Akva 74L odznova



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 12 Sep 2013 15:58 pm

Zdravim, zalozil som akvarko 74 L. Filter Eheim 2213 svetlo 2 x 24 W typ neonky 860, 845,
dno 99,9 % kremicity strk - prevareny, teplota okolo 23 celzia .
Rastlinstvo:

Eustralis sp.
Ludwigia Mullerti
Echinodorus Red Indian
Rotala macrandra
Echinodorus major
Cryptocoryne wendtii
Hygrophila angustifolia
Bacopa monnieri
Anubias barteri var.nana
Plus este dva druhy, ktore neviem nazov :-)

Zatial bez ryb.

Uvital by som rady ako na to , kedze tak asi pred dvomi rokmi som zakladal akvarium a darilo sa mu pomerne uspesne, len do troch mesiacov. Najprv prisla riasa tkz. zaby vlas. Zabiemu vlasu sa darilo do konca a prosperoval neskutocne dobre za cely cas. Nasledne s nemenovaneho nakupneho centra som zadovazil jednu ampulariu.
Pravdepodbne bola chora, kedze ani nie za mesiac uhinula spolu s mojou osadkou endereliek. Prezilo jedine labeo a krevetky.
Labeo, krevetky po zabehu planujem vratit do akvaria, zatial su v nudzovom vedre.
Nasledne som dalsie ryby nekupoval, len som sa snazil stabilizovat cele akvarium no nedarilo, potom sa pridala taka cierna riasa okolo dna, myslim ze to bola GSA (nie som si isty nazvom).
Rastliny tak ci tak uhynali pomaly a postupne.
Preto som sa rozhodol zalozit s nova akvarko .
Na teraz rad by som sa vyhol uhynu rastlin, to je moj zakladny ciel osadku planujem nejaku formu tetier, alebo nieco podobne.
Ziadne zivorodky. CO2 zatial neplanujem. Zacal som hnojit bioflorom 15mL na tyzden a bio co2 vital 3mL na den.
Prílohy
Akva.JPG
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Reklama

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Maranella » 12 Sep 2013 16:06 pm

Nepáči sa mi také nemastné-neslané usporiadanie rastliniek, mal si sa s tým pohrať trošku viac.
Ten malý korienok je v tom dosť utopený. Takisto si daj pozor na anubiasy - nesadia sa do substrátu - zaviaž ich na koreň.
Reliéf je priveľmi jednotvárny, chcelo by to aj nejaké kamene...
Zhrnutie: Živé rastlinstvo už máš, to je super ale ešte si k tomu na 2-3 hodiny sadni a prekop to kým je čas. Má to potenciál :>
Obrázok používateľa
Maranella
 
Príspevky: 340
Založený: 20 Okt 2012 14:05 pm
Bydlisko: Bratislava II

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod M.i.s.o » 12 Sep 2013 16:15 pm

Nevizera to zle, ale
prilis silne svetlo na take akva bez CO2 a hnojenia, skus svietit len jednou trubicou alebo nakup vela plavajucich rastlin, teraz tak 6h postupne potom pridavaj na 8-10h , v strede svietenia sprav 2h pauzu. ked si budes isty rozmiestnenim rastlin kup ilove golicky a nastrkaj ku korenom.
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Luker13 » 12 Sep 2013 17:10 pm

presne ako maranella pise, trosku by som to prerobil a skusil by som tam spravit dominantu z nejakeho dalsieho korena.... koniec kongov google je plny peknych akvarii a mozes sa inspirovat tam
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod lubosmihula » 12 Sep 2013 17:36 pm

Ja by som si zaopatril testy na vodu aspoň základné, lebo ten úhyn slimáka + rýb sa mi nejako nezdá. Niečo sa muselo odohrať s vodou, aby sa to nezopakovalo, kontroluj hlavne NH4, N02, NO3, PO4, a Cu. Prípadne aj PH. Takéto testy (ak chceš seriózne prevádzkovať akvárium) sa ti do budúcna zídu.
Aj keď si akvárium založil znova, môže sa chyba zopakovať a bude to to isté čo predtým.
Pomeraj si vstupnú vodu, lebo slimáky sú citlivé na Cu a iné ťažké kovy, ktoré mohla/môže obsahovať vstupná voda.
Ryby (ak je vyššia dávka ťažkých kovov napr. Cu, Pb a pod.) nemusia zahynúť hneď, ale aj po pár mesiacoch - presne ako píšeš, lebo tieto kovy sa im ukladajú vo vnútornostiach postupne. Bezstavovce sú však veľmi citlivé na takéto znečistenie. Tá ampulária bola možno okamžitým indikátorom kontaminácie vody. Preto aj rieky, kde žijú raky sú čisté.
Tie hnojivá čo si písal mám aj ja (dnes som kúpil aj CO2 Vital) tak uvidím. Colour Fe+ od rataja zaberá, rastlinky mám krajšie ako predtým.
Držím palec - akvaristike zdar :pivo:
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 13 Sep 2013 22:39 pm

Najprv zacnem vodou, moze to byt aj s nou kedze v dome sme mali velmi stare potrubie, a vymena prebiehla tohto roku.
Testy vody si asi budem musiet zaobstarat.
Layout akvaria popravde som riesil v ramci podmienok, uvidim ako sa bude darit rastlinkam a celkovemu zivotu v nom.
Anubiasi su uz upravene, no nie su na dreve ale jemnulinko ukotvene k dnu.
Potom by som si "uz" trufol na nieco dokonalejsie.
Takze akvarium ma jeden tyzden a vsetko zatial v pohode. Dal som tam jednu ampulariu nic viac. Kedze ona dycha vzduch nad hladinom, nemalo by jej vadit vzostupi dusika a proces zabehnutia. "Verim, ze to bude prebiehat normalne" Aspon bude troska detridu.
Po uzvazovani som sa rozhodol pridavat CO2 burciakom, uvidim ake to bude mat ucinky, zatial rastlinky sa drzia.
Rybky planujem mrenky stvorpruhove, alebo nejaku formu tetier. No vzhladom k tomu , ze mam aj krevetky asi od mrienok upustim.
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 13 Sep 2013 22:42 pm

Este k CO2, kedze ho dodavam metodou burciak. Rad by som sa spytal , ci ho musim na noc odstavovat?
Rozmyslal som, ze by som vodu na noc prevzdusnoval vodnym kamenom cez spinacie hodiny.
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod radusho » 14 Sep 2013 06:41 am

burciak na noc odstavovat nemusis hlavne kym tam nemas ryby a osobne som neodstavoval ani s rybami vzduchiovat urcite nemusis je to zbitocne
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod lubosmihula » 14 Sep 2013 09:04 am

radusho napísal:burciak na noc odstavovat nemusis hlavne kym tam nemas ryby a osobne som neodstavoval ani s rybami vzduchiovat urcite nemusis je to zbitocne

Ani ja neodstavujem co2 na noc.
Ale pozor na KH (uhličitanovú tvrdosť). Pokiaľ má nizku hodnotu, tak môžeš vodu veľmi rýchlo presýtiť a otráviť ryby (to v prípade ak by si používal veľmi mäkkú napr. vodu z reverznej osmózy).
Pri vode z vodovodu úplne bez obáv :)
Nechcem tu robiť reklamu nejakým komerčným firmám, ale ja používam na úpravu vody jeden prípravok, ktorý zneškodní vo vode všetky jedovaté látky a voda je takto bezpečná. Upravenú vodu vleješ do aq a hotovo. Spýtaj sa v akvaristike.
Poriadne si zabehni akva a potom ryby.
Najlepšie by si možno spravil, ak by si vyžmýkal do akvária filter z iného - zabehnutého akvária, ktoré beží už nejaký ten polrok - rok a v ktorom sú zdravé ryby čo sa neliečili na nejakú chorobu.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 15 Sep 2013 14:34 pm

Tak mi mame vodu kvalitne tvrdu. Vodny zdroj Jelka. To skor s toho mam strach.
Inac bludil som po fore a nasiel nieco o hnojive osmocote.
Nenasiel som vlakno na fore o tomto hnojive. :-(
Ale len utrzkovite info, a mate s nim uspech.
Rad by som ho pouzil kedze dno mam len kremicity strk a rastlinky prakticky cerpaju ziviny len z vodneho stlpca.
Zaujimalo by ma, ktory typ hnojiva pouzit, kolko davkovat, ako casto, a ako ho dopravit do dna, aby sa nerozpustil v stlpci a nenarobil katastrofu. Zatial hnojim 3ml CO2 vital denne a 15 ml bioflor tyzdenne. Treti den Ceockujem system burciak.
No dnes uz rastlinky nerobia pekne kyslikove bubliny, takze predpokladam ze zlozka NPK nebude vyrovnana. Preto to chcem skusit pohnojit u dna, kedze nemam vyzivny substrat.
Uz teraz dakujem za radu ako postupovat. :roll:
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Viktor » 15 Sep 2013 15:07 pm

No osmocote mozes dopravit do substratu v kapsuliach na lieky. Ja som tiez pouzil tento sposob. Takto v kapsuliach to predavaju uz pripravene na www.rostlinneakvaria.sk .
Vlakno tu o tom na akve nieje. I ked by sa podla mna zislo.
Ja som pouzil cca.25 kapsul (co je asi 25g)na 180l akvarko a to je podla mna akurat. Som rad, ze som tam nenapchal viac. Hodnoty N, P mam len tak tak v normale. I ked tie hodnoty moze u mna sposobovat aj zabeh akvaria.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Milan666 » 15 Sep 2013 15:55 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 15 Sep 2013 19:58 pm

Tak už objednané. Prečítame forum, ďalšia dávka bure samovyroba. Ja len dúfam, že to nenastartuje
riasi.
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Viktor » 15 Sep 2013 20:08 pm

No nesmies toho dat vela.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 16 Sep 2013 08:12 am

Jojo, len čo je to veľa?? V návod som sa dočítal, že na 36 cm štvorcových jedna kapusta.

Odoslané z MT15i cez Tapatalk 2
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 18 Sep 2013 20:25 pm

Borci, neviete poradit co su to za rastlinky. Prva je odolna, a mnozi sa sama, takymi "vystrelkami" a je najnenarocnejsia co mam.
Dostal som ju do daru, ale ani povodny majitel nevedel meno. 8)
P1050555_2.JPG
P1050556_2.JPG
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 18 Sep 2013 20:28 pm

Druhu rastlinku som dostal do daru v akvaristike, bola dost v zalostnom stave, ale verim, ze sa preberie, no zaroven chybal jej popis a neviem co to je. Zatial stagnuje. :(
P1050554_2.JPG
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Milan666 » 18 Sep 2013 20:36 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 28 Sep 2013 16:15 pm

Tak, kedze akvarko sa pomaly zabiehava rozmyslam o osadke ryb do akvarka.
Mam len taku jednu podmienku, aby boli vhodne k krevetkam. :?:
Nieco som vyhladom, takze ocakavam Vase nazory popripade poradit a nebodaj ak by ste mali nieco aj na predaj by bolo priam idealne. Pacilo sa mi, tak dva druhy ryb do stredu a vrchnej casti akva. :roll:
Moje tajne typy su:
1. tetra amapska, alebo ina tetrovita rybka
2.kardinalka cinska, alebo vietnamska
3.razborka bornejska, popripade ina razborka
4.Nieco od kaprozubok

Dikesko :pivo:
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Sunkafit » 28 Sep 2013 19:24 pm

ja som zastancom kardinálok...ak maju pestru stravu jej farby sú nádherné+je to živá rykba a v akvariu sa budeš mať na čo pozerať .kardinalky som krevety chytat nevidel za to moje tetry paraguajske idu po nich ako pirane
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Milan666 » 29 Sep 2013 09:40 am

Tetry ku krevetkám sú naozaj nevyspytateľné
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Dzumigar » 30 Sep 2013 11:38 am

Tak, po radach Tetry nekupim. Boli vylucene.
Takze brovzoval som po nete a zistil som, ze mam zle prudenie vody v akva. To mohlo tiez byt jednou z
pricin preco mi prvykrat zlyhavalo akvarko.
Je to uz vyriesene, rozstrekovaciu rampu som dal na zadnu stenu akvarka.
Otazocka, mozem CO2 z burciaku zaviest do nasavania vonkajsieho filtra?
Ak ano bola by to parada. Nemusel by som menit cigaretove filtre v hadicke.
Dzumigar
 
Príspevky: 208
Obrázky: 0
Založený: 18 Júl 2011 21:00 pm
Bydlisko: Sládkovičovo

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Luker13 » 30 Sep 2013 12:12 pm

bude sa ti zavzdusnovat filter, nedoporucoval by som ti to
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Akva 74L odznova

Odoslaťod Viktor » 30 Sep 2013 13:48 pm

Ak pri tom nespi, preco nie? Ja pustam CO2 do nasavania ext.filtra cez cigaretovy filter.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.