Plesnivenie hadice



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Objavuje sa vam v hadici na vymenu vody plesen?

ano
10
45%
neviem
8
36%
nezaujima ma to
3
14%
nepouzivam hadicu
1
5%
 
Celkový počet hlasov : 22

Plesnivenie hadice

Odoslaťod drda1 » 27 Nov 2004 20:13 pm

Ahojte, mam jeden problem s plesnou v hadici.
Ide o hadicu, s ktorou dopustam vodu do akvaria po odkalovani. Obcas sluzi aj na odtok vody z akvaria, pokial neodkalujem, len vymienam cast vody.
Uz asi 5x sa mi stalo, ze sa v hadici vytvorila plesen.
Urcite je to z toho, ze v hadici vzdy zostane nejaka ta zbytkova voda v podobe kvapiek na stenach. Najlepsie by bolo hadicu poriadne natiahnut a necaht stiect a vysusit Je tu vsak jeden "maly" hacik - ta hadica ma 12 metrov.
Nemate aj vy podobne problemy? Ako riesite vysusenie a uskladnenie svojich dlhych hadic na vymenu vody?
A ako riesite odstranenie plesne z hadice, ak tam uz je? Ja ju davam do roztoku so SAVOM a potom poriadne preplachujem. Je to vsak velmi neprakticke a pracne. Chcel by som tomu nejako zabranit.
Popiste svoje skusenosti, postupy a napady.
Vdaka.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Reklama

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod barney » 28 Nov 2004 11:01 am

Ahoj. V prvom rade by si mal zmenit otazku "nezaujima ma to" na "nie", pretoze otazky "neviem" a "nezaujima ma to" su v podstate rovnake. Co sa tyka tej plesne, tak ja s nou problem nemam, ale je pravda ze ja mam iba 2m hadicu, takze niesom asi spravny respondent :) .
Obrázok používateľa
barney
 
Príspevky: 13
Obrázky: 5
Založený: 23 Aug 2003 11:09 am
Bydlisko: Košice

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Maja » 28 Nov 2004 15:38 pm

Jedine riesenie je: pre bytovkarov-spustit hadicu z okna z piateho poschodia. Pre akvaristov s rod.domom dat sa k dobrovolnym poziarnikom a susit ju vo vezi pri ich hadiciach. Takto dlha hadica vyschne len vo zvislej polohe, tj. zavesena :-(. Lebo ako sa odparuje voda, tak sa v nej zasa aj zraza :-(, nema kadial uniknut, ani odkvapkat.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Palo » 28 Nov 2004 16:16 pm

Maja napísal:Jedine riesenie je: pre bytovkarov-spustit hadicu z okna z piateho poschodia. Pre akvaristov s rod.domom dat sa k dobrovolnym poziarnikom a susit ju vo vezi pri ich hadiciach. Takto dlha hadica vyschne len vo zvislej polohe, tj. zavesena :-(. Lebo ako sa odparuje voda, tak sa v nej zasa aj zraza :-(, nema kadial uniknut, ani odkvapkat.


A posledne riesenie je, castejsie odkalovat, aby nemala casu zapliesnet :D
A teraz normalne, ak sa to uz stane, tak treba prehnat cez hadicu SAVO a je po probleme. Nezabudnut potom poriadne preplachnut :)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod jacik » 28 Nov 2004 18:50 pm

alebo par dni fukat vzduch do hadice aby vyschla, napr. vzduchovacim motorcekom :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod nino_q » 28 Nov 2004 18:59 pm

jacik, to by som chcel vidiet ten vzduchovaci motorcek co ti vysusi hadicu... ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Ludo » 28 Nov 2004 19:39 pm

z akeho materialu je hadica?
je to taka gumenna, lahko sa zalomi alebo zavlazovacia zahradkarska hadica
?
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Drobec » 28 Nov 2004 20:56 pm

Podla mna maš gumennu hadicu a preto sa ti tam tvori pleseň.Ja použivam tiež 10 metrovu hadicu priesvitnu plastovu a neni v nej ani kusok špinky je čista a čira ako nova.Kup aj ty taku meter stoji okolo 10,- šrofikov...
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod jacik » 29 Nov 2004 08:48 am

nino_q napísal:jacik, to by som chcel vidiet ten vzduchovaci motorcek co ti vysusi hadicu... ;-)

pomaly ale isto :)
ved ked nafukal fit loptu :)
Obrázok
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod johny » 29 Nov 2004 09:58 am

paneboze, jacik :) Co tak teraz skusit balon niekde na luke? Mozno tak za par tyzdno by z toho nieco bolo :D
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod sako » 29 Nov 2004 11:14 am

Jacik, sakra, a ja blbec som tu loptu nedavno fukal rucnou pumpickou:-(
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod joko » 29 Nov 2004 18:15 pm

Ja som mal fitloptu v aute a cestou domov som ju nafukal na benzinke kompresorom, tak by sa dala susit aj ta hadica.
Maja, ved ked prehnes 12 m hadicu na polku, tak ti staci byt od zeme iba 6,001 m aby sa nedodtkla. :-) nemusis is hned ku poziarnikom.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod nino_q » 01 Dec 2004 05:10 am

jacik napísal:pomaly ale isto :) ved ked nafukal fit loptu :)
chudatko membrana... to ale asi nebol kompresorcek za 200 korun...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod jacik » 01 Dec 2004 13:56 pm

ale bol :)
uplne obycajny vzduchovaci motorcek
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod drda1 » 02 Dec 2004 14:47 pm

S tym vzduchovacim motorcekom je to fajn napad, jednoduchy a lahko uskutocnitelny.
Vyskusam.
Vdaka.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Bob » 02 Dec 2004 16:17 pm

Este sa vratim k tej hadici. Mam taky isty problem. 12m hadicu, ktoru pouzivam stvrty rok, mam tiez zaplesnenu. Co ma vsak zaujima je to, ci ta pliesen moze najako skodit rybam.
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Drobec » 05 Dec 2004 12:22 pm

Podla mňa môže škodiť rybam,predsa len je to pleseň a na tú sú ryby nachylné,ale je to len môj nazor...Pokial sú tvoje ryby zdravé je to dobré,ale aj tak by som neriskoval mohlo by to mať katastrofalne nasledky.
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod salik » 05 Dec 2004 20:21 pm

Bob napísal:Este sa vratim k tej hadici. Mam taky isty problem. 12m hadicu, ktoru pouzivam stvrty rok, mam tiez zaplesnenu. Co ma vsak zaujima je to, ci ta pliesen moze najako skodit rybam.

bob, ked to pouzivas 4rok, nebude to mat ziadny vplyv na osadku akvaria
ja pouzivam neprehliadnu zahradnu hadicu a takyto "problem" nepoznam :wink:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Odoslaťod Sasho » 22 Nov 2008 23:22 pm

Ahojte! Vidim, ze sa tu hovori o plesni v hadici, ale mna zaujima nieco ine... o hadici :-)
Mam hadicu k filtru eheim 16/22mm a je naozaj vyborna s vynikajucimi vlastnostami (flexibilna, dlhovekost, transparentnost a pod.) mimo originalky k eheimu som vyskusal uz par druhov z Baumaxu a Hornbachu, ale ani jedna tolko nevydrzi a take rozmery hadic vacsinou znamenaju prilis tvrde plasty a teda problem s ohybanim (resp lamanim) hadice tam kde sa staca do akvaria. Proste sa mi nepaci ich tvrdost... Nevie mi niekto poradit kde kupit hadicu s podobnymi vlastnostami ako ma originalka od eheimu 16/22 za mensie peniaze ako je origoska? cize menej ako 100SK/m + postovne?
Obrázok používateľa
Sasho
 
Príspevky: 46
Obrázky: 41
Založený: 23 Okt 2007 14:01 pm

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod arowana » 22 Nov 2008 23:39 pm

Sahso, ten rozmer hadíc je na TetraTec-u, a náhradné hadice sú nielen bežne k dostaniu, ale sú aj omnoho lacnejšie.
Ja používam záhradnícke hadice s výpletom.

Bob napísal:Este sa vratim k tej hadici. Mam taky isty problem. 12m hadicu, ktoru pouzivam stvrty rok, mam tiez zaplesnenu. Co ma vsak zaujima je to, ci ta pliesen moze najako skodit rybam.

Nie je to plieseň, je to obyčajná neškodná riasa a sinice + bakteriálny povlak.
Hadicu je možné úplne vyčistiť a obnoviť, keď po celkovej demontáži do nich naleješ silnejší roztok SAVO, necháš pôsobiť, kým nie sú úplne čisté. Potom len prepláchnuť vodou a fungujú ďalej.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Sasho » 24 Nov 2008 11:01 am

arowana napísal:Sahso, ten rozmer hadíc je na TetraTec-u, a náhradné hadice sú nielen bežne k dostaniu, ale sú aj omnoho lacnejšie.
Ja používam záhradnícke hadice s výpletom.

No je mozne, ze su aj na Tetra Tecu, ale su aj na EHEIMoch, mozem ti ju odfotit aj s oznacenim ak mi neveris. A to co kupujes, kupujes kde a za kolko? Je aj rozmer 16/22? Diky
Obrázok používateľa
Sasho
 
Príspevky: 46
Obrázky: 41
Založený: 23 Okt 2007 14:01 pm

Re: Plesnivenie hadice

Odoslaťod Giftzahn » 24 Nov 2008 11:37 am

jj, presne ako vravi arowana, to nie je plesen co sa vytvori v hadiciach ktore ti idu z akva do filtrov, je to riasa a nejake tie bakterie, uplne neskodne, proste casom ich v tych hadicia budes mat... :wink: pokial sa tej riasy+bakterii chces zbavit najlepsie je mechanicke vycistenie....ja to robim tak raz do roka :mrgreen: pri hadiciach od eheimu sa mi celkom dobre osvedcilo napr. toto:

Obrázok

za cca. 166,- SKK teda podla toho kde kupujes.... +/- nejakych 20,- SKK

pri dlhej hadici cca. 10m - 12m som pouzil brutalne SAVO a pekne sa vycistila :wink: akurat nezabudnut skutocne poriadne vyplachnut, lebo SAVO je riadny previt :!: :twisted: :!:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.