Projekt ''SouthAfrica''



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 26 Júl 2013 14:49 pm

Ahojte, takze hoci sa len ucim ( denno denne citam vsetko na tomto fore), snazim sa prejst vsetko , cez rastliny, ryby, techniku, ako mi cas dovoluje. Akvarko s gupkami sa uz stabilizovalo po tom, co som vsetko vycistil, vydezinfikoval, a nakupil nove rastlinky a substrat. Mimochodom, ten uhyn gupiek bol zapricineny tuberkulozou ( poslam som 5 ryb kamosovi veterinarovi na rozbor), ktoru som dovliekol z akvaobchodu ( aj som im to tam rovnako nahlasil - na druhy den bolo cele akva zlikvidovane a dezinfikovane u nich ), ryby pokapali aj preto, lebo zaroven mali krupicku ( ryby z rovnakeho obchodu ) a oslabenu imunitu po liecbe. Teraz je akva len s rastlinkami, filter bol koplet vymoceny v roztoku soli a sava a potom x krat premyty - akva sa nanovo zabieha s novym substratom aj rastlinami . Takze ho neriesim zatial.

Mimo to premyslam trosku do buducnosti, kedze budem mat pravdepodobne zadara jedno setove akva 112L ( vidim to tak, ze kryt bude vymeneny za normalne svetlo poriadne ). Filter som zohnal Fluval 203 s hadicami, ale bez rampy a bez sacieho kosa. Ale tak co caka clovek za 5€ :) Zvysok veci postupne pokupim, casu dost :)

Takze nieco k tomuto projektu, ktoreho realnost vidim mozno niekde v priebehu 6-12 mesiacov. :
Chcel by som sa priblizit k biotopu juznej afriky ( najlepsie riecny breh )
Akva : 112 L (80x35x40cm) - Na vecsie uz bohuzial asi nenajdem miesto, ale ktovie :)
Skrinka : Kupena niekde v bazare ktorych tu je naokolo dost, to je cas, kym bude akva
Svetlo : 2x30W OSRAM Cool daylight
Filter : Fluval 203 alebo casom mozno nieco lepsie
Ohrievac : Jäger 100W - tento mam doma a mohol by stacit v pohode
CO2 : Casom urcite, na zaciatok asi nebude treba
Podklad : JBL Aquabasic+ alebo nieco podobne a na vrch mix strkopiesku ( frakcie 1-6mm)
Nejake dva korene , jeden mensi, druhy vecsi, aby cast trcala nad hladinu.

V lavej casti by som rad vytvoril imitaciu previsnuteho podmyteho brehu - tu si to predstavujem tak, ze by som tu spravil tuto cast z plexi a lepil akvaristickym silikonom, pripadne ak nebude ina moznost, tak polystyren. Viac na nakrese co pridam potom neskor.

Rastlinky :
Na brehu v zmesi raseliny a hliny zasadeny mätonoh trvaci, alebo ina podobna nizka trava ( do 10cm )
Niekolko Anubiasov Heterophylla alebo Barteri, najme medzi korenmi na vyplnenie priestoru
Pod previsom brehu by mala byt Blyxa Aubertii
Vpravo ako dominanta zadnej steny Ammania Gracilis
Podkladovy koberec by mohla tvorit Marsilea hirsuta

Rybie osadenstvo : Tu si necham radsej poradit od vas, co by sa tam hodilo pri tejto konstelacii, kedze na biotop juznej afriky som nasiel na x strankach vela roznych druhov rybiek. Cisty objem vody mi vychadza niekde okolo 70-80L ked odratam vsetko. (Plati pre dane akva, ak by som nasiel vecsie a aj miesto na neho, tak sa to zmeni )

Takze tolko cca k mojej predstave do dalekej buducnosti. Ako bude projekt postupovat, urcite sem budem pridavat fotky a pytat sa na rady, ak si nebude isty tym, co tu bude popisane vo fore.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Reklama

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 27 Júl 2013 09:43 am

Este prikladam nakresy, takato je cca moja predstava.
Prílohy
IMG_20130726_135108.jpg
IMG_20130726_135121.jpg
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Jozef I. » 27 Júl 2013 10:40 am

Paci sa mi tvoj elan do toho, ale ten "pristrešok" to podla mna nebude vizerať dobre. Skus isť do klasickeho paludaria, niekoľko peknych najdeš aj tu na akve kde môžeš čerpať inšpiraciu. Veľa šťastia
Obrázok používateľa
Jozef I.
 
Príspevky: 1529
Obrázky: 0
Založený: 04 Feb 2012 18:46 pm
Bydlisko: Senica

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Milan666 » 28 Júl 2013 08:42 am

Tak, tak a s tou litrážou je to tak akurát na cihlidky menšieho vzrastu ako ramirezi, či kakadu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 28 Júl 2013 14:22 pm

Dakujem chalani. Tak to 112L akva je uz doma , dva rohy su mierne obite, preto by ma zaujimalo, ci tam je to prilis kriticke alebo nie - horny roh je odlupnute zo skla, ale od vonkajsej casti - vnutorna cast drzi pevne na silikone a nie je prasknuta. a spodny jeden roh je odlupnute, na dlzku asi tak 4cm, ale len nejaky 1mm. Inak vyzera vsetko ok. myslite ze to bude problem a mam to preistotu presilikonovat ? Akva stalo bez vody pravdepodobne v pivnici nejaky ten piatok zabalene v krabici.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Milan666 » 28 Júl 2013 15:23 pm

Dnes sa dá akvárium už kúpiť za šupku a nepoškodené. Nejdem pátrať kde si ho kúpil a keď je v takom stave, verím, že ťa nestál veľa
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod smajdicek » 28 Júl 2013 17:40 pm

My máme obitú 54 a drží v pohode. A nedá sa povedať že by sa k nemu ľudia správali ohľaduplne.
smajdicek
 
Príspevky: 387
Obrázky: 22
Založený: 17 Mar 2013 16:22 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 29 Júl 2013 07:58 am

Este by som upresnil, sklo je hrubka 8mm. Asi by pomohlo pre istotu dolepit do toho spodneho rohu kusok skla akvaistickym silikonom, nie ? Akva je od MP Aquarien ( EHEIM ) , bolo k nemu aj topitko Jäger 100W a Filter EHEIM vnutorny. Kryt je ako som si myslel osadeny slabym svetlom - na tento objem je to 2x18W, co mi vychadza na nejakych 0.3W/L, ak by som aj odratal strk, a nejake kamene a korene, tak sa dostanem max na 0.4W/L. Nezda sa mi ze by to bolo dostatocne - ale co som skukol narychlo, tak cele svetlo je jeden diel a v kryte drzi na plastovych cvokoch, takze sa da odstranit.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod styv » 29 Júl 2013 14:33 pm

Milan666 napísal:Tak, tak a s tou litrážou je to tak akurát na cihlidky menšieho vzrastu ako ramirezi, či kakadu



South Africa či Amerika?
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 29 Júl 2013 15:29 pm

Afrika jednoznacne. Problem je, ake bezne dostupne rybky tam potom dostat. Pozeral som kaprozubky, tie su dobre na vrch a stred nadrze, ale potom je otazne, co dat na spodnu cast nadrze.

Ak niekto robil afriku , tak budem rad ak sa vyjadri, ake rybky tam dat - samozrejme nie som jeden z tych, ze ''Aha, tato je pekna, tu si kupim '' kludne to mozu byt aj bezfarebne rybky, hlavne aby sa tam citili dobre :)
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Milan666 » 29 Júl 2013 18:14 pm

112L a Afrika?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod styv » 29 Júl 2013 20:50 pm

Ale dá sa najsť, mrenka Rodezská a nejaké halančíky, prípadne cichlidky (šnekáče) Lamrologus oc.
styv
 
Príspevky: 51
Obrázky: 4
Založený: 28 Nov 2007 21:51 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 23 Aug 2013 18:00 pm

Dik za odpovede chlapci. Takze akva som vymenil za druhe s tymi istymi rozmermi ( nove nie je obite ). Piesok sa mi podarilo kupit v tescu kremicity do filtra, frakcia 0.6-1.3m, co bude asi postacovat. Jedno balenie 25kg. Dneska som dokoncil nadobky na bublinkovatko pre TIBI - podarilo sa mi tu v nemecku kupit vzduchu/vodo-tesne pixle na potraviny fajnych rozmerov , tak som spravil jednu nadobku pre TIBI (2L) a druhu mensiu (0.35L) na pripadne ocistenie a ako pocitako bubliniek.
Prílohy
bublatko pre TIBI.jpg
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Milan666 » 25 Aug 2013 11:05 am

Tlieskááám :pivo: Šikulka, páči sa mi to, tak nech to šlape :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 02 Sep 2013 17:33 pm

Takze, ako sa vravi, zivot je zmena, tak asi budem menit aj moje zadanie :)
Po dlhych uvahach a diskusiach s chovatelmi afriky v takychto objemoch, som dospel k zaveru, ze to veru nebude nic pre mna. Najvecsi fakt hra to, ze koli rybam nie je mozne mat tam nejak extra rastlin, pretoze ich vraj radi vyrypavaju, a jednak sa hrabu v dne, co by prekazalo substratu ( substrat a piesok by nevydrzali dlho ) .
Preto pravdepodobne z toho urobim viacmenej rastlinne akva, a afrika bude mozno raz, ked bude vecsie akva uz u mna na dome( ked zrekonstruujem ) Predsa len by som bol rad, aby aj tie ryby mali trosku priestor a nemuseli sa citit ako sardinky.

Preto sice neviem ako sa meni nazov temy, ale ak by som mohol poprosit moderatora, aby to premenoval na Wiktorove UNI. dakujem.

K tejto zmene teda pridavam moj plan ktory budem doplnat .

Takze k substratom :
Na spodok by som si predstavoval JBL aquabasis+, zmiesany s JBL Florapol, na vrch JBL Sansibar Black.
Ked bude dost svetla a zivin, do flory by som rad nieco v tomto style :
Koberec - Eleocharis parvula so strihanim niekde na urovni 5-6cm
V strednej urovni Eriocaulon setaceum 'mini' a Echinnodorus schluterei
do pozadia Vallisneria asiatica a Hygrophilla Cherry leaf.
Nejaky koren - rozhodujem sa ci pouzit Mangrove hrube drevo, alebo skor nejaky finger wood.
v pozadi nejakym stylom ukryty z bridlice - mam k dispozicii kupenu taku s jemne zelenym nadychom ( nie je to med nastastie ).

zbytok uvidim :)
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Luker13 » 02 Sep 2013 17:49 pm

v pohode by sa dalo z toho nieco vymysliet aj s mensimi cichlidami v rastlinnom akvarku :) ja to mam podobne http://www.akva.sk/kongo-300l-t14398.html?hilit=kongo%20300l
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod Giftzahn » 05 Sep 2013 08:16 am

@djwiktor: jj, spravne ides na to 2x meraj a 1x akva zakladaj ...:lol: ... ono, pokial chces rastlinne akva ... nemusis uplne na cichlidy zabudnut .... co tak mini cihclidky ... juzna amerika napr. ramizreky .... tie sa isto aj z rastlinnym akva znesu ... a pri 112L akva by som si aj nejake vedel predstavit ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 19 Okt 2013 11:52 am

Takze, taky mensi update - skrinka pod akva ( masivna stara skrinka, na ktorej bol kedysi velky telkac, rozmerovo vysla presne pod akva, horna doska je 5cm hruba) aj akva uz su nachystane. Lampu (4x24W) som nakoniec zavesil na strop, je vo vyske cca 15cm nad akvarkom vycentrovana plus som si dorobil drot na stred lampy, za ktory ju mozem zavesit o stenu za akva, ked budem cistit akvarko ( lampa sa tym odklopi ku stene) . Trubice original modre ktore tam boli, som vymenil za nove T5 ky Daylight ( tri modre a jedna biela boli tam, tie darujem dakomu ak chce, este nieco posvietia) . Do filtra fluval som kupil vsetky tesnenia pre istotu nove a osadil som ich, vyzera ze vsetko tesni ako ma - len musim niekde zohnat saciu ruru s kosom, lebo dako tu mi predavajuci nedal ( filter je jazdenka).
Momentalne cakam opet na nejake drobne, potom kupim substrat,hnojivo a vrchny substrat. medzitym stale prezeram ponuky rastliniek a zvazujem stale ich kombinacie.
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar

Re: Projekt ''SouthAfrica''

Odoslaťod djwiktor » 19 Okt 2013 12:40 pm

inak stale premyslam, ci pouzit ten JBL Sansibar black, alebo radsej cierny strk - ide o to ze ten sansibar je 0.2 az 0.5mm zrna, taky prachovy je ako piesok... a bojim sa ci sa mi to potom neodplavi so substratom ..
djwiktor
 
Príspevky: 189
Založený: 09 Júl 2013 07:39 am
Bydlisko: Dolny Chotar


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.