Anubias barteri var. nana



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Slavko » 13 Jún 2013 21:48 pm

Naget napísal:Ještě bych se chtěl zeptat,zda můžu rozprašovačem aplikovat PMDD na lístky rostlinek ... A ještě bych se chtěl zeptat,zda tam mám měnit vodu a nebo bude stačit,to co tam budu rozprašovat ?

Momentálne mám jeden (anubias coffeefolia) v štádiu odúčania od vody. Dal ho priesvitnej nádoby s vodou tak, aby bol celý ponorený. Postupne sa voda odparovala, ale udržiavam ju tak, bol podzemok (či nadzemok, alebo priam odzemok?) ponorený. Teraz už má jeden nový list. Vodu nejako zúrivo nehnojím, ono sa to ani nedá, je tam možno 2 dcl vody - ako to nadávkovať? Ale občas kvapnem PMDD. Vodu občas mením, pretože pri tom mojom hnojení vlastne nikto nevie, koľko tam čoho je... Faktom, ale je, že tých rastliniek bolo na začiatku viac, po zostrihu - ako sa podarilo odstrihnúť, a prežila len jedna. Počas prechodu na sucho som bol tri týždne preč, keď som sa vrátil, bola voda zelená až hrôza - to im tiež nemuselo prospieť, ale o nič nejde - až budem strihať, skúsim ďalšie. ;-)

Na list môžeš pokojne hnojiť, tým nič nepokazíš, ale naozaj opatrne. Keď si predstavím, že dávam 6 ml do 250ky, tak dve kvapky do toho môjho vedierka sú možno aj veľa.

Substrát tiež nie je na škodu. Vedľa mi rastie echinodorus grisebachii (teda, skôr sa trápi). Ten počas mojej neprítomnosti riadne utrpel, skoro celkom vyschol (manželka ma nepochopila dobre) a teraz sa akosi nechce spamätať, Vyháňa len také kraťučké listy. Predtým bol v črepníku, ktorý bol plný klasického substrátu, teraz má len štrk, možno to je aj tým. Nepomáha mu ani ílová gulička, takže substrát určite neuškodí, ale chce to inú starostlivosť ako pri štrku - viď Walstadovej postupy.
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Milan666 » 13 Jún 2013 22:44 pm

Navrstviť substrát zložený z 1 diel hlina-íl, 1 diel jemného riečného štrku a 1diel substrátu pre izbové kvetiny, na to 5cm vrstvu, (najlepšie teramolu) a jemne zasadiť anubias. Po pol roku kľudne do substrátu pridávať (najprv málinko) hnojivko substrál osmocote, alebo hnojivko na list pre orchidey v polovičných dávkach. Pozor! S hnojením sa pridržať zásady "menej je viac" a buď hnojenie na list, alebo do substrátu, nie oboje!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod nijazov48 » 05 Aug 2013 10:48 am

zdravicko. moj anubias uz dva razy vyhnal puky, ale kotulky mu ich obzrali tak, ze nerozkvitli. dalo by sa s tm nieco urobit? dik
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod triscene » 05 Aug 2013 11:47 am

logika nepusti..daj prec kotulky :D
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Milan666 » 05 Aug 2013 13:37 pm

No kotúľky to na milion percent neboli
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod nijazov48 » 05 Aug 2013 16:12 pm

videl som ich, ako sa spaciruju po tom puku a odvtedy zacal hnednut.
nijazov48
 
Príspevky: 52
Založený: 23 Apr 2013 11:25 am

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Milan666 » 05 Aug 2013 17:58 pm

Špacírovať sa môžu, ale žrať nebudú určite, kotúľka je sanitár, nie požierač rastlín. Okrem toho anubias je málinko toxický
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod lubosmihula » 13 Sep 2013 18:29 pm

viete mi niekto poradiť? prešiel som celú tému, ale nenašiel som, aby mal niekto taký problém s anubiasom ako ja. Na nových listoch chýbajú špičky (vrcholky), niekedy sa rozbalí nový list len polovičný. Neviem, či to žerú krevetky, neónky, kotúľky alebo kaprozúbky - čo pochybujem, lebo anubias je vraj jedovatá rastlina.
Aby som to upresnil, vrcholky nie sú odhnité, ale chýbajú akoby bolo z listu odhryznuté. Najprv som si myslel, že chýba niejaký mikroprvok, ale začal som prihnojovať viac a problém zostal. Listy sú pekné zelené, žiadne fľaky, diery ani náznak hnitia. Anubias vypúšťa listy pravidelne a nie je zasadený v substráte.
Máte niekto s takým niečim skúsenosť?
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Maranella » 13 Sep 2013 18:37 pm

Robí to každý jeden, ktorý máš v akváriu alebo len jeden?
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Slavko » 13 Sep 2013 19:45 pm

lubosmihula napísal:Máte niekto s takým niečim skúsenosť?

S vrcholkami síce neporadím, ale anubias určite nie je jedovatý, má len také tuhé listy (v porovnaní s ostatnými), že väčšina živočíchov ide inde, resp nedokáže z neho odhryznúť.
Slavko
 
Príspevky: 175
Založený: 06 Jún 2012 20:54 pm
Bydlisko: Kežmarok

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod lubosmihula » 14 Sep 2013 08:51 am

Maranella napísal:Robí to každý jeden, ktorý máš v akváriu alebo len jeden?

Nie. Zhruba jeden z piatich nových listov je v poriadku - celý. Z niektorých chýba len trošku, z iného aj tretina a tak.
Keď pozorujem rast nového listu, tak pokiaľ ešte len vychádza zbalený (ako koberec)má pekný špic no o deň, dva je už na končeku zúbkatý a keď sa rozbalí tak samozrejme vyzerá tak ako vyzerá. Večer doložím aj foto.
Iné rastliny takýto problém nemajú. Sledoval som aj ludwigu a tá ma listy v poriadku. Microsorium rovnako je o.k.
Niekedy presedím pri aq aj pol dňa, ale ryby si anubias a ani iné rastliny nevšímajú - neobžierajú. Krevetky som na anubiase pomaly ani nevidel. Najviac sa prechádzajú po blyxe a microsoriu. No kotúľky ho čistia, ale či aj od listov to neviem.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Sunkafit » 14 Sep 2013 11:00 am

moj anubias robí presne to iste a tiež tomu nejako nechapem
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod lubosmihula » 14 Sep 2013 11:44 am

Prikladám pár fotiek
Prílohy
002.JPG
Tento list je v poriadku
001.JPG
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Maranella » 16 Sep 2013 09:02 am

To vyzerá skôr na nejakú vývinovú chybu jedinca ako na nejaké obhrýzanie, nakolko si nič nespozoroval.
Vylúčiť to však nemožno.
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Meny » 27 Apr 2014 18:02 pm

Ahojte.
Mám taký problém s anubiasmi, pozorujem ho už dlhšie, myslel som si, že to možno časom pominie , ale nestalo sa.
Najprv info o nádrži.
Objem: cca 25 l
Svetlo : Diversa LED 10,1W , 10 hodín denne
Živočíchy: Razborky urophthalmoides 10 kusov a 5 samčekov endleriek (sú tam iba kvôli tomu, že v druhom akva prebieha rekonštrukcia, potom idú preč), resp. späť, red cherry krevetky
Hnojenie žiadne, pridávam iba CO2 Vital od Rataja každé ráno.
Výmena vody 1/3 1x za týždeň.
Anubiasy sú celú dobu na koreni, stále sa im darí vyháňajú nové listy a stále púšťajú nové korene.
Tie napadnuté listy sa mi ani tak nepodobajú na riasu ako.. neviem to identifikovať, listy sú tvrdé až suché na dotyk mi pripadajú ale predsa žijú. Kedysi som tieto listy odstrihol ako staré, ale po každé keď sa vytvoril nový, po nejakom mesiaci to začalo aj na ňom vznikať. A to trvá dodnes.
Ako by som mohol tento problém prosím vás odstrániť ?

http://s11.postimg.org/4pix5hnrn/IMAG3583.jpg
http://s11.postimg.org/q1qf367pv/IMAG3584.jpg
http://s11.postimg.org/ahj1cmxlf/IMAG3585.jpg
http://s21.postimg.org/v4o21lbhj/IMAG3586.jpg
Meny
 

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod radusho » 27 Apr 2014 20:51 pm

skus hladat " biogenne odvapnenie "
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Meny » 27 Apr 2014 21:04 pm

Takže ak som sa správne dočítal , problém bude v nedostatku CO2.. S tým sa chystám čosi robiť.
Meny
 

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod cezar.milan » 27 Apr 2014 21:34 pm

Ono aj voda môže byť tvrdá a k tomu to prerybnenie, mno.........
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Meny » 27 Apr 2014 21:51 pm

To aj mňa skôr napadlo, že tvrdá voda, lenže napadlo ma , že anubiasy kedysi , no dobre kedysi, pred 5 rokmi mal jedno akvárium tu doma môj otec a boli tam anubiasy. Krásne veľké a bez tejto "vady" .. A to bývame stále na tom istom mieste a pochybujem že by sa nejako prudko zmenila kvalita vody. Ale môžem potvrdiť , že tu v Trenčíne je tvrdosť vody okolo 20. Ale ako som povedal, kedysi to nebolo, no ..
Meny
 

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod cezar.milan » 27 Apr 2014 22:13 pm

Každé akvárium je iné, teda najoriginálnejším originálom. Všetko má vplyv, záleží aj od substrátu, kameňov, krmiva, svietenia, počtu rýb.............................
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod radusho » 28 Apr 2014 10:23 am

Meny napísal:To aj mňa skôr napadlo, že tvrdá voda, lenže napadlo ma , že anubiasy kedysi , no dobre kedysi, pred 5 rokmi mal jedno akvárium tu doma môj otec a boli tam anubiasy. Krásne veľké a bez tejto "vady" .. A to bývame stále na tom istom mieste a pochybujem že by sa nejako prudko zmenila kvalita vody. Ale môžem potvrdiť , že tu v Trenčíne je tvrdosť vody okolo 20. Ale ako som povedal, kedysi to nebolo, no ..

skontroluj substrat octovym testom, anubiasy ocisti v kupely zo savom a ked nechces pridavat co2 skrat dobu osvetlenia
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Giftzahn » 29 Apr 2014 06:52 am

njn, isto by tvojmu akva prospelo pridavanie CO2 .... oon, tie postihnute listy uz asi nezachranis aj ked ich v save luhovat budes .... cize tie stare listy odstrihnut ... zacat pridavat CO2 a sam casom uvidis tu zmenu .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod cezar.milan » 29 Apr 2014 20:32 pm

Veru, tak!
Obrázok používateľa
cezar.milan
 
Príspevky: 1717
Obrázky: 0
Založený: 21 Dec 2013 14:01 pm

Re: Anubias barteri var. nana

Odoslaťod Meny » 01 Máj 2014 20:26 pm

Substrát skontrolovaný, ten nešumel. Staré , poškodené listy som dal preč , mladé sú zatiaľ už asi 2 týždne v pohode a začal som pridávať CO2 tak uvidíme :) Zatiaľ to vyzerá sľubne, vďaka.
Meny
 

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.