Finger Garden @chnuro



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod TTjopo » 02 Apr 2013 22:32 pm

Ja viem bol to len vtip.Ved ma poznas
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod MifkoKE » 02 Apr 2013 23:37 pm

chnuro napísal:@MifkoKE - neverím, že by to bolo vylučované koreňmi. Pred založením akvária som ich luhoval niekolko mesiacov a kontroloval som PO4. Muselo by sa stat nieco zlomove. Ja dost experimentujem s hnojenim a do nedavna som meral pomerne malo. Potom prisiel sok. Hnojenie som upravil, dava teraz vacsi pozor.
Akvárium nie je velmi zarybnené, takže ani zivocichy by som neobvinoval. Bral by som to ako vlastnú chybu.

aha, no rád by som vedel, že čo si teda robil(nerobil), že si k nej takto pekne prepracoval :roll:
Každopádne aj s tou BBA máš akva super, držím palce :pivo:
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 02 Apr 2013 23:44 pm

Neviem, s tou BBA sa to zhorsovalo postupne. Mal som s nou problem aj v nimulosti a nikdy som nemal na nu konkretny recept. Akvaristike sa inzenzivnejsie venujem nieco viac ako 2 roky a je mozne, ze nieco prehliadam na vlastnych nadrziach.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod doors010 » 03 Apr 2013 07:57 am

krasavicu BBA mam aj u mna sice nie v takom rozsahu ako ty tj na rastlinach ju nastastie nenajdem ale na koreni je jej pozehnane tu nastastie redukujem s EC pri cisteni...ale recept na ine odstranenie nenachadzam ani ja...fakt asi treba skusit castejsie cistit filter...len cas ani mna nepusti... inak krasa ako vzdy :D
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 08:24 am

njn, ta bba je vidim nejaka popularna ... uz by to chcelo snad aj zmenit typ riasy ... na vyber je priam nepreberne mnozstvo ... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod larix » 03 Apr 2013 09:15 am

Ja som v boji proti BBA vyskúšal už snáď všetko (okrem chémie). Hygiena a masívne výmeny vody riasu spomalia, ale nezničia. Ja mám dusík na nule a riasy plno. Ale všimol som si, že riasa reaguje na zmeny dávkovania Plantexu, takže možno jedna z dôležitých vecí v boji s ňou je obsah železa, ako som niekde čítal. Najnovšie som z akvárka vybral všetko drevo, uvidíme, čo na to štetina. Každopádne, špúšťačom BBA nebude iba jedna vec ale súhra nejakých podmienok. Držím palce a tvojmu parádnemu akvárku prajem k narodkám skorý odchod BBA.

PS: Už dlho tvrdím, že až po roku sa ukáže, či je akvárko zdravé a prevádzkované bez chýb. 80% ľudí po roku akvárium prekopáva alebo znovuzakladá....lebo riasy atď. O to viac držím palce, nech akvárko žije ďalej :wink:
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod TTjopo » 03 Apr 2013 09:32 am

BBA je asi najhorsie co v akva moze byt.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2013 10:13 am

@doors - ked bolo najhorsie, tak som pri vymene vody a vypustenom akvariu postriekal rozprasovacom vsetko zmesou EC+voda. Treba davat pozor, aby ten roztok nebol priliz silny, lebo to schytaju aj machy. Toto ale nie je riesenie. Ja chcem najst dovod. Mal som uz aj krasne akvarium takmer bez rias a pracnost udrzby bola smiešne nízka. Akvárium v súčasnom stave si žiada pomerne dosť práce. Cas na akvarium si najdem, zatial s tym problem nemam.

@larix - vsimol som si, ze ked som teraz zmenil davkovanie mikro ciste na profito a davku Fe som porepocital tak, aby som nahradil vypustene Ferrous gluconate, tak do par dni sa objavila stetinka na anubiase - je to jedna z fotiek ktoru som dal vyssie. Nechcem robit predcasne zavery, ale dalo by sa zatial sudit, ze mnozstvo davkovaneho Fe ma na to velky vplyv.
U profita je pri dlhodobom davkovani Fe takmer nemeratelne, ale rastliny nevykazovali nedostatky mikroprvkov. Asi sa vykaslem na test Fe kym pouzivam profito a budem uberat davky pokial neuvidim nedostatky na rastlinach - to prinesie so sebou aj ine riasy ked rastliny siahnu na svoje dno, ale pri novonastavenom hnojeni a resete nadrzne by to malo odznieť.
Koreňov sa nevzdám, pre mňa je akvárium bez dreva a machov ako auto bez motora.

@TTjopo - uz som mal v akvariach v minulosti vselico, ale BBA naozaj asi to najhorsie, co poznam.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 13:12 pm

Nechcem robit predcasne zavery, ale dalo by sa zatial sudit, ze mnozstvo davkovaneho Fe ma na to velky vplyv.


njn, sak si lahko svoju hypotezu mozes overit ... ze ci BBA miluje FE .... jednoducho vysad mikra na x tyzdnov ( x = 1,2 )... cize hnoj N, P, K .... ziadne EasyLife Ferro, EasyLife ProFito, Plantex, Ferrous gluconate, Ferropol a pod. ... rastlinky to vydrzia samozrejme ze ich treba pozorovat ... a pokial je BBA na ustupe .... je to jasne ze ano .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2013 13:31 pm

ano, ale zatial by som chcel dotiahnut do konca druhy bod z tejto uvahy z mojho vcerajsieho prispevku:
chnuro napísal:...
Na BBA mam plan a nieco uz aj prebehlo:
  • Hnojivá skladujem pri izbovej teplote. Robím si roztoky pre každú zložku zvlášť tak, aby vydržal cca 4-6 týždňov. Ako stabilizátory používam vanilín (E218) a kys. askorbovú (E300). Vypustenie stabilizátorov a presunutie hnojív do chladničky by som robil veľmi nerad, takže toto si nechám ako poslednú zúfalú možnosť.
  • Pred nejakou dobou som začal používať ako zdroj železa Ferrous Gluconate. 50% Fe je dodávané Fe Gluc. a 50% Easylife Profitom. Bavili sme sa o tom aj gargamelom v téme PMDD asi tu. S gargamelom som sa o tom bavil aj cez SS a nedalo mi to neskúsiť. V tomto akváriu som ho vysadil a úplne, tak uvidím, čo sa stane. Ak by sa podozrenie potvrdilo, vysadím ho aj v minicku a riasa by sa mala prestať tvoriť aj tam.
  • Po zlej skúsenosti so Sera Florenou som skúsil nahradiť Profito Plantexom na 2-3 mesiace. Pomer dodávaného Fe Gluc. ostal nezmenený a zmena sa nedostavila absolútne žiadna.
...
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 03 Apr 2013 13:40 pm

uz som si precital a viem preco si vypustil Fe :)
mne pri zeleze vybiehala po pridani Fe ale zahadne pri akvarkach s Amazoniou sa len par chumacikov uchytilo na koreni, v 110inke boli pokryte kamene uplne. AlgExit pomohol , uvidime ci bude recesia :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2013 14:12 pm

Ja som ale zatial nevypustil Fe uplne, ale iba jeden jeho zdroj. Toto akvarium ide teraz na Profito a minicko ide na Profito+Fe Gluc. Ked tam bude po mesiaci az dvoch stalle statinka, hlavne ked bude vidiet jej prirastky, zacnem uberat, vysadit naraz je blbost.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 14:22 pm

njn, sak zresetuj nardz a vysad mikra ... neboj rastlinky to isto vdrzia a pokial je "psisko v Fe zakopany" .... BBA to vzda ovela skor ... ako rastlinky .... :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2013 14:31 pm

toto by som mohol skusit tu, ale nie som zastancom takych prudkych zmien ani svietenia 150W HQI do 60L akvaria ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod TTjopo » 03 Apr 2013 14:33 pm

Ja mam na to opacny nazor.Ked akva zresetuje ako pises a vysadi mikra uplne tak akva moze mat z tohovelkeho skoku "sok" tak riasa to rozdycha ovela skor ako rastlinky.Podla mna na riasu treba ist s rozvahou a nie narazovo.Pri velkych skokoch pri tak malich nadrziach moze rozhadzat cely kolobeh nadrze.
Ak by hnojil EI tak by som povedal ok ale pri jeho hnojeni si myslim ze by to nebolo rozumne riesenie.Ale kolko ludi tolko akvarijnych postupov :)
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 14:43 pm

chnuro napísal:toto by som mohol skusit tu, ale nie som zastancom takych prudkych zmien ani svietenia 150W HQI do 60L akvaria ;-)


eee, bude len 2 x 70W 6500K HQI ( 3x 70W HQI je prilis dlhe ... sakra ... ) .... ale tych 10W este niekde isto zoskrabem ... pridam napr.10W CreeXp LEDku ... sak vies, ze ja som jemnocitny akvarista a aj riase vzdy v mojich akvarkach davam spravodlivu sancu ... ze nech ukaze co vie .... "cica jedna" ... :lol: ... inak purigen supni do sava na 24hod ...poriadne preplachnut potom a je ako novy ... :wink:

@TTjopo: njn, kolobeh chnurovej nadrze je rozhodne naruseny ... a BBA je jasnym dokazom ... rastlinky ma chnuro svieze, zdrave ... cize podla mna to zvladnu polahky ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod TTjopo » 03 Apr 2013 16:04 pm

Tvoj nazor ti neberiem.Podla mna to ze sa mirne rozrastla v akva njaka riasa ako zvycajne kedze akva bez riasi som este nevidel myslim ze ani v zivote neuvidim nemusi byt hned vsetko "rozhadzane” jednoducho nieco v akva vyhovuje viac riase ako rastlinam uz len zostava zistit co no nemusi byt zle vzdy vsetko.V pokrocilich pripadoch ako je chnuro a nie nejaky zaciatocnik tam to moze byt zle vsetko.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 03 Apr 2013 16:06 pm

Gitfzahn...zena pracuje v Eneli alebo elektrarnach a natiahla ti kablik alebo by som bol zvedavy na zalohove platby za elektrinu :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod TTjopo » 03 Apr 2013 16:20 pm

Za el energiu su rozne tarifi a pri kazdej tarife je rozna cena za energiu.Ja mam na akvarku 4x T5 54W a svietil so 12h denne teraz som to znizil prave kvoi spominanej bba.S ostatnou riasou problem nemam a to nemam ani RO cize voda tvrda ako kamen.No a tia ucty niesu az take strasne.Mesacne platim cca 50€ bezny 3izbak istic mam B20/1 bez "nocneho prudu"
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 03 Apr 2013 16:31 pm

triscene napísal:Gitfzahn...zena pracuje v Eneli alebo elektrarnach a natiahla ti kablik alebo by som bol zvedavy na zalohove platby za elektrinu :)


njn, ziadna tragedia to nie je ... nesvietim 12hod. ani 10hod. ani 8 hod. v ziadnom akva ... max. 5,5 az 6 hodin ... nocny prud je fajn a nejaky aj smerom ku mne tecie ale samozrejme ze nie je tiez zadara ... a okrem toho kazde hobby nieco stoji ... cize berem to ako investiciu do svojho hobby .... aktualne ficim 70W + 27 W+ 22 W ... nejakych 5,5 hod cize ziadna tragedia ... este v zalohe je 45 W LED, 96W T5 a 16W T5 ktore su zatial zaarchivovane .... rozhodne lepsie investovane peniazky do prudu pre osvetlenie akvariek ako ich prechlastat v krcme ... ze ano ... :pivo:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 03 Apr 2013 23:48 pm

z dnesneho fotenia:
(musim sa priznat, ze som zabudol vylestis sklo zvonku, ale nenasiel som na fotkach ziadne vady, tak je dobre)

No, akvaristi fotografi, co poviete na to svetlo? (pre väčšie náhľady kliknúť)
IMG_6741.jpg
Celkový pohľad. Takýchto fotografií som spravil dnes snáď 20, toto je asi najlepšia.

IMG_6742.jpg

IMG_6743.jpg
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod Giftzahn » 04 Apr 2013 15:00 pm

njn, fesne akva a fesne fotky ..ani tu BBA nie je vidiet .... :lol: ...ok, na to anubiase nejaka je ...ale ja by som ho ostrihal ...teda tie velke stare prerastene listy na ktorych vegetuje BBA a hned jej mas menej a anubias aspon fesne male listky zacne po zastrihu pustat ...:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod chnuro » 31 Aug 2013 16:02 pm

Caute,
po dlhej dobe kratky prispevok s aktualizaciou. Pre nedostatok casu chodievam aj na forum iba mninimalne, ale o akvarium sa staram pravidelne. Fotky a video su z 27.6.2013, ale vela sa odvtedy v akvariu neudialo.
Teplo v lete sposobilo trosku BBA, ale nic strasne.
IMG_7673.jpg
Celkovy pohlad

IMG_7683.jpg
Podareny detail


Spravil som aj video
(Obraz je miestami prepaleny, ale na mojom Canon G12 neviem korogiovat expoziciu pocas videa. Chcelo by to aspon -2/3 EV)
Podotykam, ze v akvariu je Eheim 2217 (udajne 1000l/h) a prudenie tam vobec nie je prehnane.
Video je v rozliseni 720p, takze sa oplati pozerat na celu obrazovku


V akváriu už stabilne držím NO3 = 5 ppm; PO4 = 5 ppm; K:NO3 = 1,1;
CO2 je udrziavane PH controllerom na PH 6,35. Tvrdosť vody iba odhadujem na GH = 4..6, riedim vodovodnú a RO vodu od oka.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2406
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Finger Garden @chnuro

Odoslaťod triscene » 31 Aug 2013 16:45 pm

Ako vzdy...zazitok ;)

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.