Chladenie vody - technika



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Chladenie vody - technika

Odoslaťod Loki12 » 24 Máj 2013 14:15 pm

Ahoj

leto sa blizi a s tym spojena aj problematika chladenia vody v akvariach. Tuto temu zakladam, pretoze po fore sa potuluju rozne temy, rozne sposoby, ale ani jeden taky ucelenejsi prispevok. Budem sa snazit tuto temu pravidelne upratovat, ak uvidim, ze to ma zmysel.

Chcel by som aby ste sem do temy pisali vase nazory, napady, home-made techniku, vyhody, nevyhody, informacie budem urpravovat. Nespadol som mudry z visne. Cize aj to co tu je zatial napisane su len zatial, mne zname informacie.

Typy chladenia:

1. Externe kanistrove chladice - fabricke
- zariadenie ktore sa k akvariu pripajaju sposom ako externer filter. Jedna hadica (intake) nasava vodu z akvaria, voda prechadza utrobami chladica a nasledne druhou hadicou (outake) ochladena voda vchadza do akvaria. Vacsinou su tieto chladice zapojene "seriovo" do vystupnej hadice od externeho filtra.
napr:.Resun Mini-20 Chiller
Vyhody
- bezstarostny chod
- lepsie verzie vedia presne, digitalne, nastavit teplotu vody
- overene, profesionalne vyhodovania
- ticha prevadzka
Nevyhody
- cena
- odber elektrickej energie na urovni aj stoviek Wattov

2. Hladinove "ofukovace" - fabricke
- zariadenie obsahuje ventilator (pripadne viac) ktore zenu vzduch ponad hladinu, ktora sa tymto systemom ochladzuje. Existuju verziu zavesne na hranu akvaria, pripadne konzolove, ponad cely rozmer akvaria.
napr: Aquarium Fish Tank Powerful 12v Cooling Fan
Vyhody
- cena riesenia oproti kanistrovym chladicom
- riesenie na kluc, kupis, namontujes, chladis
Nevyhody
- nizsia ucinnost chladenia (ak je v izbe teplo, tak si aj tak nepomozete)
- vyssi odpar vody
- hlucnost ventilatorov

1. Externe kanistrove chladice - DIY, HomeMade
- neviete co zo starou prenosnou chladnickou do auta? nasli ste vyradenu chladnicku po starej mame? Sikovne ruky, napad a ide sa na to. Este par drobnosti a...
napr:. <bude doplnene>
Vyhody
- recyklacia starych zariadeni
- cena riesenia oproti fabrickemu rieseniu
- dobry pocit z DIY
Nevyhody
- cas straveny realizaciou celeho projektu
- nesikovne ruky
- mozne "muchy" takehoto riesenia

4. Hladinove "ofukovace" - DIY, HomeMade
- PC vetraciky, detske ofukovadla, ventilatory z digestorov,...cokolvek + trochu tej lepenky, sikovnosti a nad hladinou mate razom minitornada - pozor na lietajuce ryby, mohlo by ich odfuknut.
napr: <bude doplnene>
Vyhody
- cena
- dizajn podla potreby uzivatela
- hrdost, ze som to dokazal
Nevyhody
- riziko moznej diskusie nad estetickou strankou daneho riesenia
- vyssi odpar vody
- hlucnost ventilatorov

5. Ladove osviezenie - flase, nadoby s ladom
- Flasa naplnena vodou sa cez noc da to mrazaku a rano (vecer,...) vlozite priamo do akvaria. Existuju na to vypocty, kolko ladu na ake velke akvarium.
napr: <bude doplnene>
Vyhody
- cena
- dostupnost
Nevyhody
- neustale vyrabanie ladu
- diskutabilna vydrz chladenia
- mozne tepelne soky pre osadenstvo akvaria
- esteticka rovina

6. Ine - DIY, HomeMade
Peltier? HeatPipe? Ine? Doplnte vase specialitky a budu tu uvedene
napr: <bude doplnene>
Vyhody
<bude doplnene>
Nevyhody
<bude doplnene>

Loki
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Reklama

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Dusky » 24 Máj 2013 14:37 pm

dobra tema, ja si myslim ze potrebné je pri plánovaní umiestnenia akvária, priemysliet si umiestnenie, najlepšie podľa mňa je, umiesniť akvárium na chodbu (aspoň ja to tak mám riešené, bývam v byte). Ešte sa mi nestalo, že by som mal teplotu moc vysoko ani moc nízko. A čo tak v lete vypnúť ohrievač? :D
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod džara » 24 Máj 2013 18:46 pm

A čo tak v lete vypnúť ohrievač?
že Dusky. už si to urobil? alebo krevetkam este dopriavas ... :lol:
džara
 
Príspevky: 140
Obrázky: 27
Založený: 20 Aug 2009 22:59 pm
Bydlisko: Senica

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod lubosmihula » 04 Jún 2013 21:27 pm

a čo tak chladič "pritiahnutá roleta (žalúzia) + ventilačka"
výhody - bezstarostný chod
žiadne náklady na energiu
jednoduchá obsluha bez zásahu do akvária a jeho okolia
čerstvý vzduch v miestnosti

nevýhody - tmavšia izba
možnosť vniknutia zlodeja do bytu cez pootvorené okno
vyššia hlučnosť z ulice a prach
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod sappa » 04 Jún 2013 21:50 pm

toto je riesenie s minimalnym ucinkom a zalezi na ktoru stranu mas otoceny dom (byt) ja som mal minule leto pri zatvorenych zaluziach ( okna museli byt cez den zatvorene) v byte cca 32°C pri otvorenych ventilackach sa to splhalo k 35°C
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Milan666 » 04 Jún 2013 22:33 pm

lubosmihula, tebe je hej v Poprade, že? Neber to v zlom, ja len, že či vieš, že v Poprade je zima len dva mesiace a to v júli a auguste keď vám nekúria.., dúfam, že si to pochopil, resp., že to poznáš. Ja som tie PPdčan
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Dusky » 05 Jún 2013 12:55 pm

no ale 32 stupnov doma? to sa mi nechce verit, to ti na akvarium pecie slnko ci co? ak mas v izbe viac ako 30 stupnov tak to je nejak zle zatepleny
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod triscene » 05 Jún 2013 13:58 pm

30 stupnov vobec nie je problem mat v byte alebo v dome. sam viem ked u nasich pecie do obyvacky tak je tam jak v saune :)
a takisto tipujem ze aj v panelaku oproti musia byt happy ked im svieti cely den do okien, vela ludi tam ma stiahnute rolety cely den a klimy namontovane. mne len rano a ale aj tak voda v akvarku mala bez problemov 30 stupnov v lete.
kazdopadne som uz teraz ale presedlal vo vsetkych akvarkach na otvoreny styl bez krytu takze by malo byt chladnejsie a v minickach budu ventilatoriky.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Sunkafit » 05 Jún 2013 14:06 pm

32 stupnov nieje problem pri Nitre v podkrovnej izbe aj viac
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod sappa » 05 Jún 2013 19:15 pm

byvam na samom vrchy a byt je otoceny na juh takze slnko tam pecie od rana a z do vecera zateplenie ti nepomoze ked zaluzie co su za oknom sa od slnka zohreju a vykuruju byt zvnutra a potom to zateplenie drzi teplo dnu co je uplne na prd :(

vyskusal som cez leto zavriet do okna zvonka plachtu a to bolo super v byte nebolo viac ako 28 len sa nedalo vecer poriadne vetrat lebo si sa musel hrat zase s plachtou
zaujimave moze byt riesenie s nalepenou zrkadlovou foliou na okna ale musi byt nalepena zvonka aj to verim ze par stupnou znizi

ale uz je klima tak to riesit uz nemusim :)
sappa
 
Príspevky: 386
Obrázky: 5
Založený: 04 Máj 2012 23:10 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Drack » 19 Jún 2013 20:21 pm

Ja teraz v tychto horucavach vymienam cca 5 % vody po prichode z prace a rano pred odchodom do prace im tam supnem par kociek ladu z mrazaku. Je to dost pracne, ale pokial nemam chovnu, ale len 2 AQ, tak sa to da. Myslim, ze ta teplota ako taka ani nevadi, ale skor s tym suvisiaci ubytok O2. Robil som to takto vzdy v lete pocas horucav a nikdy som nemal pocit, ze by ryby trpeli z teplotneho soku, nakoniec podobne krmim mrazenou potravou a nerozmrazujem (to je ina tema, no to ma x z nas iny nazor, ale ja nerozmrazujem). Problem je, ze ako som pisal, ze efekt je kratkodoby a je to dost pracne. Ale trochu to pomoze a lepsie ako nic Mozno je to zbytocne, ale zvyknem to robit. Co vy ? Snazite sa chladit, ci ste nazoru, ze 30 C je v pohode este ? V panelaku mam teraz takmer taku istu teplotu ako vonku lebo.
Obrázok používateľa
Drack
 
Príspevky: 90
Obrázky: 12
Založený: 13 Máj 2008 22:16 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Meny » 19 Júl 2013 16:46 pm

V týchto horúčavách vymieňam 5 % - 10 % vody tak okolo 15. hodiny denne , novú vodu mám v kockách ľadu v mrazáku. Pomáha to zraziť pár stupňov, no ako bolo nadomnou písané, bohužiaľ krátkodobo.
Meny
 

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Jozef I. » 19 Júl 2013 17:03 pm

ono netreba to brať až tak tragicky, si myslim, tento rok ani to leto nie je take ako napriklad minuly rok. Mne sa voda drží tak na 26-28 stupňov. na začiatku leta bol taky jeden dva tyždne s tropickymi teplotami okolo 33 stupňov, vtedy som mal aj ja v akva 30 stupňov, ale to je asi tak všetko.
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod nijazov48 » 19 Júl 2013 17:35 pm

ja mam v izbe s akva v lete okolo 29 celsiov a v akva je aj cez 30. davam mrazene flase, ale to dlho nevydrzi. samozrejme, ohrievac mam vypnuty.
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod rastafaro79 » 27 Jan 2014 01:01 am

viete mi niekto poradit ci sa oplati kupit chladic Hailea HC-130A?
Obrázok používateľa
rastafaro79
 
Príspevky: 11
Obrázky: 4
Založený: 03 Feb 2013 15:38 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Loki12 » 27 Jan 2014 13:10 pm

je to o tvojich financnych moznostiach a potrebach.
Za 330,- mam kupenu obycajnu chladnicku. A to nehovorim o fakte ze za cca 60EUR (ak by som to faaaak nutne potreboval) kupim autochladnicku s pripojkou na 230V, vykutim dve diery na hadice, zaizolujem a cely filter - ak sa mi zmesti prasknem rovno dovnutra.

Za 330,- sa mi to zda naozaj ako velmi velmi luxusna zalezitost.

Ale opakujem: Zalezi od tvojich financnych moznosti, nutnosti take daco vlastnit a lenivosti (v dobrom slova zmysle).

K technickej strane sa nevyjadrujem, nevlastnim, nevlastnil som.
skus napisat "marlo"vi. casto byva aj na akvaland.sk stranke online, takze ti hned aj poradi.
Obrázok používateľa
Loki12
 
Príspevky: 1031
Obrázky: 10
Založený: 07 Jan 2013 12:41 pm
Bydlisko: Bernolakovo

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Ondrej72 » 27 Jan 2014 13:36 pm

Pri takej investícii by som sa zamyslel nad klimatizovaním miestnosti a máš dve muchy jednou ranou.
Ondrej72
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 07 Nov 2007 21:32 pm
Bydlisko: SR

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod rastafaro79 » 27 Jan 2014 21:44 pm

Ja viem ze je to dost velka cena ale momentalne som vrazil 2krat tolko do prerabky aquaria a bojim sa co pride cez leto,pretoze mam v obyvacke velke okno s dverami 3,5 m krat 2,5 a kedze mi tam svieti slnnecne svetlo od rana do vecera,mavam cez leto vodu v Aqua aj 32 stupnov.Preto shanam nieco efektivne aj ked cena vysoka ale nechcem prist o rastliny a ryby do ktorych som dost investoval.Casom planujem nadstresit balkon takze mi tam nebude az tak prazit ale nebude to tento rok,preto sa toho obavam.
Obrázok používateľa
rastafaro79
 
Príspevky: 11
Obrázky: 4
Založený: 03 Feb 2013 15:38 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Vlado21 » 28 Jan 2014 14:03 pm

rastafar, u mna je to rovnako. Ked uz hovoris o investiciach, neuvazoval si osadit na okno vonkajsie rolety?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod rastafaro79 » 31 Jan 2014 16:39 pm

Vlado21, uvazujem aj nad tym len aj tak tam isto bude teplo,ja to mam na kopci a od rana do vecera mi tam svieti.No uvidime do leta este premyslime.
Obrázok používateľa
rastafaro79
 
Príspevky: 11
Obrázky: 4
Založený: 03 Feb 2013 15:38 pm

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod vagascan » 22 Máj 2015 12:06 pm

Ake mate skusenosti s PC ventilatormi v kryte?? uvazujem o instalacii 4 ks do 470 l akva. Instalacia pod kryt, a v zime sa uzatvoria - nainstalujem nad nich zaslepky pre kable.
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am


Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod mosfet » 22 Máj 2015 20:31 pm

A čo tak klasická klimatizácia na stenu a máte príjemné podmienky aj na pozorovanie akva?
Obrázok používateľa
mosfet
 
Príspevky: 230
Obrázky: 2
Založený: 06 Jan 2014 23:06 pm
Bydlisko: Košice

Re: Chladenie vody - technika

Odoslaťod Hryzo » 22 Máj 2015 20:38 pm

myslis taketo nieco? http://www.mobilna-klimatizacia.sk/mobi ... radit=cena ... 379 najlacnejsia ... nieje az tak malo :)
Obrázok používateľa
Hryzo
 
Príspevky: 1422
Obrázky: 1
Založený: 15 Júl 2014 09:54 am
Bydlisko: Gajary

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.