Cistenie filtra



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 22 Nov 2004 14:20 pm

Raviolka napísal:Majko: jak to, že výměna vody 1x za týden mi nepomůže? Samofiltrace funguje, nemůžeš jí zastavit - a já s ní pochopitelně počítám, tak jako ty počítáš se svými bakteriemi ve filtru :wink:
Pozri si dobre co som napisal a uvidis, ze je to presne to iste co tvrdis ty :mrgreen:

Majko napísal:Vymena vody raz za tyzden Ti urcite nepomoze, to by si musel mat prietokove akvarium. Jedine co ta zachranuje je samofiltracia akvaria.
Myslel som tym, ze keby neexistovala samofiltracia, vymena 1x tyzdene , ti problem z NO2,NH4 nevyriesi.

Raviolka napísal:Pokud se bavíme o přerybněných akváriích, jsou nároky na "pružnost", tedy kapacitu filtrace samozřejmě větší - ale o to větší je pak katastrofa, když filtr selže :-( Z toho vyplývá jediné - nepřerybňovat akvária :roll:
Samozrejme, len ruku na srdce kolko % akvarii je prerybnenych? Rozumnym riesenim je asi zalohovat napajanie filtra. Ale to je investicia 2-3k . :-(. Kedze ja pracujem o poschodie nizsie ako byvam, ked vypadne elektrina zoberem UPS z roboty a napojim na filter. Ked UPS dojde zoberem dalsie :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Reklama

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 22 Nov 2004 15:28 pm

Do čerta , prave sa mi podarilo vymazať múdru odpoveď , ktorú som smolil cca 15 min
Ale znovu : Myslím , že sa tu dosť chytame za slovo a prítom každý hovoríme takmer to isté , len možno pre iné podmienky. Nedá sa predsa porovnávať filtrácia a udržba v akvarku s af. cichlidami a v nádrži holandského typu. A tak jeden s biofiltrom, druhý s mechanickou filtráciou a výmenou vody ( nechytajte ma , prosím , za slovo)a tretí s kombináciou dosiahne pre svoje akvarku cieľ - prosperujúcu nádrž.
Takže podstata témy sa mi zdá skôr akademická a relatívna podľa podmienok
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Raviolka » 22 Nov 2004 15:49 pm

majko napísal:
Raviolka napísal:Majko: jak to, že výměna vody 1x za týden mi nepomůže? Samofiltrace funguje, nemůžeš jí zastavit - a já s ní pochopitelně počítám, tak jako ty počítáš se svými bakteriemi ve filtru :wink:
Pozri si dobre co som napisal a uvidis, ze je to presne to iste co tvrdis ty :mrgreen:
Majko napísal:Vymena vody raz za tyzden Ti urcite nepomoze, to by si musel mat prietokove akvarium. Jedine co ta zachranuje je samofiltracia akvaria.
Myslel som tym, ze keby neexistovala samofiltracia, vymena 1x tyzdene , ti problem z NO2,NH4 nevyriesi.

ehm... majko: no právě že píšu TO SAMÉ, co ty (reagovala jsem právě na tenhle tvůj příspěvek) - jenomže ty to podáváš tak, že "kdyby neexistovala samofiltrace", tak my jsme se svojí výměnou vody ztracení... Takové "kdyby" je ale pustá fantazie a nesmysl :mrgreen: Ostatně kdyby milopův přístup (udržovat "čistou" vodu) nefungoval, tak by ho asi nikdo nepoužíval - a on funguje naprosto spolehlivě :D
Myslím, že oba dva (majko a milop) víte moc dobře, o čem je řeč, takže tahle debata je teoretické polemizování o dvou srovnatelně efektivních alternativách.
A propos, kolik % akvárií je přerybněných na tu úroveň, že se (úplně) bez filtrace neobejdou, nedokážu odhadnout - z mých 5 akvárií žádné :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod xDodox » 22 Nov 2004 15:53 pm

Raviolka napísal:....A propos, kolik % akvárií je přerybněných na tu úroveň, že se (úplně) bez filtrace neobejdou, nedokážu odhadnout - z mých 5 akvárií žádné :wink:

Chcem sa opytat. Tym si myslela, ze mas prerybnene akvaria a bez filtracie sa nezaobidu, alebo ze ani jedno nemas prerybnene. Dako som to nepochopil.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod salik » 22 Nov 2004 22:56 pm

Raviolka napísal:..Jenomže pravda je, že dobře fungující filtr osazený velkým množstvím baktérií je to jediné, co tě může zachránit před pohromou způsobenou nějakou náhlou změnou. (OK, to samé tě ale ohrozí, pokud dojde k výpadku proudu)....
na svete sa rocne predaju tisice vonkajsich kan. filtrov a urcite si kazdy k tomu nekupuje ups, vypadok prudu-to riziko tu je, s tym treba ratat, tu si dovolim tvrdit, ze udrziavane nepreribnene akvarium "holandskeho" typu zvladne podobnu havariu bez ujmy (osobna skusenost-externy filter-niekolkohodinovy vypadok prudu), plne akvarium napr. afr. cichlid alebo more, to je uz ina kava
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Raviolka » 23 Nov 2004 11:51 am

Áno salik, naprosto s tebou souhlasím: nepřerybněné akvárium zvládne ledacos, potom jsi totiž dost blízko koncepci "čisté vody", kterou se tu snaží razit milop a já ho podporuju :D To jenom že majko nadhodil "bavme se o 90% akvárií, která jsou přerybněná". Nuž já si myslím, že nepřerybněné akvárium holandského typu se obejde bez filtru, ale nechci nikoho dráždit :wink:
Konkrétně k tvému případu: to že výpadek a následný úhyn baktérií nevyvolalo žádnou pohromu, naznačuje, že baktérií ve filtru bylo "málo" - a tudíž toho neměly moc na práci... :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod salik » 23 Nov 2004 15:06 pm

Raviolka napísal:...Konkrétně k tvému případu: to že výpadek a následný úhyn baktérií nevyvolalo žádnou pohromu, naznačuje, že baktérií ve filtru bylo "málo" - a tudíž toho neměly moc na práci... :roll:
..bud ich je malo/nemaju co "papat" alebo je akva v dobrej kondicii, co je, inak ja som vlastne este nepocul, ze by niekto prisiel o osadku akvaria v pripade vypnutia/zapnutia filtra :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 23 Nov 2004 15:34 pm

pridam sa : mne ide o to aby v mojom filtry a akva tých bakterii bolo radšej menej pretože nemajú čo papkať - čiže filter funguje a je relatívne čistá voda ( nie slabý prietok a máloO2) a ja mám rezervu, že keď dôjdek zvyšovaniu znečistenia tak sa mi rozrastie kolonia papkačov a kvalita vody sa udrží v určitých medziach
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Ig » 23 Nov 2004 18:21 pm

Trochu sa dovolim odklonit od Vasej debaty i ked moja otazka bude suvisiet so zarybnenim akvarka a cistenim filtra.

Pred tromi tyzdnami som menil obsah filtracnej hmoty vo fluvale 304 a to tak, za molitany na nasavacej strane som nechal (cca 1/4 celkoveho objemu) a zvysok som vyplnil novym biomolitanom (cca 1/2 celkoveho objemu) a ostatnu cca 1/4 som dal raselinovy granulat (SERA). A ako bodku za zmenou som vymenil 50% vody v akvarku priamo s vodou s vodovodu (chlorizaciu neviem urcit)

Momentalne mam 45 rybiek (velkost tetry krvavej a nejake vacsie ancistrusy a SAE) v cca 250litroch vody v relativne husto zarastenom akvarku, ktore si myslim, ze je velmi stabilny ekosystem.

OTAZKY: Ako by ste mi vysvetlili, ze jedinu zmenu co som zaznamenal meranim kazdy tyzden je jemne zvysenie NH3 z 0-5 na do 10mg/l ?
Ako je mozne, ze pri tak drastickom vyhubeni biologickej filtracnej naplne sa v podstate nic navonok neprejavilo? Mohla mi v akvarku nastat zmena, ktoru som nepostrehol?
Myslite si, ze v takto zarastenom a zarybnenom akvarku je mozne sa zaobist bez filtra?



PS: Nechcem sa s tym chvalit (mozno, ze ta vymena molitanu bola na zaplakanie), len doteraz som bral akvo ako esteticky doplnok bitu, ale posledne obdobie sa zacinam on zaujimat aj po biologickej stranke. :wink:

Dakujem za odpovede.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Ig » 23 Nov 2004 18:25 pm

Este by som chcel vediet Vas nazor na takuto vec:
Mozno casom by som chcel radikalne znizit mnozstvo rastlin v akva na cca 30%. Ak budem pouzivat doterajsi sposob fitlracie, moze mat tato zmena vpliv na biologicku filtraciu???
Ako vlastne suvisia rastliny s biologickou filtraciou???
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 24 Nov 2004 07:12 am

Ig napísal:meranim kazdy tyzden je jemne zvysenie NH3 z 0-5 na do 10mg/l ?

No dufam ze si sa sekol a myslel si NO3. :-) Lebo ak by si mal NH3 10 mg/l tak by uz asi plavalo vsetko hore nohamy.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 24 Nov 2004 07:25 am

Raviolka napísal:ehm... majko: no právě že píšu TO SAMÉ, co ty (reagovala jsem právě na tenhle tvůj příspěvek) - jenomže ty to podáváš tak, že "kdyby neexistovala samofiltrace", tak my jsme se svojí výměnou vody ztracení... Takové "kdyby" je ale pustá fantazie a nesmysl :mrgreen:
Aby som to uviedol na spravnu mieru :-): Ja som pochopil tento vyrok :

milop napísal:Myslím, že biol.filter slúži na odburávanie org. znečistenia a nie na chov bakterii, takže, ja by som dal prednosť verzii mať v rezerve dostatočne dimenzovaný filter s minimom bakterii a čistou vodou ako ten istý filter
tak, ze bakterie v podstate nie su potrebne, lebo ich ma byt minimum. To bol jediny dovod preco som spomenul hypoteticku/nerealnu situaciu, ze samofiltracia nefunguje. "Cistu vodu" bez bakterii nikdy nedosiahnes. Ale mozno som to nepochopil ako to bolo myslene :mrgreen:

Raviolka napísal:Nuž já si myslím, že nepřerybněné akvárium holandského typu se obejde bez filtru, ale nechci nikoho dráždit
Preco drazdit? Je to vseobecne znama vec. Ja poznam ludi co maju akvarium, kde vobec nevymienaju vodu a neodkaluju ho. A parametre vody maju mozno lepsie ako my ! :-). A nie su to ludia co by to robili, lebo sa im nechce. Proste zastavaju teoriu, ze casom sa vytvori potrebna rovnovaha, ktora je schopna vyriesit aj problem NO3....

Raviolka napísal:A propos, kolik % akvárií je přerybněných na tu úroveň, že se (úplně) bez filtrace neobejdou, nedokážu odhadnout - z mých 5 akvárií žádné
No to je chvalihodne, ale tie vysoke percenta to moc neznizi :mrgreen:. Znamena to, ze nepouzivas ziaden filter?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 24 Nov 2004 09:41 am

Majko : už sme to cele asi dosť rozobrali ale nedá mi aby som nevysvetlil ešte raz základ môjho pristupu : mal som na mysli, že množstvo bakterii vo filtri je závisle aj od znečistenia vody - keď je vysoké znečistenie ( + prudenie+O2,teplota,...) tak sa bakterie rozmnožujú, maju čo požierať a biofilter funguje - ale mám aj dosť zaťaženu vodu,
ale pri nedostatku živín - menej zaťaženej čistejšej vode je ích podstatne menej čiže pri relatívne čistej vode ( aj výmenou vody) je intenzita osidlenia biofiltra bakteriami manšia , čo neznamená že filter nefunguje, ale mám ho pripraveny na horšie časy, keď nemôžem vymeniť vodu, alebo ...
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Raviolka » 24 Nov 2004 13:22 pm

Ig napísal:OTAZKY: Ako by ste mi vysvetlili, ze jedinu zmenu co som zaznamenal meranim kazdy tyzden je jemne zvysenie NH3 z 0-5 na do 10mg/l ?
Předpokládejme, že se jedná opravdu o dusičnany a né amoniak :wink: Jakou změnu si čekal :?: Výsledek takového zásahu záleží na tom, v jakém stavu bylo předtím akvárium (tj. jak už vyjádřil salik, je-li akvárium v optimální kondici, produkovaných odpadů je relativně málo a baktérií tedy málo). Kromě toho, značná část baktérií pracuje přímo v akváriu, né ve filtru. A ještě další připomínka - předpokládám, že ta vodovodní voda má určitý nezanedbatelný obsah dusičnanů - pokud jí bylo 50%, tak ti koncentrace NO3- výrazně stoupne.

Ig napísal:Ako je mozne, ze pri tak drastickom vyhubeni biologickej filtracnej naplne sa v podstate nic navonok neprejavilo? Mohla mi v akvarku nastat zmena, ktoru som nepostrehol?
Pokud drasticky snížíš počet baktérií, hodnota která stoupne jsou především jedovaté sloučeniny (amoniak, dusitany - nikoliv dusičnany, které jsou produktem činnosti baktérií - a tudíž jejich množství by se mělo naopak snížit).

Ig napísal:Myslite si, ze v takto zarastenom a zarybnenom akvarku je mozne sa zaobist bez filtra?
Je to možné :D Je samozřejmě nutné akvárium umět sledovat, a dodržovat určitý režim pro výměnu vody... na to není žádný předpis, rozdíly mezi akvárii jsou obrovské. Mohou se vynořit různé potíže, některé druhy ryb a rostlin jsou citlivé na vyšší obsah dusičnanů apod., ale v principu by to fungovat mělo.

Ig napísal:Ako vlastne suvisia rastliny s biologickou filtraciou???
Dobře fungující biologický filtr z vody odstraní jedovaté sloučeniny dusíku (amoniak, dusitany), resp. přemění je všechny na dusičnany. Ty jsou jedovaté až při mnohem vyšší koncentraci, ale přece jenom, pokud neměníš vodu, časem té hranice dosáhneš. A to je právě úloha rostlin - zdrojem dusíku pro rostliny jsou dusičnany, takže čím víc rostlin, tím míň dusičnanů a tím menší potřeba měnit vodu.
Takže až zredukuješ rostliny na 30%, nemusíš se bát žádné otravy ryb (bakterie budou fungovat dál), ale bude ti mnohem výrazněji narůstat koncentrace dusičnanů - může se to projevit i nástupem řas, ale třeba taky rychlejším růstem rostlin, pokud je pro ně dusík momentálně limitujícím prvkem (při koncentraci NO3- 0mg/l zřejmě je). Každopádně ten efekt se objeví v řádu dnů až týdnů, taky podle toho, jak budeš měnit vodu.

Já opravdu nepoužívám žádný filtr - nebylo to tak vždycky, ale poté, co se mi Fluval 204 porouchal (cca před 3 roky), je to prostě tak :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Ig » 24 Nov 2004 16:41 pm

majko napísal:
Ig napísal:meranim kazdy tyzden je jemne zvysenie NH3 z 0-5 na do 10mg/l ?
No dufam ze si sa sekol a myslel si NO3. :-) Lebo ak by si mal NH3 10 mg/l tak by uz asi plavalo vsetko hore nohamy.
Raviolka napísal:Předpokládejme, že se jedná opravdu o dusičnany a né amoniak :wink:

Ano, dusicnany som mal na mysli, som sa opomylil :roll:

to Raviolka:
- Zvysenie NO3 sa mohlo naozaj spajat s pridanim vodovodnej vody (co som vobec neuvazoval), pretoze este mam moznost merat NO2 (dusitany) a tam som nepozoroval ziadnu zmenu. Toto vsak plati iba v pripade dobrej kondicie akvarka. Budem nuteny urobit test tej nasej vodovodene vody a uvidime ci v tomto bola prave pricina. A este sa asi obohatim o testy PO4 a momentalne neviem ci sa predavaju aj nejake na NH... .
-Co som cakal??? Nuz napriklad narast rias v akvarku, zvysenie NO2 a NO3, pripadne zmenu pH na zaklade pridania raseliny. Jeden akvarista raz menil komplet layout a pritom sa mu podarilo vyprat napln filtra v chlorovanej vode. Potom sa mu akvo zariasilo. Prisudzoval to prave zniceniu kolonie bakterii vo filtry. Ked tu ale pozeram na tu diskusiu zacim tomu asi rozumiet :roll:

RESULTs:
Ak som spravne pochopil. Pouzivanie ucelovo postaveneho biologickeho filtra ma zmysel iba pri velkom zarybneni akvarka (koncentracii rybiek v akvarku). Tento filter premiena jedovate latky na NO3. (toto mi bolo jasne aj predtym, len to uvadzam do kontextu) Pri dobre fungujucom biofiltri a vysokom zarybneni sa tym padom tvori velke mnozstvo NO3. Toto NO3 potom posobi ako vyzivova zlozka bud pre rastliny alebo riasy.
Tym padom z toho vypliva, ze nedostatok rastlin povedzme v akvariach pre Africke cichlidy sposobuje zariasenie akvarka.
Na druhu stranu (a toto bude vec, ktora sa tu uz spomenula viackrat) ak chcem mat rastlinkove akvarko na styl AGA a ani zdaleka sa nepriblizim hodnote "1cm dlzky tropickej rybky na 1liter vody", ucelovy biofilter ako taky straca vyznam.
Opravte ma ak som nieco zle alebo nedostatocne pochopil.

V suvislosti s tymto ma napada otazka: Ako sa mozem zbavyt vysokej hladiny NO3 pri husto zarybnenom akvarku s minimalnym poctom rastlin??? Vypliva mi z toho povinnost pravidelne menit vodu???

A este jedna vec. Ak si k 250litrov vody v akvarku postavim ucelovy 12 litrovy biofilter pri stredne husto zarybnenom akvarku bude tento biofilter urcite pokryty velkym mnozstvom nitrifikacnych bakterii, ktore mozu mat likvidacny charakter pre akvarko, ak nastane dlhodoby vypadok elektrickej energie???

Viete mi niekto povedat ci hodnota velkosti filtra, ktora by mala byt od 1% do 2% velkosti objemu akvarka uvadzana v priruckach SERA, HAGEN, .... pre externe kanistrove filtre je zalozena na nejakej teorii??? alebo je to nejake pravidlo???
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod majko » 25 Nov 2004 08:39 am

Ig napísal:V suvislosti s tymto ma napada otazka: Ako sa mozem zbavyt vysokej hladiny NO3 pri husto zarybnenom akvarku s minimalnym poctom rastlin??? Vypliva mi z toho povinnost pravidelne menit vodu???
Ano. Alebo musis mat denitrifikacny filter.

Ig napísal:A este jedna vec. Ak si k 250litrov vody v akvarku postavim ucelovy 12 litrovy biofilter pri stredne husto zarybnenom akvarku bude tento biofilter urcite pokryty velkym mnozstvom nitrifikacnych bakterii, ktore mozu mat likvidacny charakter pre akvarko, ak nastane dlhodoby vypadok elektrickej energie???
Ano. Otazkou zostava co je "dlhodoby". Ja by som sa nad vypadkom do 1h asi nezaoberal. Ale pokial to financie dovolia nie je zle mat filter na UPS-ke.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod joko » 25 Nov 2004 21:48 pm

majko napísal:Ale pokial to financie dovolia nie je zle mat filter na UPS-ke.

No je dost narocne po fin.stranke. Mne by stacilo nejake rele, ktore sa po vypnuti uz nezapne samo. To by zabranilo tomu, ze sa po vypadku el.energie uz nezapne filter a tie odumrete nitrifikacne bakterie sa do akva nedostanu a filter preplachnem/umyjem/vycistim. Aj ked bude zase 2,3 tyzdne iba ako mechanicky.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Igypop » 26 Nov 2004 10:32 am

joko napísal:
majko napísal:Ale pokial to financie dovolia nie je zle mat filter na UPS-ke.
No je dost narocne po fin.stranke. Mne by stacilo nejake rele, ktore sa po vypnuti uz nezapne samo. To by zabranilo tomu, ze sa po vypadku el.energie uz nezapne filter a tie odumrete nitrifikacne bakterie sa do akva nedostanu a filter preplachnem/umyjem/vycistim. Aj ked bude zase 2,3 tyzdne iba ako mechanicky.

Presne o tomto som uvažoval. Nemal by byť problém to spraviť. Ale bolo by dobré, aby sa to nevyplo pri krátkom výpadku elektriny, napr. do 20min.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod paulovic » 26 Nov 2004 14:57 pm

Igypop napísal:
joko napísal:
majko napísal:Ale pokial to financie dovolia nie je zle mat filter na UPS-ke.
No je dost narocne po fin.stranke. Mne by stacilo nejake rele, ktore sa po vypnuti uz nezapne samo. To by zabranilo tomu, ze sa po vypadku el.energie uz nezapne filter a tie odumrete nitrifikacne bakterie sa do akva nedostanu a filter preplachnem/umyjem/vycistim. Aj ked bude zase 2,3 tyzdne iba ako mechanicky.
Presne o tomto som uvažoval. Nemal by byť problém to spraviť. Ale bolo by dobré, aby sa to nevyplo pri krátkom výpadku elektriny, napr. do 20min.

zaujímavé riešenie. V jednoduchosti povedané ... rele so samodržným kontaktom + dostatočne veľký kondezátor. Pochopil som správne?

kto viete vymyslieť schému a uverejniť?

Ja som nad niečim podobným uvažoval, ale ako signaližácia prítomnosti vody vedľa akvaria a v okolí filtra.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod Igypop » 26 Nov 2004 15:00 pm

paulovic napísal:zaujímavé riešenie. V jednoduchosti povedané ... rele so samodržným kontaktom + dostatočne veľký kondezátor. Pochopil som správne?
kto viete vymyslieť schému a uverejniť?

Niesom elektrotechnik, ale kondík na 20min stačiť nebude. Chcelo by to niečo iné.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod paulovic » 26 Nov 2004 15:05 pm

Niesom elektrotechnik, ale kondík na 20min stačiť nebude. Chcelo by to niečo iné.

pri napätí 12V a dostatočnom kondíku .... prečo nie. Máme zdroje s kondíkmi ktoré sú vysoké 40 cm. Neviem kapacitu, ale pri tlačiarni sa používajú štyri.

Najlepšie budú ale elektrikáry ....
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod gabriela » 26 Nov 2004 21:18 pm

Nebol by problem urobit to s jednym tlacitkom zo samocinnym navratom a stykacom.
Pri vypadku prudu vypne.
Pre narocnych sa da este domysliet dalsi kontakt nastaveny s opozdenim, aby to navypadavalo aj ked vypadne prud na chvilocku.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod milop » 27 Nov 2004 13:38 pm

pokračujte, je sobota a ja idem vymeniť vodu a vyčistiť filter . a keď náhodou vypadne el. prúd aj na 4-5 hod. tak si napíšeme ako to dopadlo, dúfam,že mi ryby neprechladnu, inač by mali prežiť aj spätné nabehnutie filtra.
ps, ten biologický filter by som doporučil prepláchnuť vodou z akvaria - tou čo vymením.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Cistenie filtra

Odoslaťod drda1 » 27 Nov 2004 23:11 pm

Ahojte. Vymysleli ste to fajn, taky jeden prvok by som hned bral.
NAJDE SA NIEKTO, KTO SI DA TU NAMAHU A VYMYSLI + ODSKUSA SPOMINANY OBVOD? A uverejni ho tu?
Myslim, ze by to bolo VELMI uvitane nami vsetkymi, ktori mame prerybnene akvarium a vypadok elektriny je nasou nocnou morou.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Kazimierz247 a 3 hostí.