Inak akvárium postupne dostáva takú správnu "bordelpatinu" (rozumej: nepôsobí sterilným dojmom novozaloženého akvária). Trochu ma štve zle nalepené pozadie, ale s tým sa momentálne nedá nič robiť.

Čo sa krupičky týka - po preliečení (ak si dobre pamätám tak dvojnásobnom) sa ešte asi na dvoch neónkach objavili dve-tri bodky, ale po pár dňoch samé zmizli a od vtedy je pokoj. Dúfam že som to teraz nezakríkol. Straty na rybách sú zatial minimálne - zmizla jedna neónka a porúčal sa jeden otík. Inak všetko prosperuje.
Prílohy
Deti.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 26 Mar 2013 08:11 am

Máme dve novinky - ramirezkám sa začínajú "zapalovať lýtka". Pri zadnom skle si vyhrabali priehlbinku a zúrivo ju strážia (pri čistení mala moja ruka s nimi zopár zúrivých potýčok :) ) a syn si za usporené drobáky dokúpil v Aquasymbióze dvoch otíkov.

Chcem sa opýtať čo je za riasu na priloženom obrázku, nespomínam si že by som sa s takou niekedy stretol.
Prílohy
IMGP3009W.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 26 Mar 2013 08:22 am

Neviem nakolko sa to dá z tej fotky poznať, tak pre lepšiu ilustráciu dám ešte jednu. Inak ide celkom lahko dole - prstami sa dá celý chumáč stiahnuť z lisu, len je s tým hrozná babračka a aj tak nemám šancu pozbierať všetko. Mám pocit že sa to najviac vyskytuje tam kde je najviac svetla. Len špekulujem či je to vôbec riasa, keď sa dá tak lahko odstraňovať. Otíci o to nejavia záujem, tak som uvažoval o nejakých iných čističoch. Rozmýšlal som na nejakými riasožravými slimákmi (napr. clithon), ale je dosť možné že sú tam niekde zašité heleny a nerád by som vyhadzoval peniaze za žrádlo pre ne. Na burze som videl aj pekné velké japonicy, ale či by krevetky prežili pri ramirezkách tak isto neviem.
Prílohy
IMGP3010w.jpg
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod palo9167 » 26 Mar 2013 09:48 am

tuto riasu som mal v starom akva aj ja.Take nieco ako sinica ale v hnedom prevedeni ze? Ak je to ono tak ti prajem prijemnu zabavu.Toho sa len tak lahko nezbavis.Ziadna ryba ,slimak ci kreveta mi o to nejavila zaujem. Pomohla mi nato az zazracna vodicka od eshy protalon 707 ale aj to je na dlhe lakte.Ine zname vodicky taktiez nezaberali

Ide o riasu rodu Diatomeae
palo9167
 
Príspevky: 503
Obrázky: 69
Založený: 23 Dec 2009 21:47 pm

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 26 Mar 2013 10:18 am

Sinicu mi to moc nepripomína (tú mám pre zmenu v druhom akvárku). Táto miestami tvorí aj niekolko cm dlhé vlákna (teda ak je to to isté).
A chémiu by som moc používať nechcel, som skôr zástanca prirodzenej cesty. :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 26 Mar 2013 20:17 pm

Milan dík za odkaz, ale toto štetinka tak isto nie je. Ako som písal ide to lahko dole v celých chumáčoch. Štetinku dobre poznám ešte z čias keď som mal malawi :) .
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Milan666 » 26 Mar 2013 21:26 pm

Kód: Vybrať všetko
http://www.rostlinna-akvaria.cz/rasy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 27 Mar 2013 08:08 am

Milan - zase dobrý odkaz, zaujímavé čítanie. Na tento článok som zatial nenatrafil. Ale odpoveď na to o čo ide som tam nenašiel. Uvažujem či vôbec ide o riasu, trochu mi to pripomína aj kolónie baktérií (alebo čo to je) čo niekedy v chumáčoch vypadnú pri čistení filtrov z výtoku, ale toto je aj trochu vláknité. Neviem. Možno je to kombinácia viacerých vecí.
Každopádne ma to zatial až tak netrápi, dá sa to celkom lahko odstrániť a ak tam aj niečo ostane, tak zdá sa že to ničomu nevadí.
Problém môže byť aj v tom že občas prichytím decká že nasypú viac žrádla ako treba, ale zase na druhú stranu ich nechcem stále kontrolovať, nech majú pocit že sa o tie rybyčky naozaj starajú.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Milan666 » 27 Mar 2013 08:53 am

No ja som ti dal tie linky kvôli tomu, že táto tvoja je už odumretá riasa, ty len musíš identifikovať aká, a zatiaľ menej vodu okysličovať a viac, teda častejšie meniť vodu. No a postihnuté listy odstrániť, aby sa rastlinky dokázali rýchlejšie rehabilitovať
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Barbora =) » 27 Mar 2013 09:12 am

Síce ti neviem poradiť, akú to máš riasu, ale dovolím si aspoň podeliť sa o to, čo som odpozorovala na svojom akváriu. Od začiatku som mala externý filter, ale pred časom sa pokazil. A tam sa začali problémy s riasou - a keďže nový stále nemám spojazdnený, čiastočne aj pretrvávajú, lebo vnútorný nevytvára dostatočný prúd. Tak mi napadlo, či to aj u teba nie je spôsobené tým - z fotky sa mi zdá, že tú riasu máš na rastlinách, ktoré sú od filtra najďalej. Takže by som skúsila nejak sa pohrať s filtrom, prípadne častejšie meniť vodu, ako píše Milan.
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 27 Mar 2013 09:58 am

Voda v akvárku prúdi na môj vkus možno až moc. S filtrom sa ako hrať velmi nemám, môžem ho skúsiť vyčistiť trochu častejšie. Snažím sa odkaliť každý týždeň (ak mi to okolnosti dovolia), s tým je spojená výmena takých 20 - 30l. Problém možno vidím v tom že im tam decká napriek môjmu upozorňovaniu občas šupnú trochu viac žrádla (určite nie úmyselne). Potom majú rybky naordinovaný minimálne jednodňový pôst :) .
No ale ako som písal, rozsah toho zariasenia (alebo čo to je) ma zatial nijak extra neznepokojuje, skôr som bol zvedavý čo to je, prípadne či sa stým ešte niekto iný stretol. Ja som už za tých + - 30 rokov mal v akváriách všelijaké sajrajty, ale toto je pre mňa vcelku novinka.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 15 Aug 2013 07:24 am

Predvčerom som spravil väčšiu zmenu - vyhodil som ten koreň. Bol velký na to akvárko (aj keď to tak z fotiek asi nevyzerá) a dosť komplikoval údržbu. Namiesto neho som tam šupol menšie drevo z druhého akvária. Akvárko teraz pôsobí ovela vzdušnejším dojmom, len decká začali ešte intenzívnejšie reptať, že by tam chceli nejaké ryby čo by plávali hlavne v hornom stĺpci vody. Neónky aj fantómy sa držia skôr v strede a dole. Napadá vás nejaký menší druh rybiek čo by sa tam biotopne (to jest J. Anerika) hodil a nevyžadoval by velký húf? Predpokladám že by to akvárko ešte nejakkých 4 - 6 malých rybyčiek mohlo zniesť. Živorodky tam nechcem. Uvažoval som nad nejakými malými sekierkami, ale tie sa zase deckám nepáčia. Ďalšia možnosť sú pôvodne zamýšlané H. amandae pri ktorých sa uvádza že obsadzujú stred a vrchné vrstvy akvária, ale mám obavu či by sa neprispôsobili zbytku osádky a nemotali sa tiež dole. Napadli ma aj nejaké drobnoústky, ale s tými nemám žiadne skúsenosti a podla literatúry jej asi vyhovuje väčší húfik, tak neviem. Ani neviem či sa dajú bežne zohnať. Jediné tetry ktoré sa určite mocú pod hladinou sú "hokejky", ale tie sa mi zdajú do 100l trochu velké. Mám zbytok húfu (asi 3 kusy) v 200ke. Možno že by som ich tam mohol na skúšku preloviť, len už sú dosť staré, tak neviem či by to bol dobrý nápad. Nerád by som deckám z toho robil hospic :angel: . Trochu sa pohrávam aj s myšlienkou skúsiť vymeniť Cor. nannus za väčší húfik (8 kusov?) Cor. pygmaeus. O tých som čítal že zvyknú lietať po celom akvárku, čím by som oživil aj dno (tie nannusy sú dosť lenivé), ale neviem nakolko je to pravda.
Ak by ste mali nejaké iné návrhy, resp komentáre k mojim úvahám, budem rád.
P.S. - z troch ramireziek mi po necelom roku ostala už iba jedna. Nechám ju tam dožiť, a potom by som to akvárko nechal asi už čisto pre tetrovité ryby + čističe - pancierničky a otíci. Ešte postrádam jednu neónku a dvoch otíkov. Čo za cca rok fungovania akvária s dvoma epidémiami krupičky a s teplotou už skoro mesiac sa motajúcou okolo 30ky nepovažujem za vôbec zlý výsledok.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 02 Dec 2013 23:42 pm

Takže akvárium má za sebou niečo cez rok fungovania. Čo sa samotného setu týka, tak zatial (ťuk, ťuk, ťuk) beží všetko ako má. Tá riasa, alebo čo je to za čudo, čo som tu predtým dával je na miernom ústupe. Dosť pomohlo keď som dokúpil slimáky neritiny. Zo skál ju už skoro celkom zlikvidovali. Zatial som si nevšimol žeby sa jej venovali na koreni a rastlinkách. Možno až sa im minie na kameňoch.
Čo sa rýb týka - tak staré osadenstvo je v pohode. Len sa mi už porúčala aj posledná ramirezka. Dcére som teraz na narodky dokúpil na akvajeseni 6 pandičiek (nannusy som prelovil do 200ky) - bohužial už sú iba 2. Neviem či je to všeobecne nejak chúlostivejšia ryba, alebo som mal "šťastie" na nejakú nepodarenú várku, ale postupne som ich nachádzal bez akýchkolvek varovných príznakov mŕtve. :( Som zvedavý kolko vydržia tie posledné dve. Dcéra to zatial berie športovo. Teraz neviem či niekde dokúpiť zopár pandičiek, alebo radšej skúsiť nejaký odolnejší druh. Teraz som nejak nemal šťastie na tej burze - zo 6 kardinálok mi tak isto zostali 2 (v inom akváriu). Decká stále otravujú že by chceli nejaké rybky čo by plávali v hornej časti, ale naozaj neviem čo by sa im tam hodilo.
Z rastlinstva som pridal na skúšku eleocharis. Uvidím ako sa mu bude dariť. Zatial ako tak prežíva.
Prílohy
Neritina.jpg
Čistič.
Bočný.jpg
Bočný pohlad.
Predný.jpg
Pohlad z predu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Milan666 » 03 Dec 2013 14:04 pm

Tak to ide myslím dobre. Skús si pogoogliť boraras brigitae, do hornej vrstvy akvária. Neritiny (žiaľ) všade, kde nechceš kladú vajíčka (bielé bodky) a nič z nich nebude, to vieš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 03 Dec 2013 14:25 pm

Milan666 napísal:Tak to ide myslím dobre. Skús si pogoogliť boraras brigitae, do hornej vrstvy akvária. Neritiny (žiaľ) všade, kde nechceš kladú vajíčka (bielé bodky) a nič z nich nebude, to vieš

Borarasky sú pekné - ale rád by som sa držal "biotopu" aspoň pri rybách. Nad tými bielymi bodkami som sa aj zamýšlal či to nie je ich robota. To že nebudú z toho kvantá malých slimáčikov beriem ako dobrú správu. Kvôli tým neritinám som odtial vyzbieral heleny a ešte nejaké maličké sa tam občas neviem odkial objavia. Predpokladám že možno budú ešte nejaké zašité niekde v substráte.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Fatimka » 09 Jan 2014 23:50 pm

Ako ste spokojný s tým filtrom, ak ešte máte biopower 200? Jeden môj známy si chce kúpiť tento filter....
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod j » 10 Jan 2014 09:29 am

Fatimka napísal:Ako ste spokojný s tým filtrom, ak ešte máte biopower 200? Jeden môj známy si chce kúpiť tento filter....

Práve včera som ho čistil - ako vždy po mesiaci - a musím povedať že lepší interný filter som ešte nemal. Vo väčšom akváriu mám čerpadlo s biomolitanom a tam mám pocit že tá filtrácia funguje ešte trochu účinnejšie.
Nejaký čas mi trvalo kým som si našiel najšikovnejší spôsob ako ho čistiť, a teraz je to už rýchla rutinná operácia. Možno by nebolo zlé ten spodný molitan čistiť aj častejšie, ale nejak sa mi s tým nechce tak často babrať.
Takže za mňa môžem ten biopower odporučiť. Dokonca uvažujem že by som ho (až budem mať zbytočné peniaze) kúpil aj do ďalšieho akvária kde mám Eheim aquaball s ktorým až taký spokojný nie som.
Ale musím upozorniť že to čo dobre funguje u mňa, v iných podmienkach (napr. iné druhové zloženie a množstvo rýb, inak zariadené akvárium a pod.) môže byť nedostačujúce. Ako príklad uvediem čerpadlo s molitanom - v 200l akvárku si ho neviem vynachváliť, mal som toto riešenie (iba s inou hustotou molitanu) aj v 70l akvárku a tam sa mi to z neviem akej príčiny až tak neosvedčilo. Vymenil som ho za ten Aquaball a ten by som rád vymenil za ten Biopower, ako som spomínal vyššie.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: J - detské akvárium

Odoslaťod Sunkafit » 11 Jan 2014 09:24 am

Ta riasa bude podla mna zásluhou prave toho filtra a teda zleho prúdenia vody v akvariu+slabej výmeny vody
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.