45l akva



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

45l akva

Odoslaťod marcopolo » 09 Júl 2013 20:56 pm

Čaute, dúfam že nikoho neotravujem s tým že som založil novú tému. Mám akvárium 50x30x30, molitanový filter, mám tam takú jaskyňku pre ryby, ďalej bridlicu obrastenú jávskym machom, ďalej plávajúcu rastlinku ceratophyllum demersum, potom tam mám hygrophila cherry leaf a egeria densa v pozadí. Osadenstvo tvorí asi 15 gupiek dúhových od tých najmenších až po dospelé. Tie maličké je celkom ťažké spočítať. Ďalej tam mám jedného rajovca dlhoplutvého nech trošku kontroluje ich prípadnú populačnú explóziu. Taktiež sa mi tam z ničoho nič vyskytol slimák melanoides tuberculata. Substrát je štrk. Osvetlenie riešim, zatiaľ kým je slnečno tak rastlinky prosperujú aj bez neho. Zatiaľ sa mi zdá že akva prosperuje, mal som ho samozrejme zabehnuté, potom som tam mal najprv iba toho rajovca a potom k nemu išli aj gupky keďže kamoš rušil akvárko a bolo mu ľúto spraviť z nich obed pre nejaké iné rybky alebo ich spláchnuť. Mne sa tie gupky páčili a zdalo sa mi že môžu u mňa aj spokojne nažívať takže som ich s radosťou prijal. Myslíte si že je to dobrá konštelácia v akva? Toho rajovca tam mám asi 2 či 3 mesiacve, tie gupky asi mesiac či mesiac a pol a vyzerá byť všetko v pohode. Ďakujem
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Reklama

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 09 Júl 2013 21:37 pm

Ešte by som dodal že ich kŕmim živou potravou v podobe mrazených komárich lariev bielych, čiernych a červených, dafniou a artémiou, vločkami s vysokým obsahom rastlinných zložiek, minivločkami pre gupky a mini granulami, posledné tri zmienené od výrobcu tetra, kŕmim denne dva alebo tri krát, vždy niečim iným napríklad ráno živou potravou a večer vločkami a tak. Ten rajovec je samec, v prípade gupiek odhadujem že z dospelých jedincov, ktorých je asi 11 (keď nepočítam len tie úplne malé rybky u ktorých sa to ešte nedá rozpoznať) je asi 7 samičiek a 4 samci. Vodu odkalujem približne každé tri týždne, mením približne 50 až 60% vody.
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod nijazov48 » 09 Júl 2013 21:58 pm

tak to si vychytal. na tvojom mieste by som sa pripravil na laskyplne reakcie akvamatadorov...
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 09 Júl 2013 22:09 pm

Hej hej očakávam to, hlavne za toho rajovca to schytám
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod nijazov48 » 09 Júl 2013 22:15 pm

rajovec patri k tym mensim problemom, by som povedal... ale ak si sem prisiel, tak musis by pripraveny na kritiku :)
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 09 Júl 2013 22:21 pm

Veď ano, preto som sem písal. Kľudne sa môžeš vyjadriť aj ty čo sa ti na tom nezdá, ja sa neurazím ;)
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod Milan666 » 09 Júl 2013 22:34 pm

No vzhľadom na to, že akva má 45L, tak by som rajovca vymenil za samčeka bojovnice (ako predátora) a bolo by to v pohode.
Krmenie 3 krát do dňa je zbytočné mrhanie peniazmi a pozor na mrazenú potravu! aby si sa časom nepýtal, čo to za potvory sa v akva vyskytujú. Naviac poľské mrazené krmivo je rizikové na zavlečenie niejakej choroby do akva.
Nespomínaš o aký filter sa jedná a či ide non-stop.
Výmenu vody by som zmenil na 1/3 týždenne, 50-60% narúša biorytmus akvária, teda pozitívne baktérie musia stále na novo štartovať a to sa nemusí vyplatiť.
Kritiky sa bať nemusíš, nieje to zlé a samotná kritika posúva človeka ďalej
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 09 Júl 2013 22:49 pm

Motorček sera air precision 110 plus a molitanový filter, myslím že sa to hovorovo nazýva bublifuk že? Áno beží nonstop, zo začiatku pri zábehu som ho na noc vypínal lebo priateľke vadilo bublinkovanie ale už si zvykla. Väčšinou kŕmim dva krát za deň, tri krát len výnimočne, raz za čas ich nakŕmim len raz za deň, ono je fajn že keď im dám menej krmiva tak si to akvárko pekne vyčistia od zbytkov. Ďakujem, s tou výmenou vody to tak začnem robiť, pri výmene jednej tretiny sa mi s lavórom do ktorého dávam "odpadovú" vodu aj bude ľahšie manipulovať :). U bojovnice mám trošku strach, lebo väčšinou ich v obchodoch predávajú z tých malých skúmaviek a sú polomŕtve alebo vidno že proste nie sú zdravé a nepoznám nikoho kto by ich choval... Aké krmivo zvykneš dávať ty keď chceš aby mali nejakú živú potravu? Sušené? Je to bezpečnejšie? Či záleží len od výrobcu? Ďakujem za rady, ja hovorím že kto sa nepýta ten nevie :)
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod nijazov48 » 09 Júl 2013 23:29 pm

ja sa necitim na to, aby som niekomu radil. skor to tu citam a ucim sa. akva mam pol roka a riesim podobne problemy, ako mas ty. ale poviem ti, bud to chces robit, nechas si poradit od skusenych akvaristov a z akva budes mat radost, alebo to nechces robit a budes sa pozerat na skapinajuce chore rybicky a chabe rastliny. gupky som mal donedavna aj ja. su to atraktivne a aktivne rybicky, ktore plavaju po celej nadrzi hore-dole. lenze su to zivorodky a zivorodky maju, ako som sa dozvedel, kratky zazivaci trakt, takze vykalmi dost znecistuju vodu. hned si to nevsimnes, ale casom ti zacnu odchadzat, lebo voda bude kontaminovana ich vykalmi a ony sa otravia. v akvaristickej predajni ti samozrejme povedia na kazdu rybku, ktoru chces kupit, ze je vhodna do tvojho akva, lebo chcu predat. zalezi im na zisku, nie na stasti rybiciek. tak som dopadol aj ja. gupky sa mi zacali rozmnozovat, tak som isiel do akvaristiky, kde mi poradili rajovca na redukciu ich potomstva. lenze uz nepovedali, ze rajovec je do mojho 60 l akva nevhodny. az ked som nakupil dalsie zivorodky a zacali mi kapat, prisiel som hladat rady sem. zistil som, ze vacsina osadky je do mojho akva nevhodna. ostatne rybicky, co este zili, som daroval. a zaobstaral som si vhodnejsie. teraz sice nemam az take atraktivne rybicky na pohlad, ale viem, ze im je v akva omnoho lepsie. na tvojom mieste by som dal gupky aj rajovca prec, lebo na take ryby je 45 l akva malo.
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: 45l akva

Odoslaťod Milan666 » 10 Júl 2013 12:25 pm

Tak toto je hodné skúseného a seriozného akvaristu, takých tu treba, klobúk dole!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 10 Júl 2013 18:52 pm

Nijazov a nepomoze ani ked budem odkalovat kazdy tyzden tretinu vody ako pise Milan? Samozrejme ze ich dam radsej prec ako keby mi mali skapat... Inac mas samozrejme pravdu vsimol som si ze produkuju dost vykalov. Milan s tym zivym krmivom mi poradis? Som tu predovsetkym preto aby som si od vas nechal poradit, takze sa ani neurazim za kritiku ani nic take. Diky
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod Milan666 » 10 Júl 2013 19:25 pm

Bublifuk, áno tak to voláme, nieje zlý, no ja by som to poriešil takto:
http://akvaristika24.sk/akvaristika-sla ... 10924.html
Sú aj s nižším prietokom, ale aj tento zábehom zníži prietok.
Na tú hlavu by som nasadil toto:
http://www..akvariumonline.sk/akvarium-b ... stika.html
a máš filter ako oči. Po dvoch-troch dňoch ho ani počuť nebudeš.
Voda sa neodkaluje, robí sa to tak, že odčerpáš 1/3 vody z akva do vedra-lavóra, v tejto vode, teda vo vode z akvária prepláchneš filter, teda ten molitán, či bioakvacit, či biofiltrén a šupneš ho naspäť. Filter nečisti pod tečúcou vodou. V tom molitáne sa usádzajú baktérie, ktoré rozkladajú nebezpečný odpad pre rybky na hnojivko pre rastlinky. tečúcou vodou s chlórom by si tie baktérie zlikvidoval a to by dobré nebolo.
Najprv si zabehni a riadne zastabilizuj akva a potom rieš živú potravu. Teraz v tomto období máš plné kade, či mláky komarých lariev, tak tým môžeš kŕmiť. V jazierkách, či jazerách nalovíš dáfnie a inú skvelú háveď pre rybky. Alebo najdi si tu člena "mardzo" on si chová či pestuje viac druhov živého krmiva
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 45l akva

Odoslaťod nijazov48 » 11 Júl 2013 18:05 pm

nepomoze odkalovat akokolvek casto. mozno ti vydrzia dlhsie, ked to budes robit, ale musis zit s tym, ze tam trpia a skor ci neskor skapu.
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 29 Júl 2013 16:03 pm

Caute, no dal som na vase rady a vecsinu gubiek som vymenil za krevetky red cherry,nechal som si asi 6 ks gubiek, zaujimave ale je ze vcera som tam dal asi 11 ks tychto krevetiek ale dnes som uz nevedel ani jednu najst, urcite nevyliezli lebo som aj hladal okolo akvaria a nic, mam v akvarku aj mach nejake kamene kde sa da schovat a vela rastliniek, tak dufam ze su len schovane ;)
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 30 Júl 2013 23:58 pm

No krevetky sa vkuse schovavaju za kamenmi v strku v machu atd. ale co som cital o nich predtym tak je to prirodzene ked su v akva aj s rybami... Dufam ze nie su velmi vystresovane, snad si zvyknu na nove prostredie. Mam jednu otazocku, precital som vela tem o osvetleni za poslednych par hodin, ale predsalen by som este pred kupou osvetlenia chcel vediet vas nazor na moj konkretny pripad. Chcel by som kupit toto osvetlenie http://www.interstore.sk/produkt/Osvetl ... .html#desc vychadza mi to tak na 0,25W/l ked dobre pocitam a osobne si myslim ze by mi to na rastlinky ktore mam v akva (v prvom prispevku uvedene) malo stacit. Ale predsalen, co si o tom myslite vy páni a dámy? :) Kupit ci radsej nie? Este by som dodal ze akva mam bez krytu. Dakujem za odpovede
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod delilah.u » 31 Júl 2013 06:46 am

Neni som odborník ale z vlastnej skúsenosti ti napíšem že 10w na tvoje akvarko je málo.Ja mám 15w v 54l akvarku (klasický set) a mala som čo robiť aby mi tam niečo porástlo a všetko sa mi aj tak ťahá za svetlom a rastlinky ktoré bežne majú výšku 15cm mám skoro 30cm kvôli slabému svetlu.A keď ťa akvaristika chytí tak ti aj tak nebude stačiť to svetlo,lebo svetlo ťa obmedzí vo výbere rastlín.Ja si napríklad nemôžem dovoliť žiadne nízko rastúce,jediné čo mi tam išlo na dne bola riccia ale to ma prestalo baviť stále na novo viazať.A lepšie sú dve trubice ako jedna.Tak veľa šťastia :)
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 31 Júl 2013 11:37 am

Ahoj, ďakujem za odpoveď, akurát mám problém že z cenovo dostupných riešení neviem nájsť nič čo by mi pasovalo na akvárium... Našiel som akurát tak toto http://zarovky-akvaria.heureka.cz/resun ... 5r-2x15-w/ čo už bude príliš veľké keďže moje akva má 50 cm dĺžku. Nie som žiadny kutil a nepoznám ani žiadneho elektrikára ktorému by som zveril do rúk výrobu niečoho takého :/ Toto by som zaradil medzi nevýhody menších akvárií - strašne ťažko sa k nim hľadá kvalitné vybavenie... Bohužiaľ ale ako väčšina ľudí žijem v "králikárni" a som rád že som sem napchal aspoň kúsok prírody.
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod delilah.u » 31 Júl 2013 12:12 pm

Alebo by sa dalo použiť ako osvetlenie pre teba také tie lampičky čo sa používajú na minička s tým že samozrejme dva kusy.Ale taká rampa by bola pre teba asi praktickejšia,skús sa popýtať aj vo svojej blízkosti v kamenných obchodoch možno nájdeš tam čo by ti vyhovovalo a rozmerovo pasovalo.Ja som tiež neni elektrikár a kvôli tomu stále fungujem len na jednej trubici :(
Obrázok používateľa
delilah.u
 
Príspevky: 41
Obrázky: 12
Založený: 12 Nov 2011 20:41 pm
Bydlisko: Okres Nové Zámky

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 31 Júl 2013 13:07 pm

Nasiel som toto http://akvariumkobolka.sk/akvaristika/o ... itici-kryt len neviem ci to zas nebude na moje akva prilis male.... asi mas pravdu a spravim si mensiu turu po kamennych obchodoch nakoniec, porovnam to a uvidim, iste sa spytam este aj tu na fore, lebo predavaci cloveku casto nanutia drahu vec ktora vobec nie je dobra takze sa na ich rady neda spolahnut :/
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod Milan666 » 31 Júl 2013 19:30 pm

Hľadaj dvojtrubicové svietidlo s predradníkom a trubice T5, dobrý výkon, výborná spotreba. Z tých linkov čo si dal neber ani jedno, sú k ničomu a kazivé
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 31 Júl 2013 20:40 pm

Niečo takéto? http://elektro.bazos.sk/inzerat/2722739 ... AT-130.php myslíš že je šanca aby som do toho nevrazil viac ako 50e?
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod marcopolo » 01 Aug 2013 01:18 am

a toto je predpokladam sprostost ze? uz len podla tych ziaroviek, ci? http://zvierata.bazos.sk/inzerat/278152 ... varium.php
marcopolo
 
Príspevky: 93
Obrázky: 3
Založený: 30 Máj 2013 14:23 pm

Re: 45l akva

Odoslaťod Milan666 » 01 Aug 2013 12:46 pm

marcopolo napísal:Niečo takéto? http://elektro.bazos.sk/inzerat/2722739 ... AT-130.php myslíš že je šanca aby som do toho nevrazil viac ako 50e?

Ešte sa poinformuj koľko Watové trubice tam sú?

A to druhé svietidlo je blbosť. Ešte by som zašiel do predajne so svietidlami, u nás som kúpil svetlo RENDL 2x trubice T5 s preradníkom za 16€
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.