Chorá afrika



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Chorá afrika

Odoslaťod E?o » 12 Dec 2004 13:27 pm

Hneď ako som priniesol do akvária afriku, tak som si všimol, že sa rybky otierajú o dno.Tu na fóre som dostal radu, že to možno prejde.Neprešlo.Teplota vody bola na 25 stupňov.Podľa rady v obchode som nasadil Punktol a zvýšil teplotu na 27, s pridaním soli ( 4 pol.lyžice na 200l vody ).Okrem toho sa jedna rybka oddelila od ostatných,zväčša polihuje v rohu a neberie potravu.Dal som ju do karantény.V nedeľu ráno som zbadal, že odmieta potravu ďalšia a je ukrytá za skalami.Tu kdesi na nete som sa dočítal, že by to mohlo byť nejaké špecifické ochorenie afrických cichlíd.Rybky majú od 3,5 - 5,5 cm.Okrem toho niektorým zostávajú dlhé výkaly,ktoré sa držia na rybkách.
Ďakujem za rady
E?o
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Dec 2004 13:03 pm
Bydlisko: BB

Reklama

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod Atilla » 13 Dec 2004 09:09 am

so solou nic nevyliecis (mozno preventivne ma vyznam)

bola to novozriadena nadrz ? boli tam uz ine ryby ?

skus pripravok preventin
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod Bob » 13 Dec 2004 10:08 am

Podla toho co pises ide o malawi bloat, ochorenie afrických cichlíd.
Mal som ten isty problem, ked som si doniesol Tropheusov. Zrejme stres z prepravy a nove prostredie sposobilo to, ze mi tri ryby ochoreli tak ako to opisujes. Ryby som prelovil do karenteny, zvysil teplotu na 30°C + silne vzduchovanie a aplikoval sera baktopur direct a entizol. Ryby sa mi do jedneho tyzdna vyliecili :D

Tu mas o tom clanok http://www.aquaworld.szm.sk/clanky/malawi_bloat.htm
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod Atilla » 13 Dec 2004 14:07 pm

bob to si z coho spravil taku rychlu diagnozu ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod Bob » 13 Dec 2004 16:07 pm

Z opisu priebehu onemocnenia. Chora ryba neprijima potravu, separuje sa
a polihuje v rohu akvaria. Ryba bola premiestnena do karanteny a na druhy den ochorela dalsia. To znamena, ze priznaky sa neprejavuju u vsetkych naraz, ale postupne. Dlhé (usudzujem, ze biele) výkaly, ktoré sa držia na rybach. Presne to iste sa dialo aj mojim rybam. Liecba, ktoru som opisal im pomohla a o to tu ide !
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod alvarez » 13 Dec 2004 16:07 pm

Obtieranie o dno je normalne, ja to pozorujem hlavne ked vymenim vodu v akva.

Utiahnutost, dal by som im par dni na zotavenie, su v strese po prevoze a teraz dochadza k deleniu teritorii.

Taketo vykaly maju moji prisavnici, a tiez neviem co to je, ale urcite nechudnu, prave naopak, strasne rychlo rastu a stale zeru :)
alvarez
 
Príspevky: 34
Obrázky: 1
Založený: 14 Júl 2004 23:16 pm

Re: Chorá afrika,help me please!

Odoslaťod sako » 13 Dec 2004 16:18 pm

tie výkaly - to vyzera na crevne parazity, ale ako na to s liecbou hadam prida niekto skusenejsi.
sako
 
Príspevky: 53
Založený: 07 Sep 2004 09:21 am
Bydlisko: Martin

Re: Chorá afrika

Odoslaťod Radoslav Suchá? » 24 Sep 2006 08:35 am

Dobrý deň.
Využijem témy na riešenie môjho problému.
Vopred sa ospravedlňujem, ak bol kdesi na fóre takýto problém rozoberaný.
Mám asi 30 L akvárium asi 2 mesiace. V ňom je 2 ks Neolamprologus Brichardi a 1 ks Pseudotropheus Lombardoi. Jeden Neolamprologus sa od včera choval dosť divne. Snažil sa vyplávať na hladinu a vystrkoval ústa z vody.Neskôr klesol ku dnu a ležal na boku. Preistotu som ho oddelil a noc prežil viacmenej na boku resp na chrbte. Mohol by som Vás poprosiť o radu ako mu pomôcť ak to ešte je možné?
Vopred Vám ďakujem za radu.
Radoslav Suchá?
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Sep 2006 08:29 am
Bydlisko: Nitra

Re: Chorá afrika

Odoslaťod caloghero » 24 Sep 2006 10:01 am

Radoslav Sucháň napísal:Mám asi 30 L akvárium asi 2 mesiace. V ňom je 2 ks Neolamprologus Brichardi a 1 ks Pseudotropheus Lombardoi. Jeden Neolamprologus sa od včera choval dosť divne.


nie som daky extracichlidar ale
v 30-tke sa tomu ani necudujem, oba druhy dorastaju nad 10cm a si myslim, ze na cichlidy minimalne 100l...
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Chorá afrika

Odoslaťod Raviolka » 24 Sep 2006 10:26 am

Radoslav Sucháň napísal:Mám asi 30 L akvárium asi 2 mesiace. V ňom je 2 ks Neolamprologus Brichardi a 1 ks Pseudotropheus Lombardoi.
:shock: :oops: To chování, které popisuješ, vypadá na problémy s vodou (není se co divit). Nevím, jestli máš nějaké testy (NH3, NO2-, NO3-) a jak máš vyřešenou filtraci - každopádně je to jedno. Teď pomůže opakovaná částečná výměna vody. Neříkám, že to té postižené rybě ještě pomůže, ale díky tomu ty dvě zbylé přežijí, než jim najdeš nový domov. 30 l pro tyhle ryby vážně NE :!:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Chorá afrika

Odoslaťod milop » 24 Sep 2006 12:51 pm

N. Brichardi - ak maš dva jedince jedného pohlavia tak 30 l je istá smrť .
30 l :? je velmi velmi malo, ale :
Ak máš akva vhodne zariadené - ukryty, kamene jaskyne,...nejaké rastliny ( aj ked su to africké cichlidy tak dobra jungle je na nezaplatenie) a hlavne musí to byť pár :!: , tak pri mladých rybách by bola šanca na 50% a môže sa založiť pekný chov, pri starších rybách odhadujem šancu spolužitia tak na 25 %,
optimalne pre takýto pár by bol tak 50-70l akva, ideálne je tak 6-8 rýb a 150-200l akva,
V prírode - jazero tanganika -žijú citujem : v koloniach z niekolko tisícov jedincov rozdelených na mnohé skupiny zložené z niekolkých generacii s prísnými etologickými pravidlami"
Kedže píšeš, že máš pri nich pseudotropheus lombardoi 1 ks tak predpokladám, že nemáš viac skusenosti s chovom týchto rýb, a kedže jedna ryba strávila noc na boku tak maš už asi z 1/3 po problemoch- :!: :?:
môže to byť aj tak ako uviedla raviolka - problemy sú s vodou, ale aj tak tých zvyšných dvoch rýb sa zbav - ak sa dá tak ich vrat a vymen za niečo jednoduchšie a skus začať znovu
ak chceš pokračovať s týmito rybami tak sa ozvi cez SS
vela šťastia
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Chorá afrika

Odoslaťod Radoslav Suchá? » 24 Sep 2006 14:20 pm

Všetkým Vám ďakujem za rady. Tá chorá to už má za sebou.V prvom rade na svoje ospravedlnenie chcem povedať že som nemal v úmysle sa venovať akvaristike ( mám iného koníčka ktorý zhltne hodne času a peňazí ). Ryby chcel mať doma môj malý syn ale zdarne sme oddiaľovali nákup akvária a rybyčiek, až do chvíle čo nám toto akvárko s jednou neolaprologus br. daroval ženin kolega. Bol som upozornený že na začiatok cichlidy nie sú vhodné ale syn sa s už osvojeným " Oskarom " nechcel rozlúčiť tak podobné zloženie sme získali v obchode. V podstate som sa rozhodol že je to okrem relaxu aj velmi pekný doplnok do bytu tak by som v budúcnosti chcel vymeniť akvárium za väčšie, ale asi už nie s cichlidami.Pravdu povediac pseudotropheus lomb. ich dosť šikanoval a radšej by som čosi kludnejšie. Ešte musíme prehovoriť syna:) Ešte raz vďaka za rady
Radoslav Suchá?
 
Príspevky: 2
Založený: 24 Sep 2006 08:29 am
Bydlisko: Nitra

Re: Chorá afrika

Odoslaťod skala » 25 Sep 2006 09:00 am

par n. brichardi, s ukrytmi v 150 - ke, to by slo. a este budu vyvadzat aj mlade

pozeraj dole - http://www.sozo.sk/akva/neolamprologus_brichardi.php
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Chorá afrika

Odoslaťod Lukas350 » 03 Nov 2015 17:53 pm

Dobri Deň Vedel By My Niekto Poradit Ohladom Cichlidy Pred Včerom Som Dostal Od Priatelky Darček 2 Rybky Cichlidy presny Nazov Neviem Sfarbenie Maju Take Moc Tmave Telo Čierne Pruhy Po Tele A Na Boku Taky Oranžovy Fliačik A Problem Spočiva V Tom Že Už 2 Deň Odmietaju Žrať Potravu Stale Su Len Dole Na Kamienkach V Kute Prosim Poradte Čo Dalej ĎAKUJEM
Lukas350
 
Príspevky: 5
Založený: 03 Nov 2015 16:19 pm

Re: Chorá afrika

Odoslaťod martin_s » 03 Nov 2015 17:58 pm

Co tak konecne aj zacat citat a nie len pridavat dokola to iste do prvej temy ktoru otvoris (alebo hned vytvoris X duplicitnych tem)?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Chorá afrika

Odoslaťod newsted » 03 Nov 2015 22:04 pm

Lukas350
1. Velkost nadrze?
2. Filtracia?
3. Cas od zalozenia nadrze? novozalozena ci starsie akva
4. Cim krmis?
5. Parametre/Testy vody?
6. Aku robis udrzbu akvaria?
7. Fotky ryb?

Ak im chces cim skor pomoct, strelim od boku, ze vies prd o zalozeni, cyklovani akvaria. Vymen 20-30% vody cim skor.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.