Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Ifco » 23 Sep 2011 11:01 am

Zdravím, chcem si urobiť v akvarku "koberček" a uvažujem nad Hemianthus callitrichoides, alebo Micranthemum micranthemoides. Zdá sa mi, že vyzerajú velmi podobne, len MM je menej naročná na svetlo. Ale zase HC je tu na fore velmi oblubená. Tak neviem pre ktorú sa rozhodnúť. Poraďte v čom sú ich +/-
Obrázok používateľa
Ifco
 
Príspevky: 69
Obrázky: 8
Založený: 14 Aug 2009 00:49 am

Reklama

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod chnuro » 23 Sep 2011 11:06 am

HM nie je kobercek. Emerzná forma sa veľmi podobá na koberček, ale to v akva do 2 týždňov zmení. Dorastá bežne 15cm a so slabým svetlom sa vie vytiahnut ku hladine aj vo vyssom akva. Pri takomto raste potom odhnije spodok. Tvoja otázka na výber koberčeka je úplne bezpredmetná, tu sa nieto o čom rozhodovať. vyzerá to tak, ze si si ani nepozrel základne údaje o týchto rastlinkých.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Ifco » 23 Sep 2011 14:07 pm

chnuro napísal:HM nie je kobercek. Emerzná forma sa veľmi podobá na koberček, ale to v akva do 2 týždňov zmení. Dorastá bežne 15cm a so slabým svetlom sa vie vytiahnut ku hladine aj vo vyssom akva. Pri takomto raste potom odhnije spodok. Tvoja otázka na výber koberčeka je úplne bezpredmetná, tu sa nieto o čom rozhodovať. vyzerá to tak, ze si si ani nepozrel základne údaje o týchto rastlinkých.


No praveze som si pozeral info o MM tu vo fore kde ludia pisu ze to strihaju a maju koberec... zase inde som to videl ako vyssiu stonkovu rastinku, tak preto sa pytam - lebo v tom mam gulas. Takze dik za info.
Obrázok používateľa
Ifco
 
Príspevky: 69
Obrázky: 8
Založený: 14 Aug 2009 00:49 am

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod triscene » 23 Sep 2011 14:38 pm

Množí se stříháním delších stonků, které se po skupinkách znovu vysazují. Velmi zajímavě vypadá, když se stříháním udržuje na výšce do 10 cm. Při dobrých růstových podmínkách mohou lodyhy dorůst do 40 cm. Submerzně roste vzpřímená, emerzně je plazivá. Listy má oválné, přisedlé po 3 - 4 v přeslenu, barvy světle zelené. Poměrně intenzivně se větví, jedná se o trsnatou rostlinku. Potřebuje hodně světla a pravidelné hnojení. Je citlivá k trypaflavinu obsaženém v léčivech a prostředcích proti řasám. V nádržích je možno ji umístit jako polštářovou rostlinu - nutno často zastříhávat, nebo jako malé houští. Je vhodná ke krytí vyholujících se stonků vyšších rostlin v pozadí nádrže.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 08 Okt 2011 16:36 pm

Mozem len suhlasit s tym co napisal triscene.HM sa da bez problemov strihat ako kobercek do 10cm vo vecsom akva v mensom akva som ju nizsie strihat zatial neskusal ale podla mna by to nemal byt problem ide len o to aby si ju stale zhustoval odstrihnutymi vrcholcekmi aby ti ten kobercek urobila.Po odstrihnuti vyrasia dve nove stonky.Mozem uz len dodat ze je to jedna z mojich najoblubenejsich rastlin.Ani mi nepride ako extra narocna.
Co by som ti doporucil ci HM alebo HC to zalezi podla velkosti nadrze a intenzity osvetlenia.Mam obe rstlinky HC v minicku tam sa este len rozbieha a v 360ke mam HM kde splna presne svoj ucel na ktory som ju tam dal.Doplna koberec po stranach akvaria v popredi a kryje spodky vyssich rastlin v pozadi presne ako pise triscene.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod ASCARI » 10 Okt 2011 10:32 am

Ahoj, ja som mal v akvárkach nasadené aj HC, aj HM, rastú bez problémov, pozri si moju fotogalériu... hlavne v 50litrovke
Súhlasím čo píšu kolegovia vyššie... Len doplním, ja som z HM nízky koberček nerobil, hodí sa skôr ako kríček. Inak ako kríček je veľmi pekné aj Micranthemum umbrosum, to mám tiež v galérii nafotené, popozeraj.

edit: Tu som mal všetky tri rastliny pokope
gallery/ascari-a709/50l-24-2-2008-p18747.html

vpredu HC potom je tam trochu HM a vzadu MU :)
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 10 Okt 2011 16:10 pm

Vyzera to paradne trochu prepalena fotka ale o tom to teraz nieje.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Luker13 » 12 Jún 2012 18:56 pm

zdravim

ak som HM (MM) zastrihol na cca 4 cm z cca 30 cm a teraz ho komplet s korenovym systemom vytiahnem zo strku a presadim tak sa tomu nic nestane? Viem, ze asi to prezije bez najmensieho problemu ale pre istotu sa spytam a radsej potom pockam kym dorastie
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod pha » 13 Jún 2012 08:28 am

ahoj, nic sa nestane a ak mu supnes aj tabletku ku korenom - bude sa lepsie ,,chytat,,...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Luker13 » 13 Jún 2012 08:37 am

vdaka, myslel som si to. Ved vacsina rastlin sa dokaze rozrast prakticky z nicoho. Namiesto guliciek pojde substrat
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Michal Šafárik » 21 Jún 2012 17:19 pm

Ja odporúčam Cubu, nakoľko je viac tolerantná na zmeny a zdá sa mi menej náročnejšia.
Obrázok používateľa
Michal Šafárik
 
Príspevky: 14
Obrázky: 1
Založený: 20 Dec 2007 17:19 pm
Bydlisko: Závadská 18, BA

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 21 Jún 2012 17:33 pm

Ja si myslim ze HC je narocnejsia hlavne na zelezo a svetlo oproti HM.Dokaze urobit sice krajsi kompaktnejsi koberec ako HM ale ked sa HM pravidelne striha tak vo velkom akva sa to da aj HM.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Luker13 » 21 Jún 2012 18:24 pm

no lenze ja chcem z HM spravit krik a nie koberec. teda ak to smerovalo ku mne
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 21 Jún 2012 21:14 pm

na toto je to idealne
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Meny » 09 Aug 2013 22:28 pm

Ahojte.

Nevedel som kde tému zaradiť, nechcel som kvôli tomu zakladať novú samostatnú tému , táto téma sa mi zdala najbližšia.
Mám MM už nejaký ten mesiac v akváriu. Je to 10 litrové miničko. Svetlo 11W stolná lampa. Hnojenie Tetra PlantaMin. MM začalo neskôr hnednúť, začal som aplikovať CO2 Vital. Myslím si, že to mi rastlinku zachránilo ako tak, ale aj tak je je stav taký pol na pol. Od polovice smerom nadom je hnedá a druhá polovica smerom hore je svetlá , zelená. Dokonca niekedy je to aj v pomere, 3/4 od spodu hnedá farba, kúsok vrcholu asi 1 cm je zelený. (Na vrcholoch ale je vidno stále nové a nové lístočky).
Myslel som si že aplikovanie CO2 pomôže , ale asi to nebude len tým. V akváriu je ešte pár krevetiek. Dokonca niekedy dávam aj 2ml CO2 Vital na toto 10 litrové akvárko. Avšak rastlín je tam dosť, je tam dokopy 7 rastlín. Ostatným rastlinkám sa darí , dokonca niektoré majú aj jemný nádych červenej zo svetla. Napadlo ma , možno je to blbosť, ale nie je to svetlo až príliš silné , že by sa MM "spálilo" ?

Mám zvýšiť dávku ? Mám siahnuť po nejakom špeciálnom hnojive s prvkami ako je Fe a podobne ? Ako jej môžem "dopriať" celistvú zelenú farbu ?
Meny
 

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 10 Aug 2013 20:38 pm

Tato ratlinka zo spodu odumiera je to uplne bezne.To ze je to v takej miere ako u teba moze sposobovat slabe prudenie vody ktore ma za nasledok to ze aj ked mas dostatok Co2 svetla aj ostatnych prvkov ale k rastlinke sa nedostanu v dostatocnej miere.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Meny » 11 Aug 2013 00:54 am

Čo sa týka prúdenia , tak mám tam závesný vonkajší filter, ale nasávacia trubka je pri dne a zase naopak na hladinu padá vodopádik. Voda sa jemne vlní, ale mohlo by to byť tým, že dole sa asi nehýbe.
Meny
 

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 11 Aug 2013 11:30 am

Ten vodopadik vytlaca z vody Co2 a to ze sa pri dne voda nehybe tak presne to som mal na mysli
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Meny » 11 Aug 2013 12:16 pm

Neviem ale akoby som to v takom malom objeme napravil, závesný filter je dobrý , lebo šetrí miesto a predsa to je len 10 litrov..:/
Meny
 

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 11 Aug 2013 17:31 pm

Este raz som si precital tvoj prispevok a vtom mi to prislo.Je dost mozne ze je tam malo svetla.Aj ked sa ti zda podla vzorca W/L ze tam mas dost svetla tak to vobec nemusi byt pravda.Tento vzorec je len orijentacny a povedal by som vhodny na akvaria okolo 100l aj to velmi zalezi aj na inych okolnostiach ako zdroj svetla-T5,T8,LED...usmernenie svetla-ake su reflektori a ci vobec nejake su ... .Je to velmi orijentacne ked sa povie W/L.Skusil by som pridat viec svetla pomeral parametre vody hlavne Fe,NO3,PO4 a CO2/ KH-pH potom budeme mudrejsi
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Milan666 » 12 Aug 2013 14:06 pm

Zavesný filter na prúdenie vody je na nič. Máš čerpadielka po 3-4€ a tým rozháňaj vodu, vlastná skúsenosť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod TTjopo » 12 Aug 2013 18:00 pm

Davat cerpadlo do 10l akvaria je nezmysel
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Milan666 » 12 Aug 2013 20:09 pm

Možno podľa teba, čerpadielko ma 3x3x3 cm a prietok 150L/h, točí hladinu a voda pekne cirkuluje. Má to nesmierné výhody a ocenil som to teraz pri tých horúčavách, keď ochladzovanú vodu točilo po celom miničku. Nehovoriac o tom, že sa dá pekne schovať za rastliny. Takže neviem o akom nezmysle to točíš
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Micranthemum micranthemoides vs. Hemianthus callitrichoides

Odoslaťod Sunkafit » 12 Aug 2013 20:13 pm

čerpadlo do 10l akva :roll:
poriadny závesný filter urobi pekne prúdenie aj vo väčšom akva nieto este v 10l
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.