Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 21 Máj 2013 22:13 pm

Zdravim damy a pani,
rozhodol som sa zalozit nove forum, v ktorom by som rad zhromazdil vase poznatky na temu genetiky sfarbenia Caridina cf. cantonesis a z porovnania nasich nazorov a znalosti dospel do momentu, kedy si budeme vediet s relativnou istotou povedat, "takto to je"! :) :pivo:
Prehladaval som rozne zdroje a po istej dobe sa mi podarilo - tak si aspon myslim - v zaplave informacii a niekedy protichodnych nazorov trocha vyznat a v teme sa zorientovat.
Vysledok mojho snazenia nech je chapany ako pracovna verzia, material na opravu a doplnenie:

1.) Na vyslednom sfarbeni sa podiela pigment a tzv. "pod-pigment". Pigment sa nachadza vo vrchnejsich vrstvach kutikuly a zodpoveda za znamy cierno-biely, resp. cerveno-biely vzor. Pod nim v hlbsich vrstvach sa nachadza pod-pigment. Ten moze mat u roznych jedincov dva farebne odtiene: oranzovy, alebo modry. Oba sa mozu vyskytovat v roznych intenzitach. Od prakticky nepozorovatelnej/transparentnej az po intenzitu, pri ktorej na prvy pohlad kontrastuju s pigmentom. Najvyraznejsim prikladom su Blue Bolt a Red Bolt, ale tiez modre sfarbenie u Shadow Panda.

2.) Okrem intenzity a farby podpigmentu sa na vysledkom sfarbeni podielaju tiez geny, ktore zodpovedaju za to, v akej koncentracii/v ako hrubej vrstve sa bude vyskytovat samotny pigment.

3.) Suma sumarum, o sfarbeni krevetky rozhodne kombinacia tychto genetickych faktorov:
a.) ci je pigment (okrem bieleho, samozrejme) cierny, alebo cerveny
b.) aka je koncentracia/rozlozenie pigmentu
c.) ci je podpigment oranzovy, alebo modry
d.) aka je koncentracia podpigmentu

4.) Podla mna tak neexistuje nieco, ako "hnedy" pigment u krevetiek "brownies", resp. nedochadza priamo k spajaniu ucinku samotnych genu (alel) pre cierne a cervene sfarbenie pri krizeni CBS+CRS (nejedna sa teda o tzv. efekt kodominancie, tieto dve formy genu su v diskretnom vztahu cistej dominancie a recesivity, ucebnicovym prikladom mendelovskej genetiky).
Sfarbenie brownies, resp. CBS nizsich gradov s menej vyraznou ciernou, hnedymi odtienmi je sposobene pri krizeni s CRS tym, ze potomci maju pod ciernym pigmentom oranzovy podpigment (vacsinou sa udajne vyskytujuci prave u populacie CRS) a tato kombinacia sposobi, ze cierna je menej vyrazna, ako pri kombinacii s modrym podpigmentom (pripisovany vacsinou autorou prave populaciam CBS). Vplyv ma tiez spominana koncentracia samotneho cierneho pigmentu. Nie len pri CBS nizsej kvality, ale aj pri CRS najnizsich gradov je casto pozorovatelne, ze cervena na hlavohrudi prechadza do oranzovej.
Rovnaky efekt podpigmentu sa prejavuje tiez pri kvalite bielej farby: Modra a transparentna ako chladne farby nebudu presvitat a krevetka tak bude snehovo biela (samozrejme znova len za predpokladu, ze bude mat biely pigment v dostatocnej koncentracii a za predpokladu, ze podpigment nebude natolko silny ako u taiwan bee a sam udavat vyslednu farbu). Ak bude jej podpigment oranzovy, biela bude mat dobre znamy, bohuzial dnes velmi rozsireny neziaduci nazltly az lososovity odtien.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Reklama

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 21 Máj 2013 22:31 pm

5.) Z vyssie uvedeneho tiez vyplyva odpoved na paradox, ktory som si vsimol pri citani tohoto SK fora a for polskych kolegov. A sice protichodny postoj voci krizeniu CBS a CRS.
Na tomto fore som si vsimol predovsetkym negativne skusenosti a taketo krizenie je spajane predovsetkym so stratou kvality CBS a produkciou "brownies"
Naproti tomu, na polskych forach je vo velkom doporucovane, aby v chovnej populacii CRS bolo niekolko jedincov CBS. Dovod? Udajne zlepsovanie kvality bielej.
Podla mna, oba nazory maju cast pravdy: Ak pri krizeni dochadza k prenosu oranzoveho podpigmentu (udajne casteho u CRS) na jedince CBS, skutocne dojde k znizeniu kvality, objaveniu sa brownies. Ak vsak naopak dojde k nahradeniu oranzoveho podpigmentu CRS za modry podpigment CBS, dojde ako som pisal vyssie, ku skvalitneniu bielej (a snad i cervenej).

6.) Tuna sa troska pozastavim a rozpisem o tom, ako sa to ma so vztahom CBS a modreho podpigmentu, resp. CRS a oranzoveho podpigmentu. Vacsina nazorov je ta, ze modry podpigment je (nejakym sposobom) viazany na CBS a oranzovy na CRS.
To moze byt teoreticky pravda:
A.) mozno za oba zodpoveda jediny gen, posobiaci v roznych castiach tela s roznym ucinkom. Ak by to tak bolo, vsetko vyssie napisane by bol - mierne povedane - nezmysel. Nebolo by napr. mozne kombinovat gen oranzovaho podpigmentu s genom cierneho pigmentu a dosiahnut tak brownies. Z jednoducheho dovodu: oba geny by boli v skutocnosti jednym jedinym.
B.) za oba zodpovedaju dva geny, umiestnene na rovnakom chromozome a "odsudene" tak na spolocnu put evoluciou nasich populacii. to by vsak bolo pravidlom s vynimkou, z ktorej by sa dalo chovatelsky tazit.
C.) vzajomna vazba medzi CB a modrym podpigmentom existuje a je ovela komplikovanejsia.
D.) ziadna vyznamna vazba neexistuje inak, ako historicky: niekedy mozno existovala, avsak geneticky je mozne CB a MP volne miesat a tak sa aj stalo. Toto je moznost, ku ktorej sa ja osobne priklanam a zaroven s polutovanim konstatujem, ze vacsina dnes chovanych a bezne dostupnych jedincov ma oranzovy podpigment bez ohladu na to, ci sa jedna o CBS, alebo CRS. Moje CBS (ktore su skor brownies) tak rozhodne vypadaju.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 21 Máj 2013 22:49 pm

7.) Blue Bolt a Red Bolt su oba pokracovanim linie Snow White Bee a Golden Bee, ktore su zase odvodene od SSS gradov s modrym, resp. oranzovym podpigmentom. Snow White Bee je tak "uslachtilym" ekvivalentom Golden Bee (Snow White s oranzovym podpigmentom) a jej krizenim s CBS/CRS sa dosiahne nie len posun k vyssej gradacii, ale cez zavedenie modreho podpigmentu tiez zlepsenie bielej. Naopak, pri krizeni s Golden Bee dosahujeme zlepsenie gradacie, avsak na ukor kvality bielej.

8.) A na zaver to, cim som si isty uplne najmenej: Taiwan Bee moze byt a asi je nositelkou viacerych "taiwan mutacii", avsak myslim si, ze vsetky maju spolocnu velmi vysoku intenzitu modreho podpigmentu: Panda, King-Kong, Red Rubby, Wine Red a Blue Bolt. Pokial viem, Red Bolt sa v populacii taiwan bee spontanne nevyskytuje....
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 21 Máj 2013 22:53 pm

PS: su niekomu zname vysledky krizenia Red Bolt, Blue Bolt?
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod prasan » 22 Máj 2013 15:32 pm

Mne teda nie.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod denis » 28 Nov 2013 17:56 pm

yazen uz na toto forum nechodi, no aj tak som sa dal tak trochu vdaka nemu nahovorit na skrizenie mojich CBS a taiwan bee - panda samcom. no uvidime ci sa zadari. skusil som k nim prihodit aj jednu samicku red bee, ale iba SS. momentalne len tu jednu som nasiel, ktora ma sedielko. a tu su mlade cbs, ich mamy som prihodil k pande. drzte palce.

Obrázok
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod barky » 28 Nov 2013 23:38 pm

Tak drzim palec Denis :-) a chvalim za pekne krevetky - ja prave rozmyslam ake dalsie krevetky si dokupit - "nanestastie" je tu v nemecku prilis velky vyber a tak sa neviem rozhodnut :-) Ale to som mimo temy...

Co sa krizenia blue bolt a red bolt tyka - mam pocit, ze som niekde na fore videl taku temu (nie na tomto) Neviem si ale spomenut a ani najst kde to bolo.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod denis » 29 Nov 2013 20:54 pm

barky diky :) nemas velmi co rozmyslat. najkrajsie budu tie co sa ti budu najviac pacit a tvoj financny strop to dovoli :)

ja sa priznam red bolt som este ani nepocul, len blue bolt a red ruby a wine red
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Odoslaťod spid3r » 29 Nov 2013 21:29 pm

@barky shrimpnow.com

Odoslané z ThL W300 pomocou Tapatalku
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod barky » 30 Nov 2013 23:38 pm

Po precitani par for pravdebodobne kupim nejake F1 krizence, cize nieco o co sa momentalne snazis aj ty Denis - na inzerat sa tu predavaju velmi lacno - kus od 2,20. Podla info ak su to naozaj F1, tak pri ich pareni by malo byt v potomstve 25 percent cistokrvnych taiwan bee... takze za tu cenu to vyskusam.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 19 Jan 2014 23:15 pm

olala priatelia,
dovolte mi pastnut sem link na takmer uplne vycerpavajuci "rodostrom" roznych variet C.cantonensis. ak sa nemyslim, chyba tam iba: "pinto"...plus jedna terminologicka poznamka: "tibee" s vyraznym bielym pigmentom a vyraznymi pruhmi sa zvikne nazyvat "fancy tiger" a specialny nazov si podla mna zasluzi, kedze tibee je vlastne akykolvek strakaty krizenec.
http://shrimpscape.com.au/viewtopic.php?f=6&t=4161
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 02 Mar 2014 23:13 pm

Zdravim! :)
Kto ma cas a chut, vrele odporucam poprezerat si forum polskych kolegov s vela zaujimavymi fotkami novsich farebnych foriem Caridina sp. a Neocaridina sp.
Prijemne je, ze sa jedna o doverihodny zdroj. Takze ziaden fotosop, ani slachtitelske bluznenie v style "priane otcom myslienky".
Tieto krevetky sa skutocne chovaju:
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php ... 6&start=15
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod prasan » 02 Mar 2014 23:50 pm

Jediné ktoré som ešte nevidel sú Potamalpheops sp. "Purple Zebra"
Kedže ide u nich o ,,slaný,, odchov ,tak asi u nás tak skoro ani nebudú.Jedine dáky dovoz.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 03 Mar 2014 00:16 am

Pre mna boli novinkou aj modre odrody Neocaridina davidi. Nie ze by som o nich doteraz nepocul, ale nebol som si nikdy uplne isty, ci sa jedna len o nejaku internetovu kacicu zalozenu na jednom - dvoch jedincoch, co sa niekde nahodou obhavili. To iste v mensej miere plati aj pre "poison blue" a ine modre odrody vyslachtene z tigrov. Skratka prijemne vidiet ich zo zdroja ktory je istou garanciou toho, ze sa jedna skutocne o viac - menej stabilnu variantu.
Btw. chlapik z "KumakShrimp" co tam prednasa o genetike razi teoriu, ze v ramci celade Caridinae su niektore vzory sfarbenia starsie, ako druhy samotne. Cize napr. modry podpigment u Neocaridina sp. a Caridina sp. je ten isty, kodovany tymi istymi genmi aj napriek tomu, ze sa uz jedna o dva rozdielne druhy. Oba ho zdedili po spolocnom predkovi. Podla toho sa da ocakavat, ze sa u viacerych druhov aj bez moznosti ich vzajomneho krizenia casom vyslachtia niektore podobne farebne varianty.
Pokial ide o tie Potamalpheops sp. "Purple Zebra", tak na tejto stranke interpretuje nazor z druhej ruky, ze vraj daju sa odchovat aj v sladkej vode.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod prasan » 03 Mar 2014 12:42 pm

Zrejme len chovať.Má to rovnaké vývojové štádiá ako Caridina japonica.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod denis » 13 Mar 2014 13:46 pm

ahojte, idem sa podelit o moje skusenosti s krizenim taiwan bee a red bee...

koncom decembra naparil panda samcek samicku red bee SS. nosila vajicka 1-2 dni vyse mesiaca. vsetko vyzeralo byt okej, ale po skusenostiach s cistymi pandami som aj tak tomu velku sancu nedaval. vtedy mi totizto vsetky mlade popadali. tentokrat sa to vyvijalo o kusok lepsie, ale aj napriek tomu mi ziadne malinke pandy neostali. prezilo len 7 kusov krevetiek, tri hnedobiele a styri kusy cervenobiele. su to vacsinou trieda S, ale dve hnede mi vysli pekne hadam aj SS. prikladam foto. na obrazku su odfoteni rodicia s malymi hnedymi co sa mi najviac pacia. samicka opat nosi vajicka, opat naparena samcekom panda, snad sa viac zadari a mozno uz aj nejake malinke pandy budu. ale to az o mesiac pusti mlade a az potom zistim...

foto len mobilom, nebite ma...
Obrázok
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod IringPalo » 13 Mar 2014 14:21 pm

Zdravím, držím palce. Bral som od Vás CBS, žiaľ ostala mi len jedna, na tento druh som príliš veľký začiatočník. Taiwan vyzerá nádherne. PS: tie Pinokio vám veľmi závidím!
Obrázok používateľa
IringPalo
 
Príspevky: 248
Obrázky: 3
Založený: 24 Jan 2014 22:10 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 13 Mar 2014 19:20 pm

zdar denis, dik moc za zaujimavy prispevok!
1.) podla mojich skusenosti, 7 prezivsich z jedneho vrhu nie je vobec kriticke. pri mojich CRS/CBS docela norma...teda aspon tak nejak to odhadujem, pri mojich poctoch tarchavych samic nemam moc ako to presne pocitat. ale predpokladam, ze ak by ich prezivala z kazdeho vrhu vacsina, uz by ma zjedli aj s topankami.
2.) to ze samec panda ma aj CRS potomstvo znamena, ze ma jeden dominantny cierny gen a "skryty" recesivny cerveny gen.
3.) pokial ide o geny "taiwan bee", tie su voci normalnej forme tiez recesivne. to znamena, ze tych 7 mladych su sice na pohlad normalnymi CRS/CBS, ale su nostielmi taiwan genu. ten sa prejavi v buducej generaci, ak ich skrizis medzi sebou, alebo s inou panda.
urcite vsak odporucam krizenie s pandou, lepsie ako medzi sebou. teoreticka statistika je totiz nasledovna:
hybrid * hybrid = 25% ciste bee + 50 % hybrid + 25% cista taiwan
hybrid * taiwan = 50% hybrid + 50% taiwan

pokial ide o farbu, bude to vypadat nasledovne (teoreticky):
panda (v pripade tvojho konkretneho samca) * red hybrid = polovica mladych taiwanov bude panda, druha polovica wine red/red rubby
panda (v pripade tvojho konkretneho samca) * black hybrid = 3/4 panda + 1/4 wine red/red rubby
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 13 Mar 2014 19:31 pm

inak zaujimave, ze pri krizeni pandy s pandou ti skutocne nic neprezilo. cital som o tom, ale nevedel som aku vahu tomu prisudit.
ak chces aby ti prezivalo viacej mladych, okrem - samozrejme - vhodnych parametrov vody je dolezite aj to, aby si mal v akvariu dost vela mikroorganizmov, ktorymi sa prve dni zivia:
1.) obmedz knkurenciu inymi krevetami. ten biofilm pozieraju aj dospele. cim nizsia hustota populacie v akva, tym mensia umrtnost mladych.
2.) maj tam dostatok povrchov, na ktorych sa tieto mikroorganizmy drzia a rastu. listy dubu, javsky mach, atd...
3.) preferuj akvarium dobre zabehane.
4.) intenzivne osvetlenie podporujuce rast rastlin (cize aj zelenych rias)

PS: jo a k bodom 1.) a 2.) samozrejme pozitivne prispieva aj rozmer samotneho akvaria.
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod denis » 13 Mar 2014 23:58 pm

yazen nuz takto, ked zacnes o genetike, tak si musim tvoje prispevky vzdy precitat dvakrat :)

ano rad by som mal tieto mlade s pandami nadalej (mam parik panda), ale bojim sa toho, ze kym zacnu tieto mlade nosit vajicka, tak panda samcek to bude mat davno za sebou. a dospela samicka mi este nikdy nenosila vajicka a to maju uz vyse roka...

toto co si pisal "panda (v pripade tvojho konkretneho samca) * black hybrid = 3/4 panda + 1/4 wine red/red rubby", tak ten black hybrid myslis, ze sa tyka aj tych mojich brown? ci ta hneda moze nieco ine naznacovat?

rad by som spravil osvetlenie z trubic nad vsetkych sest akvarii, no nejak sa neviem donutit pohladat nejake osvetlenie rovno s reflektormi, najradsej 90cm trubice...
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 14 Mar 2014 00:44 am

jasne jasne, ze sa to tyka aj tvojich brown. v tomto pripade black alebo brown, prast ako uhod :) pointa je v tom, ze UPLNE VSETKY mlade ktore mas od toho samca su hybridami, nositelkami tzw. "taiwan genu". ak aj ten tvoj samec odide do vecnych lovist skor ako dospeju, nic sa nedeje.
odporucam zariadit sa tak, aby stihol oplodnit maximalny pocet CBS/CRS samiciek a mal si tak maximum hybridov. a to nie len pokial ide o pocet, ale aj o geneticku rozmanitost. v druhom kroku, kedy budes uz hybridy krizit medzi sebou (za predpokladu, ze samec uz bude "ta tam") totiz bude lepsie, ked budes mat moznost krizit nie len surodencov, ale aj "nevlastnych"/polovicnych surodencov. bude to dobre pre ich geneticku rozmanitost/zdatnost.
tak alebo onak: z prveho krizenia taiwan a normalnej bee nedostanes taiwan nikdy. dostanes hybridy, nositelky taiwan genu. ten sa zacne prejavovat v druhej generacii.
ja na tvojom mieste by som sa zariadil nasledovne: k samcovi dal viacej zdatnych samiciek CBS a CRS, ziskal pekne stado hybridov a to potom drzal v samostatnom dostatocne velkom a zabehanom akvariu. ak sa im bude darit, taketo stado ti zacne produkovat pandy a red ruby ruby "automaticky".
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 14 Mar 2014 00:45 am

jo a potom si par taiwanov u teba rezervujem :D
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod yazen02 » 14 Mar 2014 00:48 am

z ineho sudka: ked tak porovnavam tvoje CBS z predoslej fotky tuna a tu samicku CRS tak sa len usitujem v tom, ako sa mi prilis nepozdava ta bezne prijimana gradacia. ono tej samicke sa urcite nalezi kategoria SS, zatial co CBS "len" S...lenze biela aj cierna tych S je kvalitnejsia, ako biela a cervena samicky SS. proste sa mi zda, ze gradacia by nemala byt tolko o vzore, ako o kontraste :)
yazen02
 
Príspevky: 344
Obrázky: 8
Založený: 18 Jún 2012 17:54 pm

Re: Genetika sfarbenia CBS/CRS/Taiwan Bee

Odoslaťod denis » 14 Mar 2014 12:31 pm

yazen ano mas pravdu, na foto vyzeraju tie black super, no su to mlade kusy, cca 1cm a preto aj su take pekne biele. ked uz podorastali, tak biela uz nie je taka ucelena. podobne ta samicka red bee SS ma uz vyse roka a preto je biela tiez nevyrazna. pravdupovediac vdaka tomu, ze ta biela na samicke nie je ucelena, mi pomohla vidiet sedielko u samicky a preto som u pridal k pandam.

mam pri nich aj samicku CBS, ale ta je tam uz od decembra a vobec este nemala vajicka, a predtym ako som ju tam pridal nosila aj mlade boli odchovane. dokonca som tam mal dalsie dve samicky cbs, ktore uz casom posli na starobu...

cize teraz v 50 litrovom akva mam parik pand, 1ks cbs a 1ks red bee, plus tie malinke 7ks od red bee s pandou

teraz ma napadlo, ze tam mam este jednu malinku cbs od samice CBS (ta mi skapala na starobu pred dvoma tyzdnami) a toho panda samca

spekulujem, ze by som tam dal este nejaku red bee K14 samicu, ale momentalne na ziadnej nevidim sedielko...
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.