Zdochýnajú mi krevetky



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Robo01235 » 27 Apr 2013 11:15 am

Dobrý deň, chcem sa opýtať : Dal som do 60l akvária s krevetkami červenú papriku, ako mi kázal jeden chovateľ (že to robí aj on), na druhý deň mi začali zdochýnať krevetky a každý deň mi zdochne zopár kusov, no včera mi zdochli všetky malé - okolo 80 kusov + nejaké dospelé, deň dozadu som vymenil 20l vody. Chovám : red cherry, denticula a palmaty var green + zopár yellow - tie zdochýnajú najčastejšie.
Čo by ste mi odporučili?
Robo01235
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Apr 2013 11:08 am

Reklama

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod DonnieDarko » 27 Apr 2013 11:24 am

Odporucil by som menit vodu kazdy den, to by malo pomoct. Pridal si cerstvu alebo susenu papriku?
Obrázok používateľa
DonnieDarko
 
Príspevky: 134
Obrázky: 6
Založený: 02 Okt 2009 19:55 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Robo01235 » 27 Apr 2013 11:32 am

Pridal som čerstvú papriku, ok vyskúšam. V akva filter nemám, iba vzduchovanie.
Robo01235
 
Príspevky: 2
Založený: 27 Apr 2013 11:08 am

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod DonnieDarko » 27 Apr 2013 13:19 pm

Nikdy som neskusal krmit krevetky cervenou paprikou aj ked som o tom nasiel na nete par clankov. Pravdepodobne bolo nieco s tou paprikou, mozno nejaky postrek, mozno uvolnujuce sa dusicnany pri jej rozklade v akvariu. Skus dat krevetkam varenu zihlavu, na tej si urcite pochutnaju :)
Obrázok používateľa
DonnieDarko
 
Príspevky: 134
Obrázky: 6
Založený: 02 Okt 2009 19:55 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 27 Apr 2013 16:23 pm

Červená paprika je len finta ziskuchtivých chovateľov dosiahnuť červenšie sfarbenie na pravdepodobne slabo kŕmených jedincoch.Dobre a pestro kŕmené krevetky sú krásne červeno sfarbené i bez papriky.A ak už chceme ísť na intezívnejšiu hlavne červenú farbu tak odporúčam napríklad krmivo Astacolor s obsahom Astaxanthinu.V tvojom prípade asi hynú,hlavne ak si dal čerstvú papriku ako napísal kolega DonieDarko.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod peko58 » 26 Feb 2014 20:56 pm

Zdravim... mam jednu surnu otazku... dneska osm su kupil v obchode rastlinku Cabomba caroliniana a krmivo pre krevetky. rastlinu som zasadil a krevety som nakrmil... o hodinu bolo vsetko mrtve. preto sa pytam: ma ty rastlina nejaky vpliv na vodu ? mohli sa od nej otravit ? alebo je to cisto len stoho krmiva a zajtra mu ho hodim do xichtu ?
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod IringPalo » 26 Feb 2014 21:03 pm

Neviem aké krmivo si dával, ale ak je z obchodu a nie je to domáca výroba, nemalo by tomu byť nič. Najskôr bolo na rastlinke hnojivo alebo nejaká chemikália, ktorá ti krevetky otrávila.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod peko58 » 26 Feb 2014 21:35 pm

porazi ma... ajtak tam pojdem a poviem mu par teplych slov
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod cezar.milan » 26 Feb 2014 21:35 pm

Stačí ak korene rastliny (ak ich mala) boli nasaté niečím v akvaristike v nádrži. Neviem čo stojí za tou náhodou, stálo sa mi včera, dal som 5 rastlín z obchodu do nádrže, opláchol zasadil a do rána boli všetky cherinky mrtve. Bolo ich okolo 50-60ks.
Vzal som rastlinku a dal do labáku susedke, tá mi potvrdila, že boli akoby v hydroponickom roztoku pred distribuciou. No a včul budz mudrý. Skoro ma rozdrapilo!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod peko58 » 26 Feb 2014 21:57 pm

to je hnus toto... uz sa ide porazit. fakt sa snazim doprdele aby som mal pekne akva a stale sa mi lepi smola na päty. uz ani nepocitam kolko penazi som dotoho vrazil
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod cezar.milan » 26 Feb 2014 22:17 pm

Nevzdávaj to! Koho pán boh miluje, toho krížom navštevuje :) Hlavu hore, odmena určite príde.
Skús teda popátrať, čo bolo príčinou u teba, Krmivo ak nieje po záruke by som netipoval
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod peko58 » 26 Feb 2014 22:31 pm

pocuj cezar... odkoho si mal tie rastlinky ? tato moja bola od "aqua daho"... ak je medzi tym suvislost tak som okamzite skoncil stou firmou. ale zaujimave je ze mrenke siamskej to zatial vobec neublizilo ale krevetky posli vsetky...
peko58
 
Príspevky: 32
Založený: 14 Nov 2013 22:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod yazen02 » 26 Feb 2014 22:45 pm

krevetky su vacsinou ovela nachylnejsie na rozne chemikalie, ako rybky. producenti rastlin niekedy pouzivaju hnojiva a ine chemikalie.
netreba mat z toho prehnane zle nalady, ani nikoho prehnane obvinovat. treba sa naucit, ze pri krevetkach opatrnosti nikdy nie je dost. ja mam niekoko sto kusov CRS/CBS a slak by ma trafil, ak by sa im nieco stalo. preto cokolvek nove co ide do akvaria najskor vzdy testujem. ak mam napr. zihlavu z noveho zdroja, na noc ju necham s par jedincami v oddelenej nadrzi. ak sa im nic nestane, pokladam ju po umyti a zaliati vriacou vodou za bezpecnu na krmenie. rastlinky treba nechat v karantene a pripadne v nej aj vymienat vodu, aby sa znizila na minimum koncentracia pripadnych hnojiv/pesticidov. karantena sa moze kombinovat s mnou nacrtnutym testom. opakujem: chce to skratkanopatrnost.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod cezar.milan » 26 Feb 2014 22:54 pm

peko, nie, aqua daho je pre mňa naj. Tieto boli z neurčeného zdroja, proste som sa unáhlil. Ja v tom akváriu mám endlérky a aj novonarodené a tým to neublížilo. Krevetky sú náchylné na každú zmenu v hodnotách vody a naozaj im stačí malá zmena. V ostatných akváriách ich mám plno a tam sa o nich nijako zvlášť nestarám, proste tam sú a darí sa im.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod IringPalo » 26 Feb 2014 22:59 pm

Ja som tu pred časom tiež riešil úhyn cherry krevetiek a tiež som doniesol kvetiny od akva daho. Potvrdiť ale nemôžem že to bolo z toho, každopádne v akváriu mám 4 druhy krevetiek a uhynuli iba rozmerovo malé, CBS a cherry, a ešte k tomu postupne, nie hromadne. Čo ale určite viem, že s akva daho kvetinkami sa v akváriu objavili slimáky ktoré sa množia geometrickým radom. S touto firmou som tiež už skončil
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod cezar.milan » 26 Feb 2014 23:08 pm

No a ja by som bol vďačný za každého slimáka. Nechápem prečo vzbudzujú takú nechuť. Ak sa množia, tak je tam až priveľa neskonzumovanej potravy, sú to sanitári a hlavne sú spoľahlivým indikátorom. Teraz by sa mi zišli na upratanie tých uhynutých krevetiek. Aj keď som sa snažil ich všetky vysať, určite medzi rastlinkami niejaké ostali a to oni vedia upratať.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod martin_s » 27 Feb 2014 00:28 am

peko58 napísal:Zdravim... mam jednu surnu otazku... dneska osm su kupil v obchode rastlinku Cabomba caroliniana a krmivo pre krevetky. rastlinu som zasadil a krevety som nakrmil... o hodinu bolo vsetko mrtve. preto sa pytam: ma ty rastlina nejaky vpliv na vodu ? mohli sa od nej otravit ? alebo je to cisto len stoho krmiva a zajtra mu ho hodim do xichtu ?

Mna len napada, ake mas dno (substrat)? Pri sadeni sa ti mohlo do vody uvolnit nieco co bolo pre krevety toxicke (v porovnani s rybami im staci ovela mensia davka)... Napr. ak mas napr. velmi jemny substrat (piesok) alebo nemas dostatocne prudenie vody v nom tak ti moze zahnivat a tym ze si ho prehrabal sa mohli uvolnit toxicke latky (napr. H2S)... Samotnou cabombou to nebude...

IringPalo napísal:Čo ale určite viem, že s akva daho kvetinkami sa v akváriu objavili slimáky ktoré sa množia geometrickým radom. S touto firmou som tiež už skončil
Slimaky si s rastlinami mozes priniest odkialkolvek, ci je to aqua-daho, rataj, tropica, dennerle alebo od akvaristu... Za to ze sa ti mnozia geometrickym radom a premnozuju sa si mozes uz len ty sam, ako uz napisal aj Milan...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod IringPalo » 27 Feb 2014 07:03 am

Tak jediné čo tie slimáčiky žerú sú riasy alebo sa pasú na machoch, potravy určtie nadmerne nie je - takej pre ryby alebo krevetky.
Slimáky si doniesť môžeš odvšelikial, niektorí výrobcovia ale garantujú, že rastliny sú bez slimákov a zrejme niektorí majú aj pravdu.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Giftzahn » 27 Feb 2014 08:24 am

njn, slimaci su celkovo v pohode ... ono, najjednoduchsie je mechanicky ich odstranovat ... t.j. ked tyzdenne cistim akva tak co sa dostane na dosah hadice = slimaci je odsate a putuje do keramiky ... co sa plazi po skle je vyzbierane a putuje tiez do keramiky ... sice vzdy ich par ostane ale to nie je problem ... samozrejme mozem nasadit aj heleny ... tie si na slimakoch pochutia .... pripadne celkom dobre mi okrem ploskul aj slimaky NO PLANARIA zdecimovalo (samozrejme ze nejaky hardcore slimaci borci ostali ) ... cize moznosti je habadej ako drzat populaciu slimakov pod kontrolou ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Raviolka » 27 Feb 2014 12:13 pm

http://www.ukaps.org/forum/threads/toxic-plants.4040/
http://forum.practicalfishkeeping.co.uk ... 34196.html
"...a bit of an urban myth, similar to the anubias one. Odds are some folks put new cabomba or anubias plants into their shrimp tanks, the shrimp died…"

Pravdu má yazen02 :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod prasan » 27 Feb 2014 12:33 pm

Tu treba dodať,že krevetky uhynúť môžu.Tieto rastliny (anubias a spol.) nie sú pre ne ako také nebezpečné,ale ....
Pri razantnom zostrihu ich šťavy obsahujú ,,ostré krištáliky,, ktoré sa zabodávajú do tkaniva a môžu spôsobiť problém pri dýchaní a aj trávení potravy.Čo následne môže spôsobovať uhyn.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod IringPalo » 27 Feb 2014 13:19 pm

o toxicite anubiasoch som čítal, keď mi zhdochýňali. anubias mám, ale nemyslím si, že je to z toho, aj keď som ho zatiaľ nestríhal.
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod Krevetkus » 27 Feb 2014 16:40 pm

V nádržiach mám kryptokoriny aj anubiasy. Čítal som názory, že škodia krevetkám, práve z toho dôvodu som sa to rozhodol vyskúšať. Za 5 rokov čo chovám krevetky môžem túto teóriu vyvrátiť. V každej 84l nádrži mám kryptokorin ako dominantu akvária. Pri pravidelnej výmene vody, sa látky vypúšťané pri konkurenčnom boji medzi rastlinami nemôžu v akváriu nahromadiť a určite nie len cez jednu noc. Odporúčam sa v akvaristike opýtať či nedostávali nový tovar. Ako písal hore cezar.milan. Rastliny od všetkých dodávateľov rastliniek či už Rataja, Tropici alebo menších pestovateľov sú prehnojené a ešte aj pri prevoze prevažané v hydroponickom roztoku. V hnojivách sú ťažké kovy, hlavne meď Cu. Priklonil by som sa k tomu, že ti uhynuli práve kôli nim. Sú na ne enormne náchylné. Preto treba všetko nové najprv otestovať v malej nádrži.
Obrázok používateľa
Krevetkus
 
Príspevky: 63
Obrázky: 3
Založený: 15 Nov 2011 15:03 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Zdochýnajú mi krevetky

Odoslaťod cezar.milan » 27 Feb 2014 16:43 pm

Ja mám krevetky pri anubiasoch, (môžem smelo povedať) roky, nevidím a nespozoroval som problém. Snáď od samého začiatku mám anubiasy a vo všetkých akvárách. Samozrejme viem, že pri razantnom rezaní výhonkov, či stoniek môže mať vplyv, ale nikdy to krevetky nezdecimovalo
Bacopa sa používa aj ako bylinka, teda liečivá bylinka a tu by chcelo popátrať.......
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.