Moje klasické rastlinné akva 72l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 07 Mar 2013 00:37 am

Áno, je to jeden košík s kupoval som ju v Hornbachu, takže myslím ze Dennerele. Najprv som ju zasadil tak, ako bola v košíku. Krasne sa vyfarbila - presne ako na fotkách, čo má pri nej tropica. Už som ju mal na začiatku, keď som založil akva, ale to mi odišla...

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod hooopy » 07 Mar 2013 00:52 am

no.myslel som ze ju robi len tropica... dik za info. vidim ze s musim vybrat do hornbachu...
hooopy
Moderátor
 
Príspevky: 1109
Obrázky: 1
Založený: 13 Nov 2010 23:06 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod TTjopo » 07 Mar 2013 22:29 pm

Graf ti je nanic kedze budes vodu menit denne tak by si mal menit tolko vody aby hodnoty vody boli stale v normr.Tym padom ziadne zmeny v grafe nenastanu.Toto si mozes skusit ked tak na akvarku bez osadky pri normalnom zabehu kde nieje nutne vodu menit as tak extremne casto ako v tvojom pripade.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 07 Mar 2013 22:35 pm

@TTjopo - tak to máš teraz úplnú pravdu, na to som úplne zabudol...no tak nič z experimentu...budem len dúfať, že to dobre dopadne...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod martin_s » 07 Mar 2013 22:45 pm

Myslim ze ak si planujes nechat vodu z akva, filter je zabehnuty a bude ti to trvat tak 1 den (urcite aj menej) pricom filter bude stale bezat s vodou z akva tak by s tym nemal byt problem. Ani by si sa nemusel kvoli tomu zbavovat ostatnych ryb. Staci to akva potom castejsie sledovat a rychlejsie reagovat na pripadne problemy. Samozrejme je aj potrebne castejsie menit vodu kym sa podmienky zas nestabilizuju.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Mariok » 07 Mar 2013 23:15 pm

Na "starú" vodu ako zdroj baktérií na nitrifikáciu by som sa nespoliehal - som presvedčený, že vodu stačí kľudne dať úplne čerstvú, podstatné sú obrovské (vzhľadom k ich obsahu v tej starej vode) kolónie baktérií vo filtri, ak to chcem niečim podstatným podporiť, tak to bude pár hrstí starého dna do nového substrátu. Ak je pravda, že sa kolónie nitrifikačných baktérii dokážu rozmnožiť každých 8hodín, tak sa dostávame k tomu, čo tvrdí martin_s a z hľadiska nitrifikácie stačí nasadenie zabehnutého filtra do nového akva, a žiadna katastrofa nehrozí. A z tohto hľadiska nie je nutná ani denná výmena vody a akva sa bez problému stabilizuje aj s rybami, bez rizika otravy dusíkatýmí látkami...
Snáť len v prípade, že nemám istotu, či som dostatočne prekryl nejaký výživný substrát čistým, alebo pri sadení rastlín by som ho nadmerne "rozvŕtal" - potom by som pre istotu predsa len časť vody na druhý deň preventívne vymenil.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 07 Mar 2013 23:36 pm

Super, tak už som pokojnejší :-) Vďaka
Vodu budem denne merať a meniť patričné množstvá, s tým určite rátam. Už len sa neviem rozhodnúť, či mám pod kremičitý štrk dávať ten výživný substrát Dennerele depont mix alebo nedávať nič a dať len lokálne hnojivo ku koreňom crytocoryny a prípadne echinodoru vesuveus, ktorý ešte len zháňam. Ostatné rastliny to asi potrebovať nebudú. Nikde som nezistil, aký dlhý účinok ma tento výživný substrát. Najprv som chcel kúpiť JBL Florapol 350g, ktorý má písaný účinok 3 roky(asi to bude niečo podobné, ako JBL guličky do dna).
Tak teraz neviem. Idem ešte raz prečítať tému o substrátoch a snáď sa nejako rozhodnem...
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Mariok » 08 Mar 2013 01:16 am

Snáť ešte na upresnenie: Bavíme sa o tom, že filter bude vo vedre bežať len pár hodín. Ak by to malo trvať dlhšie (a bez rýb) (viac ako tých cca 8 hodín), tak by sa asi museli baktérie "prikŕmiť" krmivom pre ryby, inak sa ich počet bude znižovať a po pár dňoch by to už požadovaný efekt neprinieslo a riziko otravy po celej akcii prerábky by značne vzrástlo.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 05 Apr 2013 22:41 pm

Ahojte, pridávam aktuálne foto po výmene dna. Inak filtér to zvládol super, nenameral som ani len zvýšenie NO2. Pre istotu som 2x vymenil časť vody obdeň. Nemám to ešte hotové - zháňam vallisneriu torta a hydrocotyle tripartita japan. Hlavne bacopa caroliniana pôjde komplet len do pravého rohu a na ľavú stranu pôjde spomínaná vallisneria torta. Micranthemum umbrosum potom pôjde dozadu pred vallisneriu nana a namiesto neho hydrocotyle tripartita japan.
Nemôžem sa v tom teraz veľmi rýpať, lebo tesne potom, ako som akva prerobil sa mi vytreli cichlidky. Teraz, už keď sa malé torcha rozplávali, vytrela sa druhá samička, takže opäť sa to celé odkladá...
Ak bacopa porastie takým tempom ako teraz, časom ju zrejme nahradí rotala rotundifolia.

Inak veľké microsorium s koreňom a aj všetky anubiasy putovali do ultra low tech mini, ktoré mám na stole bez svetla. Tak uvidím, ako porastú...

Obrázok
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod andrej.m » 05 Apr 2013 23:23 pm

ahoj, oproti prvej fotke v tejto teme je tato fakt super. tie svetle kamene uzasne kontrastuju s tmavym dnom, drzim palce a nech sa dari...
andrej.m
 
Príspevky: 108
Založený: 19 Feb 2013 09:43 am
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Vlado21 » 05 Apr 2013 23:57 pm

veru, oproti tomu spred roka uplne ine kafe! vidiet, ze si sa tu co-to za ten cas priucil... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Dusky » 06 Apr 2013 00:08 am

pekna fotka
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Mariok » 06 Apr 2013 01:42 am

Super "scéna", ten tvar a rozmiestnenie kameňov sa mi veľmi páči, len ich nenechaj prerásť rastlinami, stratilo by to svoje čaro :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 06 Apr 2013 07:44 am

andrej.m napísal:ahoj, oproti prvej fotke v tejto teme je tato fakt super. tie svetle kamene uzasne kontrastuju s tmavym dnom, drzim palce a nech sa dari...


Heh, pozrel som si to aj ja, stále tam mám čo zlepšovať :-)
Fotka nie je nič moc - nemám statív ani ext. blesk, takže fotené len z ruky a žiaľ na vysokom ISO

Ďakujem za pochvaly aj za zastavenie všetkým, keď to dokončím, hodím aj final foto

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod TTjopo » 06 Apr 2013 08:32 am

vyzera to dobre
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 05 Jún 2013 23:18 pm

Zdravím, chcem sa s vami poradiť. Tento týždeň som oslovil vodárne a mám priemerné hodnoty pitnej vodovodnej vody z oblasti, kde bývam.
Priemerné hodnoty za rok 2012 sú :
železo 0,12 mg/l
horčík 8,9 mg/l
vápnik 65 mg/l
meď 0,0019 mg/l
tvrdosť 1,99 mmol/l tj. GH 11

Myslíte si, že mám dorovnať Mg na doporučenú minimálnu hodnotu k Ca, tj. 1:1? Keď Mg navýšim pomocou MgSO4*7H2O na 65mg/l nebude to už veľa? Ide mi aj o koncentráciu SO4. Týždenne je to momentálne 187ppm SO4 a po navýšení Mg by som do akva týždenne pridal cca 245ppm SO4. Nikde som nenašiel toto info. Mám sa prípadne pokúšať dostať s Mg na doporučený pomer Mg:Ca 3-4:1 ? Vopred ďakujem za rady :)

Momentálne týždenne pridávam toto:
FE 0,5ppm
Mg 41ppm
K 20ppm
PO4 1,37ppm

Posledné testy: PO4 1ppm, NO3 15ppm, Fe 0,37ppm, KH 9, PH 7
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod TTjopo » 06 Jún 2013 17:19 pm

Ja ti poradim len tolko.Pokial je vsetko OK naco to menit
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Sunkafit » 06 Jún 2013 18:47 pm

velmi pekne....len apistogramam tam daj nejaky kokos ktory skry niekde alebo niečo kde budu stražiť ikry najlepšie na nejake zarastene miesto kde nebudu stale chodiť pancierničky lebo prídu k ujme
Ja dilino tak tebe sa už vytreli par krat....tak super nič som nepovedal :D
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 07 Jún 2013 06:26 am

TTjopo napísal:Ja ti poradim len tolko.Pokial je vsetko OK naco to menit

Práve že hľadám ešte možnosti, ako to doladiť. Staurogyne repens stále vykazuje nedostatok prvkov. Vyzerá to, ako nedostatok K resp. Mg. Nezdá sa mi, že by mal byť niečoho nedostatok, preto skúšam dolaďovať pomery medzi prvkami.

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Figaro » 07 Jún 2013 09:43 am

Nemáš ten pomer náhodou naopak, mne sa zdá, že má byť CA k MG 3-4:1
41 ppm MG týždenne... :?:
Ja mám podobnú vodu ako Ty, s tým, že ju riedim na polovicu s RO ale max týždennú dávku som dával 5 ppm MG.Niekde som čítal, že spotreba MG a CA je veľmi malá, minimálna....tuším o tom píšu miniakváriá cz
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Jún 2013 10:13 am

ja mam tiez podobnu vodu ako ty a Mg nepridavam, ten pomer by mal byt ako pise Figaro (teda da sa najst na nete vselico ale myslim ze na tom az tak nezalezi) ale 41ppm je fakt zbytocne pritvrdzovanie uz aj tak tvrdej vody.
Mne sa nezda ze by to tvoje Stauro bolo na tom nejak zle, skor mi pride ze je nedavno zasadene. Ono pri Staure sa odumieraniu starsich listov asi nevyhnes
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod Glitter » 07 Jún 2013 10:25 am

M.i.s.o napísal: Ono pri Staure sa odumieraniu starsich listov asi nevyhnes


Nikdy som to pri mojom iwagumi nespozoroval. Pridával som Sera Florenu, EC, Nitro a CO2 a bolo úplne TOP.
Prílohy
DSCN1367.JPG
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod MifkoKE » 07 Jún 2013 10:27 am

Tiež sa mi to nezdá. Nastavil som si pôvodne dávku Mg k odhadovanej hodnote Ca vo vode 1:1
Odhadoval som, že Ca bude okolo 40mg/l
Potom som oslovil vodárne a dodali mi priemerné hodnoty.

Teraz ma napadlo, že ja mám tenso coctail rozrobený vo vode už zo tri mesiace minimálne a tak skúsim ešte zarobiť mikro na novo. Či to predsa nebude nedostatok Mo a B a zároveň prebytok K spojený s prebytkom Mg. Aj keď som nikde nenašiel, že by Mg blokoval príjem nejakého iného prvku.

Odoslané z Galaxy S2 cez Tapatalk 2
Obrázok používateľa
MifkoKE
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 24 Apr 2012 23:00 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nove akvarium - zaciatocnik - Vas nazor

Odoslaťod M.i.s.o » 07 Jún 2013 11:44 am

@Glitter: tak v tom pripade asi dost zalezi v com to je zasadene
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.