520 l akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

520 l akva

Odoslaťod Barbara66 » 01 Apr 2013 18:13 pm

Ahojte.
Volám sa Baša a kúpila som si 520 litrové akvárium. Nie som začiatočník ale rada by som sa nahala inšpirovať. Spoločenské akváriá sú pekné ale neviem či budem stíhať sa venovať rastlinkám. Preto by som chcela rady ODBORNÍKOV. Prešla som si všetkými fotkami vo fotoalbume a sú tam naozaj krásne akvária s rastlinkami ale chce to asi veľa času a údržby aby tak vypadali. Na druhej strane akváriá bez rastliniek sú tiež pekné. O techniku sa mi bude starať priateľ, takže v tomto smere rady nepotrebujem.
Ďakujem a teším sa na vaše návrhy a nápady.

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
Obrázok používateľa
Barbara66
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Apr 2013 16:57 pm

Reklama

Re: 520 l akva

Odoslaťod radusho » 01 Apr 2013 18:24 pm

objem paradny ale od tvojho sklenara by som akvarko nechcel ani zadarmo tie bocne vyztuhy nicim nezamaskujes stale ti budu spatit akvarko
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: 520 l akva

Odoslaťod Barbara66 » 01 Apr 2013 18:36 pm

Boky akvárka budú asi kryté bukasom. Na fotke ich slabo vidieť ale komplet krytovanie je za akvárkom a rozhodla cena kompletu nie výzor. Každopádne, nie je to najkrajšie zlepené :oops: ale o to krajšie bude zvnútra :P
Obrázok používateľa
Barbara66
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Apr 2013 16:57 pm

Re: 520 l akva

Odoslaťod Barbara66 » 01 Apr 2013 19:12 pm

Takto to vypadalo u bývalého majiteľa. A už dosť o výzore akvária lebo je tam panel na odpaľovanie rakiet :twisted: aby som vás nezrovnala so zemou tak, že neostane kamen na kameni. Späť k tomu o čo som vás žiadala. :)
Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
Obrázok používateľa
Barbara66
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Apr 2013 16:57 pm

Re: 520 l akva

Odoslaťod ichthys » 01 Apr 2013 20:39 pm

No, v prvom rade by som porozmyslal, este kym je prazdne, ako zamaskovat tie vystuhy zvnutra, to sa dodatocne riesi o dost horsie ako krytie zvonka. Osobne by som to riesil asi peknym pozadim a tie vpredu asi vodeodolnou foliou. Pozadie sa hodi, ak nebudes/nemozes mat vela rastlin. Ale viem si predstavit aj akvarium nenarocne na cas, svetlo, atd., plne rastlin. Korene obrastene anubiasmi, microsoriom a inymi pomaly rastucimi nenarocnymi druhmi. Ked neprerybnis, tak s minimom casu a namahy na cistenie. Sam som take mal, len som ho musel zrusit z priestorovych dovodov.
ichthys
 
Príspevky: 232
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2010 15:00 pm

Re: 520 l akva

Odoslaťod astro » 02 Apr 2013 08:46 am

Nedá mi nezareagovať :roll:
Barbara66 napísal:Ahojte.

Ahoj :pivo:
Barbara66 napísal:Spoločenské akváriá sú pekné ale neviem či budem stíhať sa venovať rastlinkám.

V momente ako pri tomto koníčku napíšeš, že na niečo zrejme nebudeš mať čas je to začiatok konca. Buď si ten čas nájdeš alebo sa venuj niečomu inému. Prípadne si zaplať firmu alebo "priateľa", ktorý sa ti o to kompletne postará.
Barbara66 napísal:Prešla som si všetkými fotkami vo fotoalbume

Neprešla, kecáš. Od tvojho zaregistrovania sa na tomto fóre po prvý napísaný príspevok prešlo presne 76 minút, za taký čas si ani náhodou neprešla všetko fotky vo fotoalbume :P
Barbara66 napísal:O techniku sa mi bude starať priateľ, takže v tomto smere rady nepotrebujem.

Aj tak by nás to zaujímalo o akú techniku pôjde - filtrácia, osvetlenie.... Keď je priateľ taký skúsený prečo ti neporadí aj s osadenstvom a rastlinkami?

To akvárium na fotke u predchádzajúceho majiteľa je teda pekný grc. Okapotovanie takýmto komunistickým materiálom, ktorý bol zrejme zadarmo pri zariaďovaní nejakej funkcionárskej kancelárie ani náhodou nie je estetický. K tomu tie viditeľné skrutky na každom rohu, estetický pohreb. A punc komunistického idealizmu celej zostave dodáva tá riadiaca jednotka, ktorú by som na tvojom mieste daroval historickému múzeu prípadne krúžku mladých elektrotechnikov aby si mohli dať niečo do vitrínky s názvom "Toto robili naši dedovia". Lepidlo po stranách je ale naozaj výsmech autora tejto nádrže. Toľko stručné zhrnutie aktuálneho stavu toho čo máš.

A teraz zopár rád a nápadov:
- zisti v ktorom roku bolo akvárko zlepené, podľa toho zváž jeho prelepenie; transparentný silikón + indície ako som popísal vyššie naznačujú, že je to komunistický, prípadne "rannopostkomunistický" výtvor
- ak sa nádrž rozhodneš dať prelepiť tak ti tam hádam už tie bočné lišty nikto nenalepí
- lepenie po stranách môžeš zakryť tak ako ti to poradil ichthys, prípadne tenkú vrstvu pozadia potiahnuť aj na boky nádrže (v prípade ak nádrž nebudeš prelepovať)
- prosímťa ani náhodou nepoužívaj tú originálnu kapotáž :roll:
- nádrž svojou výškou vyzerá byť zaujímavá napr. pre chov skalárov
- čo sa rastlín týka - buď si nájdeš čas na pekné rastliny a budeš sa im venovať alebo si čas nenájdeš a môžeš riešiť africkú nádrž s minimom alebo úplne bez rastlín - v tom prípade samozrejme náročnejšiu na filtráciu
- alebo tak ako píšeš ichthys zriadiť si nízkoúdržbovú nádrž, viď nádrž od "jiri sajar"
Veľa šťastia :wink:
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: 520 l akva

Odoslaťod Giftzahn » 02 Apr 2013 12:52 pm

To akvárium na fotke u predchádzajúceho majiteľa je teda pekný grc


@astro: njn, ty mas teda dnes ale zlostnu naladu ... :lol: ... ale pravdu mas chlape to akva je hotova tragedia prip. 1.Aprilovy vtip ... v " okapotovanom dejstve " ... takto zmrsene akva som teda uz dlho nevidel .... ( a akou uchylkou ten kto to akva lepil trpel to skutocne teda netusim ) zial toto akva by som tak mozno do chovne strcil ... teda niekam do tmaveho kuta aby cloveku na nervy neslo ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 520 l akva

Odoslaťod Barbara66 » 02 Apr 2013 20:19 pm

ichthys ďakujem takúto radu som potrebovala.

Pán astro nepýtala som sa čo hovoríte na moje akva. Prosila som o radu ako ho zariadit. Priatel sa nestará kedže je to moje akva, pomôže len s filtrom, osvetlením, poprípade s CO2. Fotky vo fotoalbume sa dajú pozrieť aj užívateľovi ktorý nie je registrovaný :roll: . Čas na akva budem mať ale asi nie každý deň. Človek ked príde z práce si chce sadnúť pred akva a relaxovat nie sa v nom ešte hodinu ,,kúpať" :mrgreen: . Ide o to či sa stačí venovať tým rastlinám raz za týžden. Môj raketový odpaľovač RJ nahajte na pokoji nebude ho vidno :P
Obrázok používateľa
Barbara66
 
Príspevky: 4
Založený: 01 Apr 2013 16:57 pm

Re: 520 l akva

Odoslaťod j » 03 Apr 2013 08:58 am

Začal som písať dosť obšírny sloh (inak to snáď ani neviem) o možnostiach tvojho akvária, ale z nejakej príčiny mi to padlo a už sa mi to nechce snovať znova - takže to skúsim krátko.
Objem je to celkom slušný, takže máš dosť velkú škálu možností. Necítim sa byť práve nejaký extra "ODBORNÍK", ale napíšem zopár úvah a možno ťa z toho niečo inšpiruje. Myslím že stav akvária celkom dobre vystihol vo svojom príspevku Astro. K tomu sa nejdem vyjadrovať - snáď len aby si sa nenechala znechutiť. Vyzerá to síce aj podla mňa dosť zle, ale budeš na to pozerať ty a pokial to nevadí tebe, tak nás ostatných je po tom trt makový. :wink:
K zariadeniu akvária - tu by určite bolo dobre si dopredu ujasniť čo tam chceš chovať a tomu následne prispôsobiť techniku a zariadenie. Pokial chceš spoločenské akvárium, prípadne niektorý z juhoamerických, alebo ázijských biotopov, tak to bude chcieť viac osvetlenia na rastlinky (akvárko vyzerá byť vysoké, tak osvetlenie musí byť silnejšie aby presvietilo aj spodné vrstvy). V takýchto akváriách dobre ukáže pekný koreň. Treba rátať aj z investíciami do hnojenia a COčka. Dá sa aj bez hnojenia a COčka, len sa priprav že ťa miestna "rastlinkárska lobby" do toho asi bude jemne tlačiť. Je to na tebe, či budeš chcieť mať pomerne rýchlo zarastené efektné akvárko, čo vyžaduje trochu alchýmie s hnojivami a dávkovaním COčka a samozrejme aj silné svetlo, alebo sa obrníš trpezlivosťou a časom ti to pri správne zvolených rastlinách zarastie samo aj bez skôr spomínaných prípravkov a to aj pri trochu slabšom osvetlení.
Samostatná disciplína je biotop afrických jazier. Tam by to určite chcelo 3D pozadie (to samozrejme môže byť pri všetkých druhoch akvárií). To si môžeš spraviť sama (návodov je tu kopa, ale je tu isté riziko že to na prvý krát nemusí vyzerať ako od profíka), kúpiť komerčný výrobok (dosť drahé), alebo si dať spraviť na mieru (zopár ludí sa tým živí a ich výtvory sú už na velmi slušnej úrovni). Výhoda takého pozadia je že za neho môžeš schovať veškerú techniku, prípadne do neho zabudovať vstavaný filter (nemusíš riešiť drahý externý a báť sa či ti náhodou nevytečie - 500l v byte asi nepoteší). Nevýhodou je že sa ti o niečo zmenší objem akvárka. Tu postačí o niečo slabšie osvetlenie. Na spestrenie sa môže dať zopár anudiasov, tie nevyžadujú až tak vela svetla. No a samotné ryby svojou pestrosťou a zaujímavým správaním asi nepotrebujú komentár. Nejaká inšpirácia: http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewforum.php?f=12 .
Držím palce nech to s tým akvárkom dopadne dobre, nech sa už vyberieš ktoroukolvek cestou.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: 520 l akva

Odoslaťod l_laco » 03 Apr 2013 13:45 pm

Toto akva som videl nedávno na bazare, tiež mi "padli do oka" tie bočné výstuhy a "kapotáž".
Nuž ... asi sa niekto bál že to začne v rohoch tiecť, tak sa radšej poistil. Ale zamaskovať sa dá všetko.
Mne osobne sa celkom páči na tej prvej fotke, kde je tá "kapotáž" zhodená ... len by som pod neho dal 2cm polystyrén pred napustením.
Ja si myslím, že najlepšie urobíš Baša ak sa vyberieš svojou vlastnou cestou. Koniec koncov už si začala... keby si sem napísala predtým ako si si to akvárku kúpila všetci by ťa odhovorili od jeho kúpy. Takže pokračuj v tom.
Základ je vedieť aké podmienky vieš rybám a rastlinám poskytnúť a podľa toho začni uvažovať o tom čo by si mohla chovať a pestovať bez toho aby si si každý deň máčala ruky v akvárku. Tým chcem povedať, kúp si základný test na vodu a zmeraj si hodnoty aké ti tečú z vodovodu - hlavne KH a GH . Ak ti totiž tečie tvrdá a zásaditá voda a ty sa rozhodneš pre skaláre, tetry nebude sa ti dariť. Chceš čo najmenej náročné akvárium tak ho prispôsob tomu čo už máš ... a to je voda.
Nečakaj že ti tu dá niekto kompletný návod ako čo urobiť ... možno hej, no to ti úspech nezaručí a ja si to ani neviem predstaviť. Ak si robím vlastné akva, chcem ho mať podľa svojich predstáv. Takže ty píš čo chceš a verím že dostaneš rady ako to dosiahnuť resp. aké máš možnosti, pretože každé akvárko je špecifické svojimi podmienkami.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.