Chránená dielňa.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 13 Máj 2013 18:35 pm

Milí chovatelia, pestovatelia a majitelia chovní. Zaujímala by ma otázka otvorenia chránenej dielne, prípadne vytvorenia miesta pre zdravotne postihnutého v oblasti akvaristickej chovne. Klady a zápory. Prezrela som si podmienky, legislatívu a presurfovala som na internete rôzne hydinové, prasačie, bažantie a westernové farmy ktoré majú vytvorené chránené pracovné miesto. A k tomu je ešte "1.000" dielničiek na výrobu drevených hračiek, stromčekov šťastia, hlinených popolníkov, záhradníckych prác...
Nejedná sa len o získanie lacnej pracovnej sily na výmenu 2.000 litrov vody týždenne, ale aj socializačné návyky: komunikácia, pomoc pri predaji , jednoduchá administratíva...tak ako požadujú podmienky akreditácie zriadenia chráneného pracoviska/miesta.

Prosím len seriózne posty, posty typu "každý si zoženie robotu keď fakt chce!", "má im stačiť inavalidný... zaberajú pracovné miesto...vśetko z mojich daní... tu nemajú čo robiť.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Reklama

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Dusky » 13 Máj 2013 18:47 pm

zaujimavy napad, ake druhy ryb by si chcela chovat?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 13 Máj 2013 19:31 pm

Skôr ma zaujíma názor majiteľov už rozbehnutých chovní, či o tom uvažovali, či si niečo zisťovali a na čom to stroskotalo. No logicky mi vyplýva, že keď beží xx hydinárskych (od prepeličiek až po pštrosy)chránených fariem, a aj nejaké tie chránené pracovné miesta v pstruhových chovniach, tak prečo nie akva chovňa?
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Milan666 » 13 Máj 2013 19:55 pm

Tak si najprv prezri konkurenciu v okolí a nájom budovy v centre a vyhodnoť svoje šance. Potom úroveň akvaristiky a prípadný záujem o tvoje produkty, kúpnu silu okolia a tak si vytvor štatistiku.
O zabezpečenie hygienicky vybavených priestoroch pre veterinára a hygienicky zabezpečených priestoroch pre prípadných pracovníkov pre hygienikov.
To je len začiatok
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Dusky » 13 Máj 2013 20:25 pm

preco hned chovnu? nedalo by sa to spravit ako napr. chovprodukt, kde by si mohla taktiez odchovovat rybky alebo chovatelsky kruzok alebo take cosi podobne
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 13 Máj 2013 22:28 pm

Vytvorenie novej chovne je hlúposť, to by bol stratový projekt, jedine ak.... ak by existoval dlhodobo nezamestnaný človek- fyzická osoba a vypracoval by plán na samozamestnanie sa- vytvorenie prac pozície- na to sa dá dostať nejaké euráče.
Napísala som : "Milí chovatelia, pestovatelia a majitelia chovní." Bolo to adresované práve tým, čo už majú zabehnuté chovne.
Dúfam, že sa Clarkii neurazí, ale na osvetlenie ho použijem ako priklad pre lepšie pochopenie :). Takže pán C. vlastní v priestoroch na ul. blabla XX akváríi, litráž xx.xxx a príde s nápadom vytvoriť u seba pracovnú pozíciu pre hendikepovaného s tým, že splní podmienky a kontrola ho vyhlási za chránenú dielňu/chránené pracovisko. Tým pádom C. po vyplnení administratívy má nárok na preplatenie nákladov spojených s celým zamestnaním hendikepovaného- bazbariér, doprava, výplata, sprcha, prerábka WC, rampa, sprievodca, špeciálne jedlo, pitie... A prichádzme k problematickému bodu: mesačne do toho C. vrazí nielen peniaze, osobný čas (doprava, nemôže nechať hendikepovaného samého) ale aj kopec nervov (že robota na hodinu bude hendikepovanému trvať 3 hodiny s tým, že niečo rozbije, nedokáže vydvihnúť, porozlieva, sekne sa a bude s ním musieť pokojne hovoriť aby ho z toho dostal...) a štát si na poslednú chvíľu zmyslí, že mu nepreplatí 100% nákladov, ale len 30% s tým, že ešte uvažuje o zrušení štatútu chráneného pracoviska- poznáme z TV- nik ťa viac neosere ako náš milovaný štat.
Zaujímalo by ma, či pán C. :), alebo b alebo V už uvažovali o niečom takom a ak áno, kde v plánovaní narazili na psa zakopaného ktorého tam zahrabal štátny šimel. Lebo keby to bolo tak ideálne ako nám to tvrdí štátny šimel, tak by to už mal urobené každý druhý súkromník.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod marlo » 14 Máj 2013 09:58 am

maja: napad to nie je zly ale chcel by som sa opytat jednu vec.

Ake vyhody bude mat s toho zamestnavatel ze vytvori a udrzi taketo pracovne miesto ?

Nikdy som sa o to nezaujimal preto sa pytam ako napad to nie je zle.Ale pokial zamestnavatel nema mat vyhody ktore by ho
presvedcili o tom ze sa mu to oplati tak o tom asi uvazovat ani len nebude.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 14 Máj 2013 15:21 pm

Z toho čo som vyzistila z internetu a reality tak jediné čo získa je pomocník na jednoduché práce. Peňažne z toho nezíska nič, bude rád ak mu štát preplatí to čo nasľuboval, čo sám zo svojho dal na tohoto človeka a úpravu prostredia. Preto chránené dielne a chránené prac. miesto v drvivej väčšine vytvárajú svojpomocne matky odrastených postihnutých detí- združujú sa do skupiniek, veriace spolky, alebo bohatý ekonomický masochista, ktorý to v rámci filantropie financuje zo svojho. V prípade už zabehnutej chovne odpadajú prvé nutnosti na ktorých stroskotá dobrý úmysel: priestory, nájom, kúpa vybavenia- tj prvotné investície.

Majiteľ akva chovne by mohol získať voľný čas. Jednoduchú činnosť ako menenie vody, umytie dlážky a nádob, triedenie poteru... zvládne pomocník. Mnoho hlavne mentálne postihnutých ľudí (dawn, ľahký autista, mozgová obrna...) nedokáže sedieť medzi ľuďmi a lepiť kamienky, no pri zvieratách ožije a s neskutočnou láskou a precíznosťou sa im doslova oddá. Hlavné je spísať "podnikatelský zámer" pre úrad a farbisto opísať, že nechce len mukla zdarma na prácu, ale ponúka aj začlenenie sa postihnutého do spoločnosti.

Ak tu je nejaký psychológ alebo psychiater a chcel by si prihriať polievočku na dizertačku alebo povinnú publikačnú činnosť :), bola by zaujímavá štúdia a pokus, ako napríklad človek postihnutý autizmom alebo aspergerik dokáže krížiť krevetky/rybky.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Dusky » 14 Máj 2013 15:25 pm

dobra myslienka, ale pises uz o zabehnutej chovni, ale v co pripade ze chces si otvorit a zacat odzaciatu, co by si chcela chovat aby sa ti to aj predavalo dalej? nemozes nieco chovat na podnikanie, ked sa ti to nebude predavat
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Milan666 » 14 Máj 2013 19:52 pm

Štát nedá na vytvorenie chovne ani ň. Štát prispeje na vytvorenie pracovného miesta cca na dva roky, ale pred tým si to riadne preklepne. Využíva na to prostriedky z eurofondov a momentálne štát čerpá na zamestnanosť mladých do veku 29 rokov.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod M.i.s.o » 14 Máj 2013 20:04 pm

Problem je podla mna v tom ze chovatelia sa o chovne staraju sami, pripadne maju nejakeho spolocnika a dalsiu posilu nepotrbuju (alebo to maju iba ako privyrobenie k svojmu hlavnemu primu). Neviem ci je na SK nejaka dostatocne velka chovna ktora by zamestnavala viac ludi, tam by to urcite slo. Ale mozno sa niekto najde co by rad len proste pomohol.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Milan666 » 14 Máj 2013 20:11 pm

Poznám
Kód: Vybrať všetko
http://aquaremar.meu.zoznam.sk/

No je mi to ľúto, je dobrý no uživiť by ho to určite neuživilo, nemať ešte vedľajšiu činnosť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod M.i.s.o » 14 Máj 2013 20:23 pm

Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Milan666 » 14 Máj 2013 20:27 pm

Ale tento je akvarista telom aj dušou, chápeme sa rovnako, že? Jednoducho takým by sme zarobiť mali dať, tak, že?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod M.i.s.o » 14 Máj 2013 20:38 pm

chapeme, mali, len neviem preco ludia namiesto toho aby si ho nasli idu do petcentra.

Inak teraz som si spomenul ze som v chranenej dielni dva tyzdne praxoval, prevazne downov syndrom, Tiez tam kadeco vyrabali ale najvecsi boj bol o jedno PCcko co tam mali, a kedze sa IT trochu rozumiem mal som hned vybudovany respekt :)
inak taka cesta s 20 dospelimi detmi do divadla na detcke predstavenie o tom by sa dala napisat kniha :D
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Dusky » 14 Máj 2013 21:11 pm

no asi preto ze sa musis dopredu ozvat ci si mozes ist kupit ryby
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod arapaima » 14 Máj 2013 21:46 pm

Bez vyšších znalostí s chovom a odchovom a hlavne zaručeným odberom rýb,ktoré pokryjú náklady na energie,krmivo atď. a v neposlednom rade plat zamesntnanca,by som sa do toho ani nepúšťal.Práca v chovni je o inom a je to markantný rozdiel ako u hobby akvaristov,ktorým sa podarí rozmnožiť nejakú tu rybku doma.
Obrázok používateľa
arapaima
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2012 10:11 am

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 14 Máj 2013 22:43 pm

Ľudia s dawnom by asi nemohli robiť v chovni :). Sú to v drvivej väčšine tak dobré duše, že by majiteľovi nedovolili skŕmiť ani jednu artémiu, či tubiflexa :). To taký aspergerik by naopak nemal najmenší problém vymlátiť 1.000 krevetiek a do roka vyšľachtiť nejakú neon kobalt blue rare, pH 4-8, 5-35°C, stála forma :).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod vysluzil2 » 15 Máj 2013 01:32 am

Maja :) mala by si sa zobudit, otvorit oci. :pivo: . Akvaristika ( vo väcsom ) je dobrovolne domace vazenie. Chovatel nepozna co je to dovolenka, denna 20 hodinova starostlivost o ryby a chovnu je samozrejmost . Je to neskutocna drina . Napor na svaly ale aj na myslenie. Videla si :?: uz niekedy cigana :idea: akvaristu ? A nehovoriac o tejto neprajnej dobe , ked mnozstvo chovatelov skoncilo a konci . Teraz,, ked konkurencia caka na tvoju kazdu , co i len malicku chybu .Keby len konkurencia , ale aj klienti ti daju pocitit tvoje aj malicke zavahanie. :pivo: . Precitaj si tu napr temu Predavaci a predavacky v aq obchodoch , ( nastastie predavaci nepisu o povahach a schopnostiach kupujucich :roll: ) a utvoris si nazor. A zamestnat v takejto situacii invalida, to by ta asi zavreli za tyranie cloveka :dead:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod barky » 15 Máj 2013 09:33 am

Este jedna vec Maja - na slovensku ma vela ludi "chovne" len ako bokovku, nezivia sa tym a vo vacsine pripadov ktore ja poznam to nemaju ani nijako oficialne podchytene, skratka je to len vacsie hobby - aj z tohto dovodu to nevidim velmi realne, nakolko tych par ludi co este preziva (vid neustale inzeraty na predaj chovni) ma problemy uzivit aj sam seba. Ti co to vedia a dokazu si aj zarobit, si zas nepotrebuju do svojho "teritoria" pustat niekoho cudzieho.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Dusky » 15 Máj 2013 13:26 pm

presne ako pise barky, viem ze existuje chovatel diskusov tusim zapadne slovensko, aj na nete ma stranku kde si postavil vlastnu budovu, ma tam vsetko velke desstilacne zariadenie atd. ale take cosi ide uz do vysokych investicnych cisiel co by ti ani prispevok od statu nepostacil, ale myslim si, ze okrem zivorodiek by si mala problemy s odchovom inych druhov ryb, take tetrovite ryby podla mna sa tazsie odchovavaju, inak stale si mi neodpovedala ze co by si tam chcela take chovat z druhov ryb :)
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod Maja » 15 Máj 2013 13:46 pm

Som rada, že napísali Barky, Ivan a Marlo, práve ich názor ma zaujímal, ale nechcela som hneď na začiatku konkrétne oslovovať :). Ak má chovateľ kamaráta, ktorý mu dlhodobo pomáha, prečo nevyužiť ponuky a nezískať za to rovno nejaké tie prašule :). Napr. ja by som u Ivana vodu ťahala vďačne a radostne, ale napadlo ma: "a prečo to robiť -len tak- prečo to neskúsiť zaobaliť do pozlátka a nezískať na to pár korún z úradu". Vidím to tak, že pôjdem tu v Petržalke do chránenej dielne a spýtam sa tam ľudkov na realitu príspevkov od štátu, vyzistím aj na úradoch.

Ivan, makačku v chovni som ešte nezažila, ale vidím Vás na burzách a obdivujem Vás, to nie je kšeft, to je čistý masochizmus a filantropia. Ja som nielen fyzicky ale aj mentálne nestíhala už po 2 hodinách, a okolo 12.00 keby niekto šepol o nezdanenom príjme- ubijem ho teniskou.

Pre Duskiho: nová chovňa je nereálna, ide o možnosť získať nejaké tie eurá od štátu za vytvorenie prac. miesta v už zabehnutej chovni- či už samozamestnanie sa, alebo chránené prac. miesto.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod marlo » 15 Máj 2013 15:47 pm

Teraz som sa docital ze :
Kód: Vybrať všetko
v bratislavskom kraji najviac 4-násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje, od 1.5.2013 je výška príspevku 4 228,96 EUR;


Pracovne miesto je potrebne udrzat 2r.

Vidim v tom tieto problemy :

1.> dva roky zabezpecit pracu a mzdu pre zamestnanca /odvody :( /
2.> nedocital som sa nikde co ak zamestnanec da vypoved po napr.3 mesicoch... co potom.. je potrebne zamestnat niekoho ineho ZTP aby sa nemuseli vratit peniaze z fondu
3.> moze taky zamestnanec ZTP pracovat 8h ?

Ako najvacsi vidim problem c.1 vacsina "zivnostnikov" su radi ze preziju sami .
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chránená dielňa.

Odoslaťod vysluzil2 » 15 Máj 2013 16:29 pm

Maja, ak niekto najde v BA a do 50 km od BA na Slovensku viac ako jedneho chovatela , ktory sa zivi chovom aq ryb , je frajer . Ja viem len o jednom. Takisto, neexistuje vykupna na aq ryby do 50 km . A co su tovarne na aq ryby , tie sa nezaoberaju chovom , ale hlavne dovozmi z Vietnamu, Tajwanu, Juznej Ameriky, a pod. A to su hlavni hraci na aq trhu . A pre teba , mna, su velmi daleko . Ale mi sme pre nich blizko :idea: .Cize , akvaristika kraca tymto smerom , a pochybujem , ze sa niekedy nieco zmeni.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.