Poradte s určením diagnózy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod kharak » 17 Sep 2013 20:20 pm

Ja by som len doplnil, ze neucis sa len na vlastnych chybach. V tomto pripade sa bohuzial ucis aj na smrti zivocichov ktori zomriet nemuseli, keby si nieco nastudovala dopredu. Zivorodky do takeho maleho akva proste nepatria.
kharak
 
Príspevky: 210
Založený: 08 Jún 2013 15:08 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Milan666 » 17 Sep 2013 20:37 pm

Kedze mame dve deti 6 a 9, tak sme mali uz v minulosti tri rybie pohreby, no ja to chcem ukoncit rychlo a bezbolestne aj kvoli detom, tak mozno hlupa otazka, ale ako utratit rybu?

Tri rybie pohreby? Tak asi to naozaj neklape. Píšeš, že robíš všetko ako tu čítaš, tak naozaj dorob aj ostatné veci. Vyhoď umelé rastliny, jaskynku. To sú výrobky z ropy! Komerčná záležitosť. 25L je málo, filter je slabý, ten v sebe kumuluje odpad a keď je plný, tak ho rovnako do vody uvolní a to ešte viac v rozklade. No a to sú dôvody.
Nasadiť živé rastliny, pretože to je najzákladnejší a najlepší filter a ten tvoj filtrík plní úlohu miešania vody.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod martin_s » 17 Sep 2013 20:54 pm

Cony napísal:Odkial vies, ze nerobim tak ako sa ma??

Staci pozriet na zariadenie toho akvaria a ryby ktore si tam dala + problem ktory momentalne s rybami mas...
A potvrdila si to este napokon aj frekvenciou udrzby, ktora je pri danom zlozeni akvaria a objeme nedostatocna:
Cony napísal:Cistim akvarium kazdých 10-14 dni vymenou 1/3 vody a raz mesacne odkalujem dno.


Ako som uz v predoslom prispevu napisal, hygiena v akvariu je zaklad uspechu.

Moje odporucanie je si nastudovat zakladne veci o tom co a ako v akvariu vlastne funguje. Zacat mozes kolobehom dusika, s tym suvisi dalej filtracia, vyznam rastlin, fotosynteza, vyziva rastlin, vymena vody, atd. atd.
Popri studovani tychto informacii co najskor nasad nenarocne rychlo rastuce rastliny (ktore to su si lahko najdes tu vo fore, nebudem opakovat to co je tu v X temach, aj ked tymto to vlastne tiez robim) a vymen 1/2 objemu vody a kazdy 2-3 den pokracuj vo vymene 1/3 vody, kym sa podmienky v akvariu nestabilizuju a nenastane biologicka rovnovaha.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 18 Sep 2013 09:26 am

Vyhoď umelé rastliny, jaskynku. To sú výrobky z ropy! Komerčná záležitosť. 25L je málo, filter je slabý, ten v sebe kumuluje odpad a keď je plný, tak ho rovnako do vody uvolní a to ešte viac v rozklade. No a to sú dôvody.
Nasadiť živé rastliny, pretože to je najzákladnejší a najlepší filter a ten tvoj filtrík plní úlohu miešania vody.


Ta jaskyna je z keramiky, to je prirodny material, nie ropa, ved to je hlina. O umelych rastlinach mozeme diskutovat, ale ja som doteraz nemala rastliny preto, lebo sa ich bojim, vsade citam, ze rastliny kapu, zltnu, hniju, ryby obkusuju...... a kedze nemame na akva svetlo, tak som ich tam ani davat nechcela.

25l nie je vela, ja viem, ale my sme nechceli velke akvarium, ten filter je vhodny prave na tuto velkost a nemyslim si, ze by bol slaby, aj tu malu hubku som na nom vymenila za velku, ale vacsiu uz nemozem dat, lebo by mi to zaplnilo tretinu akvaria.

Fajn, skusim teda menit vodu castejsie a uvidime. Osvetlenie som uz chcela dat, ale nestalo sa, lebo som nevedela ake by bolo najvhodnejsie. Precitala som si o osvetleniach uz velmi vela, ale kedze som zena, tak technicke veci ma neberu a tapam sa len v tej kope informacii ohladne technickych parametrov, mne to totiz nic nehovori. Darmo sa tu pisu rozne cisla, farba, sila - som z toho jelen. To bol dovod aj preco este osvetlenie stale v akva nie je a preco tam nie su rastlinky. Povodne som chcela led osvetlenie, kedze je to male akvarium, ale ked som pozrela recenzie vyhliadnutych osvetleni, tak vsade bolo nieco proti, hlavne, ze tie lampy nedrzia na svojom mieste, tak neviem.


Mam jednu moznost, ktora sa naskytla, v rodine sa rusilo akvarium kvoli stahovaniu, ma cca 54 l tusim, je to set, aj s krytom, osvetlenim, ohrevom, filtrom. Bolo nam ponuknute, ze si ho mozeme zobrat, zatial som sa nerozhodla, lebo ak by som prikyvla, neviem ako spravit stahovanie akvaria z mensieho do vacsieho. Ak by ste mi k tomuto napisali par rad, bola by som rada, mozno toto uz patri do inej temy, tak by som to aj mohla presunut, pripadne ma prosim nasmerujte na podobnu temu, kde sa o tom pise.
Ja by som chcela mat fakt radost z akvarka a fakt ma to po vcerajsich prispevkoch prestalo bavit a chcela som s tym celym prastit, ale dnes ked pisem, tak ma to zasa chyta a ked pomyslim na krasne, dobre fungujuce akvarium, tak ma naplna radost, tak by som tomu mozno dala druhu sancu, neviem, posudte vy ci som hodna akvarka. :angel:
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod luko36 » 18 Sep 2013 09:45 am

omyl o umelych rastlinach nebude nik s tebou tu diskutovat :D neuraz sa hned prosim... ale umele rastlinky nemaju s akvaristikou nic spoločne, 25l je dosť ked sa rozhodnes pre spravnu osadku rybiek, pokial chceš ale živorodky, tak sa budes stale točiť okolo neakeho problemu, to mi ver.
verim že chces mat pekne fungujuce akvarko, ale to chce obevat tomu dostatok času študiom zakladnych vecí , takže je len na tebe ako vysporiadas s mierne kritickými radami, ale verim že sa rozhodnes spravne a držim palce.

hlavne nemožeš od nas chciet všetko priamo na podnose, všetky potrebne informacie su dostupne priamo tu na fore,treba tomu venovať čas a premysliet si toho čo vlastne chceš (fungujuce akvarko s aspon približnými priaznivými podmienkami pre rybky,alebo len okrasu, ktora však bude mať neustale neake problemy ) + v prislusnych temach radi poradime ak budeme vedieť.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Luker13 » 18 Sep 2013 10:21 am

ten filter je pre tvoje akva slaby len vdaka tomu, ze tam nemas zive rastliny. A keby je na nom napisane, ze je vhodny do 200 litrovych akvarii, tak tomu uveris? Navyse na take male akva by stacilo svietit obycajnou stolnou lampou, takze ked pojdes kupit tie rastliny, tak sa mozes zastavit v elektre :D A tu jaskynu z hliny vyhod, len to tam zavadzia a zabera aj to malo priestoru, co ryby maju.
Ten 54l set moze byt fajn na zaciatok a rozhodne by som dlho nerozmyslal a ak to chces mat bez extra dlheho zabehnu, tak pouzi stare dno z 25ky a na vrch daj novu vrstvu strku a pouzi stary filter, alebo len napln. a hlavne men prvy mesiac castejsie vodu alebo si zozen NH4 test
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 18 Sep 2013 11:56 am

luko36 napísal:omyl o umelych rastlinach nebude nik s tebou tu diskutovat :D neuraz sa hned prosim... ale umele rastlinky nemaju s akvaristikou nic spoločne, 25l je dosť ked sa rozhodnes pre spravnu osadku rybiek, pokial chceš ale živorodky, tak sa budes stale točiť okolo neakeho problemu, to mi ver.


Samozrejme, ze sa neurazim, ja som sa neurazila, ani pred tym, len mi to vzalo chut, ze na mna hned kazdy vyskocil, no uz som sa otriasla :mrgreen:

A samozrejme chcem, aby aj rybickam bolo v akvariu dobre, nechem akva na okrasu, chceme mat z neho radost a sledovat kusok prirody v interieri, ked uz teda byvame v panelaku :(
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Cony » 18 Sep 2013 12:02 pm

Luker13 napísal:A keby je na nom napisane, ze je vhodny do 200 litrovych akvarii, tak tomu uveris? Navyse na take male akva by stacilo svietit obycajnou stolnou lampou, takze ked pojdes kupit tie rastliny, tak sa mozes zastavit v elektre :D A tu jaskynu z hliny vyhod, len to tam zavadzia a zabera aj to malo priestoru, co ryby maju.



No ja viem, ze sa neda vsetkemu verit, ale snad tie informacie k niecomu sluzia, ved potom by ich nebolo treba :mrgreen: na chlieb by mohli napisat, ze je to tehla....

A to ze na akva staci svietit obycajnou lampou som nevedela, myslela som si, ze tym sa bude voda extremne ohrievat a tiez som si nebola ista, ci nejaka rastlina zostane na zive od obycajnej lampy. Bola som v tom, ze na akva treba specialne svetlo urcene na akvaristiku - ved som pisala, ze do techniky sa nerozumiem :(

A ked uz, tak rozmyslam nad led, kedze tam je nizka spotreba, myslite, ze stolova lampa s led ziarovkou, ci ziarovkami by bola vhodna? Aspon teda na zaciatok, pokial by doslo k zmene na vacsie akva v ktorom je aj osvetlenie - zacinam o nom vazne uvazovat, ze ponuku zoberiem. :)
Cony
 
Príspevky: 8
Založený: 13 Sep 2013 11:09 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Luker13 » 18 Sep 2013 14:00 pm

tie akoze specialne akva neonky su len drahy reklamny tah a take iste svetlo kupis aj v svietidlach. S tou lampou mozes docasne svietit, ale moc silne svetlo nekupuj a bolo by fajn, keby je ta lampa vysuvacia a mohla by si menit vzdialenost svetla od vody. docasne to bude urcite stacit ... cca 10W svetlo akurat
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod martin_s » 18 Sep 2013 15:04 pm

Budem zase kriticky, ale... Cony mam stale pocit ze hladas dovod preco to nemoze u teba fungovat namiesto sposobu ako to fungovat bude...
Co sa tyka filtra - zamerne som sa k nemu nevyjadroval, kedze ako tu uz bolo naznacene, akvarium moze bez problemov pri spravnej osadke a starostlivosti fungovat aj bez filtra, dokonca aj bez umeleho osvetlenia... Ale to chce spravny vyber rastlin a nejake tie skusenosti.
Co sa tyka dalsich prispevkov (vyber osvetlenia, "prestahovanie" akvaria z mensieho do väcsieho, atd.) a smerovania temy, len pripomeniem clanky/pravidla_diskusie.php body 9., 10. a 11. :idea:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Poradte s určením diagnózy

Odoslaťod Milan666 » 18 Sep 2013 15:55 pm

Neviem, bolo spomínané, že filter musí ísť nonstop?
@Cony, určite máš doma rýchlovarnú konvicu, fén a mikrovlnku. Svetlo pri ich spotrebe je neviditeľná smotánka. Tak kúpiť hoc akú stolovú lampu 11W a svietiť bude stačiť cca 6 hodín
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.