flaky na mrenke nadhernej



Akvarijné ryby - choroby, liečba

flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 05 Sep 2013 08:51 am

Zdravim Vas,

mam problem s mrenkou nadhernou. Z piatich maju dve zvlastne flaky na tele. Krupicka ani plesen to zrejme nebude. Vid foto.

Som akvarista zaciatocnik. Akvarko mam od zaciatku juna, takze by uz mohlo byt ako tak zabehnute.
Nadrz: juwel vision 180
filtracia: setova biofow 3.0
svetlo: setove 2 x 35 W
vzduchovanie: eheim pre 300 l. akvarko
rastliny: neviem nazvy, mam len take obycajne, vidno to aj na fotke.
osadenstvo: 7 x skalar (zhruba 7 cm kusy), 10 x tetra krvava, 6 x prisavnik, 4x sumec trinidadsky (cca 5 cm ), jeden Corydoras Aeneus ( tri mi odisli do vecnych lovist na zaciatku), 2x antenovec farebny (cca 8 cm) a 5 x mrenka nadherna.

Vodu pravidelne menim (1/3) raz za tyzden, cez dovolenkove obdobie to bolo raz za 2 tyzdne. Hodnoty meram, su v poriadku vratane no2 a no3.


Pravdepodobne mam prerybnene akvarko, ked mrenky podrastu, mam ich kde dat a taktiez chcem si nechal len 5 skalarov. Nikde som sa nedocital, co by to mohla byt za choroba. V predjani mi povedali, ze by to mohla byt bakteria, vcera som nasadil liecbu chemiou od sery baktopour direct. Najprv to mala iba jedna mrenka, potom som to zbadal aj na druhej. Inac sa chovaju normalne, su pazrave, zive. Sem tam su bledsie, som si vedomy toho, ze maju malo skrysi, chystam sa tam pridat dalsie drevo.

Takze otazka znie, stretol sa niekto s takymi priznakmi?.
Prílohy
20130903_172747_1.jpg
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Reklama

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Milan666 » 05 Sep 2013 20:19 pm

Fúúú, ako hovoríš je to prerybnené a žiaľ musíš konať a to znamená hneď. Filter je o ničom a je vlastne stále slabý. To by si ho musel denne prepierať, no to by sa zase nemohli rozbehnúť pozitívne baktérie.
Filtruješ nonstop?
Vyber z akvária všetko umelé aj tu jaskyňu. Sumce preč, anténovce preč, a mrenky po vyliečení preč, no a to takmer okamžite.
Viem, chceš počuť recept na liečbu, no kým budú žiť v tom čpavku a dusíku, je každá liečba zbytočná
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 05 Sep 2013 21:29 pm

dik za odpoved. Ryby samozrejme preriedim. Podla teba ta mrenka ma bakteriu? Po troch dnoch pouzitia baktopour direct je stav rovnaky. Filter pustam od zaciatku nepretrzite. Preco si myslis, ze je slaby? Prietok ma 600 l za hod., je viaczlozkovy. Obsahuje vatu, ktoru menim kazdy tyzden, uhlikovu hubku, zelenu hubku na dusicnany, potom 3 modre hubky hrubozrna a 2 jemnozrne na bakterie a zachytavanie jemnych castic a filtracne medium cirax. Filtracne media menim podla navodu. Filter ma podla mna az silny prietom nakolko dost hybe rastlinami. Mam to nastavene smerom k hladine, takze ceri hladinu. Svietim 8 hodin, vzduchujem 10 hodin.

Kvalitu vody meriam papierikmi od sery (5 udajov) raz tyzdenne. Ked tesne pred vymenou kontrolujem, farba kde ukazuje no2 a no3 je biela co znamena bez dusicnanou resp. min. mnozstvo. Myslis, ze to ukazuje zle?
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Luker13 » 05 Sep 2013 22:42 pm

takze:
1. vzduchovanie je zbytocne, staci ked filter ceri hladinu
2. vo filtri sa nehrab a necisti ho kazdy tyzden
3. preried rybiu osadku
4. aky mas test na NO3, 2?
5. mas riasu aj na rastlinach?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 05 Sep 2013 23:12 pm

luke13:
1. ok, vzduchovanie vypnem. Zadovazil som si ho preto, lebo byvam v podkrovnom byte a v teraz ked boli tie horucavy mal som v akva standardne 29 - 30 stupnov. Ked som bol dva tyzdne na dovolenke, tak po navrate bolo az 33. Ked som doma, nie je problem, lebo mam klimu. No ale preto som vzduchoval lebo sa mi zdalo ze ryby sa chodia castejsie nadychnut na hladinu. Teraz ma tych 26, ale ked neodklopim kryt akvaria, tak neonky prehrievaju akvarko aj v tomto pocasi na 28 st. Tak neoazj mozem vypnut vzduchovanie pri tejto teplote?

2. nehrabem sa vo filtri, raz tyzdenne menim vatu co je na vrchu, uhlikovu hubku menim raz za mesiac, zelenu kazdych 6 tyzdnov, modre hubky mam cistit raz za 6 mesiacov a Cirax budem menit o rok.

3. chcem co najskor preriedit, ale neviem kde dam tych antenovcov, nechcem ich vyhodit do zachoda. Botie dam tiez prec a neviem ci treba aj tych trinidadov.

4. test mam od Sery Quick Test, meria PH, KH, GH, NO3 a NO2.

5. riasu na rastlinach mam momentalne tu ciernu stetinkovu. Nie je to az take strasne,ale chcel by som sa jej zbavit.

Co sa tyka vemeny vody, ako som pisal hore, menim raz za tyzden 1/3 a dnes po lieceni baktopourom som vymenil 1/2.

Vies poradit nieco na tu riasu?
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Luker13 » 06 Sep 2013 07:21 am

1. vzduchovanie vytlaca z akvaria CO2 a to potrebuju rastliny pre zivot

2. ono aj ked to cistis tak treba vo vode z akva a cisti to podla potreby a nie navodu, pretoze kazde akva je ine ( v jednom cistim raz mesacne filtre a v druhom raz za pol roka)

3. vsetky spomenute ryby by si mal niekomu darovat alebo vratit do obchodu

4. tak najlepsie testy su tekute, ja preferujem JBL

5. v prvom rade sa musis zbavit ryb, pretoze ti tam tvoria dost odpadu a z toho by mala vznikat ta riasa, aj ked testy hovoria nieco ine. potom mozeme pokracovat dalej
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 06 Sep 2013 08:34 am

Luker13:

dik za odpoved. Takze ryby do tyzdna preriedim a vypol som vzduchovanie. Ta teplota nie je problem? Ako som pisal, ked neodklopim kryt akvaria, teplotu mam 28. Myslis, ze to nie je problem pre ryby a aj v suvislosti s riasami? Podla literatury vsetky ryby co mam by mali mat nizsiu teplotu. S tym ale asi neviem nic spravit.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Luker13 » 06 Sep 2013 08:50 am

a vzduchovanie ti o kolko stupnov znizi teplotu? ten kryt sa vyssie dat neda?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 06 Sep 2013 09:08 am

Vzduchovanie neznizi teplotu, pomoze otvorit vrchny kryt vtedy teplo z neoniek ide prec. To mi spravi 1 az 2 stupne. Zase ale nechcem zvysovat vlhkost v byte hlave v zime, lebo potom sa mi voda vyzraza na stresnych oknach a tecie po stene. A taktiez mozu niektore ryby vyskocit. Vzduchovanie som daval preto, kebo ked je vyssia teplota, tak je menej kyslika vo vode. Vyzera to tak, ze ohrievac co mam, nebudem vobec zapinat.

Este k tym rybam. Ked si necham 7 skalarov, 10 tetier krvavych, 6 prisavnikov a dvoch trinidadskych sumcekov bude to OK?
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Luker13 » 06 Sep 2013 09:55 am

vzduch ti vytvaraju aj rastliny, tak bez obav. a ak ti filter ceri jemne hladinu, tiez to staci. A ta osadka by uz mala byt uz v pohode
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 06 Sep 2013 12:25 pm

Tak dik
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Milan666 » 06 Sep 2013 12:45 pm

Uhlíkovú hubku vyhoď a už ju nedávaj, uhlík zachytí síce neželané látky vo vode ak sa však nasýti, tak ich rovnako do vody uvoľňuje. Je síce dobré použiť ho po liečivách, ale potom po 1-2 dňoch vyhodiť.
Vodu ti rovnako zohrieva filter ak je prepchatý tými špongiami. Skús pohľadať biofiltrén a tým všetko ostatné nahradiť.
Pouvažuj medzi prisavníkmi a tými sumčekmi, ak dorastú, problém sa ti vráti.
Čo sa mreniek týka, tak tie fľaky pomiznú ak voda bude mať dobré parametre. Tie testy čo máš, to nie sú tie pásiky?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod marko65 » 06 Sep 2013 14:23 pm

Milan666:
hej testy su papieriky. Filter uvazujem vymenit za kvalitny externy do konca roka, takze zatial s tymto vydrzim ako je. Vybavil som si odberatela na ryby, dnes ich beriem prec.

Rastlinam sa u mna nedari a mam pritom ze vraj nenarocne. Pripisujem to teplote, da sa s tym nieco robit? Hnojit co2 nechcem a ni nejak pravidelne prihnojovat nejakymi hnojivami. Ked som zakladal akvarko, kupil som nejake hnojivo pre rastliny v Hornbachu v akvaristickej casti aj s akvarkom a dal som ho ako strednu vrstvu medzi strk. Da sa pestovat rastliny bez nejaky chemii co2 a pod.?
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Maranella » 06 Sep 2013 14:41 pm

Dá sa aj bez CO2 ale bude to omnoho pomalšie.
Niektoré nepôjdu vôbec.
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: flaky na mrenke nadhernej

Odoslaťod Milan666 » 06 Sep 2013 16:37 pm

Tak na tie papieriky sa teda absolútne, ale absolútne nedá spoľahnúť, sú na nič. Kúp si NO2 od JBL a NO3 od Sery.
Už som ti písal, že ak bude filter menej zaťažený tými náplňami, tak voda sa ochladí.
Mám aj akvárium bez CO2 a hnojenia, sú tam rastlinky, microssorium pteropus, cryptocoríny, valisnérie mini, anubiasy nana a prosperuje :)
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.