ako ozivit zive kamene?



Všetko okolo morskej akvaristiky

Moderátor: Roman

ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod wu-tan » 23 Nov 2004 17:58 pm

caute, xel by som sa spytat, ze ako mam ozivit zive kamene, co uz nie su zive? za 2 dni si mam ist pre 2-3 kg kamenov od atillu. xem ich dat do cca 40l umelohnotneho akva. bude stacit 1 cerpadlo maxijet 1200 s akvacitom. mam si ist kupit 20l slanej vody do biotopu, alebo mi niekto lacnejsie preda? dik
Obrázok používateľa
wu-tan
 
Príspevky: 60
Založený: 12 Okt 2004 16:08 pm
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Reklama

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod bolek » 23 Nov 2004 18:01 pm

živé kamene?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod Pepa » 23 Nov 2004 19:06 pm

Myslis zive kameny cerstve dovezene, nebo mrtvou skalu? Jde o to jestli potrebujes "vylecit" jak rikaji americani zive kameny ktere prave pricestovaly, nebo ozivit jiz dlouho mrtve sutry?
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod kyslík » 24 Nov 2004 08:30 am

Pepa napísal:Myslis zive kameny cerstve dovezene, nebo mrtvou skalu? Jde o to jestli potrebujes "vylecit" jak rikaji americani zive kameny ktere prave pricestovaly, nebo ozivit jiz dlouho mrtve sutry?


Zrejme mu ide o mrtvé kamene aby ich oživil.Napíšte , kto máte s tým skúsenosti.Myslím si , že svetlo tam treba bezpodmienečne, teplotu tiež a naočkovanie nádrže malým živým kameňom, alebo to ide aj bez toho ? Myslím , že na reef.cz bola už podobná debata , možno na to stačí balkón a letné obdobie, morská voda...
Kyslík
Naposledy upravil kyslík dňa 24 Nov 2004 08:40 am, celkovo upravené 1 krát.
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod kyslík » 24 Nov 2004 08:35 am

bolek napísal:živé kamene?


Presne tak, živé kamene , sú to kamene dovezené z mora , preprava by mala byť za vlhka a 25 C teplota , pretože v kameňoch je kopec drobných živočíchov a baktérií , ktoré sú dôležité pri nábehu akva.V sladkovodnej akvaristike toto nahrádza násada nitrifikačných baktérií ale u mora to nie je tak jednoduché. Veľa krát si privezeš s nimi kopec zaujímavých živočíchov ale aj škodnú, to je už riziko s ktorým každý musí rátať.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod kubrt » 24 Nov 2004 08:36 am

Pepa napísal:Myslis zive kameny cerstve dovezene, nebo mrtvou skalu? Jde o to jestli potrebujes "vylecit" jak rikaji americani zive kameny ktere prave pricestovaly, nebo ozivit jiz dlouho mrtve sutry?


Zdar, Pepo.

Mna by skor zaujimalo ako postupovat pri tych cerstvo donesenych. Ako sa teda "liecia" zive kamene ? Dik
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod kyslík » 24 Nov 2004 08:46 am

kubrt napísal:
Pepa napísal:Myslis zive kameny cerstve dovezene, nebo mrtvou skalu? Jde o to jestli potrebujes "vylecit" jak rikaji americani zive kameny ktere prave pricestovaly, nebo ozivit jiz dlouho mrtve sutry?


Zdar, Pepo.

Mna by skor zaujimalo ako postupovat pri tych cerstvo donesenych. Ako sa teda "liecia" zive kamene ? Dik


Nuž s odpeňovačom . Vyšľahá produkty rozkladu zdochnutých živočíchov, lebo , to vieme všetci, preprava nie je vždy taká aká by mala byť.
Z vlastnej skúsenosti : Bral som z Biotopu 10 Kg, vlastnoručne z nádrže,kde len svietili bez odpeňovača a po pridaní do akva , kde boli NO2 aNO3 na nule mi vyskočili obe hodnoty vysoko nad normu.Odpeňovač je jediný spoľahlivý systém na odstránenie týchto "zdochlín", ktoré sú ukryté v dierach a dutinách kameňov.

Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod wu-tan » 24 Nov 2004 10:13 am

dik, za odpovede. tie kamene su uz dlhsiu dobu mrtve. preslo to cez par ludi. ja si idem zajtra ku atillovi do polusu. chcel som to len skusit, ze ci by sa mi to podarilo ich ozivit, pokym si kupim vsetky potrebne veci do akva+ este nemam ziadne veci na meranie NO3,NO2 a ani na upravu tychto hodnot, hustomer a pod. zatial ziadnu techniku nemam, akurat som xel kupit cerpadlo maxijet 1200, niaky akvacit a dat tam niake svetlo, napr 16w obycajnu trubicu a niakych 20l slanej vody. ako vidim, tak to asi nepojde a necham tie kamene len tak na suchu a asi ani nebudem kupovat slanu vodu.
Naposledy upravil wu-tan dňa 24 Nov 2004 10:20 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
wu-tan
 
Príspevky: 60
Založený: 12 Okt 2004 16:08 pm
Bydlisko: bratislava - petrzalka

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod Pepa » 24 Nov 2004 10:14 am

kubrt napísal:Zdar, Pepo.

Mna by skor zaujimalo ako postupovat pri tych cerstvo donesenych. Ako sa teda "liecia" zive kamene ? Dik

Tohle jsem resil pred mesicem, nebot mi priletela cela bedna kamenu z indonezie. Po rozbaleni byly ultra smradlave a byl tam nespocet mrtvejch zivocichu.
Takze me rady ohledne leceni:
proplachnout sladkou vodou a rucne vyndat evidentne mrtve nebo nechtene zviratka
dat do nadrze, ale lepsi je bud mensi mnozstvi, nebo nejak zintenzivnit filtraci (odpenovac na max, aktivni uhli, srazec fosfatu)
kdyz by treba kameny cele porostly bilou "plisni" tak klidne znova proplachnout sladkou vodou
tak po tydnu az dvou by se mohly objevit prvni zive potvory (u me par ruznych koralu, nejaky krab, cervy, sneci, atd...)
nejlepsi je dat do nadrze treba jeden kamen, az klesne NO3, tak dalsi dva, pak az zase klesne tak treba 4 a tak dale az je nadrz plna

Daji se ale koupit i kameny uz vylecene. Takhle jsem koupil sutry na zalozeni nadrze, a NO3 se zvedlo po tydnu na 5mg/l a po dalsim tydnu zase kleslo na 0.
Pepa
 
Príspevky: 21
Založený: 29 Apr 2004 11:14 am
Bydlisko: Praha

Re: ako ozivit zive kamene?

Odoslaťod wu-tan » 25 Nov 2004 16:01 pm

akurat som sa vratil z polusu od attilu. na pocudovanie tam bolo viac kamenov, ako som ratal. postupne dokupim tak cca 5 kg zivych kamenov, to by malo stacit do 40*40*40 alebo 60*40*30 aspon na zaciatok. dnes ich ocistim a dam sa do toho ozivovacieho procesu, tak som zvedavi, co z toho bude.
Obrázok používateľa
wu-tan
 
Príspevky: 60
Založený: 12 Okt 2004 16:08 pm
Bydlisko: bratislava - petrzalka


Naspäť na Morská akvaristika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.