Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod Glitter » 01 Mar 2012 20:06 pm

Nemilé prekvapenie pre mňa.. od Miloša som bral nejaké veci, 100% spokojnosť. Držím Ti palce vo všetkých smeroch, nech sa Ti darí.
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod discus-vk » 14 Mar 2012 19:36 pm

bola tu debata o melonoch ,ak by to este nahodou niekoho zaujímalo aj s odstupom času ,tu si moze pozriet pár fotiek tejto formy http://www.federic.sk/galerie/red-melon/ dufam sa vám budu páčit :)
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod jiri sajar » 15 Mar 2012 00:19 am

:pivo: dokonalá chovňa, dokonalé ryby, dokonalá webová stránka..... pán Federič ...klobúk dole, tíško závidím a prajem nech sa darí....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod discus-vk » 15 Mar 2012 10:12 am

dakujem :)
Obrázok používateľa
discus-vk
 
Príspevky: 29
Obrázky: 47
Založený: 04 Okt 2006 20:38 pm
Bydlisko: Velky Krtis

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod TTjopo » 20 Mar 2012 19:28 pm

:lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod MAUceu » 20 Mar 2012 21:30 pm

TTjopo - duchaplny prispevok... Alebo som ho len nepochopil?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod TTjopo » 20 Mar 2012 22:52 pm

astro napísal:
rastislav.krippel napísal:A ako funguje? Bez neho sa nevytru?

vydáva jemné vibrácie, ktoré stimulujú pohlavnú aktivitu terčovcov, jeho oranžová farba má pozitívny vplyv na vzrušenie podobne ako červená na býka počas býčich zápasov. funguje to ale len pri červených formách terčovcov, pri modrých - napr. blue cat, silent blue alebo blue monday sa používajú kužele modrej farby. aj v prírode je rozmnožovanie terčovcov veľmi problematické a bez niečoho čo by malo kužeľovitý tvar a vhodnú farbu sa nerozmnožujú, preto domorodý kmeň "makalamumahomeky" žijúci uprostred toku rieky len na svojich pltiach vkladá do vody kamene, ktoré predtým opracuje do kužeľovitého tvaru a natrie príslušnou farbou aby sa zachránil pôvodný genofond tejto krásnej a vznešenej ryby. do kužeľa je zospodu urobená diera, do tej sa vkladá elektrický úhor, ktorý spôsobuje už spomínané vibrácie. na niektorých miestach sa však príslušníci tohoto kmeňa prestali venovať svojim tradíciám a vkladaniu kameňov do vody a prepadli západnou civilizáciou doneseným hazardným hrám. preto populácia terčovcov na týchto miestach rapídne klesá. na záchranu rýb vycestovali na tieto miesta viaceré expedície, ktoré po zmapovaní situácie začali do krajiny dodávať plastové kužele (aké poznáme z našich predajní), ktoré sú napájané štyrmi batériami AAA. neodhadli však správne silu vibrácií, ktoré sú oveľa silnejšie ako tie spôsobované úhorom a tak sú hlavne samci správne "naladení" počas celého roka a prenasledujú samice, ktoré nemajú čas na odchovávanie mlade. čiže de facto pokus sa minul účinku a spôsobil úplne opačný efekt ako bol pôvodne plánovaný.

Ospravedlnujem sa za nedorozumenie.Cital som si letmo tuto temu a narazil som na prispevok od astra tak mi uslo ze to bolo troska davnejsie a po tomto prispevku su aj dalsie.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod Giftzahn » 21 Mar 2012 10:05 am

@astro: :lol: ... idem zhanat toho elektrickeho uhora .... :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod luky_02 » 21 Júl 2012 20:33 pm

co tu zdochol pes ... ze od marca sa tu nič nedeje ??? :P
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod Standoo » 21 Júl 2012 20:54 pm

Ahojte.
Mam 400l nadrz. Tvori stenu medzi obyvackou a jedanou. Je tam 10 diskov, tyrkys, red melon a pideon.
ImageUploadedByTapatalk1342896816.799900.jpg
Rybam sa dari, ale jeden tyrkys mi pred tyzdnom stmavol a zacal terorizovat zbytok osadenstva. Vsetci su v zadnej casti iba tento jeden si hovie v prednej casti. Nechce ich pustit ani nazrat, dokonca mu pri krmeni trochu zbledne hlava, co co mu ide, co by sa rad paril, alebo co?
ImageUploadedByTapatalk1342896870.223229.jpg
Obrázok používateľa
Standoo
 
Príspevky: 4
Založený: 18 Júl 2012 07:32 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod placebo22 » 19 Máj 2013 12:26 pm

V prvom rade sa ospravedlnujem, ze písem sem o nasledovnom probleme. Jedna sa vsak o naozaj surny pripad. jeden z mojich tercovcov ma dierkovu chorobu a v akvaristike mi na to dali pripravok Sera Nematol. docital som sa vsak, ze ten ucinkuje na ine parazity. Stav mojho tercovca sa zhorsuje. potrebujem preto radu, ci je toto liecivo vhodne na tuto chorobu.
Viem, ze to sem nepatri ale potreboval by som odpoved len ano alebo nie nakolko nechcem o mojho tercovca prist.
Dakujem
placebo22
 
Príspevky: 2
Založený: 19 Máj 2013 12:19 pm

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod vikino » 19 Máj 2013 17:45 pm

Nematol nie je vhodny na dierovu chorobu.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod arapaima » 19 Máj 2013 18:31 pm

Použil by som Octocil,príp.Flagellol(Sera)
Obrázok používateľa
arapaima
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2012 10:11 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod placebo22 » 20 Máj 2013 18:12 pm

dakujem za odpoved. uz som nasadil flagelol ale jeden diskus vyzera ozaj zle. uz ma napadnute aj oko. dufam, ze to rozchodi. cely vikend som liecil nematolom lebo v akvaristike mi povedali, ze to je na to. vyhodil som zbytocne 11€ a este k tomu nematol neprezili 4 neonky cervene :(
placebo22
 
Príspevky: 2
Založený: 19 Máj 2013 12:19 pm

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod vikino » 20 Máj 2013 18:31 pm

A ty citat vies? Ved ked nieco kupujem, sam si precitam co je na co... :idea:
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod DIO » 11 Okt 2015 18:55 pm

Nikdy by som netvrdil že Skaláre sú prenášačmy endo a ekto parazitov! To je riadna somarina! A že im to nevadí keď majú bičíkovce alebo iné parazity je tiež doslova s cestné! Osobne som fanušikom Skalárov! Mám doma niekoľko divokých foriem. Neraz som ich liečil na Spironucleózu! Jediné čo my pomohlo bol Sera Med Profesional Flagellol! Žiaden Entizol nič! Len toto liečivo. A liečil som tak že som aplikoval liečivo podla navodu a nechal som ho posobyt 7 dní čo je najdlkšia odporúčana doba. Potom po siedmich dňoch som vymenil 80% vody. Ryby mam krasne a zdravé.
Obrázok používateľa
DIO
 
Príspevky: 74
Obrázky: 21
Založený: 17 Aug 2010 22:36 pm
Bydlisko: Podbreziny Liptovsky Mikulaš

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod kubko82 » 07 Nov 2017 09:00 am

Chcem sa opýtať či chovna diskusov v Detve spomínaná v tejto téme ešte funguje.Vdaka.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod kubko82 » 29 Mar 2020 17:37 pm

Po podani praziquantelu vylieza z ryb toto. Vie to niekto blizsie identifikovat ?
Prílohy
IMG_20200329_165437.jpg
IMG_20200329_165816.jpg
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 07 Feb 2024 11:33 am

Mňa by zaujímalo ako je to s chovom v tvrdej zásaditej vode. Je rozdiel vo vývoji a raste ? Sú náchylnejšie na choroby?
Oplatí sa babrať s osmózou ?
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod snajprik » 07 Feb 2024 13:06 pm

Chov diskusov je náročná záležitosť, ak na to nemáš všetko čo ti treba, radšej sa popozeraj po iných rybkách.
Ja som ich skúšal chovať 2x a do troch rokoch mi zmizli s akvária pokažde.
Disky vyzerajú super, ale ich náročnosť na chov nie je pre každého :)
Skus napríklad https://www.aquaworld.cz/ryba.php?name=heros_severus
Sú to podobne pekne rybičky ako disky, ale ich chov je oveľa jednoduchší :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 07 Feb 2024 13:40 pm

Nič v zlom snajprik, dal si si métu 2000 príspevkov do konca mesiaca? :mrgreen:
Nemáš pravdu, chov nie je náročný (iná vec je odchov), ešte ako chlapec som to skúšal a celkom sa darilo, dokonca sa mi vyliahli mladé a to som vodu nijak neupravoval a netestoval. Keďže som ale bol vtedy na internáte nikdy sa mi nepodarilo niečo s mladými...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod hongi » 19 Feb 2024 09:47 am

Nikto z diskusárov tu už nechodí?
Nemal by byť problém chovať ich vtakejto vode, ale napr. u mňa pred rokmi nedorástli veľmi.
Častejšie sa stávalo že niektorý prestal žrať, zaliezol a podobne. Rozmýšľam či by sa to dialo aj vo vode ideálnych parametrov.
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod marekkl » 19 Feb 2024 10:04 am

Ahoj na bazosi sú vždy nejaké inzeráty no sem na fórum už aj tak moc veľa ľudí nechodí :o , ale väčšinou teda čo som čítal aj reakcie užívateľov na vode až tak nezáležalo , pokiaľ teda nebola úplne zlá. Nemohli to byť aj u teba vtedy vnútorné parazity ? Ryba s nimi dokáže žiť dlhodobo pokiaľ imunitný systém bojuje a drží ich ako tak na uzde. :?:
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Chovatelia terčovcov [Symphysodon ...]

Odoslaťod snajprik » 19 Feb 2024 18:45 pm

To by ma zaujímalo na ktorých parametroch vody nezáležalo?
Discus potrebuje vodu 6-7,5 PH, vodivosť cca 150, a dusičnany pod 30, teplotu 29-31°C. Ak majú tieto parametre vody, dožívajú sa 10-20 rokov, ak ich nemajú dochnú do 1 roka.
Rozoberiem to:
nižšie PH je potrebne kvôli ikrám pri nižšom PH je menej baktérii vo vode a ikry neplesnejú, je pravda že u dospelých až tak na PH nezáleží.
Tvrdosť vody: proste discus žije milióny roky v amazonke kde vodivosť je mala na to je adaptovaný tráviaci trakt. Tvrda voda problémy s trávením = zdochne
Dusičnany max koncentrácia je do 30 NO3 pri vyššej koncentrácii zosmutnie a zdochne.
Teplota: discus ma krátky tráviaci trakt, ktorý veľmi záleží od teploty vody pod 26°C mu netrávi = zdochne a ak kŕmiš mäso potrebuje nad 29°C aby to strávil inak zdochne.
Dajme tomu že u dospelých na tom PH až tak nezáleží, ale tvrdosť vody dusičnany a teplote?
Cca 6 rokov som ich mal v akváriu (2x3roky), vyskočili dusičnany úhyn, teplota klesla na 26°C úhyn.

Nieže by bol problém ich chovať, u mňa za kopcom mam chovateľa discusov Sinister cca 10km o do mňa býva a už 11 rokov a ročne predá 15 000 discusov a vstupnú vodu ma 7,5PH vodivosť 170, NO3 5, pre dospele tu vodu len priohreje a preženie cez niekolko kubikove filtre na odstránenie mechanických biologických znečistení a tretí odstraňuje NO3 a PO4.
Len do chovne to ženie cez RO a znižuje PH, tak že brnkačka skoro bez uprav :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.