úspešný boj s riasami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 00:05 am

Zdravím, chcem sa podeliť o svojej 100% úspešnosti v boji proti riasam.
Proti zelenému zákalu som používal SERA nitrivec. Proti ostatným druhom eSHa - PROTALON-707. A nakoniec to najväčšie svinstvo, štetinová riasa. Je skoro nemožné sa jej zbavit, dopočul som o klasickej kuchynskej soli, ale tá je dobrá len na dekorácie atď. Ja som potreboval aplikovať na rastliny (hlavne Anubias), takže som použil SAVO. Rastliny som nechal 3 minúty vo vedre so Savom. Riasy všetkého druhu vybledli, prišiel som aj o jednu rastlinu a to iba len o 2/3 z rastliny podobnej Vodnému moru (veľká strata to nebola :D ). Prepláchol som ich v čistej vode a na noc zapol vzduchovanie, aby aj posledné zvyšky sava unikli. Nakoniec krevety očistili rastliny od odumretých zvyškov. A ako bonus ma Savo zbavilo aj dlho nechcených slimákov (Kotúľka čínská), ktoré sa mi dostali do akvária zo SERA FD mixpur. Inak s ostatnými krmivami od SERA nemám problém. Na koniec všetko dobre dopadlo :)
A na SAVO si dajte pozor, len s rozumom!!!
Keď sa vám riasy znova objavia, tak máte problém. Najčastejšie ryby prekrmujete, ďalej používate veľa hnojiva, neodkalujete (z výkalov sa tiež uvoľňujú živiny), slnko Vám svieti do akvária alebo máte príliš silné žiarivky. Ešte chcem vyvráti fámu o UV svetle v žiarivkách. Je ho tam tak málo že je zanedbateľné a ani tá najsilnejšia žiarivka v skeneri ho nemá dostatok.
Dobrými pomocníkmi v boji s riasou sú aj živočíchy a to slimáky (napr. Clithon, Neritina), ryby (SAE - Crossocheilus siamensis) ale aj rôzne druhy všežravých keď im zredukujete krmivo, taktiež mušle (prefiltrujú vodu a popri tom rozryjú dno akvária :D )
Na koniec dodám že riasi sú potrebnou zložkou v každom akváriu, ale je dobré ich držať na uzde :wink:
Dúfam, že Vám článok pomohol a veľa úspechov v boji proti riasam.
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Reklama

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 00:16 am

Ešte doplním že aj plávajúce rastliny pomôžu dosť, ako napr.: Pistia stratiotes a Lemna minor
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod triscene » 19 Aug 2013 01:06 am

Lyncovanie moze zacat :))

Odoslané z môjho R800i
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod doors010 » 19 Aug 2013 01:36 am

kamo z teba je normalny chemik ...takto sa zbavit rias dokaze kazdy ale skus sa ich zbavit bez chemie... savo sa pouziva do hajzlov a nie pri akvaristike...a o zazracnych vodickach na riasy sa nebudem radsej ani rozpisovat...
rozmyslam preco Savo nepredavaju v akvaristike nalejes do akvaria a mas pokoj so vsetkym :dead:
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Aug 2013 08:46 am

@CheaSy2 no a ako by si postupoval pri akvarku plne zarastenom narocnymy rastlinamy ktore nemozes vytiahnut len tak ako anubias, okrem toho kupel v save by rozhodne neprezili, do akva svietis min 1W/l a denne hnojis vsetkymy zlozkami makro + mikro pretoze tie rastliny si to vyzaduju ?
okrem toho ti mozem povedat ze veci ako nitrivec a podobne tiez rastlinam moc neprispievaju, je to ako chemoterapia pri lieceni rakoviny, zabijas neziaduce ale aj ziaduce
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 12:33 pm

@doors010 -> Áno som chemik. A chlór sa neleje iba do záchoda ale každý deň s ním žiješ. Piješ, konzumuješ a a pracuješ vo formách pitnej vody, kuchynskej soli a umelej hmoty :wink:
@M.i.s.o -> Najprv by som to skúsil na jednej rastline, potom budeš vedieť na čom si. 1W/l je dosť veľa nezdá sa ti? Ale možno si to žiadajú tvoje rastliny. Ja mám 0,75W/l v miničkách. Na 100vké som mal 2x24w ale svietil som len 1x24W, keď mi svietili obidve mal som riasy. Pestujem len stredne náročné rastliny, pretože žijem prelietavým životom a niekedy aj mesiac nie som doma. Vtedy krmia známi a to tak aj vyzerá. Takže mojim rastlinám stačí iba raz do týždňa starostlivosť.

Treba si uvedomiť že rastliny sú tu dlhšie ako my, takže sa dokážu vysporiadať aj z nepriazňou. Krátko dobé pôsobenie nízko koncentrovaných agresívnych látok by im nemalo uškodiť. Majú v sebe dosť zásobných živín aby sa do týždňa z toho šoku spamätali. Odporúčam ten čas nehnojiť alebo len minimálne.
Naposledy upravil CheaSy2 dňa 19 Aug 2013 12:42 pm, celkovo upravené 1 krát.
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Milan666 » 19 Aug 2013 12:37 pm

No ja si ešte počkám, zatiaľ nemám slov.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod M.i.s.o » 19 Aug 2013 12:49 pm

1W/l mam v minicku, vo velkom mam zhruba to co ty v tej 100vke cize 2xT5 trubicu ak k tomu pridas kvalitne odrazove reflektory je to dost silne osvetlenie na to aby rastlicy rychlo odcerpali dostupne CO2 a ziviny a zacnu stradat a na to prave riasy cakaju, ako jednoduchsi organizmus maju podstatne mensie naroky (aj co sa svetla tyka) ako rastliny.
Chcel som tym povedat ze vsetko so vsetkym suvisi, a ak sa to nevyladi pre kazde akva zvlast tak ani savo nepomoze.
Ked uz tomu nejako pomoct, tak by som pouzil tekuty uhlik, ale aj od toho som vpodstate uz upustil
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod doors010 » 19 Aug 2013 13:16 pm

este raz a naposledy SAVO do akvaria nepatri ....
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod marlo » 19 Aug 2013 13:18 pm

Zbavil si sa dôsledkov ale nie priíčiny.
To znamená že ta riasa sa ti tam do mesiaca dvoch objavi znova ak neprídeš na to prečo je tam.
Tvoje riešenie bolo rýchle a účinné ale myslim si že krátkodobé.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod doors010 » 19 Aug 2013 13:23 pm

toto co spravil ani nepovazujem za riesenie
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod martin_s » 19 Aug 2013 13:54 pm

Nazyvat toto uspesnym bojom z riasami je nezmysel... Ako uz bolo povedane je to len pomerne drasticky sposob ako odstranit nasledky, nie vsak pricinu.
Navyse je tu niekolko riadnych bludov:
CheaSy2 napísal:Treba si uvedomiť že rastliny sú tu dlhšie ako my, takže sa dokážu vysporiadať aj z nepriazňou. Krátko dobé pôsobenie nízko koncentrovaných agresívnych látok by im nemalo uškodiť. Majú v sebe dosť zásobných živín aby sa do týždňa z toho šoku spamätali. ...

Nezmysel... Tu nejde vobec o zasobu zivin...

CheaSy2 napísal: ...A ako bonus ma Savo zbavilo aj dlho nechcených slimákov (Kotúľka čínská), ktoré sa mi dostali do akvária zo SERA FD mixpur. Inak s ostatnými krmivami od SERA nemám problém. Na koniec všetko dobre dopadlo :) ...
Silne pochybujem ze by vajicka slimakov alebo nebodaj dospele slimaky dokazali prezit lyofilizaciu... Pricinu ako sa ti dostali slimaky do akvaria a hlavne preco sa ti premnozili (suvisi to aj s pricinou premnozenia rias)... :idea:

CheaSy2 napísal:@doors010 -> Áno som chemik. ...
Prepac, ale tipujem skor ze chemiu iba studujes este na strednej max. Mylim sa?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 14:12 pm

@M.i.s.o -> presne tak, každé akvárium je jedinečný biotop. V každom niečo iné platí.
@marlo -> už sa neobjavila, príčinou bolo prekrmovanie. Keď že nie som každý týždeň doma, kŕmili rybičky iný ľudia a asi na 7x ma už počúvli a prestali prekrmovať. Potom som ešte rok bojoval so štetinovou riasou. Veľmi pomaly ustupovala. A keď sa dívaš na niečo celý rok a nepáči sa ti to a ešte k tomu sa o to staráš, tak prídeš o nervy. Už som bol v takom štádiu že vyhodím všetky rastliny a bude pokoj. Tak že som skúsil toto ako posledné riešenie a vyšlo s úspechom.
@doors010 -> pre mňa za mňa nech ta aj roztrhne od hnevu. Keď sa nedokážeš zmieriť s úspechom druhého s metódou ktorá sa tebe prieči. Prečo nedokážeš napísať niečo takéto: "Gratulujem že sa ti podarilo zbaviť riasy, ale mohol si to vyriešiť aj inak. Poradím ti ale aj ostaným, ja to robím takto: ....."
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod doors010 » 19 Aug 2013 14:26 pm

ja riasu savom neriesim neboj sa mna neroztrhne ja mam riasu na uzde a zazracne vodicky su u mna len N P K mikro k tomu co2 ....
ale mozem ti napisat GRATULUJEM ti vyriesil si zahadu ako znicit riasy na 2 tyzdne
co sa tyka ze som ti mal napisat a poradit ako bojovat s riasou prejdi si tvoje prispevky vsak ty si tu dal navod alebo lepsie povedane USPESNY BOJ S RIASAMI ziadnu radu si nepytal ...prvy prispevok dokonca radis ty teda ak to niekto bude povazovat za radu...kamo este raz SAVO patri do zachoda aj to ked mas cisticku je problem ze zabijes bakterie co to potom robi v akvariu????
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 14:33 pm

@martin_s -> Príčinu som odstránil, ale následky sa mne za mojich špecifických podmienok nedarilo, tak že preto SAVO. Druhou poznámkou neviem čo si chcel vyvrátiť. Poukazoval som na to že rastliny prežijú krátkodobý kontakt so SAVOM.
Slimáky sa mi len touto cestou mohli dostať do akva. Iný spôsob je vylúčený. 3 mesiace fungovalo pod prísnou kontrolou a krmivo bolo jediné čo som zmenil. Z riasami to nemá súvis, neviem ako si na to prišiel. A na štvrtú otázku je odpoveď VŠ, strednú som mal poľnohospodársku tak že niečo viem aj o rastlinách.

PS: Už ma unavuje odpisovať že prečo, ako a na čo. Všetko mi funguje, riasi mám aj na ďalej ale iba zelenú na skle, tá je neškodná a nechávam ju krevetám. Hlavne že som sa zbavil štetinovej, ktorá sa nevrátila. A na koniec ja som šťastný že po dlhej dobe všetko vyzerá ako má.
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod CheaSy2 » 19 Aug 2013 14:40 pm

@doors010 -> zatiaľ 3 mesiace bez problémov. Nemal si mi poradiť. Dal som ti len príklad vety. A SAVO som nepoužil v akváriu ale v osobitnom vedre. Ty nevieš čítať??
CheaSy2
 
Príspevky: 36
Založený: 11 Sep 2010 23:49 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Vlado21 » 19 Aug 2013 17:56 pm

CheaSy2 napísal:@martin_s ->
Slimáky sa mi len touto cestou mohli dostať do akva. Iný spôsob je vylúčený. 3 mesiace fungovalo pod prísnou kontrolou a krmivo

A co rastliny? Kotulka cinska je drobizg. Ked nema dost potravy, v akvarku si ju nemusis ani vsimnut. Naopak, prekrmovanie moze sposobit jej uplny boom... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Milan666 » 19 Aug 2013 20:13 pm

Prekrmovanie, slimáky, riasa spolu súvisia ako píše martin_s a to určite, no treba dodať, že to je jedna z príčin objavenia sa riasy.
Tie ostatné príčiny "CheaSy2" na seba nenechajú dlho čakať a to sa čochvíľa presvedčíš.
Ja ti nejdem oponovať i napriek tomu, že savo, sera a ostatné fľaškové či fľaštičkové procedúrky naozaj do akvaria nepatria a teda ani pre styk s rastlinkami.Naopak držím ti palce! A ty na oplátku nás poinformuj o svojom akváriu o mesiac dva........
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod lubosmihula » 05 Sep 2013 20:57 pm

Ja mám 1000% úplne jednoduchú zaručenú metódu na zničenie rias a už sa nikdy neobjavia. Stačí vypustiť vodu z aq a vysušiť fénom :lol: :lol: Platí aj na slimáky :mrgreen:
Ale teraz vážne. Mám v akváriu zelenú štetinu a to som len skúšal nové hnojivo. Stačí fakt málo a už je riasa.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Milan666 » 05 Sep 2013 21:00 pm

lubosmihula napísal:Ja mám 1000% úplne jednoduchú zaručenú metódu na zničenie rias a už sa nikdy neobjavia. Stačí vypustiť vodu z aq a vysušiť fénom :lol: :lol: Platí aj na slimáky :mrgreen:

:lol: :pivo:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Luker13 » 05 Sep 2013 22:35 pm

zaujimava tema :D pre skusenejsich akvaristov je to tema nepotrebna a zaciatocnikom by som ju asi moc neodporucal :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod btmbtm » 07 Sep 2013 18:57 pm

Keby bolo po mojom tak by som to tu zamkol nič v zlom.
Obrázok používateľa
btmbtm
 
Príspevky: 158
Obrázky: 6
Založený: 12 Jan 2013 18:17 pm
Bydlisko: Nemšová

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Ondrej72 » 22 Jan 2014 22:15 pm

btmbtm napísal:Keby bolo po mojom tak by som to tu zamkol nič v zlom.

Nič v zlom , ale mne sa táto téma možno zíde. Už dlhšie pátram po tejto odpovedi . Akvárium si udržiavam bez rias , ale dostal som pekné anubiasy a mikrosoria , ktoré sú plné stetinkových rias . Pokiaľ je riesenie so savom použitelné, tak by som to skúsil. Predpokladám, že sa tie rastliny neoplachujú čistým savom. Ako sa to riedi s vodou?
Ondrej72
 
Príspevky: 20
Obrázky: 0
Založený: 07 Nov 2007 21:32 pm
Bydlisko: SR

Re: úspešný boj s riasami

Odoslaťod Luker13 » 22 Jan 2014 22:25 pm

pri tvojej moznosti by som najprv tie rastliny uplne zbavil riasy a potom dal do akvarka.... u mna dokazala aj blyxa japonica po polroku tmy zo substratu vyrasit nove listy a teraz ich tam mam hned niekolko ... nie cielene ale proste chcem len ukazat na to , ze kazda rastlina je schopna aj z kusu korena sa rozmnozit ( aj ked je to dlha doba) ... takze si radsej tie rastliny poriadne ocisti od riasy a potom ich daj do akva
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.