300-litrová nádrž u padreho



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 07 Sep 2013 00:15 am

Tento rok sme v lete pristúpili k rekonštrukcii bytu a tak som musel musel zrušiť svoje 54-litrové akvárium. Dal som si však predsavzatie, že až bude prerábka hotová, kúpim si niečo podstatne väčšie.
A tak teraz aj keď trochu s oneskorením začína môje predsavzatie nadobúdať konkrétne črty.
Najsamprv som chcel nádrž o veľkosti 120x50x50, proste komplexný set od Diversy aj so stolíkom po akvárium, ale bohužiaľ niektoré nutné neplánované stavebné úpravy mi ubrali časť predpokladaného priestoru a tak som musel dĺžku akvária skrátiť o 20 cm. Na radu kamaráta som si dal urobiť akvárium "na mieru" o rozmeroch 100x50x60 s hrúbkou skla 8 mm.
Takže takéto sú parametre nového akvária:
Nádrž: výroba na zákazku o rozmeroch 100x50x60, rovné, hrúbka skla 8
Stojan: stolík pod akvárium od Diversy SOLID100 (100x50x75 f:wenge)
Kryt a osvetlenie: plastový SELECTO, 2x30W, T 8, f: čierny
Filtrácia: vonkajší filer od JBL CristalProfi e1500
Pozadie: 3D od Diversy "koreň a skala" (prišiel mi krajší a plastickejší ako len "skala")
Dekorácia: tufové kamene s otvormi - 5 ks
Piesok: biely kremičitý 1,3 mm
Ohrievač: ATMAN 350w
Príslušenstvo: 10 m hadice s redukciou na prípojku na sprchu, rýchlospojka, magnetická stierka "FLOATY" od JBL (tá čo pláva), odkalovač GC 50 od "Tetry" s dlhým zvonom vhodným na odkalovanie piesku.
Ešte musím dokúpiť väčšiu sieťku na rybky a teplomer + krmivo.
Osádka akva: africké cichlidy predovšetkým z jazera Malawi sú už objednané.
Budú ju tvoriť predovšetkým - Labidochromis spec. "yellow", Melanochromis auratus, Melanochromis vermivorus, Labidochromis sp. "mbamba"...to sú druhy z Malawi...
... a z Tanganiky tam bude zastúpený párik Neolamprologus leleupi sp. "orange"...
... a z Viktoriinho jazera Haplochromis
V prílohe nejaké foto práve zabiehajúceho sa akvária:
IMAG0746.jpg
Museli sme zväčšiť neplánovane stavebný otvor dverí z 900 mm na 1000 mm, kvôli neštandartnému profilu ruského panelu pri zárubni na ktorý nešlo urobiť obložkovanie...

IMAG1058.jpg
Zabiehajúce sa akvárium...

IMAG1055.jpg
Pozadie a skaly...uvažujem o tom, že využijem možno ešte jeden neveľký koreň z pôvodnej 54-ky s peknou "patinou" a naaranžujem ho medzi skaly ako pokračovanie koreňa z pozadia.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Reklama

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Milan666 » 08 Sep 2013 11:37 am

Vyzerá to dobre, ale je to obrat, že?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 08 Sep 2013 21:42 pm

Milan666 Ďakujem a obrat to určite je.
Niekde som čítal v akvaristickej literatúre, že je zbytočné bojovať s tvrdosťou vody, ale je skôr riešením prehodnotiť chov rybiek, ktorým v tom regióne kde žijete, daná kvalita a teda i tvrdosť vody, bude vyhovovať. Proste voda u nás z kohútika mala vždy celkovú tvrdosť okolo 20 dGH a uhličitanovú okolo 15 dKH. Ph sa pohybovalo okolo 7,5-8. Vulkanické podložie asi robí svoje, veď Poľana i Sitno sú vyhasnuté sopky a prítomnosť minerálnych prameňov v okolí nebude asi tiež len tak (Sliač, Kováčová). A tak som sa začal zaoberať skôr smerom k rybičkám žijúcim v tvrdšej vode s vyššou hodnotou pH. Zákonite som musel natrafiť na africké cichlidy. Po tom čo som si niečo o nich naštudoval a niekoľko krát aj videl naživo, zapáčili sa mi. Trochu mi chýba zeleň akvaflóry, ale to mi dúfam vynahradí pestrosť farieb a vitalita cichlíd. :D
Bol som cez víkend preč a keď som sa vrátil mierny zákal už ustúpil a voda akoby chytila mierny nazelenalý nádych a po odkrytí krytky na kryte aj špecifickú arómu. Baktérie mi dal zo svojho filtra od svojich cichlíd kamarát a tak dúfam, že sa uchytili. :pivo:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Milan666 » 08 Sep 2013 21:59 pm

Tak držím palce!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod kudrik » 09 Sep 2013 12:31 pm

No pekne a ešte ryby to bude paráda.
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 09 Sep 2013 13:10 pm

Ahoj kudrik ! No už sa neviem dočkať :roll: kedy mi tam budú plávať rybky. Zatiaľ sa tam preháňajú slimáky a narobili si tam v piesku hotovú cestnú sieť. Dnes som ťa akurát videl šlapať pešo cez námestie (z auta - to som kamarát čo ?). :oops:
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 16 Sep 2013 20:42 pm

No a akvárium už kypí životom.
Cichlidy.jpg
Celkový pohľad na akvárium s rybičkami.

Moje nové cichlidy v akváriu:
Papuľovec pestrý (Melanochromis auratus),
Melanochromis auratus 1.jpg

Papuľovec "maingamo" (Melanochromis maingano),
Melanochromis maingano.jpg
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 16 Sep 2013 21:00 pm

... pokračovanie:
Bralovček žltý / Labidochromis caeruleus "yellow",
Labichromis caerulus yellow.jpg

Bralovček obrúbený / Pseudotropheus elongatus mpanga,
Pseudotropheus elongatus mpanga.jpg

Haplochromis obliquidens "Zebra",
Haplochromis oliquidens 1.jpg
Najväčší kúsok z Haplochromis sa už začína "vyfarbovať"
...
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 16 Sep 2013 21:11 pm

... pokračovanie:
... a na dne akvária Trnovec bielopruhý / Platydoras costatus
Platydoras costatus.jpg

a Sumeček dvojfarebný / Bunocephalus coracoideus (ktorého sa mi ešte nepodarilo odfotiť, lebo pokiaľ sa svieti je neustále zahrabaný v piesku).
Cichlidy sú ešte mladé, ale už hýria farbami.
Fotil som len mobilom a tak fotky sú nižšej kvality, nehovoriac o tom, že len čo ma rybky zbadajú na blízku akvária, strhne sa taká "mela", že je nemožné čokoľvek odfotiť. :roll:
A záverom by som sa chcel poďakovať kudrikovi za pomoc a odborné rady pri zostavovaní akvária. Adrián máš u mňa :pivo: !
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Milan666 » 17 Sep 2013 07:17 am

Tak nech to teší a kypí životom, uži si veľa radosti!
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Giftzahn » 17 Sep 2013 07:54 am

jj, pekne cichlidarium ...este treba chvilku kym ti to riasa trosku zazelena ...a potom to bude uplne perfektne ...:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Maranella » 17 Sep 2013 17:21 pm

Pár anubiasov by som tam predsa len pouvazoval. Tiež som choval auratusi a maingana a tie ich zvykli nechať na pokoji :>
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 17 Sep 2013 22:47 pm

Giftzahn :roll: No veď keď sa riasa zazelená... :lol: :lol: :lol: ...ešte v lete som prekrýval akvárium "54-ku" (s kvázi Amazonkou) pred slnkom a bojoval som ustavične s riasami. Tu na kudrikovu radu som aj žaluzie vytiahol a naplno lúče slnečné do akvária pustil a nič. Ja viem trpezlivosť...veď je to ešte krátko. :pivo:
Maranella... pár anubiasom by som sa nebránil, ale ešte mám v pláne prípadne doplnenie koreňom. Mal som ešte v 54-ke krásne už nazelenalý koreň, ktorý by mi presne pasoval ako doplnok ku koreňu na pozadí. :wink: No a tam by sa už potom dal priviazať aj ten anubias. Problém je, že hoci som sa všetkej dekorácie (skaly, korene, rastliny) zbavil pri rušení akva pred prerábkou bytu, tento koreň som starostlivo zabalil a schoval do nejakej z mnohých škatúľ. No a potom zhon, frmol, presúvanie veci do pivnice z pivnice a niečo k rodičom. Pivnicu mám po strop plnú kartónov a škatúľ a veru nik už nevie, kde a v ktorej skončil starostlivo zabalený koreň. :shock: Skúšal som ho nájsť, ale chce to systematicky preliesť všetky veci a to je riadna fuška. Je tam niekde, určite som ho nevyhodil a je len otázkou času kedy naň padnem. 8)
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod Giftzahn » 18 Sep 2013 07:27 am

@padre: njn, ono hlavne aby bola ta riasa fesna zelenucka ... nie nejak hnusoba bba .... pripadne zbaci vlas tahajuce svoje vlakna po celom akva .... :wink: ... ono, mne osobne sa nejako k cichligam - malawi, tanganika anubiasy nehodia ... ale ked ti kamene pekne obrastu riasou ...bude to mat cele krasny vzhlad ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 19 Sep 2013 22:33 pm

Giftzahn : Niečo ako riasa sa už ukazuje na vrchu pozadia, ale je to skôr hnedej farby a drobné skoro ako mach. Tufové kamene mám od kudrika a v minulosti už boli v akváriu a aj keď boli dlhšiu dobu niekde v pivnici, ešte na nich miestami pri spodku zostali zbytky niečoho ako zelená riasa. Podľa toho čo som čítal o riasach a ich odolnosti i po dlhšej dobe, možno by sa mohli uchytiť i stadiaľ.
A ešte na záver musím opraviť chybný údaj v osádke akvária. Nemám tam Bunocephalus coracoideus, ale Bunocephalus knerii, teda po slovensky Sumček listový.
Bunocephalus knerii.jpg
Konečne som ho mohol aspoň takto z diaľky odfotiť.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová

Re: 300-litrová nádrž u padreho

Odoslaťod padre » 22 Okt 2013 19:27 pm

Kedže som nechcel pozadie za každú cenu lepiť napevno a tak bolo len postavene na pár drevených hranolčekoch a prekryté pieskom. Cichlidy ho však čoskoro podhrabali a nasťahovali sa za pozadie,takže musel som hľadať riešenie. Nehovoriac o tom, že sumčekovia Bunocephalus knerii prerazili dokonca popri bočnej sieťke a otvorili tak cestu i ostatným menším rybkám. No nakoniec som to utesnenie pozadia neriešil ani polystyrenovým hranolom a ani dreveným, ako som neskôr zvažoval. Kamarát akvarista a majiteľ akvaristickej predajne, Kudrik (Adrián ďakujem), mi vyriešil problém za pomoci PURpeny, hadičky na vzduchovanie a rybárskeho silónu. A to nasledovne:
Kópia (2) – Kópia – IMAG1726.jpg

Musel som teda celé akvárko rozobrať.
Zaigelitovať byt (teda aspoň príslušné okolité steny a podlahu), vypustiť vodu, vybrať skaly (tá najväčšia mi skoro "zlomila väz", nasiaknutá vodou bola riadne ťažká) a samozrejme vychytať všetky rybičky.
Následne sme s kamarátom upravovali pozadie na mieste aby presne sedelo. Proste sme ukrajovali z PURpeny, kým to nebolo ono. V podstate sme ho čiastočne zachytili pod hornú vystuž zadnej steny nádrže, tak aby bolo aj kde umiestniť techniku.
Prerábku som využil k viacerým dodatočným zmenám.
V prvom rade som vyradil druh Bunocephalus knerii, kedže cichlidy pri každej príležitosti na ne útočili a trhali im plutvy. Taktiež som bol svedkom, že tieto ploché sumčeky si vždy nájdu skulinku popri sieťke a nestál som zas o problémy za pozadím.
Rozšírili som tiež dekoráciu o masívnejší koreň a trochu zmenili kompozíciu skál, aby mali rybky viac možností úkrytov.
Na okraje sme osadil dve masívnejšie rastlinky (Crinum natans), nech je tam aj zelená. Cichlidy im zatiaľ dali pokoj a dúfam, že to tak ostane.
Medzitým dorazili i Neolamprologus leleupi a tak som zobral celú várku 4 ks (v menších počtoch ich nechcú veľmi dodávať). Sú skôr "Yellow" než "Orange" ale to nevadí, lebo u mňa tiež našlo azyl ešte sedem Pseudotropheus zebra "Marmalade", takže je tam oranžovej dosť. Akurát sú už trošku väčšie oproti ostatným rybičkám.
Celkové pohľady na akvárium:
Malawi v spálni.jpg
Umiestnenie akvária v spálni.

300 litrové Malawi.jpg
Pohľad na prerobenú nádrž.
Obrázok používateľa
padre
 
Príspevky: 94
Založený: 10 Feb 2012 17:54 pm
Bydlisko: Zvolen - Podborová


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.