Naše prvé akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 06 Apr 2013 17:18 pm

Zdravíme všetkých akvaristov. Po dlhšom snívaní a študovaní sme sa s mojou milovanou manželkou a ročným synčekom rozhodli, že si založíme svoje prvé akvárium. Aj keď vieme, že niektorí akvaristi nádrž o objeme 54 litrov nepovažujú za akvárium :) , väčšie si zatiaľ dovoliť nemôžeme. Voľba padla na set Diversa Startup Set 60.

Technické info o akváriu:
Rozmery akvária: 60x30x30 cm (s vypuklou prednou stenou), hrúbka skla 4 mm
Objem: 54 litrov
Filter: vnútorný Diversa Claro 600 (prietok 600 l/h, príkon 8 W)
Ohrievač: Diversa Thermo Plus 50 s termostatom (14 cm, 50 W, rozsah teploty 18-35 °C)
Osvetlenie: 1x15 W žiarivka T8 6500K daylight
Substrát: staré dno (cca 2 l), akvaristický "dunajský" štrk (cca 12 l), svetlý akvaristický piesok (cca 1 l)
Dekorácia: kameň 1 ks, drevený koreň 1 ks
Celé dno vrátane prvkov dekorácie prešlo kyselinovým testom pomocou kyseliny octovej a všetko v poriadku.

Rastlinstvo:
Microsorium Pteropus
Anubias Barteri var. nana
Ceratopteris Thalicroides
Egeria Densa
Alternanthera Splendens
Cladophora aegagropila

Živočíšstvo:
Bojovnica pestrá - Betta Splendens 1x (samec, pracovný názov Adrián, v pláne 2 ks samice)
Tetra červenoplutvá - Aphyocharax anisitsi 6x

Fotky pridám, keď zistím akú môžu mať velkosť, aby ich bolo celé vidno :evil:
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Reklama

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 06 Apr 2013 17:44 pm

Tak a tu už sú tie sľúbené fotky, ktoré sa mi nakoniec podarilo vložiť po hodine maturovania 8)

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 06 Apr 2013 18:20 pm

Anubias a microssorium vyber zo substrátu, oni sa nesadia. Viažu sa na koreň, kameň. Je to podobné ako u suchozemských rastlín, kvetín so vzdušnými koreňmi, ktoré po ponorení do vody, substrátu odhnívajú, takže von. Althenathera nieje dobrý výber, je náročná na živiny a svetlo.
Chýba mi tu info o zábehu akvária, t.z., že akvárium sa zabeháva 4 a viac týždňov bez rýb. Takto sa ti bude dvíhať hodnota NO2 a rybky ti uhynú následkom otravy dusikatými látkami.
Bolo by dobre meniť raz za 4-6 dni 1/3 vody, aby si sa pokúsil o ich záchranu. Filter musí bežať non-stop a treba sa snažiť docieliť biologickú filtráciu a nie mechanickú ako býva zvykom.
Klikni hore na články a potom na "filtrácia v akváriu"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 07 Apr 2013 11:26 am

No tak to máte tu na fóre nejaké rozdielne názory, kedže som sa v iných témach dočítal, že tak Anubias, ako aj Microsorium, je možné sadiť aj priamo do štrku a je to v pohode.
Toto som našiel v príspevkoch o Anubiase, dovolím si citovať: "Odolna rostlina s velmi pomalym rustem, která je mimoradne nenarocna na svetlo. Sazime ji do hrubeho sterku, ktory umoznuje pristup kysliku ke korenum."
A toto zase o rastlinke Microsorium, takisto citujem: "Co sa tyka zasadenia do substratu , tak s tym nemozem suhlasit pretoze mne rastlo mikrosorium bezproblemovo aj v strku."

Ohľadom zábehu akvária, až tak sme sa zas neponáhľali, od naplnenia nádrže, zasadenia rastliniek, po vypustenie prvých rybyčiek sa akvárium zabehávalo. Aj keď je pravda, že nie 4 týždne, ale aj na to sa názory rôznia. Filter samozrejme bežal nonstop a do akvária boli pridané aj nitrifikačné baktérie, takže dúfam, že všetky rybky hneď nemusia uhynúť. Vodu budem samozrejme meniť minimálne raz týždenne cca 1/3, kedže znečistenie takého malého akvária bue určite poznateľne rýchlejšie, ako je tomu pri veľkých nádržiach.
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod triscene » 07 Apr 2013 12:16 pm

Ryzom anubiasu musi byt nad strkom inak zacne odhnivat.

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2013 12:21 pm

Tu na fore nemáme rozdielné názory, cituješ z niejakej českej stránky, skús hodiť odtiaľ niejakú tému kde sa toto hovorí. Rovnako o microssoriu.
Ja ked radím, tak radím zo svojích skúseností a už som niejaké tie anubiasy a microssoria dopestoval, konkrétne microssoria by som povedal na vedra. O to však nejde.
Rovnako o zábehu sa názory rôznia, snád, no na niektoré procesy tabuľky neexistujú a to ani časové, čiže chcem povedať, že niektoré procesy sa nedajú umelo predlžiť a ani skrátiť a to ani pridaním "komerčných" vodičiek s nitrifikačnými baktériami. Najkritickejšia doba pri zábehu je asi v dobe tretieho týždňa, kedy nastáva tkzv. najvyššia kumulácia dusičnanov a dusitanov a obávam sa, že práve v tvojom prípade tomu tak bolo, ak nie tak v poriadku.
Ja držím palce rybkám, samozrejme ti neprajem nič zlé, no ak dôjde k prvému podozreniu na oslabenie imunity a následne k prvým príznakom ochorenia, tak si spomeň
microsorium-pteropus-hnedovka-kridlata-t1006-24.html#p153437
korene-anubias-u-t1981.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 07 Apr 2013 12:49 pm

Tak samozrejme, že skúsenosti sú nenahraditeľné a je iné niečomu rozumieť a niečo sa len dočítať. Čiže veľmi rád dám na tvoje skúsenosti s pestovaním a ten Anubias aj Microsorium vytiahnem zo štrku a pripútam o niečo. Aj akvárium ako celok veľmi pozorne sledujem. Tak keby sa objavil nejaký náznak, že niečo nieje v poriadku, dúfam že stihnem zakročiť skôr ako sa to celé do..babre. Aj keď dúfam, že niečo také nikdy nenastane.
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2013 15:49 pm

Samozrejme držím palce! Vráťme sa teda k častejšej výmene 1/3 vody, aby si takto eliminoval neželané hodnoty vody a tým aj vykonal riadný zábeh a vyhol sa tým vodičkám, nech sa prejaví
clanky/filtracia.php
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod nany » 07 Apr 2013 16:05 pm

Ten Anubius kludne moze byt zasadeny do strku, ziadne odhnivanie korena nehrozi.
nany
 
Príspevky: 40
Obrázky: 1
Založený: 09 Okt 2010 20:46 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2013 16:13 pm

nany napísal:Ten Anubius kludne moze byt zasadeny do strku, ziadne odhnivanie korena nehrozi.

Iba ak by si vedel o čom hovoríš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2013 16:29 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Hora » 07 Apr 2013 19:21 pm

Alternatheru spledens som mal v akváriu bez co2 a len živorila a nevytvorila ani nové lístky za 2-3 mesiace.Presadil som ju do akvária s co2 a silnejším osvetlením,teraz je na nezastavenie v raste,vytvára mnoho bočných výhonkov s korienkami,stačí len odstrihnúť a zasadiť.Uvidíš časom,ako sa jej bude dariť,hoci tých 15W je asi málo na jej rast.
Českú stránku s tvrdením,že Anubiasy sa možu sadiť do hrubého štrku som tiež čítal,ale prevažujú doporučenia prichycovať silónom alebo gumičkou na kameň,drevo a o rastlinkách som prečítal veľa o pestovaní.
Ešte by som pridal nejaké rýchlorastúce rastlinky,pomože to ako vode tak aj vzhľadu a aj rybky budú mať určite radosť.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 07 Apr 2013 20:56 pm

Hora a mohol by si mi dať tip na nejaké rýchlorastúce rastlinky, ktoré by som podľa teba mal pridať? Rád sa nechám poučiť, len aby som nevyviedol nejakú blbosť. Takisto ako som sa nechal od Milana poučiť s prichytením Anubias a Microsorium o dekoráciu :wink:
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 07 Apr 2013 21:45 pm

Egeria densa, hygrophila polysperma, valisnéria a môžeš aj hladinovky zatiaľ na zábeh akva ako je pistia, limnobium.
Pomôž si tu:
http://rybicky.net/atlasrostlin/fotogalerie/
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Hora » 07 Apr 2013 22:39 pm

určite z plávajúcich ceratophylum demersum,máš viac presvetlené akvárium ako pri pistii,rastie rýchlo a odčerpáva riasam živiny.
A pozor na niektorých ziskuchtivých(neznalých?) predajcov,lebo co som tu cital,tak valisnériu gigantea ponukali do 60siatky.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 17 Apr 2013 16:49 pm

Tak a máme tu prvý upgrade nášho akvária. Vzhľadom k tomu, že sa na hladine vytvára mastný povlak, usudzujem, že vnútorný filter nebude zrejme dostačujúci ani pre nádrž o objeme 54 litrov. A kedže chceme filtráciu vody vykonávať poriadne, tak sme sa rozhodli pre filter externý. Konkrétne nám vo výbave pribudne pravdepodobne Eheim Ecco Pro 130. Rozhodnutý som na 95%, keby ste mali voči tomuto filtru nejaké výrazné výhrady, budem rád, ak mi napíšete. Cca v piatok by som to chcel objednať.
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Giftzahn » 17 Apr 2013 17:14 pm

njn, s EHEIMom EccoPro isto chybu nespravis ... ono, nechcem ti brat iluzie ale sam zistis ze vymena filtra tvoj problem s mastnou hladinou nevyriesila ... ta mastna hladina nie je sposobena filtrom ...:lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Milan666 » 17 Apr 2013 18:30 pm

Giftzahn napísal:njn, s EHEIMom EccoPro isto chybu nespravis ... ono, nechcem ti brat iluzie ale sam zistis ze vymena filtra tvoj problem s mastnou hladinou nevyriesila ... ta mastna hladina nie je sposobena filtrom ...:lol:

Áno, výstižné?

Bude treba niejaké točítko vody na hladine
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod TTjopo » 17 Apr 2013 20:26 pm

triscene napísal:Ryzom anubiasu musi byt nad strkom inak zacne odhnivat.

Odoslané z môjho R800i

Presne tak.Korienky mozu byt zasadene v substrate
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod M.i.s.o » 17 Apr 2013 21:52 pm

no neviem, pokial je ta hladina naozaj mastna, tak vykonnejsia filtracia by pomoct mohla. Pokial je to film na hladine ktory ked tam strcis prst sa rozpadne tak nepomoze
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod M.i.s.o » 17 Apr 2013 21:54 pm

ecco pro uplne vpohode, all in one - no problem ;) , pri takychto rozmeroch mi je ale sympatickejsia 2211
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod xitanaf » 17 Apr 2013 21:59 pm

Tak ako tvrdia chalani, ta Alternathera ti za chvilu poletí hore komínom :(
S tou jednou trubicou v kryte a zasadením na kraji akvarka jej nemáš šancu dopriať to čo potrebuje. Potreboval by si minimálne ešte dalsie dve trubice. No a ako to vzdy býva, že vsetko so všetkým súvisí, viac svetla zas vedie k vacsej spotrebe co2 inak naskocia riasy. Proste ak chceš low-tech akvarko musíš tomu prispôsobiť aj výber rastlín.
Pozri sa akovypadajú odrezky čo som dal Master_Blasterovi.
A to na nu pálim svetlom cca. 1W/liter a co2 buble ani neviem kolko bublin za sekundu...
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod pietro.71 » 18 Apr 2013 02:51 am

S tou Althernanterou som si to už uvedomil, ale žiaľ rastliny som nakupoval ešte bez vedomostí o ich nárokoch na svetlo a dal som na radu predavača 8) Teraz si už radšej preštudujem najprv nároky rastliniek a potom nakupujem.
A s tým filtrom to teda skúsim, vydám sa za osvedčenou značkou a uvidíme, čo to spraví. Zatiaľ ďakujem všetkým za rady a postrehy :wink:
pietro.71
 
Príspevky: 14
Založený: 29 Mar 2013 14:09 pm

Re: Naše prvé akvárium

Odoslaťod Giftzahn » 18 Apr 2013 07:54 am

njn, pokial budes hnojit ... pridas Co2 aj ta alternathea ti vydrzi ...ale samozrejme ze bude vyzerat uplne inak ako vtedy ked ma to co potrebuje ... bez kompromisov ... dostatok svetla, Co2 a zivin ... ale nehadzal by som ani v tvojom pripade flintu do zita .... vsetko sa da ... ze ano ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.