Nahly uhyn ryb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: uhyn ryb v akvariu

Odoslaťod Maja » 04 Júl 2013 19:24 pm

BitterKiss napísal: 8 discusov

:twisted:
moje odporúčanie: zmeniť svoj osobný postoj a nebrať akvárium ako atraktívny doplnok domácnosti s bonusom zvlhčenia vzduchu. Vyprdni sa na estetický zážitok, nakúp od Ivana živorodky a začni sa detsky tešiť. Nechaj akvárium postupne nádherne zarásť zeleňou. Tak po 5tich rokov tešenia sa, postúp na vyšší level- tetrovité. A znovu sa len teš, prestrihávaj rastlinky, listuj v ponukách a ako darček si kúp nejaký nádherný soliterík. Ak to bude ok, potom skalárik, nejaké mrenky a tak o 10 rokov môžeš frajeriť s diskusmi v už vychytanom, zabehnutom akvárku s bohatými skúsenosťami :).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Reklama

Re: uhyn ryb v akvariu

Odoslaťod BitterKiss » 04 Júl 2013 20:57 pm

dnes som prelozil ryby do prazdneho 110l akvaria... prestali zrychlene dychat, vyzeraju omnoho normalnejsie...
spozoroval som na nich male priesvitne vlasky... pravdepodobne plesen... uvidime ako to preziju do rana...

takze vyzera to tak, ze vo velkom som mal nejaky bordel... budem musiet vsetko vybrat a komplet nanovo prevarit... snad to pomoze

a maja... nieje toto moje prve akvarium... viem ,ze dospely discus potrebuje pre seba zhruba 50l vody... a ze su to mega narocne ryby... raz zacat treba...

//tolko vody som menil len kvoli tremazolu...
BitterKiss
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Júl 2013 16:53 pm

Re: uhyn ryb v akvariu

Odoslaťod Milan666 » 04 Júl 2013 21:26 pm

Nemusí to byť tvoje prvé akvárium, no tvoj prístup je prístup úplného začiatočníka a to ber bez urážky. Už len to, že chceš všetko vybrať a prevariť! Prosím ťa nateraz rybky vráť, podaruj, nechaj prázdné akvárium, myslím bez rýb a tak ako je ho zabehávaj a nič nepreváraj.
Napíš radšej aký máš filter, ako ho vypínaš, čistíš, čo všetko máš v akváriu, aký substrát, rastliny a tak. Nie hneď sa hodiť na terčovce. oni si naozaj nezaslúžia byť v akváriu, ktorý má k biotopu na míle ďaleko
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: uhyn ryb v akvariu

Odoslaťod Maja » 05 Júl 2013 11:55 am

Ale na to ako sme ho chudáka zjazdili, tak reagoval milo a kľudne :).
Inak, tá tvoja fotka akvária- peknééé - hneď by som brala :D.
Tak, tak nechaj zabehnúť, rastlinky pôjdu z emerzu do submerzu a potom bude kopec radosti.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Pomaly uhyn gupiek

Odoslaťod djwiktor » 09 Júl 2013 09:38 am

Ahojte, som tu novy a zaroven som novy majitel akvarka a vopred sa ospravedlnujem, ak to pisem do zlej temy.
Co to som tu uz na fore pocital o uhyne ryb, no rad by som aby sa na moj problem pozreli este aj odbornici.

Takze najskor akva :

Akvarium je Eheim Aquastar 60 - 60x30x30cm (dlzkaXsirkaXvyska).
Osvetlenie 6800K/15W .
Ohrievac Jäger 50W .
Filter je vnutorny (obsahuje molitanovu napln a napln s aktivnym uhlim), s moznostou prevzdusnovania vody cez hadicku vyvedene hore, urceny pre akva do 150L.

Podlozie : 6cm akvaristickeho strku so sklonom 20°, frakcia 2-6mm , farebnost : svetly, nie biely , 2x koren z tropickeho dreva
Rastlinky : 1x Cladophora aegagropila , 1xVesicularia dubyana vo vrstve 3cm vzadu akva , 2x Hygrophila difformis ,
2x limnophila_sessiliflora

Osadenstvo : 13 x zivorodka (8x samicky, 5x samec), 3x ancistrus sp. , kopa slimakov ( freshwater snail ) a nejaka ta kotulka

Akvarko som zalozil nasledovne :
Po prineseni akva, som ho vycistil naskor horucou vodou a cistou hubkou. Naslednej este presiel s parou.
Strk som kupil v akvaristike, nasledne rucne v kybli so slanou vodou vypral ( predtym som octom skusil zasaditost - nic nesumelo) , potom nasypal do hrnca a varil asi hodinu. po vychladnuti som ho nasypal do akva. Dolial som asi 20L odstatej vody , osetrenej akvaregulatorom podla navodu. Rastlinky som preplachol pod tecucou vodou a osadil do podlozia. Dolial som zvysok vody, aby hladina bola 3 cm od hrany akvarka. Svietim od tej doby kazdy den 13hodin, vzdy v rovnakom case. Teplotu na ohrievaci som nastavil na 24°C . Takto fungovalo akva 3 tyzdne. bez pohybu vody, bez okyslicovania. Hygrophily medzitym pustili od spodnych vetiev dlhe korene do strkoveho podlozia.
Potom som nainstaloval filter a zapol ho - odvtedy bezi nonstop.
Nasledne som kupil 3 ancistrusov sp. a po vyrovnani teplot po cca 45min a kontrole, ze u vsetci naozaj zdravy ( aspon viditelne ) som ich pustil do akva. Pustili sa hned do vysavania rias na skle, sem tam posiel aj daky miniaturny slimak ako obet. Sem tam si dobli aj do listov Hygrophil, ale tak co uz s nimi. Krmivo dostavaju obcas Sera-Vitachips, a uhorku na chrumanie.
O dalsie dva tyzdne som bol po gupky - 8 samcov ( netusil som ze su vsetko samci, resp nevedel som este ako to odlisit, a v obchode ma o*bali ) - boli hodinu v druhom malom akva, aby som ich prezrel, ci su v poriadku - nejavili ziadne choroby viditelne, ani ich spravanie nebolo nijako divne. tak som ich premiestnil do akva, po vyrovnani teploty . Ryby vyzerali byt v pohode. Na druhy den jeden samec zacal zrazu so sebou trhat, po niekolkych minutach zacal skakat na hladinu pre vzduch a do dalsich 2 minut bolo po nom. Okamzite som ho odlovil prec z akva. Ziabre mal dosiroka roztiahnute, ziadny povlak na nich, ani nic na supinach - proste ako zdrava ryba.Vymenil som okamzite asi tretinu vody. Dalsi tyzden bolo vsetko v pohode.Vymenil som 20% vody. Nasledne som kupil 8 samiciek - tentokrat v inom obchode, resp priamo uz akvaristike. procedura rovnaka ako pri samcoch. Vsetko vyzeralo ok. Po troch dnoch sa situacia zopakovala, a dalsi samec uhynol rovnakym sposobom. Ani na nom som nic zvlastne neobjavil, ani pod lupou. Vymenil som znovu asi tretinu vody , a zaroven som vybral filter a vycistil ho( resp vymackal ) v tej akvariovej vode ktoru som odobral z akva, aby tam ostali bakterie ( bolo na tom molitane hadam milion slimakov, tak som ich obral a zlikvidoval ) . Na druhy den znova dalsi samec zomrel rovnakym sposobom.
Teraz sa zaroven objavili biele bodky na rybkach - krupicka, preto som vcera kupil costapur, a podla navodu ho aplikoval ( filter som nechal bezat, len som vytiahol von tu cast s aktivnym uhlim ) , teplotu som zvysil z 24° na 28° Dneska su bodkovany uz aj vsetci traja prisavnici a drzia sa hore pri filtri, tam kde to najviac bublinkuje kyslik. ryby vyzeraju byt v pohode .

Takze otazka moja je, co mohlo sposobit tie uhyny iba samcov. ? Netusim fakt co sa im stalo :(

este k parametrom vody - test robeny vzdy 3dni po vymene vody a ustaleni. Jedine co ma stve, je enormna tvrdost vody, ale netusim ako ju znizit - podotykam, ze uz tyzden neprsalo, takze dazdovu vodu nemam :(

NO3 - 25mg/L
NO2 - 0.3mg/L
GH - >21°dH
KH - 10°
ph - 7.4
CL2 - 0 mg/L
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Pomaly uhyn gupiek

Odoslaťod martin_s » 09 Júl 2013 10:06 am

Ach jaj....
Akvarium sa zabehava aj s filtrom, nie bez neho, prave v nom je dolezite aby sa usidlili chemolitotrofne bakterie...
Mas tam vela ryb na male akvarium + premnozene slimaky (pravdepodobne nasledok prekrmovania...) a malo rastlin, co sposobilo to ze sa ryby otravili odpadnymi toxickymi latkami... Vyskyt krupicky je len sekundarna infekcia ako nasledok oslabenia imunity u ryb ktore prezili priotravenie... To ze prisavniky pri liecbe vystartovali k hladine je dosledok toho ze jednak zle znasaju lieciva a jednak toho ze so zvysujucou sa teplotou klesa obsah rospusteneho kyslika vo vode, preto mas v navode k liecivu napisane ze mas zvysit vzduchovanie...
O tom ako pokracovat dalej aj o tom ake su moznosti znizenia tvrdosti vody je tu vo fore pisane naozaj vela, preto sa nebudem opakovat a pekne si to polahky sam vyhladas pomocou search.php
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod djwiktor » 09 Júl 2013 12:55 pm

Vdaka MArtin, dnes idem dokupit este jedno vzduchovatko, nech maju viac kyslika vo vode, pravdepodobne ten filter nestaci na to sam. Slimaky sa premnozili, ale neviem z coho, pretoze krmim tak, aby ryby setko dojedli do pol minuty - a krmim ich len 2x denne. akurat len prisavnikom sem tam hodim dole jeden cips, aby si pochutnali na nom . ale vecsinou ho zozeru skor, ako sa priplazia slimaci.. A potesujuca sprava, napriek zlej situacii, mi jedna gupka porodila :)
Uz om daco pocital o tom znizeni tvrdosti, zistil som ze tu v praci mame osmozovu vodu - neviem aku presne konkretnu, ale ak by bola zadara, tak je to super a urcite s nou nariedim vodu co mam doma v akva.

A este upresnenie, aby sme sa nehadali - zabudol som dopisat, ze po instalacii filtra bezalo akva len s rastlinami dalsi 3 tyzdne. az potom som riesil prisavnikov. takze filter tam bezi uz dako pomaly mesiac aj pol, resp uz to budu pomaly aj dva.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Milan666 » 09 Júl 2013 19:38 pm

Ak máš vo filtri aktívne uhlie, von sním! Filter umiestni tak, aby čeril hladinu, takto sa dostane do vody viac kyslíka, počas liečby je dobre aj prídavné okysličovanie ako sa tu spomína. Slimáky sa premnožili vďaka prekrmovaniu ako píše martin_s, to čo sa rozkladá nemusíš vidieť. Neviem čo je to za cips, čo spomínaš. Že gupka porodila nemusí byť dobrá správa, tie sa množia kedykoľvek a kdekoľvek.
Nepíšeš aký filter máš. Teraz sa tvrdosťou vody nezaoberaj. Čisti filter a meň vodu. Uvažuj radšej o výmene filtra, tento evidentne vhodný nieje.
Pracuj na tom, aby si mal NO2 na nule (0)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod djwiktor » 10 Júl 2013 08:54 am

Vcera som odlovil vsetky male ryby do druheho akva( 10ks). Co sa tyka filtra - pisal som, ze som tu cast s uhlim vybral, prave koli liecbe costapurom. - tak ako bolo v navode. Vcera som vymenil asi cca 20% vody , odkalil dno, a opet ocistil filter. Filter je umiestneny tak, aby mal vypust nad hladinou. Plus som kupil vzduchovaciu pumpu a pridal rybam na opacny konec akva kamienok vzduchovaci. Dnes znova dostanu costapur do vody ( ak som pochopil dobre navod ( 1 a 3 den, a ked to stale nezmizlo, tak este 5 a 7den)).
Filter je microjet MCF-70 - teraz pozeram, ze je urceny do max 70L akva, ale to by stale malo byt ok, lebo moje je len 54L.
Problem je, ze predchvilkou mi priatelka pisala, ze dalsia rybka je mrtva , a ze pred tym nez zdochla, tak bola daka pokrivena. Co som narychlo presiel tu na fore, tak mozno otrava NO2/NH3,4 , ale nechapem to, kedze voda bola vcera cast vymenena. - NO2 test som robil dnes rano - hodnota 0mg/L . NH3,4 test nemam kupeny, mam iba kombinovany test na NO3,NO2,GH,KH,pH,CL2 a hodnoty su v poriadku.
Inak co mi pride uz maximalne divne - kapu mi len samci kupeny v prvom obchode - samicky z druheho obchodu su v pohode . A pocul som na ten obchod uz vcera v druhej akvaristike staznosti, prave na to, ze vela ludi si tam kupi ryby a bud im pokapu alebo si dovlecu nejake choroby do akva s nimi.

Mam doma Sera Bio Nitrivec - mozem to pouzit na skusku? Kym kupim ten NH3,4 test ? Len neviem ci to nespravi bordel spolu s tym costapurom pretoze ten nitrivec viaze aj chemikalie na seba.
A este k tym cipsom, su to tieto : http://www.sera.sk/produkt/26.sera_vipachips-
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Milan666 » 10 Júl 2013 16:50 pm

Jejéééj, ty si to musíš najprv v hlavičke poukladať. Pri použití costapuuru musíš vymeniť 50% vody, potom dva dni pauza a potom preliečiť znovu a po ukončení liečby znovu vymeniť 50% vody, nasadiť do filtra aktívne uhlie povedzme na dva dni a potom ho vyhodiť do kontajnéru. Keď sa situácia stabilizuje, tak potom pridáš nitrivec. Veď sú to akože nitrifikačné baktérie a tie by si costapurom zabil! Musíš viac čítať.
Costapur likviduje pôvodcu choroby a rozhodne neliečí rybky! Takže ak by ti pošli všetky, tak za to nemôže costapur, ale oslabená, alebo žiadná imunita. Už to chápeš?
Potom riadne akvárium nasadiť rastlinami a zabehnúť!
Filter si odlož do skrine na horšie časy a kúp si niečo ako čerpaciu hlavu a k tomu biomolitánovú kocku
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod OsirisII » 10 Júl 2013 18:43 pm

Filter a dno sa nečistí naraz!
OsirisII
 
Príspevky: 23
Založený: 30 Jún 2013 01:53 am
Bydlisko: Netherlands

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Milan666 » 10 Júl 2013 19:04 pm

To si sa pýtal?, či kričíš? Pozor na znamienka.
Ak budeš mať dostatok životaschopných rastlín a dobré prostredie pre nitrifikačné baktérie, tak ti odkalovanie, teda čistenie dna odpadne.
Píšem ti, aby si si to v hlave poukládal a to tak, že si nájdeš príslušnú tému a naštuduješ si potrebné veci, pretože filter a dno je v tejto téme OT
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Steinarka » 12 Jan 2014 08:50 am

Milan to že uhlie po dvoch dnoch založenia akvária vyhodiť do kontajnera je koli čomu ? Ja som včera založila akvárko použila aquatan po dakej dobe nitrivec a vo filtri mám uhlie a naspodku molitan. Je tam niečo nespráven alebo niečo čo treba doplniť ?
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Steinarka » 12 Jan 2014 08:51 am

Alebo je nutné ho vyhodiť len pri chorobách ?
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod cezar.milan » 12 Jan 2014 20:21 pm

Odpoviem ja :)
Aktívne uhlie slúži na naviazanie ťažkých kovoch (ako sa uvádza v návode), rovnako dobre poslúži pri prípadnej liečbe rýb v akváriu. Dokáže na seba zase naviazať zbytky liečiva (čo je chémia). Nevýhodou je , že ak na seba niečo "naviaže" a presýti sa, tak to potom zase uvoľňuje do vody. Čiže je to dobré ako jednorázové použitie.
Aquatan je údajne na odstránenie chlóru z vody. Ja verím, že tam ešte rybky nemáš. Nitrivec je na rozbehnutie filtra. Údajne sú to baktérie, alebo niečo, čo ich činnosť rozbehne. To už nechám na posúdenie každému, kto si to kúpi. Ak ale vo filtri máš uhlie, tak ten nitrivec si dala zbytočne.
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Steinarka » 12 Jan 2014 21:19 pm

Ďakujem za odpoved teda radíš uhlie vyhodiť a nitrivec použiť znova alebo uhlie nechať a nitrivec nieje potrebný ?
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod kvietik » 12 Jan 2014 21:39 pm

uhlie samozrejme vyhod, nie je potrebne.Ja mam napriklad aktivne uhlie doma v zalohe aby bolo pri nejakom lieceni, ale ak neni problem v akvarku nieje potrebne. Nitrivec mozes pridat zase, ale bakterie sa ti vytvoria aj bez neho , len mu treba dat cas...
kvietik
 
Príspevky: 389
Obrázky: 63
Založený: 13 Sep 2011 21:26 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod cezar.milan » 12 Jan 2014 21:44 pm

Ako píše kvietik, no keď už nitrivec máš tak ho použi samozrejme :)
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Steinarka » 12 Jan 2014 21:47 pm

dobre hned vyberiem to uhlie a ked bolo použité dva dni je nutné ho vyhodiť alebo je možné ho ešte uskladniť ?
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod cezar.milan » 12 Jan 2014 21:48 pm

Vyhoď ho
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Steinarka » 12 Jan 2014 21:49 pm

A ked ho už dám preč čím mi ho radíte nahradiť ? Mám dvojkomorový filter dole je molitan a hore uhlie ....
Steinarka
 
Príspevky: 62
Obrázky: 0
Založený: 10 Nov 2013 10:48 am
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod cezar.milan » 12 Jan 2014 21:53 pm

Sme už OT. Nahraď ho molitanom, keramickými valčekami.........
cerpacia-hlava-t7708.html
filtracne-media-t9517.html
post282462.html
filtracne-media-t9517.html
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod suzi2008 » 24 Máj 2015 12:03 pm

Chcela by som Vas poprosit o radu. Mam problem s uhynom ryb v akvariu a neviem z akeho dovodu kazdy den umrie niektora z rybiek... Mam 25l akvarium, filter claro 200 vnutorny, ktory sme vzdy na noc vypinali. akvarium mame cca 6 mes.. Rybky v nom 1 cistic, gupky, 2 mrenky, po uhyne uz iba jedna, 4 mrenky stvorpruhove, ostala uz iba jedna. Z neznamych dovodov zacali postupne dochnut, bud sa schovavali ku filtru a ohrievacu, dokonca 2 z nich dva dni plavali v pohode a potom boli uz len pri dne a sli sa len nazrat. Dnes je dalsia mrtva. Pravidelne kazdy tyzden menim 1/3 vody a odkalujem dno, filter som vzdy premyvala vo vode odpustenej z akva. Pri napustani do akva som vzdy liala vodicku na zabitie chloru vo vode. Najskor sme si mysleli ze je to kvoli filtru a ze je vela dusicnanov v akva. No stala sa taka vec ze ked som videla ze je nejaka z rybiek divna, dala som ju do mensieho akva ku novonarodenym gupka 4 mes., aj tak tam ta gupka zdochla, no jedna v tom akva prezila a je naspat vo velkom. Dnes som zistila ze aj mlade gupky su mrtve vsetky. Z akva som uz vytiahla aj filter natrvalo a pridala som tam len vzduchovanie. Proste netusim uz cim to moze byt. Prosim poradte mi... dakujem
suzi2008
 
Príspevky: 1
Založený: 24 Máj 2015 11:06 am

Re: Nahly uhyn ryb

Odoslaťod Loki12 » 24 Máj 2015 13:04 pm

Ahoj Zuzka
najskor si odpovedz na otazku, ci si priravena ozaj pocut pravdu. Ale ozajstnu pravdu. Lebo nebude velmi prijemna. Ak ano. Tak citaj dalej.

Najskor poviem, ze tych dovodov moze byt viac, takze budem radit len z toho co si napisala. A este predtym ako zacnem vymenovavat, tak poviem, ze vsetko, vsetko co tu napisem, tu nafore uplne jednoducho vyhladas cez hladaj: search.php

Tak podme na to:
1. 25L akvarium nie je vhodne akvarium pre ryby a vobec nie pre zaciatocnikov - a to je fakt. A preco to tak je si najdes. Staci vyhladat temy o zaciatkoch s akvaristikou. Napriklad aj pohlad v casopisoch: http://klub.akva.sk/akvarium.php
2. filter, nech uz je akykolvek MUSI bezat non-stop. Je to jedno zo zakladnych pravidiel akvaristiky a v kazdom clanku o zakladani akvaria je toto napisane.
3. Uz to ze 25L je male na akvarium, tak tam mas uplne nevhodne ryby. Ziadajuce si vacsie akvarium a neznamy pocet gubiek - co je typ rybky ktora velmi velmi spini a preto potrebujes mat velke akvarium a dobru non-stop beziacu filtraciu.

Resume:
- 6 mesiacov je presne ten cas, kedy ti rybky pocas pravidelneho pri-otravovania amoniakom oznamili, ze to uz viac nedokazu akceptovat a odisli na lepsie miesto. Ak vypinas filter, tak vlastne "dobre" bakterie zabijes a oni, respektive ich toxicke torza zapnutim filtra vpustas do akvaria. To ze si menila 1/3 vody, len oddalovalo nevyhnutne.
- Nevieme ake mas rastliny, kolko rastlin, a hlavne ako vyzer akva - fotka by pomohla. Kedze aj rastliny pomahaju rovnovahe, tak tu bude asi dalsi problem. Cize treba dodat aj informaciu o rastlinkach.
- Ziadne vodicky nemas liat do akvaria. Toto radia len obchodnici aby mali co predavat. Proti chloru je najlepsie odpustit vodu a nechat par hodin odstat.
- Ked rybky prelovujes, tak im vytvaras stres, rychlejsie metabolizuju a tym padom aj rychlejsie sa priotravuju.
Cize zaverom: ked toto vsetko skombinujes tak si si asi uvedomila, ze uhyn rybiek mozes len a len ty. Tym ze si si nic nenastudovala, tym ze si cakala ze rybka je nenarocne zviera, tym ze si predpokladala a predpokladala si zle. Je to krute konstatovanie ale je to zial tak.

Kedze som dnes v nalade a investujem do teba cas, tak napisem aj co s tym. Treba sa pripravit, ze vsetko podochne. Ak nie. Tak to bude len cas na to aby si ryby posunula niekomu inemu. Urob tak co najrychlejsie a posun ich niekomu kto sa akvaristiek kusok vyzna aby mali ryby co najlepsie podmienky.
Filter - odober z akvaria vodu a poriadne ho vycisti. Zapni a uz ho nikdy nevypnes. Nikdy opakujem. Ak ti huci pri hlavne v spalni, tak to presun inde. Ale musi ist non-stop. Vzduchovanie nechaj teraz zapnute, kym sa filter ako-tak nezabezne - cca 2-3tyzdne.
Voda - vymen teraz 50% vody. Zajtra znovu 50%. Potom prejdes na obdenny rezim vymeny 50% vody. po tyzdni men 30% kazdy treti den. A takto pojdes dalsie dva tyzdne. a mozno, opakujem mozno potom prejdes na tyzdenny rezim 30% vody.
Osadka - v tomto case uz pises kamaratom, znamym alebo na burzu, ze darujes rybky a zacnes si hladat informacie o krevetkach - RedCherry napriklad. Daju sa zoznat cez internet za par centov a kludne ich tam mozes mat aj 20ks. Ale skor ako o mesiac po resete akvaria ich tam nedavaj. Najskor sa ti bude akvarium pacit prazdne, rastliny budu rast a prosperovat a za potom.

A hlavne si precitas clanky o zakladani akvaria.
Hotovo
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.