Poradte s určením diagnózy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod neeoo » 18 Okt 2009 11:06 am

Ahojte, v priebehu týždňa mi zomrel už 2 skalár alebo lepšie povedané ešte nezomrel ale podľa mňa k tomu nemá ďaleko. Prvého som našiel úplne zblednutého s takými ako keby rozstrapkanými plutvami. Najsamprv som si myslel že sa zasekol ku CO2 a proste sa otrávil. Ale dnes som našiel druhého z úplene rovnakými príznakmi avšak na opačnej strane akva. Akvárko mam 200l. Prerybnené nie je. Podotkol by som že tie skaláre sú závojnate (neviem či to nemá nejakú spojitosť). Ešte na jednom som si všimol že je troška ako keby skrútený. Tak skúste poradiť čo to može byť. Parametre vody mávam v norme ale pravdu povediac teraz som nemeral.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Reklama

Odoslaťod dusik » 18 Okt 2009 13:34 pm

Ide iba o skaláre? Ostatne ryby OK? Nie je to bakteriálny rozpad plutiev?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod neeoo » 18 Okt 2009 14:21 pm

ostatne rybky problem nemaju. Ci to je rozpad neviem Zda sa mi divne ze z ciernej farby pomaly uplne zblednu na bielu. Co sa tyka plutiev maju ich take zavojnate cize oni normalne vyzeraju ako potrhane.
neeoo
 
Príspevky: 96
Obrázky: 5
Založený: 13 Jún 2009 16:10 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Besi801019 » 25 Nov 2009 21:46 pm

ludia:(((niečo sa deje s jednou mojou tetrou neonovou.....všimla som si to už vtedy ked som ich priniesla z predajne domov....jedna z mojich 5 tetier neonovych sa divne sprava už dosť dlho....nevyzera choro....je svieža, živa taka aka ostatne ale vyzera byť chuďučka...aj teraz ked som im dala krmivo(vločkove) tak len ochotnala a hned vyplula, všetky ostatne sa s chutou puštali do krmiva naplnili sa im bruška pekne ale len jej ,,nechutilo".....vravim že nevyzera choro ...nema ani parazity ani problemy s plavanim..tak ja už potom naozaj neviem čo jej môže byť.....prosim pomôžte mi...
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod tigrik321 » 26 Nov 2009 19:13 pm

mozno je len laknuta.....mne sa stavalo ze najme ked tetri cervehlove sa niecoho lakli inej ryby tak boli z toho hotove.....co tam mas este v akvariu?
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Besi801019 » 26 Nov 2009 19:57 pm

no mne sa moc nezda že by bola laknuta pretože je taka už asi tyždeň/dva.....v akvariu mam len jednu skalu, biely piesok, hnedy štrk, rastlinky egeria densa a vpredu nejaky ten cryptocoriny a je tam spolu 5 tetier neonovych :(
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod tigrik321 » 26 Nov 2009 20:00 pm

aha ja ze mas viac druhov..no tak potom len cakat ci sa spameta alebo umrie....neonky su dost haklive na vseliake choroby a pod....
Obrázok používateľa
tigrik321
 
Príspevky: 375
Obrázky: 12
Založený: 09 Aug 2009 12:35 pm
Bydlisko: Topolcany

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Besi801019 » 26 Nov 2009 20:11 pm

mozno je len laknuta.....mne sa stavalo ze najme ked tetri cervehlove sa niecoho lakli inej ryby tak boli z toho hotove.....co tam mas este v akvariu?


no mne sa moc nezda že by bola laknuta pretože je taka už asi tyždeň/dva.....v akvariu mam len jednu skalu, biely piesok, hnedy štrk, rastlinky egeria densa a vpredu nejaky ten cryptocoriny a je tam spolu 5 tetier neonovych :(


aha ja ze mas viac druhov..no tak potom len cakat ci sa spameta alebo umrie....neonky su dost haklive na vseliake choroby a pod....


ale nie :oops: toto mi nehovor ani zo srandy :cry: :cry: :cry: ale tak zatial sa zdrži-statočná to rybka :P
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod jojto » 27 Nov 2009 21:08 pm

neeoo napísal:Ahojte, v priebehu týždňa mi zomrel už 2 skalár alebo lepšie povedané ešte nezomrel ale podľa mňa k tomu nemá ďaleko. Prvého som našiel úplne zblednutého s takými ako keby rozstrapkanými plutvami. Najsamprv som si myslel že sa zasekol ku CO2 a proste sa otrávil. Ale dnes som našiel druhého z úplene rovnakými príznakmi avšak na opačnej strane akva. Akvárko mam 200l. Prerybnené nie je. Podotkol by som že tie skaláre sú závojnate (neviem či to nemá nejakú spojitosť). Ešte na jednom som si všimol že je troška ako keby skrútený. Tak skúste poradiť čo to može byť. Parametre vody mávam v norme ale pravdu povediac teraz som nemeral.


Pokial mal ku koncu stiahnute plutvy tak by to mohla byt Costia (velky stres ryby). Odkaluj 1/3 tyzdenne, stlm svetlo, aplikuj sera costapur (doporucuje sa kombinacia s ectopur-om). Skalare su pomerne odolne ryby, takze pozor a zvysok osadky (stres).
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod sušiak » 27 Dec 2009 10:50 am

Ahojte, mám iný problém s jedným zo siedmych skalárov (sú len samci a majú cca jeden a pol roka), nevie sa udržať v normálnej polohe, stálesa prevracia na pravú stranu až ho prevráti dolu chrbtom, neustále sa snaží prevrátiť al stále ho to obráti hore bruchom, žiadne iné zmeny som nespozoroval.Pri kŕmení sa aktívne zapojí avšak to prevracanie mu robí problémy.
Ďakujem vopred za pomoc.
sušiak
 
Príspevky: 2
Založený: 23 Okt 2008 23:12 pm
Bydlisko: KA

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod xoxo » 27 Dec 2009 17:25 pm

Degenerácia plynového mechúra alebo stukovatená pečeň.
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod sušiak » 28 Dec 2009 20:57 pm

Ďakujem, dá sa s tým niečo robiť ?
sušiak
 
Príspevky: 2
Založený: 23 Okt 2008 23:12 pm
Bydlisko: KA

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod xoxo » 29 Dec 2009 08:47 am

sušiak napísal:Ďakujem, dá sa s tým niečo robiť ?

Veľmi veľa nie :dead:
xoxo
 
Príspevky: 83
Obrázky: 1
Založený: 08 Dec 2009 17:27 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod MAUceu » 30 Dec 2009 01:48 am

Medzi 30 ks neoniek som si priniesol aj tuto jednu. Plava s ostatnymi. No ked zastavi, tak je hore hlavou. Vrchnu cast zadnej plutvy nema kompletnu. A na konci chvosta ma hrcky 2. Vid foto. Lespie sa mi nepodarilo tak narychlo.
neo.JPG
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Jan Blanar » 30 Dec 2009 08:48 am

tu neonku vyhodil a je po probleme / moze to byt viacero veci ale liecit sa to neoplati / zlikvidovat - ostatne ak niesu nakazene by to mali vydrzat
Jan Blanar
 
Príspevky: 363
Obrázky: 0
Založený: 05 Jan 2008 18:18 pm
Bydlisko: Drienovská Nová Ves 95

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod MAUceu » 30 Dec 2009 12:48 pm

No dal som ju zatial hned nabok. Ona zila spolu s 30ks neoniek a 1x mrenkou siamskou a krevetkami minimalne pol roka, tak neviem ci jej nieco ublizilo fyzicky alebo choroba. V kazdom pripade je v karantene zatial a uvidime. Asi sa s nou rozlucim a ukoncim jej trapenie.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod kostros » 30 Dec 2009 13:08 pm

dobre si spravil,ten chost vypada byt odkusnuty,no to brucho moze moze byt brusna vodnatelnost,to by bol problem,neodstavaju jej supiny alebo nema vypukle oci.pokial ju dvyha dohora tak moze byt problem aj zo vzduchovym mechurom.no v kazdom pripade to uz nerozchodi.len pozoruj ci sa to neobjavi aj na dalsich,
kostros
 
Príspevky: 138
Obrázky: 13
Založený: 07 Apr 2006 09:55 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 17 Sep 2013 11:20 am

Ahoj, pisem sem, snad sa dopatram odpovede, nechcela som zakladat novu temu.
mame 25l akvarium a v nom 4 gupky a 2 black molly. Z gupiek je len jeden samcek. Jedna gupka, ktora je najvacsia - 2x tak velka ako ostatne zacala pred 6 timi dnami plavat hore hlavou, uplne kolmo, chvost ju akoby tahal vzdy nadol. Pred troma dnami nam porodila 20 malych gupiek, tie som dala zvlast do 8l akva, zatial sa im dari a prezili doteraz vsetky. Myslela som si, ze to bolo len tym porodom, kedze mame gupky prvykrat, ale ryba nadalej plava kolmo hore, ked treba, tak odplava, ale vzdy sa vrati do kolmej polohy, inak nic nepozorujem. Mne sa zda, ze uz nechce ani papat, ide si po potravu, ale vypusti z ust, potom sa uz nevracia. Co mam robit?

Mam ju izolovat a skusit bactopur, alebo sa mame rozlucit? Kedze mame dve deti 6 a 9, tak sme mali uz v minulosti tri rybie pohreby, no ja to chcem ukoncit rychlo a bezbolestne aj kvoli detom, tak mozno hlupa otazka, ale ako utratit rybu? :?

Ta gupka sa mi inak zda byt zdrava, az na ten pohyb nechapem - ked rodila, tak plavala normlane ako mala v malej nadrzi, ked som ju dala spat do akva, tak opat zviso.
Prílohy
P1050872_átméretezve.JPG
Takto plava kolmo hore, inak je cula, aj odplava ked sa lakne, aj reaguje na potravu, ale vypluva ju.
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Milan666 » 17 Sep 2013 14:53 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 17 Sep 2013 15:50 pm



Ja som si to precitala, no v tomto pripade som potrebovala len vediet ci vobec ta rybka ma este nejaku sancu. Akvarium je uz zabehnute 1,5 roka, nejedna sa o nove akva. Pisem co som vynechala, no tu asi neide o prostredie si myslim, kedze doteraz fungovalo ok. V akvariu je filter Aquael mini, s vymenenou povodnou hubkou na vacsiu, bezi nonstop, zive rastliny nemam zatial, len dve umele a vodu cistim pravidelne aj odkalujem. Co sa tyka starostlivosti o akvarium, robim vsetko tak ako sa ma a pise sa tu. Tato rybka je u nas ale iba kratko 3. tyžden. Je pravdepodobne, ze si nieco dovliekla, alebo proste nezvladla zmenu, no ja som len chcela vediet, ci sa vobec oplati liecit ju a ci je mozne z tohoto stavu ju este dostat spat do normalu, alebo je uz neskoro.
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod martin_s » 17 Sep 2013 16:04 pm

Cony napísal:...no tu asi neide o prostredie si myslim, kedze doteraz fungovalo ok. ...

Ja predpokladam ze ide...

Cony napísal:...Co sa tyka starostlivosti o akvarium, robim vsetko tak ako sa ma a pise sa tu. ...

Nerobis...

Cony napísal: ...vodu cistim pravidelne aj odkalujem. ...

Co znamena to pravidelne?

Cony napísal: ...Je pravdepodobne, ze si nieco dovliekla, alebo proste nezvladla zmenu, ...

Nepredpokladam ze pricinou bude ze by si nieco dovliekla...

Cony napísal:...no ja som len chcela vediet, ci sa vobec oplati liecit ju a ci je mozne z tohoto stavu ju este dostat spat do normalu, alebo je uz neskoro.

V prvom rade je potrbne odstranit pricinu tohto stavu, inak je kazdy pokus o liecbu zbytocny... Primarne hladaj chybu v chovatelovi, sekundarne v akvariu vratane hygieny v nom (ta je zaklad akvaristiky bez chorob)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 17 Sep 2013 16:24 pm

Uz ked som zacala pisat tento prispevok mi prislo, ze by som to nemala robit, ale chcela som sa poradit, prispievam do viacerych for, a vsade sa snazia pomoct, no tu mi to uz len pri citani prispevkov prislo, ze tu ide hlavne o vycitanie chyb tym neskusenym, pokial tí skusenejsí su so sebou naprosto spokojni. Prosila som o radu a nie o kritiku - co sa tu stava skoro v kazdom prispevku.

Zial mudry sa nikto nerodi, kazdy raz zacina a uci sa hoci aj na vlastnych chybach, nie kazdy vie investovat stovky ci tisice eur do akvaria, mozno ho chce mat len pre radost a viem, ze sa to da. Moj otec mal male akvarium ked som bola mala dlhe roky a vsetko klapalo ako malo, no teraz mi nevedel poradit. Snazim sa, citam a zistujem info no predsa nieco nebolo v poriadku, tak som sa opytala.

Odkial vies, ze nerobim tak ako sa ma?? Cistim akvarium kazdých 10-14 dni vymenou 1/3 vody a raz mesacne odkalujem dno. Filter umyvam sposobom ako sa tu radi. Rybku som kupovala v akvaristike, kazdu rybku sme mali doteraz odtial a nikdy nebol problem. Tak neviem, snad sa dopracujeme k odpovedi.
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod luko36 » 17 Sep 2013 16:50 pm

prvorade foto celeho akvaria by bodlo, za 2 bez živých rastlin to nikdy nepojde tak ako ma, nečuduj sa kritike , ale dennodenne odpisujeme to iste, dalsie podstatna vec je neprerybnovať, tomuto som sa napriklad ani ja nevyhol... každy sa občas učime na vlastnych chybach.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Maranella » 17 Sep 2013 17:16 pm

Cony napísal:...Moj otec mal male akvarium ked som bola mala dlhe roky a vsetko klapalo ako malo...


Tu je ale potrebné uvedomiť si skutočnosť, že nie je klapať ako klapať.
Teraz máme častokrát dočinenia s vysoko náročnou faunou i flórou, ktorá v minulosti nebola, resp. bola prakticky nezohnateľná.
Tá si prirodzene vyžaduje svoje hnojenie, svoje zákonitosti, pozornosť, vedomosti. Všetko šlo obrovským krokom dopredu.
To čo mali naši otcovia v akváriách sa nedá ani len zďaleka prirovnať tomu, čo sa môže nachádzať v akváriách dnes.
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.