Krupička a iné



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Krupička a iné

Odoslaťod elle » 27 Dec 2004 14:26 pm

Pred vyše týždňom moje rybky zachvátila krupička, liečila som ich Acriflavinom, dosolila som vodu, zvýšila teplotu a silne vzduchovala. Vôbec to nepomohlo. Potom som im dala FMC (pred týždňom), ale aj tak mi drvivá väčšina uhynula, Vianoce som mala spestrené výlovom uhynutých rybiek. Zostalo len 6 najodolnejších, ale netuším, či sa vôbec z toho dostali. Bodky už nemajú, ale 2 z nich sú potiahnute ako keby pavučinou. Čo mám s nimi ďalej robiť? Treba im vymeniť vodu a kedy vôbec po FMC im meniť vodu?
Ďalší problém mám s riasami. Akvárko mám v miestnosti orientovanej na juh, je síce v najtmavšom rohu, ale aj tak je tam dosť denného svetla. Mám zakryť bočnú stranu a existuje niečo osvedčené proti riasam?
Prepáčte, že sa takto vypytujem, ako pitomec, ale nemám ešte až také skúsenosti. To akvárko mám 3 mesiace, bolo určené na likvidáciu, tak som sa ho ujala, akurát ho asi likvidujem teraz ja :( ... ale nechtiac. Ďakujem za odpovede.
El
elle
 
Príspevky: 38
Založený: 26 Dec 2004 22:55 pm

Reklama

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Phantom » 27 Dec 2004 20:24 pm

Pospravnosti by sa malo po kazdom lieceni stiahnut 50% vody a doliat cerstvu(okrem toho by sa malo este filtrovat cez aktivne uhlie aby vsetko liecivo pohltilo!!dolezite je po takom tyzdni...toto aktivne uhlie vyhodit!!!) ja osobne som nikdy toto aktivne uhlie nepouzival len som zoparkrat stiahol vodu a bolo vsetko ok.To ze dve kusi mas potiahnute pavucinou nemam sajnu co to moze byt ale tipujem ze to krupicka nebude skorej daka plesen(ale radsej nech sa k tomuto vyjadria vacsi odbornici).K tym riasam ako prve zisti o aky druh sa jedna(steteckovita-cierna,tvori steticky,a velmi tazko sa dava dole-zabi vlas-zelena,podoba sa na vlas...) jednoducho skus pohladat tu nafore o riasach sa pisalo velmi vela.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Krupička a iné

Odoslaťod elle » 27 Dec 2004 21:09 pm

Rybky mali najprv na sebe bodky a potom, keď sa bodky stratili a dufala som, že je po všetkom, tak sa zjavila tá pavučinka. Gupkám zliezli šupiny. No skrátka krvavá jatka to boli :(
elle
 
Príspevky: 38
Založený: 26 Dec 2004 22:55 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Phantom » 27 Dec 2004 21:40 pm

Skus poprestudovat www sera.sk tam kde je radce je daco pisane o chorobach
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Krupička a iné

Odoslaťod salik » 28 Dec 2004 22:34 pm

elle, acriflavin je ucinny na krupicku? myslim ze je to "sirokospektralne" liecivo, ucinne na vsetko a na nic..na krupicku su vyrabane samostatne lieciva, ale to vsetko tu najdes

Pomoc v akvárku je krupička
www.akva.sk/viewtopic.php?t=176

"krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis)
www.akva.sk/viewtopic.php?t=96

www.akva.sk/viewtopic.php?t=147
atd.

existuje niečo osvedčené proti riasam?

o riasach je tu popisane veelmi vela, skus si nieco pocitat, nic "osvedcene" proti riasam neexistuje
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Rexistens » 29 Dec 2004 13:44 pm

Měl sem stejný problem a taky ted pres Vanoce.
Chtel sem, si před svátkama trochu vylepšit osazenstvo akvaria, tak sem si koupil par nových ryberk.
Bohužel, s rybama sem si přitahnoiul i krupičku (nebo nějakou nemoc, co je ji velmi podobna). Za tři dny ode dne co sem to zpozoroval, mi všechy ryby uhynuly :( V akvristice sem si dokonce koupil nějaky lék(teda aspon podle toho prodavače ti byl lék) ale mam pocit, že udělal víc škody než užitku, protože zhruba po 2 hodinach po aplikaci do vody, na raz uhynulo asi 20 procent ryb. Tak sem to tam rači už nedaval.

Takže zrovna dneska jsem vyhazel vsechny rostliny, propral pisek, a začinam zase znova. :(
Rexistens
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Dec 2004 23:50 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Igypop » 29 Dec 2004 16:40 pm

Rexistens napísal:Takže zrovna dneska jsem vyhazel vsechny rostliny, propral pisek, a začinam zase znova. :(


Pozor, preprať piesok nemusí stačiť :!: Ak sa nemýlim, tak niektoré vývojové štádium krupičky prebieha v substráte. Myslím, že krupička je jedna z tých liečitelných chorôb ak sa začne včas. Našťastie som zatiaľ nemal tú česť, ťuk ťuk :) Zato s inými chorbami áno :?
Do budúcna iste oceníš karanténnu nádrž pre nové/choré rybky 8)
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Krupička a iné

Odoslaťod elle » 29 Dec 2004 19:47 pm

to salik:

dakujem za info. Ten acriflavin som dala preto, lebo to bolo jedine, co som v tom momente dostala a na navode je napisane, ze sa tym lieci aj krupicka. Ako som pisala, nemam ziadne skusenosti s akvarkom a mam ho len 3 mesiace aj s cestou. Precitala som si toho uz vela, ale to vsetko su len teoreticke blabla a kazdy radi nieco ine. Preto som zasla sem a v chvate som otvorila temu bez toho, aby som si precitala, co sa tu pise inde. Moja terajsia osadka sa sklada zo styroch ryb z povodnych 30, takze nieco zabralo, akurat neviem co :)
elle
 
Príspevky: 38
Založený: 26 Dec 2004 22:55 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Rexistens » 30 Dec 2004 13:39 pm

To Igypop: kdyz sem si kupoval nove ryby, tak mi v obchode doporucili nejakou dezinfekci, ktera se naleje do akvaria pred umistenim novych ryb nebo rostlin, takze by tam nemeli prinest zadne nove choroby. teda snad. :)
Rexistens
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Dec 2004 23:50 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Igypop » 30 Dec 2004 14:17 pm

Rexistens napísal:To Igypop: kdyz sem si kupoval nove ryby, tak mi v obchode doporucili nejakou dezinfekci, ktera se naleje do akvaria pred umistenim novych ryb nebo rostlin, takze by tam nemeli prinest zadne nove choroby. teda snad. :)


Použitie takého prípravku je otázne:
1. na akú pliagu zaberá, keď napr. na vodnatieľku zaberajú antibiotiká
2. trpí tým osádka celého "zdravého" akva a aj rastliny.

Investovať do malého karanténneho akva nie sú vyhodené peniaze, najmä ak máš zariadené velké akva a nové rybky ti ho mozu zlikvidovať.
Najlepšie sa učí na vlastných chybách, ja som sa už poučil...

K multifunkčným veciam nemám dôveru... :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Rexistens » 31 Dec 2004 13:17 pm

tak, uz mam ty nove ryby (8x neoka, 6x plata, 4x neakou tetru).
Je mi ale divne, ze jsou takove zdecimovane. Neonky jsou v poho, plavou krasne v hejnu, ale ty ostatni se jen krci ze filtrem nebo topitkem.
snad se ale brzo vzpamatuji.
Rexistens
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Dec 2004 23:50 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod elle » 31 Dec 2004 13:38 pm

Xixix, takze zaciname obaja odznovu. Mne zostalo 6 ryb, uz su zdravucke a Gold Molly ma potesila 4clennym prirastkom :)
Tak teda vela stastia nam :)
elle
 
Príspevky: 38
Založený: 26 Dec 2004 22:55 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Rexistens » 31 Dec 2004 15:33 pm

tak mne chciply vsechny, teda jedna zustala oa zivu o neco dyl, ale porad lezela na dne, a byla cela obalene takovym jakoby slizem, tak sem ji vylovil a zabil.
teda delam takove veci nerad, ale stejne by posla, tak proc prodlozovat jeji trapeni?
Rexistens
 
Príspevky: 4
Založený: 25 Dec 2004 23:50 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod otano » 17 Jan 2005 11:28 am

Chcel by som sa spytať. Je toto podľa vás krupička? Najskor som zbadal na samcovi tohto druhu na prednej plutve akoby ju mal odhryznutu, potom sa zjavil na boku tento biely fľak a až potom na chvoste tie male bodky. V definicii krupičky pisali bodky 1 mm, ale to na boku ma dobrych 5 mm. Samec už odišiel...... Potom to od neho chytila tato samica. Tak som ju odstanil. Bola to podla vas krupička?
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=3269
Obrázok používateľa
otano
 
Príspevky: 50
Obrázky: 15
Založený: 15 Dec 2004 16:07 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Krupička a iné

Odoslaťod vicki » 09 Máj 2005 12:09 pm

Chcem sa opytat,
ake dlhe inkubacne stadium ma krupicka, je mozne ze aj cez tri tyzdne?
alebo sa to lisi podla druhu rybiek.

kupil som botiu a ta mala taku malu bielu bodku na chvoste a myslim ze je to cez 3 tyzdne, teraz je posiata cela, preto sa pytam ak je inkubacna doba.

viktor
Obrázok používateľa
vicki
 
Príspevky: 5
Obrázky: 1
Založený: 09 Máj 2005 11:20 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Maco » 09 Máj 2005 22:32 pm

ano moze to byt s tej bodky. kludne aj tri tyzdne. aj ja som mal priblezne tak dlho. to som mal u zivorodky.
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Maco » 09 Máj 2005 22:33 pm

otano napísal:Chcel by som sa spytať. Je toto podľa vás krupička? Najskor som zbadal na samcovi tohto druhu na prednej plutve akoby ju mal odhryznutu, potom sa zjavil na boku tento biely fľak a až potom na chvoste tie male bodky. V definicii krupičky pisali bodky 1 mm, ale to na boku ma dobrych 5 mm. Samec už odišiel...... Potom to od neho chytila tato samica. Tak som ju odstanil. Bola to podla vas krupička?
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=3269


to na chvoste by som povedal ze je krupicka. a nemusis odstranovat hned ryby. da sa to vyliecit.
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Kucu » 25 Nov 2005 22:08 pm

Máte niekto skúsenosti s prípravkom od Tetry Contralck? Tiež mám krupičku v akvárku, včera som im zvýšil teplotu na 30 stupňov a dnes som im pridal tento prípravok.... Malo by to zabrať... nie? A ešte dostali včera aj lyžičku soli.... na 54 litrové akva...
Obrázok používateľa
Kucu
 
Príspevky: 3
Založený: 05 Nov 2004 21:32 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krupička a iné

Odoslaťod hena9 » 14 Feb 2006 23:41 pm

Som tu nováčik,tak neviem kam mám zaradit tuto otázku.Dufam,že nevadí,že som ju hodila sem :?

Môj Karas dostal zvláštnu chorobu (aspon pre mna),z ničoho nič ho začalo prevraciať hore bruškom,ked pláva a papá tak nič,ale akonáhle zastane,alebo nesnaží sa až tak,hned ho to preklopí opačne.
Dokonca sa mu na pravom boku vytvoril taký hrbolček,ako nafúknuté brucho,ale len na jednej časti.
Dokonca včera ho už aj ohlo a je tak trochu zohnutý do tvaru ) <-- ,ale zatial žere,len stále oddychuje hore bruchom.Myslím si,že dlho už nevydrží.Tiež mi nikto nevedel poradiť čím ho mám liečiť ak sa to dá,len,že ho mám zase spláchnuť !!!! :x

Vie mi niekto poradiť čo to je? Rybka má len cca pol roka :|
hena9
 
Príspevky: 4
Založený: 14 Feb 2006 19:22 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod hena9 » 15 Feb 2006 20:38 pm

hallllo to vážne nikto??? Ani tu mi nikto nepomôže ......... :cry:
hena9
 
Príspevky: 4
Založený: 14 Feb 2006 19:22 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod michal_ » 16 Feb 2006 00:17 am

hm..ahoj... ja som sa s tym nestretol...ale tusim som to uz njekde cital na nejakom fore.. skus aj www.akvaria.sk
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Krupička a iné

Odoslaťod Silvester Valentin » 16 Feb 2006 00:43 am

hena9 napísal:hallllo to vážne nikto??? Ani tu mi nikto nepomôže ......... :cry:

ochorenie plynoveho mechura dost mozne. a pridala sa aj druhotna infekcia aj to je mozne. tazko urcit presne. priciny - zly chemizmus vody alebo bakterialna infekcia alebo "?". tazko liecitelne ked nevies pricinu a ta sa hlada tiez tazko. skus ho prelozit do karanteny. odporuca sa pouzit antibiotika. v inej teme boli linky na seru aj s ich liecivami pozri aj tam
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Krupička a iné

Odoslaťod hena9 » 16 Feb 2006 21:28 pm

Diki :D
hena9
 
Príspevky: 4
Založený: 14 Feb 2006 19:22 pm

Re: Krupička a iné

Odoslaťod pierre001 » 23 Feb 2006 19:42 pm

mne zas guramy nejak odkvyckávali(proste zastali a stočili sa kolmo na hladinu :shock: ) ako keď sa krmia z dna akurát, že su v strede akvarka a takto zostanú pár sekund. Dokonca nechali si ďubať do seba od gubiek(večne hladných rybiek :D )
buď to bolo parazitmi(teda mal som krupičku, ale guramy na sebe bodky nemali, tak možno cez žiabre pôsobili na mechúr :?: ak je to možné)
alebo reakcia na svetlo :idea: totižto dlho žili v tme(staré trubice72W/400l) a ja som postupne prechádzal na 0,4W/1l(aj dobou svietenia) ale samozrejme som pre istotu stlmoval svetlo keď som to spozoroval.


už je to síce jedno (bolo to dočastné, tak ako krupička vďaka sera costapur) ale čo myslíte vy? :roll:
Obrázok používateľa
pierre001
 
Príspevky: 4
Obrázky: 4
Založený: 22 Feb 2006 20:15 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 2 hostí.