Dlhý črevný parazit



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 22 Apr 2013 12:59 pm

Ahojte, rozhodol som sa založiť novú tému, lebo v tej starej s rôznymi typmi červíkov a červíčkov som nenašiel podobnosť s mojou situáciou. Mám spoločenské akva 190l s guramami, rajovcami a niekoľkými mrenkovitými rybičkami. Pred 3 dňami z análneho otvoru jednej guramy zlatej trčala asi 8-10 cm "biela niť", ktorá sa neoddeľovala a nepodobala sa na bežné výkaly. Na druhý deň ráno som ju našiel namotanú na rastline. Vytiahol som ju pinzetou, nerozpadávala sa, netrhala, bola trochu slizká, skĺzavala mi z pinzety. Bolo to dlhé (do 10 cm) tenké (možno 0,5 mm) vlákno, nevidel som žiadne sploštenie ani články (ako by to zrejme bolo u pásomnice). Foto nemám, jednak ma to hneď nenapadlo a jednak by bolo vidieť len bielu niť; viac by bolo spoznateľné asi iba pod mikroskopom. Problém sa však dostavil následne - do toho dňa aktívna rybka sa odvtedy ukrýva v rastlinách, neprijíma potravu, obšas si ide pre bublinku vzduchu na hladinu a hneď sa zas vráti pod listy rastlín, stále je apatická. Na záver otázky: Som presvedčený, že išlo o parazita, o akého by sa mohlo jednať? Čo s rybkou - odloviť alebo ponechať v spoločnej nádrži? Liečiť apatickú rybku alebo celé akva? Čím liečiť?
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Reklama

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Hora » 22 Apr 2013 13:50 pm

tak takéto ,,vlákno" pozorujem u Labea pravidelne (do tých 10cm),myslím,že ide len o ten výkal...Zmenené chovanie bude súvisieť s niečím iným.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Milan666 » 22 Apr 2013 18:07 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 24 Apr 2013 13:41 pm

Jedna citácia: "Vodnatielku spôdobujú baktérie. Najprv sa choroba prejaví bakteriálnou infekciou čreva. Spoznáte to podľa slizu, ktorý obaľuje výkaly rybky. Črevná sliznica pomaly odumiera, rybka prijíma menej potravy a z análneho otvoru jej vysia dlhé, priesvitné, slizovité výkaly. Vnútorné orgány sa zmenšujú, pomaly odumierajú a neplnia svoju funkciu. Rybka sa síce snaží prijímať potravu, ale jej tráviace ústrojenstvo už nie je schopné potravu stráviť. S tým súvisí aj nefunkčnosť ľadvín, infekcia močových ciest a ostatných orgánov. Ľadviny nefiltrujú krv, rybka nevylučuje nadmerné množsvo vody z tela a stále viac a viac sa plní vodou. Rybka sa nafukuje, zväčšujú sa jej oči a odstávajú šupiny. Ak aj napriek tomu, že rybka vyzerá hrozne a očividne nie je zdravá, nezakročíte a nezačnete ju liečiť, vnútorné orgány jej úplne zlyhajú a rybka zomiera pravdepodobne s veľkými bolesťami."
Zatiaľ sa nenafukuje, neodstávajú jej šupiny ani oči, nemá vonkajšie príznaky, len trochu stratila na farbe, schováva sa a neprijíma potravu. Zrejme má nejaké vnútorné bolesti, lebo pri plávaní miesto toho, aby zavlnila telom a poháňala sa chvostom, tak sa poháňa hlavne zaberaním prsnými plutvami a telo necháva takmer bez pohybu. Vyzerá to akoby plavec plával prsia, ale len rukami, bez nôh.
Že by to bola nejaká takáto vnútorná bakteriálna infekcia, niečo na spôsob citovanej vodnatieľky? Pre istotu som guramu dal do karanténky.
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 29 Apr 2013 10:20 am

Guramu som pred časom odlovil a premiestnil do karanténneho akvária. Trochu aktívnejšie sa pohybuje, neskrýva sa, ale potravu stále neprijíma. Je to už 10 dní... Nemá absolútne žiadne viditeľné symptómy čohokoľvek.
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 03 Máj 2013 16:15 pm

Gurama odišla na večnosť. Posledné 2 dni zvykla "stáť" na mieste a pohojdávať sa vpred a vzad. Posledných 5 minút pred smrťou začala divoko plávať všetkými smermi a vo všetkých polohách - hlavou kolmo hore, hlavou kolmo dole, hore bruchom... a bolo po nej. Neprijímala potravu zhruba 2 týždne. Nemala na sebe absolútne žiadne viditeľné príznaky akéhokoľvek problému.
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Milan666 » 04 Máj 2013 13:03 pm

Opis úhynu-smrti rýb si nechaj na knižku v starobe a radšej sem hoď foto akvária, dajako to rozchodím
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 07 Máj 2013 15:35 pm

Keďže som si ešte nenašiel čas založiť vlastnú tému (ale spravím to), vkladám teda foto akvárka sem (Juwel Trigon 190).
Prílohy
IMAG0014a.jpg
Akva dnes :-)
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Milan666 » 07 Máj 2013 17:14 pm

Nesranduj
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 07 Máj 2013 17:24 pm

??? neviem odhadnúť, čo tým myslíš
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Milan666 » 07 Máj 2013 18:39 pm

Čo to má spoločné s názvom témy?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod jadracik » 09 Máj 2013 08:35 am

Nooo, zdalo sa mi, že nejaký Milan666 napísal "radšej sem hoď foto akvária". Vždy som vravel, že nemusím všetkému rozumieť a zdá sa, že som práve tomuto neporozumel. Tak isto ako sa strácam v "dajako to rozchodím", "Nesranduj" a podobných duchaplnostiach. Takže ja končím, dík. Som mal iné očakávania...
Mimochodom, týždeň po úhyne uvedenej guramy prestala potravu prijímať aj druhá z páru (dnes sú to 3 dni). Opäť nemá žiadne vonkajšie príznaky, dokonca sa ani neschováva a neseparuje, má akurát trochu spomalenejšie pohyby a nežerie. Mal som ich vyše 2 mesiacov, narástli na pekných cca 10 cm, vyzerali zdravo. Netuším, čomu to prisudzovať, na čo sa zamerať. Ale asi si to nechám "na knižku v starobe"...
jadracik
 
Príspevky: 19
Založený: 22 Apr 2013 11:48 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod martin_s » 09 Máj 2013 09:50 am

Milan666 napísal:Čo to má spoločné s názvom témy?

Dolozil predsa fotku akvaria co si po nom ty sam vyzadoval ako doplnenie k problemu s guramou (vid prvy prispevok na tejto strane :idea: )... Teraz neviem ci to nie je len prejav toho ze sam nevies uz co kde pises, ale hlavne ze pises...
Alebo si bol mimo z toho sklamania, ze to tvoje povysenecke:
Milan666 napísal:... radšej sem hoď foto akvária, dajako to rozchodím
nenaslo uplatnenie?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Dlhý črevný parazit

Odoslaťod Milan666 » 09 Máj 2013 13:03 pm

Keďže som si ešte nenašiel čas založiť vlastnú tému (ale spravím to)


Toto som čakal :wink:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.