Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 23 Apr 2013 13:47 pm

Ahojte akvaristi. Mam v akva problem s ancistrusmi. Mam 3 dospele kusy cca 10 - 12cm a vsetky maju nafuknute bruska, ich vykaly su tenke a dlhe ako nitka, su schovane a neprejavuju ziadnu aktivitu. Googlil som a pripada mi to ze to budu pravdepodobne hlisty Capillaria. Vsade som sa ale docital o inom sposobe liecenia a taktiez ze tabletky s ucinnymi latkami je tazko zohnat. Preto vas prosim kto mal podobny problem ako liecil rybky a co by mohlo asi najviac zabrat. Budem vdacny za kazdu radu, kde, co kupit ako aplikovat ako liecit atd. Mam naozaj nadherne kusky ancistrusov a nechcem o ne prist. Dakujem
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Lafra » 23 Apr 2013 14:32 pm

Spravne ste to napisali, mali by to byt nematody a zabera na to jedine pripravok s obsahom ucinnej zlozky Levamisol. Sam som s nematodami mal obrovsky problem a nebyt Arowanu z Kosic, tak koncim s chovom a odchovom prisavnikov, ktory mi poradil. Samotny levamisol je problem zohnat, nakolko na Slovensku sa nikde nepredava a pre troch prisavnikov objednavať zo zahraničia by to bolo velmi drahe liecenie. Jediny pripravok s obsahom levamisolu je tento Sera nematol http://www.sera.sk/produkt/84.sera_med_ ... l_Nematol- . Avsak vo Vašom pripade bude zachrana uz prisavnikov s vypuklimy bruskami prakticky nerealna, nakolko okrem hlistic maju urcite aj v organizme rozne drave byčíkovce (Spironucleus/Hexamita) a navyse vysoko pravdepodobne uz prederavene creva a traviaci aparat. Mne sa uz v takomto stadiu z poctu cca 1000 ks podaril zachranit jeden kus, ale aspon som zachranil ostatne zdrave kusy pred nakazenim. Este aby som nezabudol. Liecu treba opakovat minimalne 3 krat, ja som ju opakoval 5 krat po 8 dnoch, lebo liek zabija len zive hlistice a ich vajicka nie, z ktorych sa o par dni vyvinu dalsi jedinci a kolobeh pokracuje nanovo. Snad som Vam poradil aj ked asi toto ste nechceli pocut.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 23 Apr 2013 14:44 pm

ach to je pekne na nic. uz som chcel ze pojdem za veterinarom pre ucinnu latku ale ked to ma aj ta sera tak kupim to. Velmi dakujem za tip ale to ze moje ukazkove 3 samce pravdepodobne zomru ma vobec ale vobec netesi :( najhorsie je ze ked kupim novych tak kludne mozu dostat to iste a znova nic s tym neurobim. cele to je na .,....... uz ma to az prestava bavit
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 23 Apr 2013 14:56 pm

roben,nevešaj hlavu.Neviem kde ich kupuješ a ako sa o ne staráš.Ja mám ancíky niekoľko rokov a v živote som u nich nemusel riešiť hlistice,alebo niečo podobné.Vlastne čo mi pamäť slúži,som vlastné ryby nikdy neliečil.V prvom rade je základ poriadne si vybrať a pozrieť tovar v predajni či chovateľa.Na druhom mieste je karanténa u seba doma.Na treťom mieste samotná starostlivosť.Držím palce.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Lafra » 23 Apr 2013 15:45 pm

Roben ako pise prasan, chyba bude pravdepodobne v krmeni. Ja som si hlistice priniesol so zivymi nitenkami a tri roky som sa ich nevedel zbavit. Tiez bacha na zive dafnie a vseobecne zive krmivo, lebo tym sa prenasa najviac chorob. Ono aj ked kupis mrazene nitenky, alebo dafnie, tak mozu mat v sebe vajicka hlist, ktorym mraz neuskodi. Ja preto krmim zasadne kvalitnym susenym krmivom, salatovymi listami, uhorkou, spirulinovymi tabletami, zivou artemiou atd... a od posledneho preliecenia pred vyse rokom a pol som nastastie ziadne priznaky hlist nezaznamenal v chove.
Lafra
 
Príspevky: 32
Založený: 17 Mar 2006 12:40 pm
Bydlisko: Sereď, Trnava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 23 Apr 2013 16:23 pm

jedine co som rybam dal za posledny rok je maximalne tak 6 kociek mrazenych niteniek ale aj to staci na to aby sa to tam dostalo. uz nikdy nic podobne nekupim, to co mam este tak vyhodim. Ono ako som cital po roznych forach kludne aj hociktora ryba mi to tam mohla doniest. Nic no pouzijem to liecivo na cele akvarko, parkrat to zopakujem s tym ze vymenit vzdy 70% vody a snad v buducnosti to uz ancistrusy nedostanu. Budem informovat ako dopadli moje anciky :D
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Milan666 » 23 Apr 2013 18:57 pm

V čom ich máš, ako im zabezpečuješ hygienu v akváriu?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 23 Apr 2013 20:28 pm

klasicke spolocenske akvarium 120L....velky filter beziaci nonstop atd.... podarilo sa mi teraz kupit to SERA nematol na tie hlisty tak som to nasadil.....asi to uz ancistrusom nepomoze ale snad zabrani tomu aby dalsie ancistrusy nezomreli na to iste. budem informovat
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Milan666 » 23 Apr 2013 20:39 pm

Mne ide o to, že ak je prostredie-voda nie pravidelne menená s čistením filtra, tak ich imunita je tak oslabená, že sa nedokážu vyrovnať s chorobou a to ani po pridaní liečiva.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 23 Apr 2013 23:53 pm

vodu menim raz za 2 tyzdne 35%... teraz ked som toto spozoroval tak budem menit castejsie a o 2 dni vymenim az 80% ako pise na tom Sera Nematol. Ked nahodou sa nas pacient ukaze tak ho odfotim :D
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2013 14:50 pm

Raz za dva týždne je pre ancíky málo.Minimálne raz za týždeň a to i pri dobrej filtrácii.Oni síce vydržia ale často sa to potom neskôr ukáže.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 24 Apr 2013 20:30 pm

den po aplikacii sera nematol mam pocit ze bruska sa ancikom trosku zmensili ale mozno sa mi to len zda...a moj alfa nadsamec sa aj trosku ukazal. no uvidime co prinesie dalsi vyvoj a priebeh liecenia
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 24 Apr 2013 20:50 pm

Nafuknuté bruchá môžu mať z vysokého NO2 vo vode.(otrava sa takto u nich prejavuje)A kedže meníš časť vody len raz za dva týždne tak to možno ani parazity nie sú.A kedže nefunguje organizmus ryby ako má tak aj tie priesvitné výkaly mať môžu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 25 Apr 2013 11:07 am

Dik prasan za radu. Ak sa da vsetko do normalu tak im budem menit raz tyzdenne.Dnes ma caka vymena 80% vody a potom kazdy treti den budem menit 25% uvidime no.
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 25 Apr 2013 22:30 pm

ak moj najvacsi alfa samec sa dnes javi zivo. nahanal uz samicku, aj pobehal kade tade, brusko sa zmensilo zda sa v normale, chvostova plutva bola pekne zdvihnuta a nie splasnuta ako doteraz.
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 28 Apr 2013 08:55 am

ahojte ubehlo par dni a zatial vsetky ziju ale zeby boli anciky aktivne povedat nemozem. vsimol som si ze sa zdrzuju pri filtri odkial vyteka voda. co to moze znamenat?
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 28 Apr 2013 10:43 am

Vysoké NO2? Ancík ako taký je najaktívnejší v noci-skoro ráno a neskoro večer.Cez deň veľa jedincov ,,posedáva,, len tak niekde pod drevom.Záleží kus od kusu.Niektoré sú naopak dosť aktívne aj cez deň.Iné ako napr.hypancistrus neuvidíš cez deň skoro vôbec.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Milan666 » 28 Apr 2013 16:20 pm

prasan, mal si napísať "Vysoké NO2!!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 30 Apr 2013 19:17 pm

ancistrusy stale zive ale najmensi z nich predpokladam ze do zajtra zomrie...brusko ktore mal nafuknute je teraz po aplikacii liekov uplne vychudnute ako keby ste sa divali na foto deti v afrike. myslim si ze tie hlisty ktore pravdepodobne mal v bruchu vykapali v dosledku liekov no rozozrali mu brucho natolko ze uz nemohlo dalej riadne fungovat... toto je len to co si myslim ale ak mate skusenost prosim napiste z coho to moze byt. aby som vedel in the future
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 30 Apr 2013 22:55 pm

Možno je len vyhladovený.Mal som podobného dospelého gold samca.Pomohol mu rekreačný pobyt v 17-20C vode a prikŕmenie.Nedostával sa k potrave,lebo bol pridaný do akvárka až neskôr a moje pôvodné sp. samce mu dávali riadne na frak.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 01 Máj 2013 10:16 am

no on asi hodinu po tom co som sem dal prispevok sa prevratil a dodychal. ale 2 velke dospele co mali tiez nafuknutu brucha to mozno rozchodia aj ked este asi skoro o tom hovorit :)
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod Milan666 » 01 Máj 2013 19:16 pm

prasan, ja ťa poznám, ty si dobrý chlap a chceš dobre každému, no už prvé opisy rybky napovedali, že treba najskôr zapracovať na podmienkách v ktorých žijú, žiaľ
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod prasan » 01 Máj 2013 20:24 pm

Mal som tušáka pri takých bruškách.Veľa krát to nie sú parazity,ale plyn hromadiaci sa v brušnej dutine tuším(asi tak dáko som to čítal) pri vysokom NO2.
A dík Milan.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Ancitrus choroba - hlisty Capillaria?

Odoslaťod roben » 06 Máj 2013 14:40 pm

preslo uz dost casu a myslim ze mozem povedat ze 2 anciky to prezili a rozchodili. Bruska maju normalne a sem tam ponahanaju rybky a vzdy ked krmim idu sa najest. Za obet teda padol jeden najmensi z 3och chorych.
Obrázok používateľa
roben
 
Príspevky: 47
Obrázky: 1
Založený: 10 Jan 2013 21:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.