černejúce rastliny



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

černejúce rastliny

Odoslaťod Jan?ula » 22 Dec 2004 21:35 pm

Mám problem:Vmojom 200litrovom akva mi začali rastlinky černieť .Hlavne staršie listky a to na všetkých druhoch rastlín.Pekné sú len nové listky. hnojim pmdd 6ml každé 2 dni.filter ATMAN 3338 osvetlenie3x30w ryby:mola10ks,mečúň6ks,neonka20ks,prisavnik2ks, :( :x
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Reklama

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Asterix » 23 Dec 2004 07:57 am

Mne to robili tiez. Zmeraj NO3 a K vo vode, Ja som ich mal nemeratelne, tak som zacal miesat PMDD s dvojitou davkou KNO3 a odvtedy je to v poriadku.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 23 Dec 2004 10:24 am

Rastlinky zacinaju hnednut az cerniet pri nadbytku fosforecnanu zeleziteho, teda fosforu. Mne takto skoncila bacopa po zalozeni akvaria. Ja som vymienal castejsie vodu a preslo to. A samozrejme nehnojit hnojivami co obsahuju fosfor :-).
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 11:08 am

majko napísal:Rastlinky zacinaju hnednut az cerniet pri nadbytku fosforecnanu zeleziteho, teda fosforu. Mne takto skoncila bacopa po zalozeni akvaria. Ja som vymienal castejsie vodu a preslo to. A samozrejme nehnojit hnojivami co obsahuju fosfor :-).



mne zacala z nicoho nic takto odchadzat didilpis diandra...rastla pekne a zrazu zacala vsetka cerniet a uhnivat, ostatne rastlinky rastli dobre. Ked som zacal pridavat do akvaria fosfor skoro okamzite zareagovala a zacala znova pekne rast..o ostatnych rastlinkach ani nehovorim ako nadopovane :-).
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Jan?ula » 24 Dec 2004 11:46 am

Asterix napísal:Mne to robili tiez. Zmeraj NO3 a K vo vode, Ja som ich mal nemeratelne, tak som zacal miesat PMDD s dvojitou davkou KNO3 a odvtedy je to v poriadku.
NO3 meram testom od sery a hodnoty su nemeraťeľne no Pmdd som rozrabal bez KNO3. možno preto.
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 11:57 am

Jančula napísal:
Asterix napísal:Mne to robili tiez. Zmeraj NO3 a K vo vode, Ja som ich mal nemeratelne, tak som zacal miesat PMDD s dvojitou davkou KNO3 a odvtedy je to v poriadku.
NO3 meram testom od sery a hodnoty su nemeraťeľne no Pmdd som rozrabal bez KNO3. možno preto.


pri zakladani akvaria si pouzil nejake hnijivo do dna, alebo len cisty strk? ak cisty strk tak raslinky maju dost velky problem poriadne zakorenit v novom dne a chvilku im to potrva, ak mas KNO3 na nule taksi ho zozen a tiez si zmeraj aj fosfor a ked nemas mnoho ryb a chces mat vela rastlin urcite im to prospeje
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 12:00 pm

affinis napísal:Ked som zacal pridavat do akvaria fosfor skoro okamzite zareagovala a zacala znova pekne rast..o ostatnych rastlinkach ani nehovorim ako nadopovane :-).

Otazka je ci to bolo fosforom :-). V akej forme si ho pridaval?
Fosforu je vo vacsine akvarii prebytok. Prirodzena hladina PO4 v sladkej vode je asi 0.01 mg/l. V sladkovodom akvariu nie je problem namerat 0.5 mg/l.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 12:44 pm

majko napísal:
affinis napísal:Ked som zacal pridavat do akvaria fosfor skoro okamzite zareagovala a zacala znova pekne rast..o ostatnych rastlinkach ani nehovorim ako nadopovane :-).

Otazka je ci to bolo fosforom :-). V akej forme si ho pridaval?
Fosforu je vo vacsine akvarii prebytok. Prirodzena hladina PO4 v sladkej vode je asi 0.01 mg/l. V sladkovodom akvariu nie je problem namerat 0.5 mg/l.


urcite bolo... didilpis sa trapil uz niekolko tyzdnov pridanie tabletoveho hnojiva florenette A mu malinko pomohlo, ze zacal pomaly rast, ale aj tak to bolo velmi biedne a spodna cast stonu s listami cernala a univala takze skracovanie rastlinky bolo skoro na minimum a nic, vela som ich musel vyhodit a zostalo mi par stoniek, ktore ako tak este vyzerali a po pridani fosforu KH2PO4 sa pekne prebral vrcholce zacervenali :-) a zacal aj viditelne rast...vodovodna voda ktoru pridavam ma nejaky maly obsah fosforu v sebe (ukazoval test rataj) ale v akvariu bola dlho nula, teraz to udrzujem asi na tych 0,5mg/l
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 13:45 pm

affinis napísal:KH2PO4

:-) to si ale pridal do akvaria aj dalsi dolezity stopovy prvok - Draslik, ktory je dolezity pri fotosynteze (bez ktorej rastliny nerastu :-) ). Takze nemozes vediet ci to bol nedostatok drasliku alebo fosforu :-).

affinis napísal:ale v akvariu bola dlho nula, teraz to udrzujem asi na tych 0,5mg/l

fiha, to mas tak vela rastlin a malo ryb ? Ja mam 0.5mg/l bez akehokolvek pricinenia.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Jan?ula » 24 Dec 2004 13:45 pm

affinis napísal:
Jančula napísal:
Asterix napísal:Mne to robili tiez. Zmeraj NO3 a K vo vode, Ja som ich mal nemeratelne, tak som zacal miesat PMDD s dvojitou davkou KNO3 a odvtedy je to v poriadku.
NO3 meram testom od sery a hodnoty su nemeraťeľne no Pmdd som rozrabal bez KNO3. možno preto.


pri zakladani akvaria si pouzil nejake hnijivo do dna, alebo len cisty strk? ak cisty strk tak raslinky maju dost velky problem poriadne zakorenit v novom dne a chvilku im to potrva, ak mas KNO3 na nule taksi ho zozen a tiez si zmeraj aj fosfor a ked nemas mnoho ryb a chces mat vela rastlin urcite im to prospeje
Pri zakladani dna som sice hnojivo nedaval ale asi o mesiac som tam dal dodatočne od JBL kugeln bals asi štyri gule na 200l akva no co bola možno chyba odkaloval som dno zvonom dosť hlbkovo asi raz za tyždeň pri každej vymeňe vody.
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 13:56 pm

majko napísal:
affinis napísal:KH2PO4

:-) to si ale pridal do akvaria aj dalsi dolezity stopovy prvok - Draslik, ktory je dolezity pri fotosynteze (bez ktorej rastliny nerastu :-) ). Takze nemozes vediet ci to bol nedostatok drasliku alebo fosforu :-).


myslim, ze v drasliku to nebolo, ten je obsiahnuty v PMDD a s tym hnojim pravidelne takze to vsadzam na fosfor...

majko napísal:
affinis napísal:ale v akvariu bola dlho nula, teraz to udrzujem asi na tych 0,5mg/l

fiha, to mas tak vela rastlin a malo ryb ? Ja mam 0.5mg/l bez akehokolvek pricinenia.


mam naozaj vela rastlin a sice 100 neoniek, ale aj tak ta hladina fosforu bola na nule
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 14:05 pm

Jančula napísal:Pri zakladani dna som sice hnojivo nedaval ale asi o mesiac som tam dal dodatočne od JBL kugeln bals asi štyri gule na 200l akva no co bola možno chyba odkaloval som dno zvonom dosť hlbkovo asi raz za tyždeň pri každej vymeňe vody.



hlboko naozaj odkalovat nemusis pri novom akva a tych guli ak si kupil balenie 7+13 tak tam daj vsetky, rovnomerne ich vtlac do strku v miestach kde mas rastliny, urcite im to neublizi, ucinok by mal trvat 1 rok co je vyhoda oproti inym tabletovym hnojivam a za rok sa ti akvarium pekne zabehne...skus to KNO3 a zmeraj si aj fosfor a ak budes chciet a bude ho malo tak ho tam zacni pridavat, v inej teme su postrehy akvaristov co pridavaju fosfor, urcite si to cital...zacni experimentovat..ale s citom :-)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Jan?ula » 24 Dec 2004 14:11 pm

affinis napísal:
Jančula napísal:Pri zakladani dna som sice hnojivo nedaval ale asi o mesiac som tam dal dodatočne od JBL kugeln bals asi štyri gule na 200l akva no co bola možno chyba odkaloval som dno zvonom dosť hlbkovo asi raz za tyždeň pri každej vymeňe vody.



hlboko naozaj odkalovat nemusis pri novom akva a tych guli ak si kupil balenie 7+13 tak tam daj vsetky, rovnomerne ich vtlac do strku v miestach kde mas rastliny, urcite im to neublizi, ucinok by mal trvat 1 rok co je vyhoda oproti inym tabletovym hnojivam a za rok sa ti akvarium pekne zabehne...skus to KNO3 a zmeraj si aj fosfor a ak budes chciet a bude ho malo tak ho tam zacni pridavat, v inej teme su postrehy akvaristov co pridavaju fosfor, urcite si to cital...zacni experimentovat..ale s citom :-)
Môžeš mi prosim ťa poradit v akej forme respektive kde by som ten fosfor kupil ako sa to volá diky.
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 14:25 pm

Jančula napísal:Môžeš mi prosim ťa poradit v akej forme respektive kde by som ten fosfor kupil ako sa to volá diky.


Napis Viridisovi aj koly KNO3, fosfor sa vola dihydrogenfosforecnan draselny KH2PO4, posle ti to aj na dobierku, ma kvalitne hnojivo beriem od neho uz viac ako rok - davkovanie si musis zistit sam v nejakom 10L vedre s vodou a s testom na fosfor aby si vedel kolko ho do akvaria mozes pridat a tiez zacni s malymi davkami a stale tu hladinu sleduj aby si to nepresvihol.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Jan?ula » 24 Dec 2004 14:51 pm

affinis napísal:
Jančula napísal:Môžeš mi prosim ťa poradit v akej forme respektive kde by som ten fosfor kupil ako sa to volá diky.


Napis Viridisovi aj koly KNO3, fosfor sa vola dihydrogenfosforecnan draselny KH2PO4, posle ti to aj na dobierku, ma kvalitne hnojivo beriem od neho uz viac ako rok - davkovanie si musis zistit sam v nejakom 10L vedre s vodou a s testom na fosfor aby si vedel kolko ho do akvaria mozes pridat a tiez zacni s malymi davkami a stale tu hladinu sleduj aby si to nepresvihol.
vdaka za radu prišla v pravu chvilu akurat som mu volal a objednal som si to lebo v pondelok mi ma posielať pmdd tak mi to pošle naraz
Obrázok používateľa
Jan?ula
 
Príspevky: 26
Obrázky: 1
Založený: 18 Máj 2004 21:34 pm
Bydlisko: Slov.Ves

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 16:44 pm

affinis napísal:vsadzam na fosfor...

no to mozes :-)(tak ako ja vsadzam na nieco ine), ale cim to bolo sa nedozvieme :-)
affinis napísal:mam naozaj vela rastlin a sice 100 neoniek, ale aj tak ta hladina fosforu bola na nule

Ake mas velke akva ?

Este k meraniu PO4 Ratajom :
Stuka napísal:Asterix akym testom si meral fosfor? Testom od Rataja? Ak ano tak to je divne ze aj ty mas 0.5mg/l. Lebo ja som nim tiez meral a nameral som 0.5 a meral som vo vsetkych akvariach aj vo vode ktora mi tecie doma a uplne vsade a vzdy rovnako 0.5. Dokonca aj v jednej uplne prerybnenej nardzi bez rastlin som rovnako nameral. Ten test je niaky divny. Ze voda zo 6 rozdielnych zdrojov a vzdy ma 0.5...ak to bol iny test tak nic.........
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Stuka » 24 Dec 2004 17:36 pm

KH2PO4
Majko :
" to si ale pridal do akvaria aj dalsi dolezity stopovy prvok - Draslik, ktory je dolezity pri fotosynteze (bez ktorej rastliny nerastu ). Takze nemozes vediet ci to bol nedostatok drasliku alebo fosforu."

Urcite to nebolo Draslikom to je jasne. Ked pridavas KH2PO4 jeho zlozenie -
PO4 - Phosphate 69.8%
KH2 30.2%

tak s toho ti staci strasne malinko. Priklad na moje 325l akvarium si miesam 14g KH2PO4 v 300 ml vody a kazdy 1ml tejto zluceniny zdvihne uroven PO4 v akvariu o 0.1 mg/l. Takze ked je stav napr. 0.5 mg/l v akva tak staci doplnit 5 ml tejto zluceniny a PO4 sa dostane na 1 mg/l mam to oskusane ze to fakt funguje. A to vystaci na par dni potom. A obsah drasliku je v tomto uplne zanedbatelny. Ked napr. tyzdenne do akva nalejem zvlast 37,1 g K2SO4 co predstavuje tyzdenne 48.35 mg/l drasliku na tyzden. Tato davka by normalne mala sposobovat zablokovanie prijmu Ca alebo Mg avsak pravdepodobne v tvrdej vode kde je vela Ca a Mg k tomuto zatial u mna nedochadza a uroven K moze byt vysia nez v mekej vode mozno ze dokonca aj musi byt vysia v tvrdej vode tak to u mna zatial vyzera inak rastliny vykazuju jeho nedostatok. Uvidim ci k tomu u mna dojde ak hej tak mozem skusit znizit davkovanie draslika alebo zase skusit pridavat MgSO4 (ktory momentalne nepridavam). Ale radsej to najskorej skusim znizenim davky drasliku ak k tomu dojde. No ja len tolko ze urcite to bolo fosforom ten skvely efekt na rastlinach a nie tou zanedbatelnou davkou drasliku v KH2PO4 ktoreho staci pridavat fakt malinko a PO4 zvysuje rapidne.
Naposledy upravil Stuka dňa 25 Dec 2004 00:20 am, celkovo upravené 1 krát.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 18:29 pm

majko napísal:
affinis napísal:vsadzam na fosfor...

no to mozes :-)(tak ako ja vsadzam na nieco ine), ale cim to bolo sa nedozvieme :-)


ale dozvieme...u mna to bolo fosforom

majko napísal:
affinis napísal:mam naozaj vela rastlin a sice 100 neoniek, ale aj tak ta hladina fosforu bola na nule

Ake mas velke akva ?


akva ma skoro 400L

majko napísal:Este k meraniu PO4 Ratajom :
Stuka napísal:Asterix akym testom si meral fosfor? Testom od Rataja? Ak ano tak to je divne ze aj ty mas 0.5mg/l. Lebo ja som nim tiez meral a nameral som 0.5 a meral som vo vsetkych akvariach aj vo vode ktora mi tecie doma a uplne vsade a vzdy rovnako 0.5. Dokonca aj v jednej uplne prerybnenej nardzi bez rastlin som rovnako nameral. Ten test je niaky divny. Ze voda zo 6 rozdielnych zdrojov a vzdy ma 0.5...ak to bol iny test tak nic.........


niekde v tej teme som pisal aj ja moje skusenosti s meranim PO4 ratajovym testom...mne funguje
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 18:38 pm

Stuka,affinis

aby sem sa rozumeli, ja netvrdim, ze fosfor nie je potrebny. Mne sa len zdal prirodzeny obsah PO4 0mg/l trochu zvlastny. Vacsina ludi bojuje s opacnym problemom :-). Rastliny dokazu spracovat aj minimalny obsah PO4 vo vode.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod Stuka » 24 Dec 2004 18:44 pm

Ja teraz pouzivam test od Sery ked uz sme pri tom. Proste k Ratajovskym testom som stratil doveru.
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 18:54 pm

Stuka napísal:Ja teraz pouzivam test od Sery ked uz sme pri tom. Proste k Ratajovskym testom som stratil doveru.

No Po4 som od rataja nemal, ale tie co som mal boli dost mimo :-). Ja mam JBL a preve som nameral PO4 len mierne nad 0 mg/l :-). PO4 do akva nepridavam. Ale rastlinky rastu absolutne vyborne :-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod salik » 24 Dec 2004 20:22 pm

majko, mal som taktiez problem s cernejucou didiplis, pmdd+fe tabletky nemali vobec ziadny ucinok, fosfor som nepridal a ako tak citam vase prispevky, mal som to s nim skusit, didiplis sa po case uplne rozpadla
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod affinis » 24 Dec 2004 21:29 pm

s rastom rastlin som bol aj ja spokojny, az na tu didilpis-ku, ale ten rozdiel po pridani PO4 bol dost vyrazny...ja ked som prvy krat v akvariu meral fosfor s ratajovym testom tak mi ukazoval nejaky obsah 0,5 - 1mg/l (dost tazko sa urcuje z ratajoveho testu to uznam ale nejake presne hodnoty ma nazaujimali a na orientacne zistenie uplne postacuje), taky isty ako vo vodovodnej vode a tak som sa fosforom dalej nezaoberal...ale ked sa rastliny pekne rozrastli napadlo ma zmerat znova hladinu PO4 a vtedy ostal test na nule, zmeral som vodovodnu vodu a tam bol taky stav ako aj predtym. Takze budem s fosforom pokracovat lebo rastli pekne aj bezneho, ale nie tak dobre a rychlo ako s nim :-)
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: černejúce rastliny

Odoslaťod majko » 24 Dec 2004 22:09 pm

salik napísal:majko, mal som taktiez problem s cernejucou didiplis, pmdd+fe tabletky nemali vobec ziadny ucinok, fosfor som nepridal a ako tak citam vase prispevky, mal som to s nim skusit, didiplis sa po case uplne rozpadla

OK :-), ja som len prezentoval svoje skusenosti. Aj v Literature (Scheurmannova) sa pises o cernani rastlin v suvislosti s prebytkom fosforu. Ako som pisal, mne sa to tiez stalo a test ukazal takmer 5mg/l PO4. Po znizeni bolo vsetko OK.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.